Jehlice kořen 100g

Název

Jehlice kořen 100g

Vědecký název

Ononis spinosa radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Jehlice trnitá kořen
Složení: Ononis spinosa radix. V lidovém léčitelství se užívá jako diuretikum vnitřně v nálevu nebo v odvaru při poruchách výměny látkové, při zadržování vody v organismu, zejména při urátové urolitiaze, protože zvyšuje vylučování kyseliny močové, při močových kaméncích, zánětech močového měchýře a při revmatických onemocněních. Účinek drogy se trochu podobá účinku kortizonu, takže jej jehlice může částečně nahradit. Droga má příznivý vliv na látkovou výměnu, na lymfatický systém a na funkci žláz s vnitřní sekrecí. Obsahuje saponiny, glykosidy (ononin, onokol, ononid, onom onospin aj.) a malé množství silice, která podporuje účinek drogy. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min popíjet 1 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Jehlice trnitá: GIT: Oficiální - Silice napomáhá vylučování žaludeční kyseliny, a tím zlepšuje chuť k jídlu. Zároveň spolu s tříslovinami zodpovídá za protizánětlivé účinky na sliznice trávicího traktu.

Jehlice trnitá: Urogenitál: Oficiální - Silice a flavonoidy mají výrazné diuretické účinky. Urychlují vylučování močoviny a chloridů bez škodlivého působení na ledvinový parenchym (nedráždí ledviny na rozdíl od nejznámějšího a výrazného diuretika - jalovcových plodů). Silice účinkuje i mírně desinfekčně v močových cestách. Močopudné vlastnosti drogy předurčují terapeutické použití rostliny při zánětlivých onemocněních močových cest a močových kamenech. Kořen je mírné, ale spolehlivé a dobře účinné diuretikum, pro přítomnost silice a flavonoidů se užívá jako desinficiens hlavně močových cest. Na zvýšení diuretického účinku se kombinuje s drogami: Radix petroselini, Folium betulae, Herba equiseti, Radix levistici, Fructus petroselini aj. Kořen jehlice se také používá v diureticky působících tabletkách nebo roztocích (kombinovaný např. s mořskou cibulí, plody borůvky, kořenem petržele apod.).

Jehlice trnitá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Zlepšení trávení a zvýšení diurézy urychluje celkovou látkovou přeměnu. Močopudné vlastnosti drogy předurčují terapeutické použití rostliny při dně (arthritis uratica). Pro metabolické vlastnosti se přidává do antirevmatických směsí. Kořen jehlice se kombinuje do tzv. metabolických čajovin - Species lignorum (guajakové dřevo, dřevo sassafrasu, lékořice různě kombinované).

Jehlice trnitá: Ostatní: Oficiální zevní - Účinky silice a tříslovin se využívají i při léčbě hemoroidů.

  • Léčivé účinky: lidové

Jehlice trnitá: GIT: Lidové - Droga se užívá i jako žlučopudná. Užívá se k úpravě činnosti jater (hepatoprotektívum) a sleziny a dále při nadýmání. Kořenová droga zevně i vnitřně působí léčivě na hemoroidy.

Jehlice trnitá: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se při vysokém krevním tlaku. Kořenová droga mírně zvyšuje krevní tlak (?) a prohlubuje práci srdce. Užívá se k podpoře činnosti sleziny.

Jehlice trnitá: Urogenitál: Lidové - Kořen se používá při nemocech ledvin a močového měchýře (hlavně při zánětech), při urolitiáze (užívá se k vypuzení močových kaménků), zvláště urátové, protože vylučuje soli kyseliny močové. Lze jej rovněž využít při zánětlivých procesech v ledvinách a močových cestách. Kořen se užívá jako diuretikum při vodnatelnosti (zadržování vody v těle) a také při kapavce. Zde je dobré přidat ještě medvědici a průtržník, aby se potencovaly účinky. Nať se přidává do diuretických čajovin. Lidově se používá i proti močovému písku a kamínkům. Jehlici lze využít nejlépe v prevenci urolitiázy a jejích recidiv. Aplikací jehlice lze též předcházet vytváření edémů (otoků) při některých poruchách ledvinové činnosti, event. i v počátcích slábnutí srdečního výkonu. Ve všech těchto případech je však nutná předběžná porada s lékařem, který musí stanovit nejen přesné dávkování, ale i dobu, po kterou má být droga v prevenci využívána. Jehlice je léčivem volby u edémů srdečního a ledvinového původu. Jako diuretikum se kořen jehlice užívá nejčastěji ve směsi s kořenem libečku a semenem petržele. V případě zánětlivých procesů v močových cestách se osvědčila kombinace se zlatobýlem, oddenkem pýru a listem mědvědice.

