Jahodník list 40g

Název

Jahodník list 40g

Vědecký název

Fragariae folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Jahodník obecný list
Složení: Fragariae folium. V lidovém léčitelství se používá vnitřně jako desinficiens a roborans při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy a při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích. Je vhodný do čajových směsí. Droga má močopudný účinek. Působí na rozpadávání močových konkrementů, zlepšuje metabolismus kyseliny močové, snižuje lámavost vlásečnic. Obsahuje hlavně třísloviny a malé množství silice s citrónově vonnou složkou, kyselinu jablečnou a salicylovou, něco slizu, stopy alkaloidů, vitamin C a značné množství minerálních látek a cukry. Působí mírně svíravě a protizánětlivě. Je sílícím prostředkem pro rekonvalescenty. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2-3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Jahodník obecný: GIT: Oficiální - Třísloviny z kořene podmiňují stahující a bakteriostatický účinek drogy, který se využívá při průjmových onemocněních a střevních infekcích. Přítomnost kyseliny askorbové zvyšuje léčebný efekt. Jejich farmakodynamické vlastnosti však nejsou dostatečně prozkoumané.

Jahodník obecný: Kardiovaskulár: Oficiální - Experimenty na zvířatech byl prokázán hypotenzivní účinek záparu z listů při intravenozním podání. Mimo toho vyvolává zvětšení amplitudy systolických stahů srdce a rozšíření periferních tepen. Jako pomocný lék - v kombinaci s jinými drogami - se používá při zvýšené fragilitě kapilár.

Jahodník obecný: Urogenitál: Oficiální - List se pro mírný desinfekční účinek užívá při chorobách močových cest. Flavonoidy a draselné soli obsažené v listech vyvolávají mírný močopudný účinek. Jako pomocný lék - v kombinaci s jinými drogami - se používá při močových kamenech.

Jahodník obecný: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Jako pomocný lék - v kombinaci s jinými drogami - se používá při poruchách metabolismu kyseliny močové (při dně).

Jahodník obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Přes to, že účinky této drogy nejsou ještě dostatečně prozkoumané, zařazuje se mezi drogy s mírným účinkem na fysiologické procesy, které probíhají v organismu. Jako pomocný lék - v kombinaci s jinými drogami - se používá při některých kožních chorobách zapříčiněných poruchou látkové přeměny. Doporučuje se v pediatrické i geriatrické praxi. Sušené plody se přidávají do čajovinových směsí dietetického a posilujícího typu.

  • Léčivé účinky: lidové

Jahodník obecný: GIT: Lidové - Listy se pro obsah tříslovin užívají při průjmech, úplavici, katarech žaludku a krvácejících hemoroidech. Děti pojídající jahody nemají nikdy škrkavky. Listy sbírané na jaře povzbuzují chuť k jídlu. Čaj z listů se pije při jaterních chorobách. Oddenek jahodníku slouží jako prostředek proti žloutence.

Jahodník obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Listy se podávají při málokrevnosti (chudokrevnost, anémie). Pro mírné adstringentní působení se odvar z listů užívá jako adjuvans při rozličných krváceních.

Jahodník obecný: Urogenitál: Lidové - Listy se užívaly při chorobách ledvin, na rychlejší vylučování moče (čaj z nich je mírně močopudný, užívá se při vodnatelnosti), při ledvinových a močových kamenech. Studený odvaz z plodů se užívá při bolestech ledvin. Listy se užívají proti menstruačnímu krvácení. Účinek se zvýší podáním šalvěje. Při močových kaméncích se doporučuje užít ráno a večer 1 lžíci žitné kořalky, v níž je vymačkáno několik jahod. Oddenek jahodníku slouží jako prostředek proti vodnatelnosti.

Jahodník obecný: Neuropsych.: Lidové - List se podává nervózním lidem. Velmi příjemně se pije čaj, připravený formou nálevu z listů a kořenů. Uklidňuje nervy a celkově tonizuje. V některých případech barví moč na červeno, což je ovšem neškodné.

Jahodník obecný: Skelet + svalstvo: Lidové - Plody se doporučují při ústřelu.

