Ibišek sudánský květ (Karkade) 50g

Název

Ibišek sudánský květ (Karkade) 50g

Vědecký název

Hibiscus sabdariffa flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Ibišek sudánský květ (Karkade)
Složení: Hibiscus sabdariffa flos. V lidovém léčitelství se ibišek užívá vnitřně v macerátu jako mucilaginosum - prostředek podpůrný při zánětech sliznice, dýchacích orgánů, např. při kašli, černém kašli, kataru cest dýchacích a bronchiálním astmatu. Dále při zánětlivých onemocněních močových cest a střev a při průjmu, zejména při těžkých průjmech dětí. Všechny části obsahují slizové látky. Sliz se nejvýhodněji získá macerací asi 6 hodin studenou vodou, ve které se dobře rozpouští. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: lidové

Ibišek krvavý: GIT: Lidové - Droga působí jako slizové protektivum trávicího ústrojí a je mírně projímavá. V zažívacím traktu má účinek protizánětlivý a současně desinfekční.

Ibišek krvavý: Kardiovaskulár: Lidové - Droga též rozpouští arteriosklerotické pláty a snižuje krevní tlak (antihypertenzivum).

Ibišek krvavý: Urogenitál: Lidové - Droga je silně močopudná a přispívá k rozpadání močových kaménků. V močových cestách má účinek protizánětlivý a současně desinfekční. Spasmolyticky působí na břišní svalstvo a na dělohu.

Ibišek krvavý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga se používá jako barvivo a aromatikum do čajovinových směsí a osvěžujících nápojů (např. do čajovin se šípky apod., čímž tyto dostávají výraznou červenou barvu a kyselejší chuť. Droga působí fytoncidně (antibioticky) na celou řadu bakteriálních kmenů. Ve vyšších dávkách má protiparazitární účinek. Droga má i výrazný účinek antipyretický. Zvláště studený nápoj snižuje horečku velmi dobře.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Ibišek krvavý: Homeopatie: V praktické homeopatii se droga nepoužívá.

Ibišek krvavý: Poznámky: Z květů se připravuje nápoj oblíbený zejména v arabských zemích a nazývaný karkadé. Jinak se rostlina pěstuje prů různé účely. Má totiž celou řadu variet, některé z nich se pěstují pro růžové kalichy, ktré po odkvětu dužnatějí, jsou masité a mají zvláštní nakyslou chuť. Některé z variet se pěstují i pro jedlé listy nebo semena. Rostliny vyžadují vysoké teploty a vláhu. V České republice je karkadé na trhu především ve směsi s drcenými šípky, a to v podobě nálevových sáčků vyráběných firmou Jemča Jemnice. Listy ibišku jsou v Africe a v Číně upravovány na chutný salát.

Ibišek krvavý: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga představuje přechod mezi léčivým a potravinářským působením. Nejsou známy žádné závažné nežádoucí účinky, a proto je droga vhodná pro použití v pediatrii, i pro těhotné a kojící ženy.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vyluhovat 10 minut. Popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Drogu lůze aplikovat samostatně, ale přednost dáváme čajovinovým směsím. Vhodná kombinace je především s drcenými šípky a vřesem.
V urologických indikacích podáváme 4krát denně 0,25 až 0,5 litru nálevu, v ostatních indikacích postačí dávka 1 šálku 4krát denně.

Popis

Složení: Hibiscus sabdariffa flos.

Ibišek sudánský květ (Karkade) 50g
Ibišek sudánský květ (Karkade) 50g