Jehlice trnitá: Skelet + svalstvo: Lidové - Jehlice je však lékem i na tzv. meteotropní revmatismy, které se projevují kloubovými, svalovými a podobnými bolestmi a které citlivě reagují především na změny počasí.

Jehlice trnitá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga se užívá při revmatismu (má celkové metabolické působení) a dně. Při revmatismu se mají pít až 2 l čaje denně. Užívá se při poruchách látkové výměny. Jehlici lze využít také v prevenci revmatismu. Zejména tzv. meteorotropní revmatismy, tj. takové revmatické obtíže, které jsou ovlivněny počasím, reagují na podávání drogy velmi příznivě.

Jehlice trnitá: Ostatní: Lidové vnitřní - Účinek kořenové drogy se poněkud podobá účinku kortizonu, takže její aplikace v odborně indikovaných případech může napomoci ke snížení dávkování kortikoidních přípravků. Má dále příznivý vliv na lymfatický systém, na funkci žláz s vnitřní sekrecí a dále i na zlepšování látkové výměny. Kortikoidní efekt se zvyšuje při kombinaci s kořenem lékořice. Droga má slabé estrogenní a silnější kortikoidnů působení. Kořen se užívá se při chronických kožních onemocněních a kožních vyrážkách.

Jehlice trnitá: Kůže: Lidové - Droga se uplatňuje jako dermatikum. Zevně se nálev používá v obkladech při kožních vyrážkách.

Jehlice trnitá: Ostatní: Lidové zevní - Odvar z natě slouží k vymývání špatně se hojících a hnisavých ran. Kořenová droga zevně i vnitřně působí léčivě na hemoroidy. V léčbě hemoroidů se doporučuje třítýdenní kůra s použitím kořenové tinktůry, 3x denně 40-50 kapek, k tomu večerní sedací koupele v nálevu. Při sólovém užití drogy se dává přednost nálevu, připravenému dle běžných pravidel.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, SALURETIKUM, METABOLIKUM, ANTIREVMATIKUM, STOMACHIKUM.

Jehlice trnitá: Homeopatie: Homeopatická tinktura z jehlice, zejména z kořene, je poměrně oblíbená, protože působí stejně jako alopatické léky, vyrobené z kořene, ovšem nemá vedlejší účinky a není tak náročná na přípravu. Nejjednodušší je sice zhotovení tinktury z čerstvých květů jehlice, ovšem nejúčinnější je tinktura, zhotovená z celé kvetoucí byliny, tedy z kořene i kvetoucí natě. Nejlepší sběr poskytuje jehlice v červnu kolem deváté hodiny ranní. Esence se získává podle §3, kde vzniká potence D0. Ta se pak dále ředí lihem 50% až do potence D4. Obecně se užívá potence D3 a D4 při dávkování 3krát denně 10 kapek před jídlem. Tinktura se užívá jako v alopatii, ale je nutné zdůraznit především vliv na vylučování tekutin a solí.

Jehlice trnitá: Prevence: Jehlici lze využít nejlépe v prevenci urolitiázy a jejích recidiv. Na místě je též protirevmatické využití. Zejména tzv. meteorotropní revmatizmy, tj. takové revmatické obtíže, které jsou ovlivněny počasím, reagují na podávání drogy velmi příznivě. Aplikací jehlice lze též předcházet vytváření edémů (otoků) při některých poruchách ledvinové činnosti, event. i v počátcích slábnutí srdečního výkonu. Ve všech těchto případech je však nutná předběžná porada s lékařem, který musí stanovit nejen přesné dávkování, ale i dobu, po kterou má být droga v prevenci využívána.

