Hloh list s květem 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Hloh list s květem
Složení: Crataegi folium c flores. V lidovém léčitelství se užívá jako antisklerotikum, hypotonikum a sedativum vnitřně ve formě nálevu, jako sílící prostředek při srdečních potížích nervového původu, při bušení srdce, těžkém dechu, bolestech u srdce, nespavosti, zvýšené dráždivosti, při zvýšeném krevním tlaku a při obtížích provázejících klimakterium. S dobrým léčebným účinkem podáváme nálev z hlohu u lehčích forem koronární nedostatečnosti, u poruch srdečního svalu po infekčních chorobách, u poruch ze špatného prokrvení mozku apod. U osob léčených z důvodu srdečně-cévního onemocnění je vždy nezbytné konzultovat užívání hlohu s lékařem. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vařit 5 min., vyluhovat 10 min popíjet nebo 1 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Hloh ostrotrnný: Kardiovaskulár: Oficiální - Hlohové glykosidy, které ovlivňují srdečně cévní systém, není možno zařadit ani do digitalisové ani do digitaloidní řady. Rozšiřují věnčité tepny, a tak zlepšují průtok krve (základní rozdíl od náprstníkové terapie) a metabolismus myokardu. Experimentálně se zjistilo významné zvýšení cirkulace ve věnčitých tepnách (nejméně o 80%) při současném mírném zpomalení tepové frekvence. Malé dávky mají pozitivně inotropní účinek, zatím co velké dávky mohou působit i opačně. Nezanedbatelné je i zvýšení minutového objemu srdce s následným zlepšením cirkulace krve v organismu a muskulotropní i neurotropní efekt. Použití hlohu se doporučuje hlavně při potřebě tonizace myokardu - na povzbuzení srdeční činnosti hlavně u geriatrických pacientů. Účinek hlohových glykosidů potencuje současné podávání digitalisových přípravků. Drogy se užívají také při myokarditídě. Spasmolytické účinky na hladké svalstvo vyvolávají flavonoidy, které současně snižují lomivost kapilár. Zlepšením cirkulace krve v organismu - a tím i v ledvinových glomerulech sekundárně zlepšuje diuréza. Tento účinek se uplatňuje hlavně při léčbě chronických srdečně cévních chorob. Snížením periferního odporu vyvolává droga hlohu mírný pokles krevního tlaku při hypertensi. Působení hlohu je výhodné při léčbě hypertensní choroby srdce a současné cirkulační nedostatečnosti v koronárních tepnách, a při následných poruchách myokardu. Ordinuje se při srdečních dysrytmiích a zhoršené cirkulaci krve v mozku, a to především v gerontologii a při špatné toleranci digitalisových přípravků. Za nejúčinnější se považuje květ.
Hloh ostrotrnný: Urogenitál: Oficiální - Drogy se užívají při klimakterických obtížích. Zlepšením cirkulace krve v organismu - a tím i v ledvinových glomerulech sekundárně zlepšují diurézu (mírné diuretikum).
Hloh ostrotrnný: Neuropsych.: Oficiální - Červená barviva působí sedativně. Sedativní účinky byly prokázány hlavně při užití lihových výtažků z čerstvé drogy. Po užití záparů se neprojevily. Biochemickými rozbory po použití přípravků z hlohu se zjistil pokles koncentrace kyseliny pyrohroznové a mléčné v krvi. Hlohový květ se někdy doporučuje také při léčbě závrati, tinitu, podrážděnosti a ostatních symptomů, doprovázejících rozvoj sklerotických změn v cévách.
Hloh ostrotrnný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Drogy se užívají při vyčerpání a zeslábnutí u starších lidí. Spasmolytické účinky na hladké svalstvo vyvolávají flavonoidy.
- Léčivé účinky: lidové
Hloh ostrotrnný: GIT: Lidové - Hlošinky se někdy doporučují do protiprůjmových směsí. Čínští lékaři doporučují hloh při poruchách zažívání a průjmech.
