Jalovec plod 100g

Název

Jalovec plod 100g

Vědecký název

Juniperi communis fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Jalovec obecný plod
Složení: Juniperi fructus. V lidovém léčitelství se používá vnitřně jako diuretikum v nálevu při zánětlivých chorobách močových cest a zadržování tekutiny v těle, k povzbuzení chuti k jídlu a jako prostředek proti nadýmání a při chorobách výměny látkové. Jalovcové plody se nesmějí užívat při akutních nemocech ledvin. Plody se rovněž užívají v revmatologii, kde se uplatňují v léčbě bolestí kloubů a páteře. Plody obsahují inosit, flavonový glykosid, hořce chutnající juniperin, asi 30 % invertního cukru, asi 9 % pryskyřice a hlavně silici (až 2 %), jejíž hlavní součástí jsou terpeny pinen, kadinen a terpineol, které působí diureticky a jako močové desinficiens. Účinným faktorem jsou fytoncidy. Užívání: 1 pol. lžíci rozmělněných plodů přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min popíjet 2 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Jalovec obecný: GIT: Oficiální - Silice napomáhá tvorbě žaludeční kyseliny a zlepšuje vylučování žluči. Při podávání čisté jalovcové silice (Oleum juniperi) jsou účinky ještě výraznější, ale zvyšuje se i nebezpečí výskytu vedlejších účinků. Silice má desinfekčí účinky (obsahuje i antibakteriálně působící fytoncidní složky). Ve vhodném vehikulu silice tvoří složku směsí na povzbuzení tvorby žluče a adjuvační prostředek na regulaci bakteriální střevní flóry.

Jalovec obecný: Urogenitál: Oficiální - V terapii se využívá dráždivého působení silice na ledviny, což se projevuje močopudným (diuretickým) účinkem. Dřevo však v tomto ohledu působí slabě (dávka 0,5-2,0 g jako macerát nebo zápar). Silice - především její složka terpineol - zvyšuje glomerulární filtraci v ledvinách a v kanálcích brzdí zpětnou resorpci chloridů a sodíku. Proto se droga doporučuje při chorobách, které vyžadují odstranění těchto iontů. Diuretické působení podmiňují i jiné, dosud přesně neprozkoumané sloučeniny. Protože droga lokálně dráždí ledvinná klubíčka, zakazuje se její užívání při nefritídách a jiném vážnějším poškození ledvinového parenchymu (např. při nefroskleróze), stejně jako při větším zatížení ledvin (např. v graviditě). Na zvýšení diuretického účinku se přidávají drogy: Radix levistici, Radix ononidis, Radix glycyrrhizae a další. Droga tvoří častou složku diuretických čajovin (např. smísíme stejný díl plodů jalovce, kořene libečku, jehlice trnité a lékořice - 2 čajové lžičky na šálek záparu).

Jalovec obecný: Respirační: Oficiální - Jalovcová silice se s velmi dobrým efektem vdechuje při onemocnění dýchacích cest.

Jalovec obecný: Kůže: Oficiální - V čisté podobě se silice nejčastěji užívá jako derivans. Při aplikaci na kůži (ve vhodném vehikulu) působí lokálně i reflexně, a to tím, že zvyšuje prokrvení postižených oblastí a urychluje hojivé reparační procesy.

Jalovec obecný: Ostatní: Oficiální zevní - Plod se dává i do osvěžujících a protirevmatických koupelí (stejně tak i silice nebo její lihový roztok). Silice nebo její lihový roztok slouží i k masážím. Ve vhodném vehikulu se silice aplikuje při neuralgiích, artralgiích apod., tvoří složku prokrvovacích mazání. Silice má desinfekčí účinky (obsahuje i antibakteriálně působící fytoncidní složky).

