Jestřabina nať 40g

Název

Jestřabina nať 40g

Vědecký název

Galegae officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Jestřabina lékařská nať
Složení: Galegae herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako laktagogum, antidiabetikum a diuretikum při nedostatečném vylučování mléka u kojících matek. Ve většině případů se tento prostředek osvědčuje. Není známo, která látka působí, použití se zakládá na lidové empirii. Jestřabina se užívá i proti cukrovce jako prostředek pouze podpůrný. Snižuje hladinu krevního cukru u diabetu II. typu, při kterém nemocný nemusí aplikovat inzulín. Obsahuje hlavně alkaloid galegin, glukokininy, flavonový glykosid galuteolin, dále hořčinu, saponin a tříslovinu. V semenech se nachází alkaloid peganin a také látka, zvaná galegin. Užívání: 1,5 pol. lžiíci přelít 0,5 l studené vody 8 hodin macerovat, přivést k varu, vařit 5 min, vyluhovat 10 min popíjet 1-2 várky denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Jestřabina lékařská: Urogenitál: Oficiální - Rostlina se tradičně užívá na zvýšení diurézy.

Jestřabina lékařská: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Užívá se k podpůrné léčbě při cukrovce - diabetes mellitus. Rostlina se označuje i jako orální antidiabetikum, orální inzulin. Galegin, který snižuje glykemii, se zařazuje mezi glukokininy. Při současném podávání galeginu s perorálními antidiabetiky postačují menší dávky antidiabetik. K přípravě adjuvantního antidiabetického čaje se osvědčilo míchat jestřabinu s některými potencujícími rostlinnými drogami, jako jsou např.: Folium myrtilli, Fructus phaseoli sine semine, Radix taraxaci, Folium salviae, Folium urticae, Herba abrotani, Radix bardanae.

Jestřabina lékařská: Ostatní: Oficiální vnitřní - V minulosti se droga ordinovala jako laktagogum. Při experimentu se dojivost zvýšila až o 30%. Někteří autoři však hypotézu o zvýšení tvroby mléka u žen po podání této drogy zpochybňují. Dosavadní pokusy nepodaly předvědčivé důkazy o jednoznačném stimulujícím a laktogenním účinku na mléčné žlázy. Rostlina se tradičně užívá na zvýšení diaforézy.

Jestřabina lékařská: Kůže: Oficiální - Nověji se používá výtažek - extrakt v masti aplikovaný zevně na zacelení kožních defektů po neoplastických operacích a na zesílení působení RTG záření.

  • Léčivé účinky: lidové

Jestřabina lékařská: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako močopudný prostředek (diuretikum). Lze ji užít při zánětu močových cest.

Jestřabina lékařská: Neuropsych.: Lidové - Užívá se při epilepsii.

Jestřabina lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Nejvíce je jestřabina užívaná při pomocné léčbě cukrovky. Snižuje hladinu ktervního cukru u diabetu II. typu, při kterém nemocný nemusí aplikovat inzulin. K pomocnému léčení cukrovky se může dále užít oman, lopuch, pupava bezlodyžná, list artyčoku, potočnice, lusky fazole.

Jestřabina lékařská: Respirační: Lidové - Jestřabina se také předepisuje jako prostředek proti kašli: nálev ze 30-60 g jestřabiny na 1 l vody, pijeme 2-3 šálky denně.

Jestřabina lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Staré lidové použití je na podporu tvorby mléka, účinek je však pochybný. Užívá se i jako potopudný prostředek a při horečnatých dětských onemocněních s vyrážkami (spalničky, spála apod.). Droga se užívá jako podpůrný prostředek pro zvýšení tvorby mateřského mléka.

Jestřabina lékařská: Kůže: Lidové - Při léčení ekzémů (i mokvavých), vyrážek a jiných podobných kožních nemocí se osvědčuje mast vyrobená z extraktu jestřabiny. Tady je třeba podotknout, že pouze vnější léčení ekzémů pomůže jen na kratší dobu. Nutné je odstranit příčinu onemocnění, která může být ve špatné funkci některých orgánů, např. ledvin. Droga je vhodná i při dětském kožním onemocnění zvaném moučnivka. Čerstvé naklepané listy, podávané formou kašovitého obkladu, léčí vředy, furunkly a podobné kožní afekce. Zevně i vnitřně droga může sloužit jako hemostatický prostředek.

