Hořčice bílá semeno 100g

Název

Hořčice bílá semeno 100g

Vědecký název

Sinapis alba semen

Používané části

Semeno

Fotografie

Účinky

Hořčice bílá semeno
Složení: Sinapis alba semen. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně především při špatném trávení s nedostatečnou tvorbou enzymů a při ochabnutí svalstva trávicí trubice. Droga působí jako derrivans, tj. prostředek dráždící a prokrvující pokožku a sliznice. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a zrychluje peristaltiku střev. Hlavní účinnou látkou je glykosid sinalbin, dále zde nacházíme hojnost enzymů, olej, sliz a z minerálních látek především draslík. Kromě mastného oleje obsahují semena glykosid sinalbin a fermenty. Užívání: jednou denně půl kávové lžičky rozetřených semen hořčice bílé anebo macerát, 3 polévkové lžíce přelít 8 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.

  • Léčivé účinky: oficiální

Hořčice bílá: GIT: Oficiální - Po enzymatickém rozložení triglykosidu sinalbinu (např. po mechanickém rozdrcení semen) vzniká silice, která zapříčiňuje lokální dráždění a překrvení. Po perorálním užití droga zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a zrychluje peristaltiku žaludku i střev. Proto se ordinuje při zhoršeném trávení s nedostatečnou tvorbou trávicích enzymů a s atonií svalstva trávicí trubice. Rozdrcená semena mají spíše stomachické účinky.

Hořčice bílá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Glukozinolát bílé hořčice nehydrolyzuje na prchavé složky, proto je vhodnější interní uplatnění.

  • Léčivé účinky: lidové

Hořčice bílá: GIT: Lidové - Odvar z tlučeného semene léčí zažívací orgány. Odvar ve víně léčí zkažený žaludek. Po požití rozdrcených semen dojde ke zvýšení tvorby žaludečních šťáv a ke zrychlení peristaltiky střev. Proto drogu vnitřně podáváme především při špatném trávení s nedostatečnou tvorbou enzymů a při ochabnutí svalstva trávicí trubice.

Hořčice bílá: Neuropsych.: Lidové - Odvar ve víně mírní bolesti hlavy a závratě.

Hořčice bílá: Respirační: Lidové - Odvar ve víně mírní kašel.

Hořčice bílá: Ostatní: Lidové zevní - Odvar ze semen v octě je výborným kloktadlem. Rozemletá hořčice působí dobře jako obklad při horečce a při kloubním revmatismu. Rozdrcením semen dojde k enzymatickému rozložení sinalbinu a vzniku látek, působících jako derivans, tj. prostředků dráždících a prokrvujících pokožku. Zevně se hořčičné semeno používá do dráždivých koupelí, např. protirevmatických, a také na dráždivé hořčičné obklady, známé jako tzv. hořčičné placky. Ty jsou vhodné při akutních katarech horních cest dýchacích, při revmatismu a ke zlepšení prokrvení hluboko uložených vnitřních orgánů. Éterický hořčičný olej se užívá hlavně v lékařství. Silně dráždí kůži, proto se z něho zhotovují hořčičné náplasti, hořčičný líh a hořčičná mouka. Užívají se při různých neurlagiích, revmatismu apod.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Hořčice bílá: Homeopatie: Hořčice má i v homeopatii široké uplatnění především proto, že celá úprava se děje za studena a bylina neztrácí nic ze své působnosti. Výchozí částí pro výrobu homeopatickýchc prostředků je semeno, které se sbírá před ukončením jeho zrání, nejlépe brozy ráno kolem deváté hodiny. Doporučujeme je ještě krátkodobě přesušit. Semeno e pomele na prášek a dále se upravuje podle §4 s použitím lihu 70%. Vzniklou potenci D1 ředíme lihem 40% až do potence D6. Dejčastěji se používá řeění D3 s dávkováním 3krát denně 10 kapek, před jídlem. Po týdnu užívání je možno dávky upravit až na 5krát denně, například proposílení trávicícho systému. Použití je praticky stejné jako v alopatii, tj. užívá se vnitřně i zevně, ke koupelím, obkladům apod.

