Galgán oddenek 50g

Název

Galgán oddenek 50g

Vědecký název

Alpinia officinarum rhizoma

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Galgán lékařský
Složení: Alpinia officinarum oddenek. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně při léčbě anginy pectoris. Výborně napomáhá léčit žaludek, zkažený zejména po požití nekvalitní potravy. Zlepšuje látkovou výměnu, zvyšuje množství žaludečních šťáv a zlepšuje jejich kvalitu a tím i účinnost. Proto také nachází uplatnění při nedostatku i malé kyselosti těchto šťáv. Droga obsahuje silici, složenou převážně ze seskviterpenů cineolu a eugenolu, pryskyřice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, například galangin, a četné další neprozkoumané látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně. Vinný macerát 3 pol. lžíce na 0,5l vína bílého, macerovat 12 hod.

  • Léčivé účinky: lidové

Galgan lékařský: GIT: Lidové - Výborně léčí žaludek, zkažený zejména po požití nekvalitní potravy. Zvyšuje množství žaludečních šťáv a zlepšuje jejich kvalitu a tím i účinnost. Proto také nachází uplatnění při nedostatku i malé kyselosti těchto šťáv (hypoacidita).

Galgan lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Galgan je vhodným lékem volby při léčbě anginy pectoris.

Galgan lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga zlepšuje látkovou výměnu.

Galgan lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga v podobě galganového vína zlepšuje mužskou potenci.

Galgan lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Při zevním použití galgan aplikujeme jako mírné derivans - dráždící a zahřívací prostředek, například při revmatických obtížích. V nepatrných dávkách jej současně podáváme i vnitřně. Převalování galganového čaje v ústech působí velmi dobře na dásně, na jejich pevnost a odstraňuje i zápach z úst.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Galgan lékařský: Homeopatie: Jedinou formou homeopatického prostředku je tinktura z oddenku, který se k nám dováží. Z čerstvého oddenku by se pro jeho velký obsah vody mohla tinktura vyráběr podle §1, ale vzhledem k tomu, že v čerstvém stavu je prakticky nedosažitelný, musíme ji vyrábět z práškovaného kořene podle §4 s použitím lihu 75%. Výchozí tinktura má potenci D1 a ředí se dále až na potenci D5 lihem 35%. Obecně se užívá potence D3 s dávkováním 3krát denně 15 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. Užívá se prakticky stejně jako v alopatii.

Galgan lékařský: Poznámky: V Číně, kde roste galgán volně, se užívají i bobule - tobolky. Tobolky se pomelou na prášek a používají se prakticky na všechny potíže v břišní oblasti. Galgán je rostlina užívaná již od starověku. Oddenek se nejčastěji vnitřně užíval v teplém červeném víně, pomletý na prášek. Užíval se na všechny žaludeční potíže a při otocích končetin. Zevně se užíval na obklady, a to buď opět ve víně nebo jako odvar. Přikládal se různým způsobem na břicvho, u žen nas spodní část břicha (děloha, vaječníky) pro regulaci nebo obnovu menstruace. Oddenek sloužil také jako afrodisiakum. V tom případě se musel žvýkat, což pro jeho velmi nepříjemnou chuť nebylo příliš příjemné, ale zato se tím přirozeně regulovaly pochody v pánvi.

Galgan lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Při předávkování může vyvolat nepříjemné podráždění sliznic s možností vytvoření peptického vředu či obdobné afekce. Ani kloktadlo by nemělo být připravováno příliš koncentrované.

Galgan lékařský: Kontraindikace: Droga je kontraindikována při vředově chorobě žaludku, dvanácterníku a střev.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně. Vinný macerát 3 pol. lžíce na 0,5l vína bílého, macerovat 12 hod.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Galgan můžeme míchat do směsí, ale dbáme na to, aby jeho obsah ve směsi nepřekročil 10% hmotnostních.
Při angině pectoris podáváme galgan formou vinného macerátu, obyčejně 4krát denně 1 polévkovou lžíci. Stejné dávkování je vhodné na podporu mužské potence.
Na zkažený žaludek jej podáváme formou prášku, a to na špičku nože a hojně zapíjíme vodou nebo jinou tekutinou.
Na podporu tvorby žaludečních šťáv podáváme nejprve nálev, a to 1, 2 nebo i 3 poháry denně, před jídlem.
Pro podporu látkové výměny dáváme přednost bylinnému balzámu.

Zevní užití:
Zevně, především při revmatismu i pro převalování v ústech, připravujeme nálev obvyklým způsobem. Na současné vnitřní protirevmatické použití stačí dávka na špičku nože, 2 až 3krát denně.

Popis

Složení: Alpinia officinarum oddenek.

Galgán oddenek 50g
Galgán oddenek 50g