Jahodník obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Listy se doporučovaly na čistění krve, jako metabolický prostředek ke zlepšení látkové přeměny (hlavně listy sbírané na jaře). Droga zlepšuje metabolismus kyseliny močové. Dna se léčí pojídáním jahod s mlékem a cukrem. Plody se doporučují při ústřelu, revmatismu apod. Známé je použití jahod při pakostnici (dně).

Jahodník obecný: Respirační: Lidové - Čaj ze sušených listů trhaných v květnu léčí kašel, plicní katary a záduchu.

Jahodník obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Známé je použití jahod při pakostnici, listy se podávají při málokrevnosti. Studený odvar z plodů působí při počínající zimnici a mírní pocení. Šťáva z jahod mírní horečku a tiší žízeň. Pro mírné adstringentní působení se odvar z listů užívá jako adjuvans při rozličných krváceních a kožních vyrážkách. Jahodník většinou zařazujeme do tzv. základních čajových směsí, protože jeho fyziologické účinky jsou malé a přitom příjemně aromatizuje bylinnou směs.

Jahodník obecný: Kůže: Lidové - Zevně se používají listy jahodníku k čistění pleti a k odstranění uhrů: ve 1/4 l vody se rozmačká 50 g jahod, po 1/4 hodině se přecedí a vymačká. Šťávou se večer před spaním omyje obličej.

Jahodník obecný: Ostatní: Lidové zevní - Listy se užívají při krvácejících hemoroidech (i na klystýry), jako obklady na mokvavé a krvácející rány, jako protizánětlivý prostředek, na přípravu kloktadel nebo při páchnoucím dechu. K obkladům se užívají spařené listy jahodníku.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, DIURETIKUM, NÁHRADA PRAVÉHO ČAJE.

Jahodník obecný: Homeopatie: Jahodník se v homeopatii využívá málo, což je vlastně velká škoda, protože alopaticky působí velmi mírně a je nutná dlouhodobá aplikace, zatímco při použití homeopatických prostředků se doba aplikace při stejném účinku často zkracuje až na jednu třetinu. Využívají se hlavně mladé listy a plody. Mladé listy světle zelené barvy se sbírají těsně před rozkvětem byliny a upravují se podle §4, protože obsah vody v nich je relativně malý. Mohou se rozmělnit, rozmixovat apod. Oproti klasickému postupu je ovšem změna doby macerace, která činí jen 10 dní, ovšem jinak se postupuje podle zmíněného paragrafu. Listy se musí sbírat brzy ráno, nejlépe kolem sedmé či osmé hodiny. Zpracovávají se lihem 70%. Vzniklá esence představuje potenci D1, která se ředí až na D5 lihem 30%. Užívá se potence D5, a to 3krát denně 8 kapek před jídlem. Užití léků je stejné jako v alopatii s tím rozdílem, že účinek je zpravidla trojnásobně silnější a aplikace je přitom efektivnější. Esence z čerstvých plodů lesních druhů jahodníku se vyrábí z dobře vyzrálých plodů podle §1 macerací lihem 90%. Potence D1 se zhotovuje ze 2 dílů základní esence D0 a 8 dílů lihu 40%, další potence se pak připravujíí běžným způsobem vždy z 1 dílu základu a 9 dílů lihu 40%. Obecně se užívá potence D4 s dávkováním 3krát denně 6 kapek před jídlem, po dobu asi 2 měsíců. Je to vynikající prostředek především pro slinivku, veškeré sliznice střev, žaludek apod.

Jahodník obecný: Kosmetika: Nálev (50 g drogy spaříme 200 g vody a necháme asi 30 min. vyluhovat) stahuje póry a čistí pleť. V poslední době se doporučuje také šťáva z plodů kulturních zahradních jahod jako přísada do pleťových krémů s regeneračními a tonizujícími účinky a jahodová dřeň ve formě masky. Pro zlepšení pleti - pokud nejsme alergičtí - můžeme použít čerstvě vytlačenou jahodovou šťávu (v tomto případě může být i ze zahradních jahod) - smícháme s trochou smetany a naneseme na tvář. Nejlepší je ponechat směs na obličeji po celou noc a teprve ráno ji umýt teplot vodou.

