Hořčice černá semeno 100g

Název

Hořčice černá semeno 100g

Vědecký název

Brassica nigra (Sinapis nigra) semen

Používané části

Semeno

Fotografie

Účinky

Černohořčice setá semeno
Složení: Brassica nigra (Sinapis nigra) semen. V lidovém léčitelství zvyšuje žaludeční sekreci, činnost slinných žláz, střevní peristaltiky. Její silice mají dráždivý účinek, který způsobuje prokrvování části těla postižených revmatismem nebo ischiasem. Má žlučopudné a antibakteriální účinky. Působí na činnost srdce: rozšíření cév, zvýšení krevního tlaku, pokles trombocytů. Semena mají okolo 40 % hořčičného oleje a obsahují dráždivý allylisothiokyanát, produkt rozkladu sirného glukosinolátu - sinigrinu. Užívání: jednou denně půl kávové lžičky rozetřených semen hořčice černé anebo macerát, 3 polévkové lžíce přelít 8 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.

  • Léčivé účinky: oficiální

Brukev černohořčice: Ostatní: Oficiální zevní - Silice se připravuje jako derivans a antirevmatikum na zevní použití. Aplikuje se ve formě koupelí, přikládáním hořčičné mouky, v koncentrovanější podobě jako náplast. Na větší plochu tělesného povrchu se používá vhodně zředěná, přičemž účinkuje iritačně a zlepšuje periferní cirkulaci. Zvyšuje se tím i reaktivita organismu. Při lokálním použití reflexně zlepšuje látkovou přeměnu v hlubších oblastech, a tím i reparační procesy, snižuje bolest při artralgiích, myalgiích i některých neuralgických obtížích.

  • Léčivé účinky: lidové

Brukev černohořčice: GIT: Lidové - Jako koření podporuje trávení. Má tytéž účinky jako hořčice bílá, ale jsou silnější, protože obsahuje víc hořčičné silice.

Brukev černohořčice: Respirační: Lidové - Odvar z drceného semene, který požijeme 3x denně po lžičce, mírní křeče na prsou.

Brukev černohořčice: Kůže: Lidové - Semeno slouží ke dráždění kůže ve formě koupelí, hořčičné mouky, příp. hořčičného papíru.

Brukev černohořčice: Ostatní: Lidové zevní - V lékařství se hořčice užívá hlavně zevně jako silně prokrvující, resp. pokožku dráždící prostředek. Hořčičný olej totiž způsobuje na kůži pocit palčivosti, po malé chvíli nastává na tomto místě překrvení kožních vlásečnic a při delší expozici dokonce puchýře. Tím se zevním podrážděním reflexně snižuje hluboká bolest a působí se tak i na vnitřní orgány. Hořčičná kaše (ev. smíchaná s fíky) se přikládá při akutních zánětech (při zánětech v krku, plicních katarech), revmatických bolestech (vleklý svalový revmatismus), při lumbagu (ústřel), svalových křečích nebo nemocné slezině. Obklad se smí ponechat jen do lehkého zčervenání pokožky, protože jinak může způsobit těžké záněty kůže. Podobné použití má i izolovaný izotiokyanát, označovaný jako Oleum sinapis. Listy se přikládají na tělo při různých zánětech a odvádějí krev k povrchu těla. Šťáva hořčice smíšená s vodou a medem je dobré kloktadlo na zduřelé mandle a podrážděné dýchací cesty.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DERIVANS, ANTIREVMATIKUM.

Brukev černohořčice: Poznámky: Dioskurides o hořčici - Hořčice pomáhá při epilepsii. Ospalí lidé s nedostatkem energie si dávají holit hlavu a potírají ji hořčicí nebo hořčičným olejem. Hořčičná náplast působí proti holohlavosti. Hořčice také čistí pleť a ve směsi s medem, lojem nebo mastí odstraňuje nafoukliny pod očima. Naložena v octě je mazáním při silných vyrážkách. Smíchána s fíky a vložena do uší pomáhá při špatném sluchu a hučení v hlavě. Smícháním hořčičné šťávy s medem se připraví prostředek proti kalnému zraku a nemocným víčkům. Šťáva se lisuje z čerstvých na slunci sušených semen.

