Hřebíček (Hřebíčkovec kořenný) květ celý 40g

Název

Hřebíček (Hřebíčkovec kořenný) květ celý 40g

Vědecký název

Syzygium aromaticum flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Hřebíček (Hřebíčkovec kořenný) květ celý
Složení: Syzygium aromaticum flos. Hřebíček se užívá jako koření. Má výrazné desinfekční a místně znecitlivující účinky. Působí mírně dráždivě. Je využíván v zubním lékařství. Hřebíčková silice tlumí citlivost i bolestivost zubního nervu. Hřebíčkovým nálevem nebo lihovodným roztokem lze vymývat nehojící se zahnisavé rány a bolestivé kožní afekce. Při inhalaci desinfikuje dýchací cesty, léčí průduškové záněty. V prášku povzbudivě ovlivňuje činnost srdečního svalu. Hřebíček je součástí kari koření a perníkového koření. Užívání: pomletý ve formě prášku dávkujeme obyčejně 2 až 4krát denně na špičku nože, před jídlem.

  • Léčivé účinky: oficiální

Hřebíčkovec kořenný: GIT: Oficiální - Silice uvolňuje spasmy hladkých svalů trávící trubice. Droga, která se využívá jako kořenina, zlepšuje chuť k jídlu a vylučování trávících enzymů, přičemž současně pomáhá normalizovat střevní flóru ničením kvasných a hnilobných mikroorganizmů. Proto se ordinuje při dyspepsiích spojených s meteorismem a kolikami. V této indikaci se využívá i v pediatrické a geriatrické terapeutické praxi. Sama droga (resp. její výtažky) se ordinuje jako karminatívum při gastritídách a meteorismu, aromatikum, antiseptikum a desinficiens. Používá se však jen ve složených přípravcích - ve směsi s jinými drogami (výtažky). Je např. složkou aromatické tinktůry (Tinctura aromatica) a aromatického lihu (Spiritus aromaticus).

Hřebíčkovec kořenný: Ostatní: Oficiální zevní - Terapeuticky účinná silice má desinfekční a lokálně anestetické účinky. Desinfekční a lokálně anestetické vlastnosti spolu s příjemnou chutí i vůní předurčují výtažky z drogy k uplatnění ve stomatologii (jako materiál na vložky do kariezních zubů a kořenů). Silice - Oleum caryophylli je oficinální ve většině lékopisů a její složka eugenol na základě svých desinfekčních a současně místně anestetických účinků se s oblibou užívá jako materiál na vložky do kariézních zubů a kořenů (spolu s oxidem zinečnatým).

  • Léčivé účinky: lidové

Hřebíčkovec kořenný: GIT: Lidové - Hřebíček se nakládá do olivového oleje a poskytuje cenný lék proti nadýmání a zkaženému žaludku. Semena se v lidovém léčitelství užívala proti průjmům.

Hřebíčkovec kořenný: Kardiovaskulár: Lidové - Podle zkušeností ayurvédy podáván v prášku ovlivňuje povzbudivě činnost srdečního svalu.

Hřebíčkovec kořenný: Ostatní: Lidové vnitřní - Hřebíček se používá jako tonikum a aromatikum.

Hřebíčkovec kořenný: Ostatní: Lidové zevní - 1-2 kapky hřebíčkového oleje vpravené na kousku vaty do ucha nebo do vykotlaného zubu, odstraňují bolesti zubů. Silice má výrazné desinfekční a místně znecitlivující účinky. Působí také mírně dráždivě. Bývá hodně využíván i v zubním lékařství a je neodmyslitelnou součástí známých čínských nebo vietnamských balzámů. Lze jej využít jako účinnou příměs kloktadel, ale v tom případě je lepší přidávat jej formou tinktury do hotového kloktadla, čímž vznikne lihovodný roztok. Hřebíčková silice znamenitě tlumí citlivost i bolestivost zubního nervu. Hřebíčkovým čajem, nebo ještě lépe lihovodným roztokem, lze vymývat nehojící se zahnisané rány a bolestivé kožní afekce. Může být také obsažen v protirevmatických mazáních. Hřebíčkový olej může sloužit jako antibakteriální ústní voda a současně pro osvěžení dechu. Hřebíčkový olej je k dostání v lékárně, stačí jedna kapka do sklenice vody. Tento olej pomáhá také proti bolestem zubů. Při potížích se kousek vaty namočí do oleje a pak se zavede do kazu v zubu. Lepší je ovšem krátce povařit 2 až 3 hřebíčky ve vodě, až změknou, a teprve potom je vložit do zubu. Odvarem pak můžeme vyplachovat ústa. Stejný odvar může sloužit u neuralgie zubů.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

AROMATIKUM, KARMINATIVUM, ANTISEPTIKUM, DESINFICIENS, STOMATOLOGIKUM.

Hřebíčkovec kořenný: Homeopatie: Výchozím materiálem je hřebíček, který se pomele na prášek a dále zpracovává podle §4 s použitím lihu 80%. Další ředění až na potenci D5 se provádí lihem 30%. Obecně se používá ředění D3 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Tinktura se používá vnitřně, ke kloktání, ale i zevně všude tam, kde je žádoucí silný desinfekční a znecitlivující efekt.

Hřebíčkovec kořenný: Poznámky: Droga se uplatňuje podobně jako skořice - je to silicové aromatikum a koření, mimo to má i významné desinfekční vlastnosti. Nejčastěji je droga všestranné a oblíbené koření. Eugenol tvoří důležitou surovinu pro polosyntézu vanilinu. Hřebíček se užívá jako koření, v parfumerii a v likérnictví. Dobrá kvalita hřebíčků se dá poznat při vhození na hladinu destilované vody: hřebíček s dostatečným množstvím silice plave kolmo na dno sklenice, méně hodnotné jsou položené na hladině vody vodorovně. Silice se získává destilací s vodní parou, v čerstvém stavu je světlá, stáním na vzduchu a světle postupně tmavne.

Hřebíčkovec kořenný: Toxicita a nežádoucí účinky: Při užívání v terapeutických dávkách se nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky. Užtí velkých dávek nebo dlouhodobé podávání je považováno za nevhodné, ba nebezpečné.

Užívání

Užívání: pomletý ve formě prášku dávkujeme obyčejně 2 až 4krát denně na špičku nože, před jídlem.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Složení: Syzygium aromaticum flos. 

Hřebíček (Hřebíčkovec kořenný) květ celý 40g
Hřebíček (Hřebíčkovec kořenný) květ celý 40g