Hloh ostrotrnný: Kardiovaskulár: Lidové - Účinek hlohu je mírný a nastupuje až po delší době. Hlavní indikací je tzv. syndrom stárnoucího (stařeckého) srdce při současné arterioskleróze věnčitých cév s omezeným prokrvováním, angina pectoris a počáteční stádia degenerativních změn srdečního svalu. Droga zlepšuje prokrvení koronárních cév, prohlubuje práci srdce a mírně jej dráždí, současně však působí jako kardiosedativum při tachykardii a vegetativně podmíněných srdečních potížích. Působí také jako antiarytmikum, proti poruchám srdečního rytmu. Droga je dále vhodná i při rehabilitaci po infarktu myokardu. Zlepšení koronárního prokrvení a bezprostřední účinky na srdeční buňky ve smyslu zlepšení aktivity a lepší výživy jsou zde zcela nutné. Okamžité účinky se ale nedají očekávat. To musíme vědět, pouze výdrž a trpělivost vedou k úspěchu. Hlohový květ se někdy doporučuje také při léčbě závrati, tinitu, podrážděnosti a ostatních symptomů, doprovázejících rozvoj sklerotických změn v cévách. Podobně jako lidé s výše uvedenými potížemi, jsou lidé, kteří jsou stále přetěžováni, trpí neurotickými poruchami a u nichž se mohou předčasně projevit stavy opotřebování. Hloh zde přináší úlevu potíží a, což je ještě důležitější, působí preventivně. Mnohé začínající srdeční potíže, které se vlastně ještě nedají nazvat nemocí, ale které se nenápadně ozývají vlivem různých stresů, jsou právě nejvhodnější oblastí pro použití hlohu. Slabost srdečního svalu se hojně ukazuje při nebo po těžkých infekčních onemocněních. I v těchto případech máme myslet na hloh. Pomocí této rostliny se docílí zlepšení srdeční činnosti, což má za následek normalizaci vysokého krevního tlaku. Proti vysokému tlaku vlastně hloh nepůsobí, nebo pouze velmi slabě. Jsou i případy, při kterých hloh zapříčiní i zvýšení krevního tlaku ve smyslu normalizace. Hloh je významným fytopreventivem cévních a oběhových poruch, včetně arteriosklerózy a vysokého krevního tlaku. Droga ovlivňuje látkovou výměnu nejen srdečního svalu, ale prakticky celého oběhového systému. Dlouhodobé užívání je možné a vhodné, asi v třetinových dávkách proti léčebnému. Nepříznivé interakce však vznikají při podávání hlohu současně s kardiotoniky, zejména chemicky připravenými (Lanatosid, Digoxin aj.), proto je užívání podobných kombinací kontraindikováno, jak v prevenci, tak ve vlastní léčbě a je možné jen pod lékařským dohledem. Odlišné tvrzení: Účinek hlohu se násobí s účinkem náprstníku a digitalisových přípravků při společném užívání, ovšem zde je třeba zvýšené opatrnosti. Hloh se užívá i při otocích srdečního původu a k prevenci ischemické choroby srdeční. Podáváním hlohu hned po prvních srdečních potížích se oddálí vážnější potíže se srdcem, někdy se dokonce odstraní. Hloh pomáhá zlepšit dodávku krve srdečnímu svalu i do periferních částí oprganismu, je účinný v léčbě intermitentních klaudikací, Raynaudovy choroby, hypertenze a jiných chorob.
Hloh ostrotrnný: Urogenitál: Lidové - Hloh (nejlépe formou tinktury) se doporučuje též při otocích (vodnatelnosti), jejichž příčinou je slábnoucí srdce. Hloh se užívá i při otocích ledvinového původu. V některých případech tlumí klimakterické obtíže. Čínští lékaři doporučují hloh při bolestivé menstruaci.
Hloh ostrotrnný: Smysly: Lidové - Hlohový květ se někdy doporučuje také při léčbě závrati, tinitu, podrážděnosti a ostatních symptomů, doprovázejících rozvoj sklerotických změn v cévách.
Hloh ostrotrnný: Neuropsych.: Lidové - Hloh je užíván proti depresivním stavům a také při pocitech úzkosti.
Hloh ostrotrnný: Ostatní: Lidové zevní - Kašovité obklady (z rozdrcené čerstvé suroviny nebo z rozpařené sušené drogy) lze aplikovat při angině pectoris, při srdeční neuróze i při ústřelu a revmatismu.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
ANTISKLEROTIKUM, HYPOTENSIVUM, KARDIOTONIKUM, SEDATIVUM, VAZOTONIKUM, SPASMOLYTIKUM, DIURETIKUM.
Hloh ostrotrnný: Homeopatie: Hloh je v homeopatii známý jednak pro svůj účinek a jednak proto, že se užívají jak homeopatické prostředky z květů, tak z květů s listem, ale i z čerstvých zralých plodů. Všechny se zpracovávají podle §2 s použitím lihu 80% u plodů a lihu 90% u květu. Základní tinktury se označují D1 a ředí se dále lihem 30% až do potence D8 u květů a D7 u plodů. Obecně se užívá v potenci D3 a D4 při dávkování 3krát denně 6 kapek, po jídle. Užívání může být dlouhodobé. Nejlepší ovšem je stanovit užívání individuálně. Použití má obrovský rozsah od všech problémů srdečních až po klimakterium. Většina aplikací je stejná jako v alopatii, hloh ovšem kromě toho zajišťuje například nástup reakce na srdeční glykosidy. Infekcí poškozený myokard reaguje na hloh mnohem lépe než na náprstníkové glykosidy.
