Jeřabina červená plod 100g

Název

Jeřabina červená plod 100g

Vědecký název

Sorbus aucuparia fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Jeřáb ptačí plod
Složení: Sorbus aucuparia fructus. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako účinné antirevmatikum. Rozrušuje a vyplavovuje močový písek a drobné kaménky a zvyšuje diurézu u ledvinových chorob, charakterizovaných snížením funkce ledvin. Droga také ovlivňuje vylučování žluče do střev. Droga obsahuje organické kyseliny, včetně vitamínu C, glukózu, sorbit, sorbózu, třísloviny, pektiny, antokyany, silici, flavonoidy a hořčiny. Užívání: macerát, 2 polévkové lžíce přelít 7 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.

  • Léčivé účinky: oficiální

Jeřáb ptačí: GIT: Oficiální - Plody povzbuzují činnost trávicího ústrojí, což se projevuje i vydatnějším vylučováním žluče do dvanácterníku a zrychlením střevní peristaltiky. Proto se osvědčují při nedostatečném trávení se zpomalenou kinetikou trávicí trubice, a to především v geriatrické praxi. Při užívání plodů se obvykle fysiologicky upravuje vyprazdňování střev, a to i při dlouhotrvajících řídkých stolicích, které nevznikly z vážnějších chorob (např. z neoplazmatického procesu v tlustém střevě apod.), přičemž droga působí na zahušťování střevního obsahu. V těchto případech terapeutický efekt zvyšují třísloviny, které zabraňují vstřebávání toxických látek. Droga se pokládá za regulans funkce trávicího traktu. Při zánětech žlučníku a žlučových cest, ale i při tvorbě konkrementů se na zlepšení průtoku žluče podává droga nejčastěji v kombinaci se synergickými drogami. Macerát z plodů naložených do lihu se pije při trávicích poruchách. Odvar z květů je slabé laxativum. Plody často tvoří složku antihemoroidálních čajovin.

Jeřáb ptačí: Kardiovaskulár: Oficiální - Plody tvoří často složku antisklerotických čajovin.

Jeřáb ptačí: Urogenitál: Oficiální - Při urolitiáze se mimo močopudného účinku terapeuticky využívá i vliv na vylučování písku a drobných konkrementů. Droga z plodů se indikuje i při snížené diuréze doprovázející některé chronické ledvinové choroby.

Jeřáb ptačí: Ostatní: Oficiální vnitřní - Plody jsou zdrojem značného množství kyseliny askorbové (vitamínu C), užívaly se při léčení skorbutu (hypovitamínózy C). Z hlediska obsahu karotenu se jeřabina vyrovná mrkvi, měsíčku lékařskému, nati petržele, šťavelům a zeměžluči.

 

  • Léčivé účinky: lidové

Jeřáb ptačí: GIT: Lidové - Povidla připravená z plodů a oslazená účinkují při žaludeční slabosti a jiných žaludečních obtížích ev. při špatném trávení. Plody se doporučovaly i proti průjmu. Droga ovlivňuje vylučování žluče do střev (choleretikum), což podporuje proces trávení ve střevech, zejména u starších lidí. Drogu je možné využít i jako regulátor stolice, zvláště v případech, kdyse jedná o trvalý, mírný průjem bez vážnějších příčin.

Jeřáb ptačí: Urogenitál: Lidové - Plody se užívají proti ledvinovým kamenům a při chorobách močových cest, jako diuretikum a také uspišují menstruaci. Jeřáb umí rozrušovat a vyplavovat močový písek a drobné kaménky a zvyšuje diurézu u ledvinových chorob, charakterizovaných snížením funkce ledvin. Jeřabiny svařené s kořenem petržele účinkují proti vodnatelnosti. Usušené jeřabiny smíchané se semenem petržele, pastináku a ředkve - vše na prášek utřené - působí proti močovému písku. Květní droga se užívá v ženském lékařství (obsah hormonů ?). Odvar z květů je slabé diuretikum.

Jeřáb ptačí: Celkové metabolické účinky: Lidové - Plody se užívají i proti revmatismu a dně. Drogu aplikujeme jako účinné antirevmatikum. Stejně se užívá čerstvá šťáva.

