Jetel červený květ 20g

Název

Jetel červený květ 20g

Vědecký název

Trifolium pratense flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Jetel červený květ
Složení: Trifolium pratense flos. V lidovém léčitelství se používá vnitřně v nálevu jako antidiarhoikum při průjmech. Zevně jako kožní dezinficiens při ekzémech a hnisavých ranách. V lidovém léčitelství se používá do obkladů při příušnicích. Droga se dnes používá převážně do směsí jako chuťové a vonné korigens (aromatikum). Obsahuje glykosid tricholin, silici, třísloviny, organické kyseiny (salicylovou, oxalovou, kumarovou, hroznovou, aj.), flavonová barviva, pryskyřičné a jiné látky. V poslední době se věnuje pozornost estrogenním látkám jetele. Užívání: 3 čajové lžičky na 5dl vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Jetel luční: GIT: Oficiální - Silice z jetele má desinfekční účinky, které se spolu s účinky tříslovin uplatňují při trávicích obtížích zapříčiněných přemnožením nežádoucí střevní flóry (střevní dysmikrobie). Jetel luční se užívá hlavně při průjmech, stejně jako jetel polní. Protože silice má příjemnou chuť i vůni, podávání drogy zlepšuje chuť k jídlu a - pro působení na sliznice trávicích orgánů - i vydatnější vylučování trávicích šťáv. Jako stomachikum se může jetel užívat buď samotný, nebo s jinými synergickými drogami.

Jetel luční: Respirační: Oficiální - Éterický olej se vylučuje převážně dýchacími cestami, kde podporuje tvorbu ochranných hlenů a zároveň působí desinfekčně. Využívá se to při akutních i chronických zánětech horních cest dýchacích (při bronchitídách). Zvýraznění expektoračních účinků se dosáhne kombinací s jinými silicovitými drogami, jako jsou: Fructus anisi, Fructus foeniculi, Herba menthae piperitae, Herba serpylli, Herba thymi aj.

Jetel luční: Ostatní: Oficiální vnitřní - Jetel luční se užívá jako chuťové a vonné korigens.

Jetel luční: Kůže: Oficiální - Jetel luční se užívá jako kožní desinficiens. Adstringentní a desinfekční působení se terapeuticky využívá i při zevní aplikaci na mokvající infikované kožní afekce.

Jetel luční: Ostatní: Oficiální zevní - Adstringentní a desinfekční působení se terapeuticky využívá i při zevní aplikaci u zánětlivých onemocnění ústní dutiny a hltanu (ve formě kloktadel).

 

  • Léčivé účinky: lidové

Jetel luční: GIT: Lidové - Jetelové drogy se užívají proti průjmům. Jetel polní se užívá při nadměrné tvorbě slin s poruchou žaludeční sekrece. Podporuje trávení.

Jetel luční: Urogenitál: Lidové - Jetel polní se užívá při bílém výtoku a při některých dalších ženských onemocněních.

Jetel luční: Neuropsych.: Lidové - Jetel působí sedativně a protikřečově (spasmolytikum).

Jetel luční: Skelet + svalstvo: Lidové - Droga se uplatňuje při revmatismu.

Jetel luční: Celkové metabolické účinky: Lidové - Jetel polní se užívá při cukrovce.

Jetel luční: Respirační: Lidové - Jetel luční se užívá při chronických bronchitídách a plicních onemocněních. Jetel polní se užívá při onemocněních dýchacích cest. Oba tvoří součást tzv. prsních čajovinových směsí. Jetel se používá při nachlazení, kašli (i černému) a rýmě. Užívá se i při chrapotu. Účinkuje jako expektorans. Přidává se do směsí proti kašli.

Jetel luční: Ostatní: Lidové vnitřní - Jetel se užívá při oteklých lymfatických žlázách. Jetel se užívá vnitřně proti kožním problémům a vyrážkám. Květy jetele lučního začali k léčebným účelům používat severoameričtí Indiáni, ačkoli domovem této rostliny je Evropa. Užívá se vnitřně k léčbě kožních chorob včetně lupénky a ekzémů. V 19. století psal americký tisk o užitečnosti jetele při léčbě zhoubných nemocí. Moderní bylináři doporučují jetel jako prostředek nenásilně upravující funkce organismu i jednotlivých orgánů. V současné době probíhá přesun využití této byliny z lidového léčitelství do oblasti výživy a dietetiky.

Jetel luční: Kůže: Lidové - Užívá se na tzv. rakovinové vředy. Zevně se jetel luční užívá pro koupele a obklady při kožních chorobách včetně ekzémy a psoriázy (lupénky).