Brukev černohořčice: Toxicita a nežádoucí účinky: Rozdrcená a rozprášená semena způsobují kýchání a vyvolávají záněty sliznic. Derivační působení není škodlivé jen do té doby, dokud nevyvolá zčervenání kůže. Silnější působení (vyšší koncentrace nebo delší aplikace) může zapříčinit záněty a tvorbu puchýřů s delším hojením. Účinky jsou výraznější při použití silice (Oleum sinapis), která je však pro škodlivé působení vhodná pouze na technické účely. Při vnitřním užívání vzniká zánětlivé překrvení sliznic zažívacího traktu s celkovými příznaky.

Užívání

Užívání: jednou denně půl kávové lžičky rozetřených semen hořčice černé anebo macerát, 3 polévkové lžíce přelít 8 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Uvolněná silice, která obsahuje síru, působí dráždivě. Má daleko silnější účinky než silice z hořčice bílé (viz. Sinapis alba), proto se nehodí k vnitřnímu užití.

Zevní užití:
Hořčičný papír - Charta sinapisata - hořčičná mouka nalepená bezvodým lepidlem na vhodný podklad papíru. Před upotřebením se celý papír namočil na okamžik do vody a přiložil na kůži, pokrytou gázou. Hořčičný papír se užívá při stejných obtížích jako hořčičné těsto.

Hořčičná kaše: z 1-2 polévkových lžic čerstvé hořčičné mouky z rozemletých semen a teplé vody se připravuje kašovitý obklad (voda nesmí mít víc než 40-45°C, aby se nezničily enzymy). Kaše se nanese na látku a přikládá na kůži. Nesmí se nechat déle než 1/2 hodiny, stačí 1/4 i méně, prakticky do té doby, dokud kůže lehce nezčervená. Potom se ošetřená plocha kůže omyje vlažnou vodou. Užívá se při zánětech v krku, plicních katarech, při revmatismu apod.
Nebo:
Hořčičné těsto, zvané lidově hořčičná placka, slouží k odvádění bolesti, hlavně při vleklém svalovém revmatismu. Připraví se doma následovně: čerstvě roztlučená semena (- hořčičná moučka) se vodou rozmělní na řídké těsto. K vodě lze také přidat trochu octa. Chceme-li získat těsto trochu slabší, přidáme k hořčičné mouce asi 1/3 žitné mouky. Tuto kašičku natřeme na plátno a přiložíme na bolavé místo. Mezi kůži a těsto dáme gázu, aby se těsto na kůži nepřilepilo. Hořčičná placka se má nechat na kůži jen tak dlouho, až kůže zrudne. Trvá to obyčejně asi 1/4 hodiny. Delší aplikace má za následek vznik bolestivých a dlouho se hojících puchýřů. Po sejmutí placky se kůže dobře omyje vlažnou vodou.

Oleum sinapis je součástí derivačních přípravků - přidává se do masťových základů.

V některých případech je výhodnější užít hořčice v jiné formě. Při rozsáhlých zánětech pohrudnice se osvědčil hořčičný líh:
Vyrobí se tak, že 1 g hořčičného oleje se smísí s 50 g zředěného lihu a malým množstvím tohoto přípravku se bolestivé místo zlehka potře. Lze opakovat po 6 hodinách. Někdy se z hořčičného lihu přikládají i obklady, ty však nesmí ležet na kůži déle než 5-10 minut.

Hořčičný glycerin, kterého lze použít místo hořčičného lihu, se připraví smíšením 2 g hořčičného oleje s 10 g glycerinu.

Hořčičná koupel, užívaná někdy při bolestech nohou, se připraví tak, že se 100 g hořčičné mouky, dobře zavázané v plátěnném sáčku, vaří 15 minut v 1 l vody, která se potom vlije do koupele. Aplikují se i celkové koupele z hořčičného semene.

Hořčičná mast je oblíbeným prostředkem k odstranění žlutých kožních skvrn. Připraví se takto: Hořčičné mouky (15,0) Citronové šťávy (15,0) Mandlového oleje (5,0) D.S.: Vše se dobře smísí.

Popis

Složení: Brassica nigra (Sinapis nigra) semen.

Hořčice černá semeno 100g
Hořčice černá semeno 100g