Guarana plod 50g

Název

Guarana plod 50g

Vědecký název

Paullinia cuppana semen

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Paulínie nápojná - Guarana
Složení: Paulinia cupana semen. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně ke zlepšení tělesného a duševního stavu, odstraňuje tělesnou i duševní únavu, zlepšuje myšlení a vyjadřování a tělesnou i duševní aktivitu vůbec. Účinně tlumí průjmy, zvláště infekční, jako například při úplavici nebo salmonelóze. Má účinky protineuralgické. Droga obsahuje velké množství kofeinu, guaranin, třísloviny, olej, saponiny, pryskyřici a barvivo. Užívání: 1 čajovou lžičku rozemletých semen přelít 5 dcl vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: lidové

Paulinia guarana: GIT: Lidové - Droga účinně tlumí průjmy, jako například při úplavici nebo salmonelóze.

Paulinia guarana: Neuropsych.: Lidové - Droga má účinky protineuralgické. Je výborným lékem proti migréně. Často působí i tam, kde syntetické přípravky na bázi kofeinu, např. česká specialita Ergofein drg., vůbec nezabírají.

Paulinia guarana: Ostatní: Lidové vnitřní - U nás se zřídka používá. Slouží jako excitans (povzbuzující přípravek, přísada do prášků proti bolení hlavy apod. V Jižní Americe je poživatinou. Droga zlepšuje tělesný i duševní stav, odstraňuje tělesnou i duševní únavu, zlepšuje myšlení a vyjadřování a tělesnou i duševní aktivitu vůbec.

Skupinové účinky dle Lékopisu:

Paulinia guarana: Homeopatie: V homeopatii se paulinie neužívá. U nás navíc není dostupná surovina vhodná k homeopatickému zpracování. Je to škoda, protože by se tím do značné míry vyloučilo určité existující drogové nebezpečí.

Paulinia guarana: Poznámky: Připravuje se ze semen a z rozdrcených pražených klíčních listů jihoamerického keře Paulinia guarana, které se smísí s vodou a formují do rozličných útvarů (tyčinek nebo figurek) a usuší. Vlastní "guarana" se připravuje tak, že se oříšky zbaví povrchové slupky, resp. osemení a upraží se. Potom jsou rozdrceny či rozemlety a s přidáním maniokové mouky jsou zpracovány na pastu, která chutní jako hořká čokoláda. Pasta se vytvaruje do různých tvarů - hranolků, válečků, bochníčků. Upravená pasta má název ("bom" nebo "poca", bochníčky se nazývají "bastoes". Vytvarovaná pasta se suší. Spařením kousku sušené pasty horkou vodou vzniká osvěžující nápoj podobný kávě. Pastu však lze přidávat i do limonád, sirupů nebo do alkoholických nápojů. Pokud se základní hmota nechá zkvasit a zapařit, vznikne hořkokyselý nápoj, nazývaný "pivo madiok-guaraná".
Guarana
Guarana je velmi známá jihoamerická rostlina, která obsahuje velké množství přírodního kofeinu. Zrno Guarany obsahuje 2,5x více kofeinu než zrno kávové, přičemž vedlejší účinky, jako je zvýšený krevní tlak, nervozita, žaludeční či střevní problémy, jsou ve své podstatě kompletně vyloučeny. Asi bude nošením dříví do lesa popisovat stimulační účinky kofeinu, proto tedy pouze jejich zkratkovitý výčet – psychická stimulace, zlepšení využití tuků jako zdroje energie a mírná svalová tonizace. Tyto efekty se objeví zhruba 45 minut po pozření a vydrží až 6 hodin.

Firma Nutrend D.S. používá Guaranu ve svém stimulačním výrobku Gutar. Tento výrobek ovšem neobsahuje pouze standardizovaný extrakt Guarany, ale kromě něj ještě další složky. Taurin – neesenciální aminokyselina, která kontroluje hladiny vápníku a hořčíku v krvi, ovlivňuje srdeční funkci a ve své podstatě srdce udržuje na stálé výkonnostní úrovni. Taurin stimuluje k vyššímu fyzickému výkonu na základě pozitivního ovlivnění nervosvalového přenosu. Účinek je o to rychlejší, protože Taurin sám o sobě nepotřebuje přenašeč, neboť funguje na receptorové úrovni (působí přímo na buňky). O vitaminu C již bylo napsáno více než dost, proto nemá přílišný význam se o něm obsáhleji zmiňovat. V kombinaci s ostatními složkami se zde především upřednostňuje jeho stimulující a antioxidační účinek. Hořčík – velmi významný minerální prvek pro udržení nervosvalové funkce. Napomáhá aktivaci štěpení ATP. Při zvýšeném sportovním výkonu může dojít k lokální deficienci (nedostatku) hořčíku a následně ke křečím. Proto je vhodné jeho doplňování i v průběhu výkonu a určitý obsah hořčíku je vždy součástí kvalitních sportovních nápojů.

Použití Gutaru je velmi jednoduché a omezuje se na dobu před zahájením výkonu a jeho průběh. Základní dávka jsou 1-2 ampule asi 60 minut před zahájením výkonu. Při výkonech nad 2 hodiny je vhodné podání dalších 1-2 ampulí v jejich průběhu. Ovšem pozor – kofein je podmíněně zařazen mezi látky dopingového charakteru. Proto je vždy třeba používání veškerých produktů, obsahujících kofein, konzultovat s odborníky, aby na oficiálních soutěžích nedošlo k překročení jeho příjmu.

Paulinia guarana: Toxicita a nežádoucí účinky: S drogou je třeba zacházet jako s jinými kofeinovými drogami obsahujícími kofein. Při předávkování dochází k poruchám spánku, nervozitě, předrážděnosti a bolestem hlavy. Drogu nedoporučujeme dětem ani těhotným a kojícím ženám. Není vhodní ani k dlouhodobému podávání.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku rozemletých semen přelít 5 dcl vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga s k nám dováží již zpracovaná ve formě různých specialit. Je proto třeba řídit se dávkováním, které uvádí výrobce.

Popis

Složení: Paulinia cupana semen.

Guarana plod 50g
Guarana plod 50g