Hloh ostrotrnný: Prevence: Hloh je významným fytopreventivem cévních a oběhových poruch, včetně arteriosklerózy a vysokého krevního tlaku. Droga ovlivňuje látkovou výměnu nejen srdečního svalu, ale prakticky celého oběhového systému. Dlouhodobé užívání je možné a vhodné, asi v třetinových dávkách proti léčebnému. Nepříznivé interakce však vznikají při podávání hlohu současně s kardiotoniky, zejména chemicky připravenými (Lanatosid, Digoxin aj.), proto je užívání podobných kombinací kontraindikováno, jak v prevenci, tak ve vlastní léčbě a je možné jen pod lékařským dohledem.
Hloh byl tradičně uznáván pro své svíravé účinky a používal se při průjmech, silném menstruačním krvácení a jako první pomoc při vytahování třísek. Dnes je jedním z nejoblíbenějších kardiak. Druhy nejčastěji používané na Západě jsou hloh obecný (C. laevigata) a hloh jednoblizný (C. monogyna). V Číně se užívají plody C. pinnatifida jako stimulans zažívací a oběhové soustavy.
Vlastnosti:
Květenství: chladné, svíravá chuť.
Malvičky: kyselé, nasládlé, teplé.(182).
Působení: Rozšiřuje periferní cévy, kardiotonikum, adstringens.
Užívané části:
Vrcholičnatá květenství C. laevigata a C. monogyna: Květy se hojně používají jako kardiotonikum. Jejich přesné působení se stále ještě zkoumá, zdá se však, že zlepšují koronární oběh, snižují riziko anginy pectoris a napomáhají normalizaci krevního tlaku. Velké dávky, podané injekčně, byly úspěšné při velmi nepravidelném srdečním tepu.
Malvičky C. laevigata a C. monogyna: Výzkumy ukazují, že i plody hlohu obsahují slžky oblivňující srdeční činnost v menší míře než květy, i když západní léčitelé předepisují obojí. Malvičky se rovněž dají použít při průjmu.
Malvičky C. pinnatifida: V Číně se sušené plody zvané šan ča (shan sha) užívají hlavně při příznacích "stagnace potravy", mezi něž patří i nadmutí břicha, poruchy zažívání a plynatost. Věří se, že "rozhýbají" krev a používají se pro uvolnění stagnace, zvláště po porodu. Částečně upražené plody jsou účinným prostředkem při průjmu.
Použití: Květenství C. laevigata a C. monogyna:
Nálev: Užívá se ke zlepšení špatného krevného oběhu a jako kardiotonikum při srdečních obtížích. Při hypertenzi se kombinuje s řebříčkem nebo ťü chua (ju hua).
Tinktura: Předepisuje se spolu s ostatními srdečními léčivkami při angině pectoris, hypertenzi a příbuzných poruchách.
Malvičky C. laevigata a C. monogyna: Odvar: 30 g malvičekvložte do 500 ml vody a povařte pouze 15 minut. Užívejte při průjmu nebo spolu s ťü chua (ju hua) a kou čchi c´ (gou qi zi) při hypertenzi.
Šťáva: Šťávu z čerstvých plodů užívejte jako kardiotonikum. Rovněž při průjmu, špatném zažívání nebo jako celkové roborans pro zažívání.
Malvičky C. pinnatifida: Odvar: Spolu se č´ kche (zhi ke) užívejte 10-20 g v 500 ml vody při nadmutí břicha, nebo v kombinaci s tan šen (dan shen) a tang kuej (dang gui) při menstruačních a poporodních bolestech.
Tobolky: Práškované malvičky užívejte s práškem ze san čchi (san qi) při bolestech břicha, způsobených stagnací krve, nebo při bolestech vyvolanýách anginou.
Poznámky:
Hloh křivokalichý
Crataegus curvisepala Lindm.
rosaceae - růžovité
Droga: Latinsky: Flos crataegi, Folium crataegi, Fructus crataegi, Folium crataegi cum flore, Herba crataegi, Flos cratagorum, Flos crataegi monogynae, Flos crataegi oxycanthae, Flos crataegi curvisepalae cum flore., Folium crataegorum cum flore, Folium crataegi oxyacanthae cum flore, Folium crataegi monogynae cum flore.Folium crataegi curvisepallae cum flore. Fructus crataegorum, Fructus crataegi monogynae, Fructus crataegi oxycanthae, Fructus crataegi curvisepale
Lidové : Hložinky, pluháč, hložek, hluoh tupolistý, hložka, hluoh, loch, hlošinky, psí trn.