  • Léčivé účinky: lidové

Jalovec obecný: GIT: Lidové - Plody se používají jako stomachikum a cholagogum. Silice nebo její lihový roztok se užívají jako žaludeční (na posílení žaludku při žaludeční slabosti, při bolestech žaludku) a větropudný prostředek. Prášek z bobulí staví průjem. Jalovcová povidla se užívala pro podporu chuti k jídlu. Droga i přípravky z ní zlepšuje činnost jater (hepatoprotektívum), zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení. Jalovec zlepšuje hospodaření organismu se žlučí (cholagogum). Doporučuje se proti poruchám trávení (říhání, pocit plnosti, pálení žáhy).

Jalovec obecný: Urogenitál: Lidové - V léčbě se využívá dráždivé působení silice na ledviny, což se projevuje diuretickým účinkem. Dřevo v tomto směru působí slabě. Plody se používají jako diuretikum a při léčbě zánětů močových cest. Podle moderní fytoterapie jalovčinky působí jako vysoce účinné diuretikum, ale přitom dráždí ledviny, takže byly z užívání v urologii vyřazeny. Užívá se i k usnadnění odchodu kaménků a močového písku. Plody jsou součástí diuretických čajovin. Odvar z plodů se užívá při chronickém výtoku z močové trubice. Plody se užívají k léčbě kolik a infekcí močového traktu, zejména cystitidy. Čaj (odvar) z mladých větviček (summitates) léčí vodnatelnost. Dřevo z kořene je možno též použít jako diuretikum (močopudný účinek). Jalovec stimuluje děložní svalstvo (uterotonikum).

Jalovec obecný: Neuropsych.: Lidové - Kousáním bobulí se zahání migréna.

Jalovec obecný: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se u kloubních obtíží.

Jalovec obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Dřevo někdy slouží i jako přísada do antirevmatických a tzv. krev čistících, tj. metabolických čajovin. Odvar z drcených plodů se dává při revmatických bolestech, dně a močovém písku, čistí krev a usnadňuje látkovou přeměnu. Užívají se v léčbě bolestí kloubů a páteře. Summitates slouží k přípravě krev čistícího čaje. Jalovcová povidla se užívala proti revmatismu.

Jalovec obecný: Respirační: Lidové - Odvar z nádorů na vrcholcích větví, které způsobila drobná moucha bejlomorka jalovcová, léčí i silný kašel. Čaj z jalovcových bobulí se podává při zánětu pohrudnice, aby se vzniklý výpotek pohrudniční co nejrychleji odstranil. Pije se ráno a večer po jednom šálku. Odvar z mladých výhonků se pil při plicních onemocněních. Jalovčinky zlepšují dýchání.

Jalovec obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Dřevo (i dřevo z kořene) někdy slouží jako diaforetikum. Jalovcové bobule jsou oblíbeným domácím desinfekčním prostředkem. Jako prevence proti různým nemocem se užívá na jaře a na podzim 1-2 lžičky jalovcové šťávy denně.

Jalovec obecný: Kůže: Lidové - Zlepšuje prokrvení kůže.

Jalovec obecný: Ostatní: Lidové zevní - Obklad z jalovcových bobulí mírní kostižer. Při bolestech hlavy dáváme jako obklad rozdrcené jalovcové bobule s octem a rozmělněnou chlebovou kůrou. Šťáva z jalovcových bobulí se užívá při krčních chorobách (ve formě kloktadla). Žvýkání jalovcových bobulí zabraňuje nákaze, odstraňuje zápach z úst a posiluje zažívání. Odvar z mladých výhonků sloužil na vymývání ran. Jalovcová silice, podávaná zevně vhodným způsobem například ve formě mastí nebo oleje, působí dráždivě, a to jak lokálně, tak i na reflexních ploškách příslušných orgánů. Může se užít jako derrivans, tedy dráždivý prostředek zlepšující místní prokrvení a urychlující hojivé reparační procesy. Jalovcové koupele mají antirevmatické a osvěžující účinky.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Plody:
DIURETIKUM, STOMACHIKUM, KARMINATIVUM, ANTISEPTIKUM, cholagogum, diaforetikum, derivans,
Dřevo:
diuretikum, daiforetikum, derivans.