Jahodník obecný: Poznámky: Mladé listy jahodníku trhané bez řapíků jsou nejlepší známou náhražkou čaje. Odedávna se používaly na přípravu denního čaje. Kořen byl kdysi oblíbeným domácím léčivem při průjmu, lodyhy se zase používaly na rány.
Vlastnosti: Chladná, vlhká, sladká a kyselá.
Působení: Adstringens, diuretikum, laxativum, hojí rány, čistí organismus, posiluje játra.
Užívané části:
Listy: Mírný adstringentní prostředek při průjmu a poruchách zažívání a pročišťující diuretikum při revmatismu, dně a artritidě. Sbírejte listy z divoce rostoucích rostlin, užívejte čerstvé nebo sušené.
Plody: Jako oblíbený kosmetický prostředek se po staletí používaly ke zbělení pleti a odstranění pih. Rozmačkané plody lze použít k nouzovému ošetření při mírném spálení sluncem. Plody jsou rovněž posilujícím prostředkem pro játra. Šťáva z jahod  antibakteriální vlastnosti a užívala se v minulosti při epidemiích tyfu.
Nálev: Užívejte jej při průjmu, při zánětech a infekcích žaludku a při žloutence, rovněž jako aperitivum. V kombinaci s tužebníkem a třezalkou je vhodný při mírných artritických bolestech, se semeny celeru při dně.
Čerstvé: Jezte jako jahody při gastritidě a jako prostředek stimulující činnost jater, jsou vhodné během rekonvalescence po hepatitidě. Jsou rovněž užitečné při horečnatých stavech. Jednak chladí a zároveň není pravděpodobné, že by vyvolávaly v žaludku kvašení.
Zábal: Rozmačkané plody aplikujte na místa spálená sluncem či jiná kožní zanícení.
Tonizující víno: Naložením plodů do vína vyrobíte tradiční léčivý prostředek pro "oživení ducha a obveselení srdce".

Jahodník obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Mimo alergie, která se u citlivých jedinců vyskytuje po užití plodů, nejsou známy žádné škodlivé vedlejší účinky. Nebezpečí vzniku alergie je možno utlumit současným podáváním s mlékem, pokud ovšem nemocný není též na mléko alergický.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2-3 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Listy se většinou kombinují s jinými drogami (např. do domácích čajovinových směsí) a jsou vhodné i pro dlouhodobé podávání.
Listy slouží na přípravu záparu - 1 kávová lžička na šálek, pije se 2-3x denně.
Nebo:
V domácnostech se používají na přípravu osvěžujícího nápoje - zápar z jedné polévkové lžíce listů na 2 sklenice vody.
Nebo:
Základní jednotlivá dávka na přípravu záparu je 1 g, ale v praxi se užívají vyšší dávky. Při každodenní konzumaci se zápar připravuje z 1 kávové lžičky na šálek vody: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Dávkuje se asi 3-5 g listů na zápar.
Nebo:
Nálev z listí jahodníku je velmi oblíbeným lidovým prostředkem proti dně. Připraví se ze špetky sušeného listí, které polejeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut ustát, pak zcedíme a osladíme podle chuti.

Na krátkodobější léčebné užívání se ordinuje Decoctum Folii fragariae (5-20 g na 2 sklenice vody): pije se 3-4x denně v dávce 1/2 sklenice. Když potřebujeme vyvolat adstringentní účinky, podáme jednu dávku záparu nebo odvaru z 3-5 g listů.
Nebo:
Ze samotných listů se občas připravuje odvar (1-2 lžíce na 2,5-5 dl vody, pije se 2-3x denně po 1-1,5 dl, děti méně).
Nebo:
Dávkuje se asi 3-5 g listů na odvar.
Nebo:
Oddenek jahodníku slouží jako prostředek proti vodnatelnosti proti žloutence. Připraví se následovně:
10 g na drobno rozkrájeného sušeného oddenku se 5 minut vaří ve 1/4 l vody, nechá 15 minut stát a potom se přes den vypije.

Popis

Složení: Fragariae folium

Jahodník list 40g
Jahodník list 40g