Jablečník nať 40g

Název

Jablečník nať 40g

Vědecký název

Marrubii vulgaris herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Jablečník nať
Složení: Marrubii herba. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako amarum, choleretikum, antidiarhoikum, expektorans v nálevu. Též při nechutenství, žaludeční slabosti, při onemocnění jater a onemocnění žlučníku. Jako antiflogistikum zevně v koupeli na špatně se hojicí a hnisavé rány. Obsahuje hlavně hořčinu marrubin (6,5 %), lakton s expektoračním účinkem bez emetického působení, třísloviny, saponin a kyselinu ursolovou (asi 0,12 %). Drogou jablečníku byl nahrazován chinin při malárii. Rostlina je ve větších dávkách částečně jedovatá. Droga má jemnou vůni a hořkou, poněkud ostrou chuť. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Jablečník obecný: GIT: Oficiální - Hořký marrubiin zlepšuje chuť k jídlu a trávení, a to tím, že zrychluje vylučování žluče a uvolňuje spasmy Odiho svěrače. Díky obsahu tříslovin působí droga adstringentně, proto se osvědčuje její užívání při sklonu k průjmům po mastnějších jídlech, který zapříčiňují nerovnoměrná tvorba a vylučování žluče do dvanácterníku. Předpokládá se, že normalizování narušené peristaltiky může napomáhat i vliv drogy na serotonin čili enteramin (5-hydroxytryptamin), který ovlivňuje kontraktibilitu hladkého svalstva trávicího ústrojí. Droga podporuje funkci jater (hlavně marubiin). Protože hořčiny zvyšují vylučování žluče, bývá složkou žlučníkových čajovin. Na zvýraznění cholagogických a choleretických účinků se k droze přidávají: Herba agrimoniae, Cortex frangulae, Fructus foeniculi, Folium menyanthydis, Herba millefolii, Folium menthae piperitae, Radix taraxaci aj.

Jablečník obecný: Kardiovaskulár: Oficiální - Antiarytmické působení se částečně vysvětluje protiserotoninovým vlivem drogy, přičemž se její antiarytmická účinnost téměř vyrovná účinnosti chinidinu. Proto se jablečník uplatňuje jako pomocný lék při tachykardiích, při nepravidelném tepu srdce (při arytmii) jako kardiosedativum a při léčbě ischemické choroby srdce, hlavně v geriatrii. Na potencování účinků při srdečních arytmiích jsou vhodné drogy z doplňujících rostlin, jeko je například Herba adonidis, Flos cratagei, Folium melissae, Radix valerianae aj.

Jablečník obecný: Urogenitál: Oficiální - Pro spasmolytické působení se droga doporučuje i při menstruačních obtížích.

Jablečník obecný: Respirační: Oficiální - Protože účinný glykosid marrubiin má výrazné expektorační sekretolytické působení, zvyšuje sekreci bronchů dýchacích cest, a to bez toho, aby dráždil na zvracení, využívá se droga jeblečníku i při spastických bronchitídách a průduškovém astmatu. Přitom spolupůsobí i její spasmolytické účinky na hladké svalstvo průdušek.

Jablečník obecný: Kůže: Oficiální - Při zánětlivých kožních onemocněních, na oplachování nebo obklady se aplikuje zápar z drogy.