Slovensky : Hloh krivokališný
Hloh jednosemenný
Crataegus monogyna Jacq.
rosaceae - růžovité
Droga: Latinsky: Flos crataegi, Folium crataegi, Fructus crataegi, Folium crataegi cum flore, Herba crataegi, Flos cratagorum, Flos crataegi monogynae, Flos crataegi oxycanthae, Flos crataegi curvisepalae cum flore., Folium crataegorum cum flore, Folium crataegi oxyacanthae cum flore, Folium crataegi monogynae cum flore.Folium crataegi curvisepallae cum flore. Fructus crataegorum, Fructus crataegi monogynae, Fructus crataegi oxycanthae, Fructus crataegi curvisepale
Česky : Hloh jednoblizný
Lidové : Hložinky, pluháč, hložek, hluoh tupolistý, hložka, hluoh, loch, hlošinky, psí trn
Slovensky : Hloh jednosemenný
Německy : Eingriffliger Weissdorn, Eingriffiger Weissdorn
Rusky : Bojaryšnik odnopestičnyj
Anglicky : Hawthorn
Hloh ostrotrnný: Toxicita a nežádoucí účinky: Ani při dlouhodobém užívání v terapeutických dávkách nebyly zjištěny vedlejší škodlivé účinky. Přesto drogy vzhledem k indikacím je zásadně možno užívat pouze na doporučení lékaře. Při současném užívání drogy s kardiotoniky dochází k nežádoucím kumulativním účinkům. Odlišné tvrzení: Účinek hlohu se násobí s účinkem náprstníku a digitalisových přípravků při společném užívání, ovšem zde je třeba zvýšené opatrnosti.
Hloh ostrotrnný: Kontraindikace: Nepříznivé interakce vznikají při podávání hlohu současně s kardiotoniky, zejména chemicky připravenými (Lanatosid, Digoxin aj.), proto je užívání podobných kombinací kontraindikováno, jak v prevenci, tak ve vlastní léčbě a je možné jen pod lékařským dohledem.
Užívání
Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vařit 5 min., vyluhovat 10 min popíjet nebo 1 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Za farmaceuticky nejúčinnější se pokládá květ.
Drogy se málo kdy používají samostatně, většinou jsou součástí směsí.
Za velmi účinnou formu se pokládá vodně-lihový výtažek - tinktura.
Hlohové drogy se často kombinují s kozlíkem, chmelem, meduňkou, jmelím aj.
Droga je velmi vhodná pro použití v geriatrii. Její účinek se násobí s účinkem náprstníku a digitalisových přípravků při společném užívání, ovšem zde je třeba zvýšené opatrnosti. Lihový roztok se vstřebává naprosto hladce, vodní výluhy mají vstřebatelnost a tím i účinnost poněkud menší. Hloh je možno podávat dlouhodobě.
Květ se dávkuje 1 polévková lžíce na šálek záparu. Pije se 2x denně.
Nebo:
List s květem nebo plod: 1 kávová lžička na šálek záparu, pije se 2x denně až 3x (plod).
Nebo:
Flos crataegi se užívá v průměrné dávce 3 g 2x denně, nebo 1 polévková lžíce drogy na šálek záparu 2x denně.
Nebo:
K dostání je celá řada hotových preparátů z hlohu, ale čaj je nad nimi. Čaj máme pít po šálku 2x denně ráno a večer. Příprava čaje: 2 čajové lžičky hlohových květů pro šálek přelijeme horkou vodou a necháme 20 minut stát. Čaj můžeme podle chuti zlepšit, med jako sladidlo nebo sladká šťáva z raktyníku jsou vhodné a podporují činnost.
Nebo:
Folium crataegi cum flore má jednotlivé dávky 1,5 g, při čemž denní dávka je 4,5 g. Běžně se užívá 1 kávová lžička na šálek záparu, který se pije 2x denně.
Nebo:
Fructus crataegi jako zápar má jednotlivou dávku 1,5 g, nebo 1 kávovou lžičku na šálek vody. Pije se 2-3x denně. Jako kardiotonikum, spasmolytikum a diuretikum se užívají 2-3 dl 1-3% odvaru, rozdělené na celý den.
Nebo:
Obvyklé dávky drog jsou 2-3 g na zápar.
Z hložinek se získává odvar, připravovaný krátkým varem. Hložinky se zpravidla užívají ve stejných indikacích jako květní droga, ale jsou méně účinné.
Extractum crataegi fluidum se dávkuje po 20-30 kapkách 3x denně.
Za nejúčinnější galenickou formu se pokládá Tinctura crataegi. Podává se v dávce 20-30 kapek 3-5x denně, která slouží ke zvýšení účinnosti náprstníkové a strofantové léčby.
Nebo:
Nejvhodnější lékovou formou je tinktura, dávkovaná 3x denně až 50 kapek, v prevenci 2x denně kolem 15 kapek. Čajová forma je méně vhodná.
Je možno užívat i bylinný hlohový balzám.
Popis
Složení: Crataegi folium c flores.
Hloh list s květem 40g