Fenykl plod 40g(20x1,5g)
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
- Léčivé účinky: oficiální
Fenykl obecný: GIT: Oficiální - Fenyklová silice působí jako výborné karminativum: má i dobré spasmolytické vlastnosti. Působení hořkého fenchonu zlepšuje vylučování trávicích enzymů a povzbuzuje střevní peristaltiku. Karminativní účinek vhodně zesiluje Fructus anethi.
Fenykl obecný: Urogenitál: Oficiální - Fenykl má i slabší diuretické vlastnosti.
Fenykl obecný: Respirační: Oficiální - Výrazným zrychlením činnosti řasinek na sliznici dýchacích cest silice mírně zvyšuje vylučování hlenů a zlepšuje vykašlávání. Na zvýraznění sekretomimetického účinku se obvykle kombinuje s drogami: Radix liquiritiae, Folium menthae, Fructus anisi aj. Plody i silice se užívají při bronchiálním kataru.
Fenykl obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Drogu užívají kojící matky jako laktagogum (mírně povzbuzuje tvorbu mateřského mléka). Nepatrné estrogenní vlastnosti podmiňuje anetol, z něhož se polymerizací připravuje stilbestrol.
Fenykl obecný: Kůže: Oficiální - Při vnějším užití se silice vstřebává do kůže a ničí ničí zákožku svrabovou.
- Léčivé účinky: lidové
Fenykl obecný: GIT: Lidové - Kdo pocítí obtíže v žaludku, ať vhodí denně buď do vody nebo do polévky tolik roztlučeného fenyklového semene, kolik se vejde 2-3x na špičku nože. Působí proti plynatosti (meteorismu) hlavně u dětí, při nadýmání a střevních kolikách působí na uvolňování křečí hladkého svalstva (kolikovité bolestí břicha), užívá se při zvýšené činnosti střev, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a zlepšuje zažívání a chuť k jídlu. Pro zvýšení protinadýmavého působení ji můžeme kombinovat s puškvorcem, anýzem, koprem nebo kmínem. Užívá se také při snížené střevní peristaltice, u nechutenství, proti parazitům, při zácpě, působí také žlučopudně. Špetka fenyklu přidávaná denně do jídla čistí játra. Čaj proti křečím GIT se připraví tak, že se při vaření fenyklu přidá tolik kandovaného a obyčejného cukru, až se stane sirupovitý a potom se užívá v malých dávkách. Dětem se podává jen v podobě obyčejného čaje hlavně proti nadýmání. Proti křečím a kolice se berou 2 kávové lžičky fenyklu na půl litru vody a krátce se povaří. Potom se užívá 1 lžíce po 1/2 hodině. Dětem se podává tento čaj v množství, které odpovídá věku a tělesnému vývoji. Kdo snědl pokrm, který žaludek nemůže strávit, ať vypije odvar z 1 lžíce fenyklového semene. Kdo trpí žaludečními křečemi, ať vezme lžičku fenyklu a 1/2 l mléka, vše vaří 10-12 minut a potom vypije mléko i s fenyklem co možná nejrychleji horké. Není-li mléko, lze použít i vodu. Fenyklová silice i droga se užívala jako projímadlo. Čínská medicína využívá navíc fenykl při otravách jídlem a kýle.
Fenykl obecný: Urogenitál: Lidové - Kdo trpí pískem a kameny v močovém měchýři, ať svaří fenykl v polovině vody a polovině vína a pije z tohoto odvaru ráno a večer půl šálku. Bude-li to dělat delší dobu, stav se velmi zlepší. Na šálek vody s vínem stačí lžíce fenyklu. Špetka fenyklu přidávaná denně do pokrmů čistí ledviny. Fenykl také usnadňuje odchod ledvinových kamenů. Droga je mírně močopudná (diuretikum).
Fenykl obecný: Smysly: Lidové - Kdo má zarudlé a zakalené oči, ať vaří nejméně 1/2 hodiny půl lžíce fenyklového semene se 1/4 l vody, odvar potom slije a vypije jej buď zrána na lačný žaludek nebo večer před spaním. To ať dělá zpočátku denně po celý týden, poté delší dobu každý třetí den, až se oči opět vyjasní. Účinek bude tím lepší, bude-li si denně tímto odvarem vymývat oči.
Fenykl obecný: Respirační: Lidové - Plody se užívají při chřipkových onemocněních. Povaříme-li lžíci fenyklu v 1 1/2 sklenice vody 1/4 hodiny a odvar pijeme 3x denně, vyčistíme tak plíce, usnadníme dýchání a dostaneme čistý zvučný hlas. Pijeme-li tento odvar několik neděl, vyčistíme plíce od všech škodlivin. Fenykl usnadňuje odkašlávání, uvolňuje hleny. Kombinuje se s kořenem lékořice, listem máty peprné a semenem anýzu jako sekretolytikum a spasmolytikum.
Fenykl obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga i silice se užívaly ke zvýšení sekrece mléka u kojících matek. Droga má totiž malý obsah látek, podobných ženským hormonům. Anetol silně působí na zevní i vnitřní parazity u lidí i zvířat. Ve stáří je prý dobré zapít ráno a večer 1/2 lžičky drceného fenyklového semene sklenkou bílého vína. Fenykl působí protizánětlivě (antiflogistikum).
Fenykl obecný: Kůže: Lidové - Při zevním užití se silice vstřebává do pokožky, což má značný desinfekční účinek.
Fenykl obecný: Ostatní: Lidové zevní - Fenyklová voda (Aqua foeniculi) slouží slouží zevně k ošetřování zánětů očí a kloktání. Fenyklový čaj se užívá k výplachům při únavě namáhaných očí. Větší rány snadno zahojíme, svaříme-li fenykl s vodou, smočíme-li v odvaru hadřík a pravidelně přikládáme na rány. Účinek se ještě zlepší, použijeme-li místo vody octa. