Hluchavka květ 10g

Název

Hluchavka květ 10g

Vědecký název

Lamium album flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Hluchavka bílá květ
Složení: Lamium album flos. V lidovém léčitelství se Hluchavka používá vnitřně v nálevu jako expektorans při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. Zevně jako adstringens v koupelích a obkladech při pyodermiích, mokvaných ranách, abscesech, furunkulose, hemeroidech apod. Obsahuje hlavně slizové látky, katechinové třísloviny, silici, flavonové glykosidy, isoquercitrin, saponin, cholin, a biogenní aminy histamin, tyramin a metylamin. Hluchavka použitá zevně má účinek hyperemizující; překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě a mírně diureticky. Ulehčuje odkašlávání hlavně pro svůj obsah saponinů. Užívání: 1 pol.lžíci nasypat do 0,5 l vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Hluchavka bílá: GIT: Oficiální - Drogy se používají při poruchách trávení. V pediatrické praxi se květ ordinuje při dráždivých zažívacích orgánech se sklonem k průjmům.

Hluchavka bílá: Urogenitál: Oficiální - Na základě empirických zkušeností se květ podává při metroragiích, i když se dosud blíže nezjistilo, které látky působí hemostypticky. Droga se pro svoje účinky uplatňuje především v indikační oblasti ženských chorob, kde jsou výhodné i její sedativní účinky.

Hluchavka bílá: Neuropsych.: Oficiální - Hluchavka má sedativní účinky.

Hluchavka bílá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Podporuje celkový metabolismus.

Hluchavka bílá: Respirační: Oficiální - Pro ochranný vliv slizu na sliznice a protizánětlivé účinky tříslovin se květ používá při zánětech horních cest dýchacích. Jako adjuvans se přidává k expektoranciím.

Hluchavka bílá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Jako adjuvans se přidává do protizánětlivých směsí. Květ se užívá při ekzémech jako celkové metabolikum. Nať se doporučuje ve stejných indikacích, má však nižší obsah slizu, tříslovin a silice, ale vyšší množství minerálních látek, což zvyšuje její metabolickou účinnost.

Hluchavka bílá: Kůže: Oficiální - Krátce povařený květ (30 g na 1 l vody) se po scezení vody přikládá jako chladivý obklad na popáleniny.

Hluchavka bílá: Ostatní: Oficiální zevní - Odvary nebo zápary se užívají i na kloktání při zánětech hrdla a ústní dutiny. Krátce povařený květ (30 g na 1 l vody) se po scezení vody přikládá jako chladivý obklad na popáleniny, otoky a křečové žíly.

  • Léčivé účinky: lidové

Hluchavka bílá: GIT: Lidové - V pediatrii je droga vhodná pro léčbu předrážděného trávicího ústrojí a při průjmech. Odvar z listů se užívá při úplavici a kolikách.

Hluchavka bílá: Kardiovaskulár: Lidové - Kombinací pitné a zevní (obkladové) kůry lze ovlivňovat některá onemocnění sleziny.

Hluchavka bílá: Urogenitál: Lidové - Drogy se užívají při ženských chorobách, při výtoku (fluoru), menstruačních obtížích (nepravidelné, slabé menstruaci) apod., dále při chorobách močových cest. Silnější odvar se užívá při silnějším menstruačním krvácení a bolestivé menstruaci, přičemž se kombinuje s natí nátržníku husího a heřmánkem. Hluchavkový květ též prospívá při obtížném močení, zejména starších lidí. Droga reguluje i činnost prostaty.

Hluchavka bílá: Neuropsych.: Lidové - Drogy se užívají při nespavosti. Květ se užívá také při nervozitě. Droga celkově uklidňuje (sedativum).

Hluchavka bílá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Drogy se užívají jako celkové metabolikum. Celá mladá nať se přidává do "krev čistících" čajů pro jarní bylinné kůry, ale může se požívat i syrová např. nasekaná nadrobno na chlebu s máslem.