Jalovec obecný: Homeopatie: Droga z jalovce v alopatické formě má bohužel relativně malou možnost využití, protože v této podobě je nevhodná pro nemocné s jakoukoli potíží ledvin a v širších souvislostech také látkové výměny, což podle našich zkušeností reprezentuje více než 60% naší populace. Proto právě homeopatie umožňuje používání jinak nepoužitelných látek z jalovce právě u těchto případů. Homeopatická esence se vyrábí z čerstvých plodů, sbíraných v období říjen až listopad, nejlépe kolem jedenácté hodiny dopoledne. Jalovčinky co nejvíce rozmělníme a upravujeme podle §4 lihem 75% po dobu 8 dní. Získáme tak esenci D1, kterou pak dále ředíme lihem 30% až na potenci D4, ve které se převážně užívá. Ve vzácných akutních případech doporučujeme potenci D14, s dávkováním 4krát denně 9 kapek po jídle, po dobu 7 týdnů. V potenci D4 se užívá 3krát denně 7 kapek po jídle, po dobu 30 dní. Aplikace je stejná jako v alopatii s tím, že neplatí omezení pro nemocné s ledvinovými potížemi.

Jalovec obecný: Poznámky: Drogy jalovce se neužívají samostatné, ale v kombinacích. Mají i desinfekční účinky. Plody se užívají i ve veterinářství. Jalovcové bobule se používají k výrobě likéru - borovičky. Silice se získává z plodů destilací s vodou v množství 0,9%. Nezralé bobule mají méně silice, proto se destilují plody dobře vyzrálé, nejlépe namodralé, které jsou na keři druhým rokem. Silice se užívá v lékařství jako diuretikum (jedovatá !) a slouží také k výrobě borovičky. Plody slouží jako koření na většinu druhů masa, hlavně na divočinu. Jalovcové bobule se užívají k nakládání masa, dřevem se topí v udírnách, aby šunka dostala zvláštní chuť. Plody se přidávají i do nakládaného zelí, aby nenadýmalo. Dřevo ze silnějších kmenů a větví se řeže na polínka (Lignum juniperi), která slouží k destilaci černého jalovcového oleje (Oleum juniperi empyreumaticum = Oleum cadinum). Tento olej se užívá lidově proti revmatismu. Jalovec má význačný desinfekční a hmyz odpuzující nebo hubící účinek. Tyto vlastnosti jsou velmi významné - jako příklad lze uvést, že účinné látky získané z jalovce pěstovaného na ploše 1 ha by stačily k desinfekci veškerých odpadních vod asi z dvacetitisícového města. V laboratorních podmínkách ničí například výtažek z jalovce jak komáry, tak i některé z běžných choroboplodných zárodků. Ve středověku Arabové zavedli slavné léčivo, jalovcová povidla (Roob juniperi) ještě dnes Oficiální vnitřní mnohých lékopisech.
Vlastnosti: Svíravá, mírně hořkosladká, horká, suchá.
Působení: Antiseptikum močového traktu, diuretikum, karminativum, trávicí tonikum, uterostimulans, antirevmatikum.
Užívané části:
Plody: Zralé, modré bobule (jalovčinky) se užívají hlavně při infekcích močové soustavy a předepisují se k odvádění kyselých odpadů z organismu při artritidě a dně. Zmenšují koliku a nadýmání, stimulují zažívání apovzbuzují stahy dělohy při porodu. Sbírejte je poté, co změní barvu ze zelené na purpurově modrou - tento proces může trvat i dva roky.
Éterický olej: Připravuje se destilací ze zralých plodů a je oblíben jako externí přípravek při artritických a svalových bolestech. Vnitřně zvyšuje filtraci odpadních látek v ledvinách a je účinný proti mnoha baktériím.
Smolný olej: Připravuje se suchou destilací jádrového dřeva různých odrůd jalovce. Obsahuje fenol a má mírný desinfekční účinek. Aplikuje se zevně, není dráždivý a užívá se hlavně při chronických onemocněních kůže, jako je olupující se ekzém a lupenka.
Nálev: Při žaludeční nevolnosti a nachlazení nebo bolestivé menstruaci popíjejte malé doušky slabého nálevu (15 g plodů na 500 ml vody).
Tinktura: Při infekcích močového traktu jako je cysttida - nebo ke stimulaci zažívání berte třikrát denně až 2 ml.
Pleťová voda: Pro péči o mastnou pleť a akné přidejte 5 kapek oleje na 50 ml rovných dílů růžové vody a vilínu virginského.
Masáž hrudníku: 10 kapek jalovcového oleje a 10 kapek tymiánového nařeďte20 ml mandlového oleje a masírujte hrudník při úporném kašli.
Olej: 5 kapek přidejte do vody ke keoupeli při artritidě, dně nebo bolestech kloubů.
Masážní olej: 10 kapek jalovcového oleje nařeďte 5 ml mandlového a masírujte artritické klouby.
Mast: 10 kapek přidejte do 20 ml rozpuštěného masťového základu. Nechte vystydnout a nanášejte na místa postižená chronickým šupinovitým ekzémem nebo psoriázou.
Oplachování vlasů: Při psoriáze postihující vlasovou pokožku přidejte do 500 ml horké vody 10 kapek oleje a dobře rozmíchejte. Nechte působit alespoň 15 minut a pak důkladně opláchněte.

