Jeřabina černá plod (aronie) 100g

Název

Jeřabina černá plod (aronie) 100g

Vědecký název

Aronia melanocarpa fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Temnoplodec černoplodý - černý jeřáb
Složení: Aronia melanocarpa fructus. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako prostředek ke snižování vysokého krevního tlaku, působící protizánětlivě a žlučopudně. Dá se užívat i v revmatologii, protože zvyšuje vylučování nežádoucích solí z organizmu. Plody obsahují hodně vitamínu P, vitamínu C, cukrů, beta karoten, organické kyseliny, dále flavonoidy, antokyany, jód, vitamín PP, vitamíny skupiny B, vitamín E, hodně pektinu a mikroelementů a velké množství zatím blíže neurčených biologicky aktivních látek. Užívání: 2 čajové lžičky na 2dl studené vody, vařit 5 minut, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2 - 3x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Aronie: Kardiovaskulár: Oficiální - Plody se užívají k udržení normálního krevního tlaku a zpomalují kornatění cév. Rutin zpevňuje stěny kapilár, rozšiřuje cévy a proto plody a šťáva z nich se používají k léčení hypertonie (vysokého krevního tlaku) a také slouží k výrobě léčiv.

Aronie: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Díky svému složení má šťáva vysoké dietetické a léčebné účinky.

Aronie: Ostatní: Oficiální vnitřní - Díky svému složení má šťáva vysoké dietetické a léčebné účinky.

  • Léčivé účinky: lidové

Aronie: GIT: Lidové - List aronie je využíván jako prostředek působící protizánětlivě a žlučopudně. List i plod lze podávat při profylaktické ochraně jaterního parenchymu, například při doléčování žloutenky pod. a na podporu jaterních funkcí.

Aronie: Kardiovaskulár: Lidové - Plodová droga vhodně působí na chorobně zvýšený krevní tlak. Dokonale využita může být v kardiologii, protože vhodná kombinace vitamínu C a pektinů působí při pravidelné konzumaci protiskleroticky. Navíc příznivě ovlivňuje pružnost a propustnost cévních stěn. List aronie je využíván jako prostředek snižující krevní tlak. Přidává se především do čajů na podporu cévního systému v kombinaci s hlohem, pohankou, routou a květem černého bezu.

Aronie: Urogenitál: Lidové - Plody se doporučují jako prostředek na podporu ledvinových funkcí.

Aronie: Celkové metabolické účinky: Lidové - List aronie se dá užívat i v revmatologii, protože zvyšuje vylučování nežádoucích solí z organismu.

Aronie: Ostatní: Lidové vnitřní - Přímý léčebný účinek mají černé jeřabiny při poruchách činnosti štítné žlázy. Řada případů prokázala, že droga umí činnost štítné žlázy zregulovat, zharmonizovat, takže je použitelná jak při snížené, tak i zvýšené funkci.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

vitamínIFERUM, ANTISKLEROTIKUM.

Aronie: Homeopatie: Hlavní drogou jsou zde plody, drogou je ale také list, zejména sbíraný od druhé poloviny dubna do konce první poloviny května. List se zpracovává čerstvý podle §3 s použitím lihu 75%. Získaná esence D0 se pak ředí dále až do potence D5 lihem 40%. První ředění se ovšem připraví tak, že se vezmou tři díly ředění D0 a 7 dílů lihu 60%. Další potence připravujeme již v klasickém decimálním poměru. Nejčastěji se používá zředění D3 a D4. Tinktura se používá zejména pro úpravu krevního tlaku, pro úpravu činnosti jater a žlučníku, proti revmatismu a pro zvýšení vylučování žluči, ale i nežádoucích solí.

Aronie: Poznámky: Z jeřábu obecného byl vypěstován jeřáb černoplodý a jeřáb červenoplodý. Černoplodý jeřáb není náročný na půdu, jen vysloveně kyselé půdy mu nesvědčí. Množí se ze semen i vegetativně (roubováním, očkováním). Jako podnož se osvědčuje výbornou afinitou jeřáb obecný. Když přesazujeme naroubovanou rostlinu, pak ji zasadíme tak hluboko, aby i ušlechitlá část přišla do země a mohla sama zakořenit. Plody mají průměr kolem 12 mm. Nejdříve plodí forma keřová. Obvykle se plodů dočkáme druhý rok po vysazení - 2,5 kg, třetí 4,5 kg, čtvrtý 7,5 kg, pátý 9, 5 kg. Optimálním stářím keře se stává pátý rok, později výnos pomalu klesá. Čerstvé plody se dají skladovat po dobu dvou měsíců. Hnojení je rentabilní a podstatně zvyšuje výnos. Sladkoplodé vyšlechtěné odrůdy se nazývají likérový jeřáb, dezertní jeřáb, burka. Vynikající preventivní prostředek pro celkové posílení: jeden kilogram dobře omytých a mírně předsušených jeřabin důkladně smícháme se 750 g surového cukru a uskladníme v chladnu. Poté vmícháme 2 polévkové lžíce tohoto kompotu do 250 g kefíru a podáváme 2krát denně po dobu 3 až 6 týdnů, vždy ovšem pouze 6 dnů v týdnu při výše uvedených indikacích.

Aronie: Toxicita a nežádoucí účinky: Plody čerstvé jeřabiny nemají žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Užívání

Užívání: 2 čajové lžičky na 2dl studené vody, vařit 5 minut, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2 - 3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Listy připravujeme formou krátkodobě vařeného odvaru s dobou varu asi 2 minuty.
Plody můžeme připravovat i formou odvaru ze sušené drogy. Podáváme je raději samostatně, ale připouští se i  přidávání sušených plodů do čajových směsí.
Vhodnější formou je podávání zasyrova připraveného kompotu, zhotoveného známým postupem, při němž se prosypávají vrstvy plodů a cukru.
Výrazný účinek mají i džemy, kompoty a jiné formy, příipravené zatepla, ale účinky čarstvé šťávy a přípravků upravených zastudena jsou větší. Obyčejně podáváme 200 až 700 g šťávy nebo 100 až 250 g kompotu denně.

Popis

Složení: Aronia melanocarpa fructus.

Jeřabina černá plod (aronie) 100g
Jeřabina černá plod (aronie) 100g