Hluchavka bílá: Respirační: Lidové - Silnější odvar se užívá při kataru průdušek a plic k usnadění vykašlávání. Odvar se užívá při bolestech plic. Směs kopřivy a hluchavky (celé rostliny) se používala jako antiastmatikum a při onemocněních dýchacích cest.

Hluchavka bílá: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar se užívá při kolikovitých bolestech. Droga dovede chránit sliznice a má účinek protizánětlivý (antiflogistikum).

Hluchavka bílá: Kůže: Lidové - Zevně se užívá na vyrážky a ekzémy. Spolu s ořechovými listy se užívá při skrofulóze. Květ se užívá na popáleniny.

Hluchavka bílá: Ostatní: Lidové zevní - Květ se užívá na hemoroidy, anální trhliny a popáleniny. Sedací nebo poloviční koupel z celé rostliny je velmi prospěšná při svrašťování ledvin a při křečovitých bolestech dělohy. Při vředech a křečových žilách se osvědčily náplasti z celé, vyvařené nati. Kombinací pitné a zevní (obkladové) kůry lze ovlivňovat některá onemocnění sleziny. Odvar se užívá proti bolestem v hrdle. Květy byly ve formě napařování doporučovány při ušních onemocněních.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

HEMOSTYPTIKUM, ANTIHEMORAGIKUM, EMENAGOGUM,
mucilaginózum, adstringens, expektorans, digestivum, sedativum, metabolikum.

Hluchavka bílá: Homeopatie: Hluchavka se v homeopatii používá dost často a lze říci, že vždy s úspěchem. Pro výrobu homeopatické tinktury se používá čerstvý květ, který se upravuje podle §2, s použitím lihu 70%. Hluchavková tinktura se ovšem může vyrábět pouhou macerací čerstvého květu, dostaneme tak základní tinkturu D0. Dále se základní tinktura ředí až do potence D3 lihem 35%. Obecně se tedy užívá ředění D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, po dobu 1 měsíce. Platí to ovšem i pro tinkturu, vyrobenou macerací. Použitím homeopatických prostředků je přibližně stejné jako v alopatii.

Hluchavka bílá: Prevence: Profylaktické užívání hluchavky spadá zejména do tří indikačních skupin. V gynekologii se užívá zejména trojkombinace stejných dílů hluchavky, řebříčku a kontryhele. V prevenci chorob ledvin a močových cest se velmi osvědčuje tzv. "žlutý čaj": trojkombinace stejných dílů květu žluté hluchavky, nati zlatobýlu a svízele syřišťového. V oblasti sedativního působení jako prevence nespavosti, rozrušení apod. se podává trokombinace hluchavky, meduňky a levandule. Celá mladá nať se přidává do "krev čistících" čajů pro jarní bylinné kůry, ale může se požívat i syrová např. nasekaná nadrobno na chlebu s máslem.

Hluchavka bílá: Poznámky: Zápar z drogy nebo i z čerstvých květů se doporučuje jako lahodný a voňavý bylinný čaj. Dává se 1 polévková lžíce květů na 1/4 litru vody a sladí se medem. Mladá rostlinka se používá i jako složka jarních bylinných kůr. Hluchavka byla oblíbena ve starověku při těžkých průjmových onemocněních, ale i jako obecný protizánětlivý prostředek, dále na spáleniny, řezné a bodné rány a jiná zranění, na která se obkládaly obklady z nati. Stejně tak byla doporučována formou čaje na vnitřní krvácení.

Pitulník žlutý
Galeobdolon luteum Huds.
Syn.: Hluchavka žlutá
Roste ve vlhkých lesích, v křovinách a příkopech, u plotů a v houštinách, na rumištích, na zastíněných vlhkých místech a všude tam, kde roste kopřiva. Kvete v dubnu a květnu, v horských oblastech později.
Vytrvalé oddenky vyhánějí až 50 cm dlouhou lodyhu, vstřícné listy jsou uspořádané křížem, květy sedí v paždí listů. Sbírají se listy i květy.
Květy a listy se používají při podobných těžkostech, jako hluchvka bílá, zvláště však při špatném odchodu moče, pálení při močení, těžkých onemocněních ledvin a při vodnatelnosti srdce. Květy se používají při poruchách trávení, při TBC krčních uzlin a při kožních vyrážkách. Za tím účelem pijeme jeden šálek čaje dopoledne. Při vředech a křečových žilách pomohou obklady z čajového výluhu.
Vřele je možno doporučit pitulník žlutý starým lidem při obrně močového měchýře a př izánětu ledvin. Plahodárně působí při těchto onemocněních sedací koupel z této bylinky.
Při svraštění ledvin a při připojení umělé ledviny má nejlepší léčivé účinky směs ze stejných dílů pitulníku žlutého, svízele a zlatobýlu.
Čaj: 1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, jen spaříme a krátce vyluhujeme.
Obklady: 3 vrchovaté čajové lžičkyna 1/2 l vody, spaříme, krátce vyluhujeme. Výluhem navlhčíme hadr a používáme jako teplý obklad.
Sedací koupel: Viz všeobecnou část. Použít celou rostlinu!
Čajová směs: Stejné díly hluchavky žluté, svízele a zlatobýlu smícháme. Jedna vrchovatá čajová lžička směsi na 1/4 l vody, jen spaříme.

Hluchavka bílá: Toxicita a nežádoucí účinky: Dosud nebyly zjištěny žádné škodlivé vedlejší účinky, maximální dávky nejsou stanoveny.

Hluchavka bílá: Kontraindikace: Podávání hluchavky prakticky nemá kontraindikací a může být i dlouhodobé.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci nasypat do 0,5 l vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Čaj je vhodný i pro dlouhodobé užívání.
Rostlina se nejčastěji používá v kombinaci s jinými synergickými drogami.

Dávky květové drogy jsou obvykle 1 kávová lžička na šálek záparu, pije se 2x denně.
Nebo:
Dávkování natě je o něco vyšší.
Nať krátkodobě asi 1 minutu vaříme.
Nebo:
Na přípravu záparu se užívá jednotlivá dávka 1 g. Zápar z čerstvých květů se připravuje z 2,5-3,5 g (4-6 čajových lžiček květu) a 2 šálky vody: užívá se vícekrát denně.
Nebo:
Infusum Floris lamii (10-20 g drogy na 500 ml vody) se pije 2-3x denně po 1/2-2/3 sklenice.
Nebo:
Obvykle se dává 1 lžička čajoviny na 1,5 dl záparu. Při krvácení se připravuje zápar z 10-20 g drogy na půl litru vody (pije se 2-3x denně asi po 1,5 dl).
Nebo:
Základní užívanou formou je nálev - 1 vrchovatá čajová lžička květu na 200 ml vroucí vody.
Nebo:
Květy hluchavky se v lidovém lékařství užívají při kataru průdušek k usnadnění vykašlávání. 10 květu hluchavky se spaří 1/4 l horké vody, po 10 minutách se scedí a přes den po lžících využívá.
Listy jsou oblíbený lidový prostředek při úplavici a kolikách:
Hrst sušených nebo čerstvých listů se po 120 minut vaří ve 1/4 l vody, přecedí a přes den vypije.

Zevní užití:
Při zánětlivých afekcích kůže a sliznic se aplikuje 6% asi zápar.

Na sedací koupele se používá 10-15 celých čerstvých rostlin. Připraví se asi 3 l nálevu a ten se vlije do připravené koupele.
Užití naťové drogy ke koupelím: nejlepší úprava je macerace a následné přejití varem: byliny dáme do vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Pak ve stejné vodě necháme přejít varem a odstavíme na 3 minuty. Horký macerát pak vlijeme do koupele.

Popis

Složení: Lamium album flos.

Hluchavka květ 10g
Hluchavka květ 10g