  • Léčivé účinky: lidové

Jablečník obecný: GIT: Lidové - Droga ovlivňuje tvorbu žluči, působí spasmolyticky v oblasti trávicího traktu. Používá se proto při dyskinézách žlučových cest, při zánětlivých stavech žaludku a střev, při peptickém vředu, pro podporu činnosti jater (hepatoprotektívum) a sleziny. Tiší průjmová onemocnění. Lze jí použít i při cholelitiáze. Příznivě působí i proti tvrdošíjné zácpě - stolici tedy obousměrně reguluje. V léčbě zánětlivých stavů trávicího traktu a peptického vředu je velmi vhodná jeho kombinace se lněným smenem nebo kostivalem. Jablečník patří k drogám s všestranným působením a s možností bohatého preventivního využití. Aplikací jablečníku lze předcházet vážnějším poruchám, zejména trávicího traktu. Jeho působení v mnoha směrech je harmonizující, regulační, takže drogou lze např. preventivně zasahovat jak proti průjmu, tak proti zápě. Jablečníkem lze harmonizovat nejrůzější funkce trávicího systému a předcházet tak vážnějším organickým chorobám. Jablečník je nemocnými většinou výborně tolerován, značné opatrnosti je však třeba dbát se sušenou, jemně řezanou drogou, jejíž prach silně dráždí ke kašli a u disponovaných osob může vyvolat astmatický záchvat. Pití jablečníkového čaje pomáhá u hemoroidů. Podoruje chuť k jídlu a zažívání.

Jablečník obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Droga reguluje srdeční rytmus (působí jako poměrně účinné antiarytmikum). Užívá se pro podporu činnosti sleziny. Jablečník se užíval proti bledničce. Droga stimuluje krevní oběh.

Jablečník obecný: Urogenitál: Lidové - Ve vyšších dávkách povzbuzuje činnost ledvin. Užívá se rovněž jako regulátor menstruace, zvláště pokud je tato nedostačující.

Jablečník obecný: Neuropsych.: Lidové - Celkově mírně uklidňuje a tonizuje oslabený organismus.

Jablečník obecný: Skelet + svalstvo: Lidové - Při bolestech zad může čajový nálev z 10 g jablečníku na 1 l vody přinést úlevu. Tento čaj je třeba pít denně (2-3 šálky).

Jablečník obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Většina lidí příznivě reaguje na podávání drogy jako mírného, nespecificky působícího tonika. V takovém případě se osvědčilo podávání čaj ze samostatně připravené drogy, do kterého se přidávají formou kapek některé osvědčené adaptogenní drogy, například leuzea, eleuterokok nebo žen-šen.

Jablečník obecný: Respirační: Lidové - Užíval se proti TBC a zastaralým katarům. Účinný je při chronickém křečovitém kašli při bronchitídě apod., kdy působí expektoračně bez emetických účinků. Je to jeden z nejstarších a nejspolehlivějších prostředků proti kašli. Užívá se i při rýmě a astmatu, nachlazení, bronchitídách a dávivém kašli.

Jablečník obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívá se při zánětech lymfatických žláz. Celkově mírně uklidňuje a tonizuje oslabený organismus. Droga působí antisepticky.

Jablečník obecný: Kůže: Lidové - Užívá se na různá kožní onemocnění. Příznivě ovlivňuje činnost kůže, resp. vylučování metabolických zplodin pokožkou.

Jablečník obecný: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se na nehojící se a zanícené rány. Obklady pomáhají při bolestech zad.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

AMARUM, STOMACHIKUM, CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, ANTIARYTMIKUM, antidiaroikum, expektorans, spasmolytikum, antiflogistikum, kardiosedativum, adstringens, diuretikum, tonikum.

Jablečník obecný: Homeopatie: V homeopatii je jablečník sice oblíbenou, ale pro jeho dostupnost v alopatickém použití málo využívanou bylinou. Užívá se výhradně čerstvý list, trhaný v době květu, nejlépe odpoledne mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou. Příprava základní tinktury se provádí podle §1 a podle tohoto padagrafu se také potencuje. Jablečník se většinou používá v podstatě stejně jako v alopatii, výhodou však je, že po zhotovení tinktury je dostupný vždy v jakékoli podobě, například pro omývání, obklady nebo koupání při vážných kožních obtížích. Zde se doporučuje tinkturu nakapat do vlažné vody s maximální teplotou 35°C, vždy ovšem společně s tinkturou z dubové kůry. Tinktura pro vnitřní užití, sloužící především pro velké pročištění orgánů, se užívá v potencích D3 a D10. V potenci D3 se užívá pro chronické případy s dávkováním 3krát denně 7 kapek před jídlem, a pro ostatní případy v potenci D10 s dávkováním 3krát denně 5 kapek po jídle. Upozorňujeme však na nutnost dodržení doby podávání tinktur, tedy minimálně 30 dní, maximálně pak asi 60 dní.