Jestřabina lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Jestřabina se přidává do mastí, které napomáhají zacelování ran.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ANTIDIABETIKUM, diuretikum, diaforetikum, laktagogum.

Jestřabina lékařská: Homeopatie: I když se jestřabina v poslední době homeopaticky nezpracovává, považujeme za velmi důležité ji mezi homeopatické prostředky zařadit. Je to bylina všestranně užitečná a její složení a účinnost hlavních obsahových látek nejsou ještě zdaleka vysvětleny. Alopatické prostředky z jestřabiny navíc využívají jen některé obsahové látky, což nezaručuje optimální efekt. Homeopatické prostředky se zhotovují z celé čerstvé byliny zastudena, přičemž postup je časově rozložen. Hotový výtažek pak lze jednoduše smíchat s bylinnými extrakty stejného nebo podobného působení. Extrakt se vyrábí z kvetoucí natě, trhané v době plného rozkvětu, tedy kolem čtrnácté hodiny. Bylina se zpracovává podle §2 a výsledný produkt, extrakt potence D0, se pak dále ředí lihem 35% až do potence D5. Užívá se v potenci D5 s dávkováním 3x denně 5 kapek po jídle po dobu 30 dní. Kúra by se neměla během jednoho roku opakovat. Účinnost tinktury je překvapující. Bylina totiž zřejmě obsahuje látky podobné ženským hormonům, o čemž by mohl zřejmě svědčit i účinek na zvýšení sekrece mateřského mléka i na léčbu cukrovky. V každém případě je nutné zachovávat určitou opatrnost, bylinu aplikovat jako v alopatii a brát v úvahu její mimořádnou účinnost.

Jestřabina lékařská: Poznámky: Pěstuje se jako pícnina ke zvýšení produkce mléka u krav. Čerstvá nať je výrazně hořká, a proto je dobytkem špatně přijímána. Sušením hořkost ztrácí, proto se užívá ke krmení pouze sušená ve směsích. Ve větších dávkách by mohlo dojít k mírným otravám zvířat, proto je třeba se poradit s veterinářem.

Jestřabina lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Rostlina nemá žádné vedlejší škodlivé účinky. Nebezpečná může být však její záměna s příbuznými jedovatými druhy. Pozor. Při předávkování může jestřabina působit při vnitřním použití i jedovatě.

Užívání

Užívání: 1,5 pol. lžiíci přelít 0,5 l studené vody 8 hodin macerovat, přivést k varu, vařit 5 min, vyluhovat 10 min popíjet 1-2 várky denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Účinek samostatného podávání drogy je slabý, a proto se ve všech naznačených indikačních okruzích užívá především ve směsích. Jako podpůrný prostředek pro tvorbu mléka se nejčastěji kombinuje s drceným fenyklem, jako lék proti cukrovce s listem borůvky, s fazolovými lusky, s kořenem a listy pampelišky, s listem kopřivy, natí pelyňku brotanu nebo kořenem lopuchu. V současné době obliba drogy klesá.
Droga se zřídka užívá samotná - její dávka je 1-2 kávové lžičky na šálek vody v záparu.
Nebo:
Pokud se užívá jako adjuvans při cukrovce, dávkují se 2 lžičky drogy na sklenici vody ve formě záparu.
Nebo:
Semena se používají podobně - jako zápar - a pokládají se hlavně za pomocné a účinné antidiabetikum.
Nebo:
Průměrná dávka jestřabiny je 2 g pro dosi. Zápar se obyčejně připravuje z 1-2 kávových lžiček na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Herbae galegae (4 lžičky na 2 sklenice vroucí vody: nechá se přejít varem a potom se odstaví na 30 minut), který se užívá v dávce 1/3-1/2 sklenice 3x denně.
Nebo:
Příprava léčivého čaje je stejná jako u jiných listových nebo naťových bylin. Velkou polévkovou lžíci drogy spaříme vroucí vodou a necháme 15 až 20 minut luhovat pod pokličkou. Užívá se asi 1 dl čaje 4 až 6x denně, před jídlem a po jídle.

Zevní užití:
Nověji se používá výtažek - extrakt v masti aplikovaný zevně na zacelení kožních defektů po neoplastických operacích a na zesílení působení RTG záření.

Popis

Složení: Galegae herba.

Jestřabina nať 40g
Jestřabina nať 40g