Jehlice trnitá: Poznámky: Úzkým rýčem (délka je asi 25 cm, šířka 8 cm a násada 70-90 cm douhá) se dobře vykopávají všechny menší kůlovité kořeny, jako mrkev, lopuch, archangelika, oman, jehlice nebo libeček či rdesno hadí kořen. Rýč má tvar tupě špičatého oštěpu a je lehce lopatovitě prohnutý. Mezi násadou a vlastním rýčem jsou do stran vyvedené nášlapné plochy.

Jehlice trnitá: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga nemá vedlejší účinky, nedráždí ani ledviny, nedoporučuje se však užívat ve vyšších dávkách a příliš dlouho a příliš často, ba ani samostatně. Při nekontrolovaném saluretickém působení může vyvolat poruchu rovnováhy minerálních látek. Při nutnosti delší aplikace je třeba čas od času léčbu na 4-7 dní přerušit, protože organismus si na léčivo dost rychle zvyká. Dlouhodobé užívání, zvláště vyšších dávek je kontraindikováno. Pozor: Močopudný účinek má jen krátké trvání. Proto je třeba po třech dnech užívání tento čaj vysadit, později by už nepůsobil.

Jehlice trnitá: Kontraindikace: Pozor!! Nepoužívat v těhotenství.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min popíjet 1 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Vzhledem k obsahu silice by se neměla droga v praxi připravovat ve formě odvaru, ale záparu (infusum). Při nutnosti delší aplikace je nutné léčbu po 3 týdnech přerušit na 4 až 7 dní. Při vlastní léčbě podáváme čaj pouze 5 až 6 dnů v týdnu. Obojí omezení je nutné pro nepříjemnou schopnost drogy vyplavovat z těla některé minerály. Drogu nedoporučujeme užívat dlouhodobě. Drogu raději kombinujeme do směsí, zejména s kořenem libečku, se semenem nebo kořenem petržele, s kořenem celeru, s natí svízele syřišťového, s oddenkem pýru, listem medvědice nebo i květem vřesu. Případnou kombinaci s celíkem zlatobýlem je třeba pečlivě uvážit, protože taková směs působí někdy nevyzpytatelně - někdy je velmi účinná, jindy se chová netečně nebo dokonce účinnost snižuje. Při protirevmatické aplikaci doporučujeme drogu kombinovat s drcenými jalovčinkami a kořenem petržele (ženy), případně s kořenem celeru (muži). Užívá se ve formě nálevu (5 g kořene na 1000 ml vroucí vody, osladit lžičkou medu).
Diureticky účinný je odvar z drogy - pro obsah silice by se měl připravovat zápar. ČsL 4 uvádí jako jednotlivou dávku na odvar 1,5 g perorálně.
Nebo:
Nať má podobné použití i dávkování.
Nebo:
Odvar se připravuje z průměrné jednotlivé dávky 1,5 g, nebo u 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Vyšší dávkování má Decoctum Radicis ononidis, který se připravuje z jednotlivých dávek 3-5 g a užívá se 2-3x denně. Po třech dnech je třeba užívání na více dní přerušit.
Nebo:
Obvykle se připravuje odvar ze lžíce kořenové drogy na 2,5 dl vody (vařit 3 minuty přikryté, odstavit na 15 minut, scedit, pít max. po 1 dl 2-4x denně).
Nebo:
Jak již bylo řečeno, můžeme jehlici různě kombinovat, ovšem můžeme ji také při určité opatrnosti užívat samostatně. V tom případě se doporučuje užívat, když je třeba dosáhnout razantního účinku, například při chronickém revmatismu, močovém písku, močových kamenech nebo slabosti močového měchýře, tedy vždy, když je třeba podpořit vylučování vody. Dobře působí odvar ze 2 čajových lžiček pomletého kořene na 200 ml vody, který necháme 8 hodin naložený ve vodě, potom jej v téže vodě 10 minut vaříme a necháme 10 minut ustát. Pijeme teplý ráno na lačno a večer před spaním. Každý čtvrtý den vynecháme.
Kořen jehlice trnité se rozmělní na jemný prášek, kterého se užívá 3x denně 2 g.
Může se užívat také ve formě bylinného vína (20 g čerstvého kořene zalít 500 ml suchého bílého vína, 10 dnů vyluhovat, scedit), 1 polévková lžíce na noc, 1 týden užívat, pak pauza 10 dní.

Popis

Složení: Ononis spinosa radix. 

Jehlice kořen 100g
Jehlice kořen 100g