Jalovec obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Vyšší dávky drog a jejich delší užívání poškozuje ledviny, vyvolává krvácení. Na poškozené ledviny může působit negativně již podávání terapeutických dávek. Stejně ani pacienti se zdravými ledvinami nesmí drogu užívat dlouhodobě a ve vyšších dávkách, aby se předešlo poškození glomerulů, sliznic močovodů a krvácení.

Jalovec obecný: Kontraindikace: Kontraindikací perorálního podávání jsou nefritídy (hlavně akutní glomerulonefritída - objevuje se krvácení), vážnější poškození ledvinového parenchymu (např. při nefroskleróze) a gravidita. V těhotenství bylinu nepoužívejte, působí jako uterostimulans. Lze ji užívat během porodu. Relativní kontraindikací je i kojení. Pozor!! Neužívat při akutním onemocnění ledvin, ani dlouhodobě u vleklých chorob ledvin. Jalovec může při dlouhodobém užívání dráždit ledviny, proto jej vnitřně neužívejte bez přestávky déle než 6 týdnů a pokud již máte ledviny poškozené, neužívejte jej vůbec.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci rozmělněných plodů přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min popíjet 2 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Použití plodů je zhruba analogické použití dřeva, jenže výraznější. Drogy jalovce se většinou neužívají samostatné, ale v kombinacích. Nejčastěji používanou lékovou formou byl dříve nálev z drcených jalovčinek, podávaný pro své močopudné působení. Od takovéhoto užívání se ustupuje a jalovčinky se obyčejně podávají syrové, k přímé konzumaci formou různých kůr. Někteří autoři radí při užívání celých plodů nepřekročit dávku 4 až 6 kudů denně. To je ovšem podle našeho názoru značný alibismus,, který sižuje léčebný účinek. V současnosti se čajová forma používá pouze v čajových směsích s drcenými jalovčinkami. Vhodnými doprovodnými drogami jsou např. vřes, kořen jehlice, kořen lékořice, kořen libečku nebo nať rdesna ptačího. Při léčbě jalovcem je nutná značná opatrnost. Lékové formy: sušené bobule, tinktura.
K dosažení diuretického účinku se dřevo dávkuje 0,5-2,0 g jako macerát.
Dávky plodů pro dokonale zdravé ledviny a negravidní ženy jsou 1 kávová lžička drogy na zápar 2x denně (dle ČsL 4 je jednotlivá dávka na zápar perorálně 0,5 g).
Nebo:
Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 0,5 g drogy. Pacientům s nepoškozenými ledvinami se běžněji ordinuje 1 kávová lžička drogy na šálek záparu, který se užívá 2-3x denně.
Nebo:
K dosažení diuretického účinku se dřevo dávkuje 0,5-2,0 g jako zápar.
Nebo:
Užívá se ve formě nálevu (1 čajová lžička na šálek vroucí vody), 2x denně.