Jeřáb ptačí: Respirační: Lidové - Odvaru se někdy přisuzují významné léčivé vlastnosti při plicních onemocněních a katarech průdušek. Velmi dobrý účinek mají plody při zánětech horních cest dýchacích. Plody se používaly jako prevence při epidemiích chřipkových onemocnění a chorobách z nachlazení, asi pro obsah vitamínů.

Jeřáb ptačí: Ostatní: Lidové vnitřní - Plody se používaly na povzbuzení oslabeného organismu, asi pro obsah vitamínů. Působí jako celkově posilující prostředek. Plody se užívají proti krvácení z dásní. Květy jeřábu obsahují kromě jiného látku velmi podobnou ženským hormonům, a proto je doporučujeme aplikovat při veškerých potížích tohoto druhu.

Jeřáb ptačí: Kůže: Lidové - Z květů jeřabin se připravuje koupel rukou nebo nohou, u dětí pak celková koupel při mírných formách atopického ekzému.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Plody:
DIURETIKUM, LAXANS, vitamínIFERUM, ANTISKORBUTIKUM, antiflogistikum.

Jeřáb ptačí: Homeopatie: Nejen jeřáb ptačí, ale i další druhy se u nás vyskytují v dostatečném množství, takže se homeopaticky nezpracovávají, což ovšem není správné. Navíc se nebere na vědomí, že řadu účinných látek obsahují i listy. Nemělo by se přitom ovšem nikdy zapomínat na nesporné výhody homeopatických prostředků, které samozřejmě platí i zde - operativnost, malá podávaná množství při maximální účinnosti, snadná výroba, dlouhodobá skladovatelnost apod. Podle našich zkušností je velice účinný extrakt, zpracovaný ze zralých semen, a pak tinktura z květů. Extrakt z plodů vyrábíme modifikovaně podle §2 tak, že čistě umyté plody, trhané nejlépe v říjnu, rozmixujeme nebo pomeleme a šťávu odstředíme. Tu pak smícháme s lihem 80% v poměru 1:1 a masu, zbylou po odstřeďování, potom zalijeme lihem 80%. Po 14 dnech vše přefiltrujeme a obě získané kapaliny smícháme. Po usazení kalů, tedy asi po 3 dnech, slijeme čistou průzračnou kapalinu a získáme extrakt D0. Ten se pak ředí lihem 40% až do potence D5. Užívá se obecně právě potence D5 s dávkováním 3krát denně 10 kapwek před jídlem. Použití je stejné jako v alopatii, tudíž nejen velmi široké, ale také velmi snadné, lze říci až pohodlné. Květ jeřábu, sbíraný v plném rozkvětu, dopoledne kolem deváté hodiny, se zpracovává přesně podle §2. Získaný extrakt D0 se ředí lihem 30% až na potenci D3, ve které se také užívá. Bere se 3krát denně 5 až 6 kapek po jídle. Tinkturu aplikujeme na všechny potíže ženské hormonální sféry, zejména při hypofunkci hormonálních orgánů.

Jeřáb ptačí: Poznámky: Čerstvé plody se odjakživa jedly jako laxans a vyráběl se z nich ocet a pálenka (jeřabinka). Listy se přidávají do domácích čajovinových směsí. Dřevo je výborným materiálem na soustružnické práce. Pěstovaná jeřabina ptačí moravská (Sorbus acuparia L. var. moravica - má větší vejcovité, tmavěji červené malvičky, natrpklé a jedlé) je velmi bohatá na cukr (asi 13%) a pektin, proto je vhodná na přípravu šťáv, kompotů, likérů apod. Obsahová látka sorbit slouží jako výživný prostředek pro diabetiky a základní surovina pro výrobu sorbózy, která má velký význam při tvorbě kyseliny askorbové. Koncentrované roztoky sorbitu mají vzhled glycerinu. Zmrzlé jeřabiny se pojídají ev. se využívají v potravinářském průmyslu. Plody jeřábu ptačího jsou i za syrova použitelné, zpracovatelné na chutný kompot jako brusnice. Je známo, že doga působí mírně laxativně a močopudně, proto se v lidovém léčitelství používají celé čerstvé plody jako prostředek močopudný a stahující. Po nadměrném požití čerstvých plodů může dojít k projevům otravy. Další druhy jeřábů (Sorbus aria, intermedia a torminalis) jsou méně hodnotné.

