Jablko plod kostky 50g

Název

Jablko plod kostky 50g

Vědecký název

Malus domestica fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Jabloň domácí plod
Složení: Malus domestica fructus. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně při chorobách srdce, ledvin, při vysokém krevním tlaku a při otylosti. Jablka oboustranně regulují stolici, při zácpě projímají, při průjmu staví. Jablka obsahují 13% extraktivních látek, bílkoviny, vlákniny, minerální soli, vitamíny, organické kyseliny atd. Slupky obsahují tanin, škrob, barvivo a další látky. Nejúčinnější látky jablka, od minerálních solí, přes organické kyseliny až po pektiny, jsou obsaženy v sušené kůře plodu protože při sušení jablek se všechny látky zachovávají v maximální účinnosti. Užívání: jednou denně 3 ploévkové lžíce plodů sušeného jablka.

  • Léčivé účinky: lidové

Jabloň: GIT: Lidové - Jablka oboustranně regulují stolici, při zácpě projímají, při průjmu staví. Měli bychom je podávat všude tam, kde hrozí edémy, i při žloutenkách různého původu. Zralá jablka se užívají jako laxativum a nezralá v boji proti průjmu.

Jabloň: Kardiovaskulár: Lidové - Jablka významně zlepšují krevní obraz.

Jabloň: Urogenitál: Lidové - Pojídání jablek a pití jablečného vína zlepšuje ledvinová onemocnění. Jablka bychom měli podávat všude tam, kde hrozí edémy.

Jabloň: Celkové metabolické účinky: Lidové - Analýza z roku 1983 ukázala, že jablka mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Jabloň: Ostatní: Lidové vnitřní - Šťávy a nálevy z jablek se předepisovaly při horečkách a očních infekcích.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Jabloň: Homeopatie: Jabloň se v homeopatii využívá málo. Je známo, že nejhodnotnější částí jablka je jeho slupka a že zejména pod jejím povrchem se skrývá největší obsah látek. Tyto účinné látky jsou obsaženy v čerstvé i sušené slupce jablka, protože při sušení se všechny látky zachovávají v maximální účinnosti. Naproti tomu ale je jabloňový květ, přes jeho vzhled a vůni, pro homeopatii nepoužitelný. Homeopatický přípravek se tedy připravuje z jablečné kůry, ovšem sušené a skladované při umělém světle, protože právě umělé světlo potencuje účinnost látek v kůře. Tinktura se připravuje pode §4 s drobnou odchylkou tak, že se slupky bezprostředně před zpracováním pomelou na prášek, jehož jeden hmotnostní díl se smíchá se sedmi hmotnostními díly lihu 70%. Výsledkem je esence D1, ve které se také používá. Užívá se tak, že se nejprve týden podává 3krát denně 6akapek po jídle, potom 30 dní 3krát denně 8 kapek před jídlem. Užívá se hlavně při vysokém krevním tlaku, chorobách srdce, chorobách ledvin (například při glomerulonefritidě) a močových cest. Jinak se může užívat stejně jako v alopatii.

Jabloň: Poznámky: Odvar ze sušených jablečných slupek je zdravý a nahradí čaj. Dušená jablka jsou lehce stravitelná a podávají se nemocným. Pojídání syrových jablek odstraňuje zácpu. Šťáva z jablek se podává jako občerstvující nápoj nemocným s horečkou. Jablka čistí krev. Jabloň planá - Malus silvestris L. Plody některých obměn obsahují do 10% cukrů, do 24% kyselin, mimo to třísloviny, vitamíny C, B a provitamín A, dále pro organismus důležité látky obsahující vápník, železo, fosfor a jiné. Čerstvé plody mají slabý projímavý účinek při zácpách. Sušené plody účinkují posilujícím způsobem při průjmech. V lidovém léčitelství se jablkové odvary užívají na zlepšení trávení. Jablka jsou výtečným dietním pokrmem. Již farář Sebastian Kneipp v roce 1886 doporučoval jako "pokrm krvi velmi prospěšný" krajíc suchého chleba a jablko. Při chorobách srdce, ledvin, při vysokém krevním tlaku a při otylosti doporučujeme jednou týdně zařazovat tzv. "jablečný den", při kterém se jedí pouze jablka v množství 10 až 12 kusů za den. Lidé trpící při odlehčení žaludku potížemi mohou přikusovat kousek černého chleba. Při všech formách revmatismu je vhodná podzimní jablečná kůra, při které se konzumuje po dobu tří týdnů jeden kilogram jablek denně. U těžších forem kůru prodloužíme na 100 dní, což představuje celkovou konzumaci asi 100 kg jablek. Při léčbě jablečnými produkty se podle možností vystříháme konzumace léků.
Vlastnosti:
Zralé ovoce: chladné, vlhké, všeobecně sladké. Nezralé ovoce a některé vyšlechtěné druhy: chladné, vlhké, kyselé.
Působení: Tonikum, stimuluje funkci trávení a jater, diuretikum, antirevmatikum, laxativum, antiseptikum.
Užívané části:
Syrové ovoce: Čerstvá jablka pročišťují organismus, zvláště pokud se konzumují ráno, zatímco večer působí poněkud projímavě. Tradičně se rovněž užívala do zábalů při zánětech kůže. Ve Francii se slupka z čerstvých jablek užívá do přípravků proti revmatismu a dně a jako diuretikum při onemocněních močového traktu.
Dušené ovoce: Tradičně se užívá při průjmu a úplavici. Dušená jablka jsou obzvláště vhodná pro kojence a mladší děti. Mají též uklidňující účinek při žaludečníchz vředech či vředové kolitidě.
Čerstvé: Při zácpě spojené s přehřátým žaludkem jezte zralá jablka. Kyselá jablka jezte jako diuretikum při cystitidě a dalších infekcích močové soustavy. Jablka jsou také dobrým zdrojem minerálů a vitamínů při anémii a celkové tělesné slabosti.
Nálev: Nálev z čerstvého, syrového ovoce pijte jako zahřívající nápoj při revmatických bolestech a střevní kolice a také jako chladivý prostředek při horečnatých nachlazeních.
Šťáva: Neředěnou šťávu nebo šťávu smíchanou s olivovým olejem používejte jako domácí prostředek pro pořezání a škrábnutí.
Čerstvé: Užívejte proti průjmu, gastroenteritidě a střevním infekcím.
Zábal: Přikládejte jej na kožní infekce, jako je svrab.

Jabloň: Toxicita a nežádoucí účinky: Jablka jsou "chladné" ovoce, proto konzumace většího množství jablek na nachlazený žaludek může vést k zažívacím obtížím a plynatosti.

Užívání

Užívání: jednou denně 3 ploévkové lžíce plodů sušeného jablka.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití: Mimo čerstvá jablka můžeme používat i jablečný čaj zhotovený tak, že tenké plátky jablek přelijeme vařící vodou a vše necháme asi 10 minut vyluhovat. Velmi se doporučuje přídavek jabloňového květu, který účinky zesiluje.

Popis

Složení: Malus domestica fructus. 

Jablko plod kostky 50g
Jablko plod kostky 50g