Decoctum Fructus juniperi (10-15 g drogy na 1 sklenici vody) se ordinuje po 1 lžíci 3-4x denně.
Nebo:
Na přípravu šálku odvaru z Lignum juniperi se ordinují 1-2 kávové lžičky drogy: pije se 2-3x denně, nejčastěji ve směsi s dalšími potencujícími drogami.
Nebo:
Jiný způsob užití jalovcových plodů je prostý odvar z roztlučených jalovčinek, kterých se vezme 30 g na 1/2 l vody, povaří 2 minuty a na 3x přes den vypije (užívá se jako diuretikum).

Denní dávka silice je 2-5 kapek.
Silice se dávkuje velmi opatrně, nejlépe rozmíchaná třeba v trošce mléka.
Nebo:
Oleum juniperi - jalovcová silice - se užívala v denních dávkách 2-5 kapek. Pro možné škodlivé vedlejší účinky (podráždění sliznice žaludku, poškození ledvinového parenchymu) se v této podobě používá většinou jen zevně.
Nebo:
Lze také užívat jalovcovou silici, které se berou 4x 3 kapky na cukr (užívá se jako diuretikum).

Při užívání celých bobulí se nedoporučuje víc než 4-8 bobulí denně.
Jalovcové bobule se nakládají do lihu a tak vzniká jalovcová tresť. Je nutno ji užívat opatrně.
3x denně 1 lžíce jalovcových povidel (Roob juniperi) připravených stejným způsobem jako švestková povidla (užívá se jako diuretikum).
Podle Kneippa, Weisse a Franěce se jalovcová kúra užívá při revmatickém a zánětlivém postižení kloubů a páteře takto: První den sníme 3krát denně 1 jalovčinku, druhý den 3krát 2 jalovčinky, třetí den 3krát 3 jalovčinky,  a tak postpujeme až po 21. den, který je bodem obratu, kdy sníme 3krát 21 bobulek. Od tohoto dne začneme množství bobulek opět plynule po jedné snižovat na základní dávku, takže např. 22. den sníme už jen 3krát 20 bobulek. Celá kůra trvá 42 dní. Každou dávku přitom důkladně rozmělníme a zapijeme půllitrem šípkového čaje. Zkrácenou kůru s bodem obratu při 3krát denně 15 kuličkách používáme při žaludečních obtížích vzdorujících mírnější léčbě. Kúru lze opakovat nejdříve po půl roce, doporučujeme ji však provádět jednou za rok. Z léčby jsou však vyloučeny osoby, které prodělaly zánět ledvin jakéhokoli typu před méně než 5 lety. V případě alergie na jalovčinky, což je dost vzácné, může nemocný začít vnímat bolest ledvin již při lehkém poklepu. Pak ovšem musíme léčbu ihned přerušit a několik dnů pouze pijeme urologický čaj, dokud bolest neustane. Další pokračování léčby je ovšem zcela vyloučeno.Tato možnost je sice naštěstí velmi řídká, ale je nutné o ní vědět.

Zevní užití:
Do osvěžujících koupelí se dává 100-200 g plodů na litr odvaru, který se vleje do vany.
Nebo:
Zevně se užívá v obkladech a jako přísada do koupele (u revmatických a kožních onemocnění). Kůra 1 až 2 týdny.
Zevně se užívá ve formě mastí a olejů při neuralgiích, artralgiích apod.

Popis

Složení: Juniperi fructus.

Jalovec plod 100g
Jalovec plod 100g