Jetel luční: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se na otoky a záněty očních spojivek a na bolavé oči. Zevně se užívá jako desinficiens a ke koupelím. Užívá se při spáleninách. Jetel se považuje za vynikající zevně aplikovaný prostředek při nádorových chorobách. Vědecky to však prokázáno nebylo.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

antidiaroikum, adstringens, expektorans, stomachikum, desinficiens.

Jetel luční: Homeopatie: Homeopatické přípravky z jetele lučního jsou známy spíše ve Spojených Státech a na západní polokouli. Určitou nevýhodou jetele je skutečnost, že je velmi choulostivý na zpracování, takže nevhodný postup značně snižuje jeho účinnost. I z tohoto důvodu vřele doporučujeme zpracovávat a užívat tuto bylinu homeopaticky. Surovinou pro homeopatické zpracování je čerstvý květ, trhaný na začátku květu, podle místních podmínek v červnu až září, protože rozvinutý nebo odkvétající květ se rychle rozpadá a hnědne. Květy se sbírají nejlépe kolem poledne a zpracovávají se podle §1. Vzniklý extrakt D0 se dále ředí lihem 30% až na potenci D3. V té se pak užívá s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, většinou po dobu 2 měsíců. Užívání jetelového výtažku však není časově omezeno. Tinktura se užívá podobně jako v alopatii a dále pro celkové posílení, do posilujících směsí a do směsí povzbuzujících látkovou výměnu.

Jetel luční: Poznámky: Jetely jsou velmi významnou rostlinou pro včelaře, hlavně bílý, plazivý (Trifolium repens L.), který po pokosení velmi rychle dorůstá a brzy kvete. Je výbornou včelí pastvou. Jetel dává z 1 ha až 100 kg medu. Červený jetel je stejně důležitým přínosem pro hospodářství. Jetel obohacuje půdu dusíkem. Ve Spojených Státech se z jetele vyrábí řada potravinových výrobků, nejen pro jeho léčivé vlastnosti, ale i pro značnou výživnou hodnotu byliny. Američtí Indiáni na jaře jedli listy jetele jako zeleninu. Římané používali jetel s listem podobným listu jahod (Trifolium fragiferum), což je rostlina středozemní oblasti, kterou Plinius doporučoval užívat ve víně při močových kaméncích a kořen při vodnatelnosti.
Vlastnosti: Mírně chladná, sladká.
Působení: Čistí krev, antispasmodikum, diuretikum, protizánětlivá, pravděpodobné estrogenní působení.
Užívané části:
Květy: Používají se hlavně jako pročišťující prostředek při kožních onemocněních, jsou užitečné také při kašli a užívaly se často při bronchitidě a černém kašli. V roce 1930 se staly oblíbenými jako prostředek proti rakovině a lze je stále předepisovat osobám trpícím rakovinou prsu, vaječníků nebo lymfatických uzlin. Sbírají se v době kvetení.
Čerstvé: Květy rozmačkejte a přikládejte na kousnutí hmyzem a žihadla.
Tinktura: Užívejte vnitřně proti ekzému a lupence.
Obklad: Používejte při prtritických bolestech a dně.
Mast: Při otocích mízních uzlin zalijte čerstvé květy vodou a mírným varem vařte 48 hodin. Přeceďte, sedlinu odpařte do polosucha a smíchejte se stejným množstvím masťového základu.
Oční lázeň: Při zánětu oční spojivky použijte 5-10 kapek tinktury na 20 ml vody (plná oční vanička) nebo dobře přecezený nálev.
Výplach: Při svědění v pochvě použijte nálev.
Sirup: Při úporném, suchém kašli užívejte sirup připravený z nálevu.

Jetel luční: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání v terapeutických dávkách se nezjistily žádné vedlejší nepříznivé účinky. Kontraindikace nejsou známy.

Užívání

Užívání: 3 čajové lžičky na 5dl vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Jetel je možno v rámci určité indikační oblasti libovolně kombinovat. Například pro posílení expektoračních účinků volíme kombinace s mátou, fenyklem, mateřídouškou nebo tymiánem. Jako metabolikum jej kombinujeme zejména s kořenem a listem pampelišky. Lékové formy: nálev, tinktura.
Jako čaj - 6 lžiček drogy nasypaných do 3 dl vroucí vody se nechá 10 minut přikryté stát a po přefiltrování se pije během dne po doušcích.
Nebo:
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo v praxi častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně. Bez obav je možno ordinovat i dvojnásobnou dávku, například Infusum Floris trifolii rubri (6 lžiček na 2 sklenice vody: po 10 minutovém postátí a přecezení vypít během dne).

Popis

Složení: Trifolium pratense flos. 

Jetel červený květ 20g
Jetel červený květ 20g