Jablečník obecný: Prevence: Jablečník patří k drogám s všestranným působením a s možností bohatého preventivního využití. Aplikací jablečníku lze předcházet vážnějším poruchám, zejména trávicího traktu. Jeho působení v mnoha směrech je harmonizující, regulační, takže drogou lze např. preventivně zasahovat jak proti průjmu, tak proti zápě. Jablečníkem lze harmonizovat nejrůzější funkce trávácího systému a předcházet tak vážnějším organickým chorobám. Jablečník je nemocnými většinou výborně tolerován, značné opatrnosti je však třeba dbát se sušenou, jemně řezanou drogou, jejíž prach silně dráždí ke kašli a u disponovaných osob může vyvolat astmatický záchvat.

Jablečník obecný: Poznámky: Droga má velmi univerzální použití, protože příznivě ovlivňuje funkci všech hlavních orgánových okruhů - tedy dýchací cesty, srdce, cévy a krevní oběh, trávicí trakt i vyměšování.

Jablečník obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Překročení terapeutických dávek vyvolává toxické projevy.

Jablečník obecný: Kontraindikace: Droga nemá absolutní kontraindikace, přesto doporučujeme pracovat s menším terapeutických rozsahem, protože předávkování může vyvolat nežádoucí reakce.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 1 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga se zpravidla kombinuje  s řepíkem, fenyklem, vachtou, řebříčkem, mátou, meduňkou a kostivalem. Velmi účinná je kombinace s kořenem omanu, v kardiologických indikacích se osvědčila i kombinace s listem rozmarýnu.
Aplikační formy: nálev, tinktura.
Podává se i ve formě macerátu víckrát denně nebo přímo v prášku (snížená účinnost tříslovin).
Nebo:
Vyšší dávky drogy si vyžaduje příprava studeného macerátu (10-20 g na 2 sklenice vody), který se pije po 1-2 sklenicích 2-3x denně.

Běžně se užívá zápar ze dvou čajových lžiček na šálek a pije se denně jeden šálek.
Nebo:
Průměrná jednotlivá dávka na přípravu záparu je 1,5 g (denní 3 g), nebo 2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se po částech v průběhu dne.
Nebo:
Vyšší dávky drogy si vyžaduje příprava Infusum Herbae marrubii (10-20 g na 2 sklenice vody), který se pije po 1-2 sklenicích 2-3x denně.
Nebo:
Z nekombinované drogy se připravuje zápar (1-2 lžíce drogy na 5 dl vody). Pije se 2-4x denně.
Nebo:
Obvyklou lékovou formou je nálev - 1 čajová lžička drogy na asi 150 ml vroucí vody, 2-3x denně, před jídlem, nesladit.

Jako domácí prostředek proti kašli se připravuje sirup ze 100 g drogy, 3/4 litru vody a půl kg cukru. Směs se vaří do hustoty sirupu, nebo se vaří až do ztuhnutí a užívá se ve formě bonbonů.
Někdy se též doporučuje užívání formou léčivého vína.
Používá se i forma léčivého bylinného balzámu.
V gynekologii lze použít i homeopaticky připravovaný čaj podle Kloudy, nejlépe v potenci kolem U5 až U9.

Zevní užití:
Zevně se používá asi 6% zápar na hnisavé rány, otoky a kožní vyrážky.
Někdy se doporučuje rozdrcené čerstvé listy smíchat s pryskyřicí na vláčnou náplast, která se s úspěchem přikládá na rány, pohmožděniny apod.

Popis

Složení: Marrubii herba.

Jablečník nať 40g
Jablečník nať 40g