Hořčice bílá: Poznámky: Mastný olej, který se lisuje ze semen, se užívá v mydlářství, na pálení a mazání. Ze semen hořčice bílé se připravuje tzv. tabulová hořčice, a to tak, že se semena rozemelou na moučku, která se smíchá s vinným estragonovým octem, různým kořením a případně s moukou. Semeno má baktericidní vlastnosti, proto se přidává i do směsí k nakládání zeleniny. Jako droga se užívají semena obou hořčic, tj. bílé (Semen sinapis albae, Semen erucae) i černé (Semen sinapis nigrae). Semena obsahují tekutý, pálivý těkavý olej - Oleum sinapis aethereum.
Semena hořčice černé obsahují obdobné látky, hořčice černá je však ve svých účincích daleko mohutnější a proto se jí v lékařství užívá daleko více, než hořčice bílé. Rostlina sama slouží - je li posekána před květem - jako velmi výživné krmivo nebo jako účinné zelené hnojivo.

Hořčice bílá: Toxicita a nežádoucí účinky: Při zanícených a překrvených sliznicích trávicího traktu mohou vyšší dávky drogy zhoršit zdravotní obtíže.

Hořčice bílá: Kontraindikace: Podávání drogy je kontraindikované při zánětlivém překrvení sliznice trávicího ústrojí a při vředové chorobě žaludku nebo dvanácterníku, a to přes určité protizánětlivé a ochranné působení slizových látek. Kontraindikací jsou i vážnější poruchy ledvin nebo jater.

Užívání

Užívání: jednou denně půl kávové lžičky rozetřených semen hořčice bílé anebo macerát, 3 polévkové lžíce přelít 8 dcl studené vody (převařené), macerovat 8 hod.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga se nejčastěji ordinuje v kombinaci s jinými drogami.
Míchání hořčičného semena do směsí se příliš neujalo, a droga se proto aplikuje pouze samostatně.

Na přípravu macerátu se používá průměrná jednotlivá dávka 1 g nedrceného semena, nebo 2 kávové lžičky na sklenici vody: droga se nechá přes noc vyluhovat. Užívá se po 1/4 sklenice 3x denně.
Nebo:
Na přípravu macerátu z rozdrcených semen se používá nižší jednotlivá dávka - 0,5 g. Protože rozdrcená semena obsahují rozpadové produkty sinalbinu, výluh z nich působí jako stomachikum a pro vliv na zlepšení peristaltiky i jako laxans.
Nebo:
Obvykle se připravuje macerát ze 2 lžiček celých semen na 2,5 dl vody (nechat stát přes noc). To je zároveň celková denní dávka, která se pije na čtyikrát během dne.
Nebo:
Pokud chceme macerát připravit z rozdrcené drogy, vezmeme dávku poloviční, tedy lžičku drogy na sklenici vody. Získáme tak mírný prostředek projímavý a stomachický  - pro podporu trávení.

Připravuje se i odvar ze lžičky semen (zahřívat 5 minut). Pije se po 0,5-1 dl 2-3x denně mezi jídly. Macerát z celých semen se užívá jako protektívum. Macerát z 1,5 lžičky semen na 2,5 dl vody zase jako stomachikum nebo laxans (pít po 1 dl ráno a večer). Silnější výluh se pije při atonii (ochabnutí) střev.

Lihový výluh z rozdrcených semen obsahuje především sliz, proto působí převážně jako protektívum.
Nebo:
Připravíme-li z nedrcených semen lihový výtažek, získáme slizovitý produkt, vhodný především jako profylaktické léčivo pro ochranu sliznic.

Vnitřně se užívají jen slaběji působící semena hořčice bílé při trávicích obtížích. Užívá se 1x denně půl kávové lžičky rozetřených semen bílé hořčice.

Zevní užití:
Kašovité obklady mícháme z tzv. hořčičné mouky, kterou smícháme s vodou asi 40°C teplou na kaši, kterou pak roztíráme na látku a přikládáme formou obkladů.
Při zevním použití nepřikládáme obklad přímo na zanícená místa a také ne dlouhodobě. Přikládáme jej asi na půl hodiny, což závisí hlavně na snášenlivosti nemocného, takže dobu, za kterou pokožka zčervená a tudíž se mírně zanítí, si musí každý vyzkoušet sám na malém kousku pokožky. Černá hořčice působí v tomto případě razantněji.

Popis

Složení: Sinapis alba semen.

Hořčice bílá semeno 100g
Hořčice bílá semeno 100g