Jeřáb ptačí: Toxicita a nežádoucí účinky: Plody jeřabiny ptačí (hlavně čerstvé) nejsou zcela neškodné. Někdy zapříčiňují lehké otravy. Příčinou je obsah kyseliny parasorbové, která dráždí sliznice žaludečního a střevního traktu, což způsobuje salivaci, nauzeu až vomitus, gastroenteritídy a průjmy. Připisují se jí i karcinogenní účinky, což bylo dokázáno pokusně na zvířatech vyššími dávkami, ale pouze subkutánními injekcemi, ne perorálně. Sušením plodů a varem se rozruší a vyprchá. Štěpením se vytváří kyselina sorbová (sorbinová), která je netoxická a používá se jako konservans v potravinářství. Známé otravy plody však mohly být vyvolané plísněmi, které se na nich někdy nacházejí. Pozor. Je třeba se vyvarovat předávkování.

Užívání

Užívání: macerát, 2 polévkové lžíce přelít 7 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Sušené jeřabiny se mohou po předchozím podrcení běžně přidávat do čajových směsí, zejména při protirevmatické léčbě.
Jedna kávová lžička plodů na šálek macerátu, vyluhovat asi 8 hodin při obyčejné teplotě - užívá se každý druhý den.
Nebo:
Obyčejně se žádoucí terapeutický efekt dosáhne celodenní dávkou plodů 1,5 g. Macerát se připravuje z 1 kávové lžičky na šálek vody (maceruje se asi 8 hodin při pokojové teplotě): užívá se každý druhý den.
Nebo:
Vnitřně se užívá macerát (1 lžička rozdrcených plodů na šálek vody) jako prostředek regulující střevní činnost (při průjmu a zácpě) a jako močopudný prostředek v dětském lékařství.
Nebo:
Macerát se vyluhuje nejméně 6 hodin a podávají se 2 až 4 sklenice nebo 3 až 4 sálky denně.

Užívá se i 15 g plodů na 200 ml záparu - 3-4x denně lžíce.
Nebo:
Zápar se připravuje z 1 lžíce plodové drogy na 1 šálek vody: užívá se po 1 lžíci 3x denně.
Nebo:
Nálev z květů jeřábu se připravuje z 1 čajové lžičky na sklenici vody, 3krát denně před jídlem.

Vyšší dávky se používají při přípravě odvaru, například Decoctum Fructus sorbi (1 lžíce rozdrcených plodů na 1 a 1/2 sklenice vody), který se užívá po 1/3-1/2 sklenice 2-3x denně.
Nebo:
Ze lžičky drcených plodů na 2,5-4 dl vody se připravuje odvar (pije se 2-3x denně po 1-1,5 dl).
Nebo:
Podobně se připravuje i odvar z květní drogy.
Nebo:
Odvar se připravuje ze lžičky květů na 2,5-4 dl vody (vypít na dvakrát během dne).

Čerstvá šťáva se užívá po lžičkách několikrát denně.
Nebo:
Šťávu z čerstvých plodů je možno svařit s polovičním množstvím cukru na sirup - užívá se po lžičkách 3-5x denně.
Nebo:
Sirupus sorbi (připravuje se ze šťávy čerstvých plodů, které se povaří s polovičním množstvím cukru), se užívá po kávových lžičkách 3-5x denně.
Jako léková forma se doporučuje slazený jeřabinový výtažek, který je prý spolehlivý a zcela neškodný při úporných zácpách hlavně u dětí. Dávky se doporučují v množství 20 kapek až 1 lžíce až 3x denně vždy 2 hodiny po jídle. Stolice se má dostavit do 10 hodin po vyžití celé denní dávky.
Sušené jeřabiny můžeme pomlet na prášek a několikrát denně podáváme při průjmových onemocněních půl až jednu čajovou lžičku.

Popis

Složení: Sorbus aucuparia fructus.

Jeřabina červená plod 100g
Jeřabina červená plod 100g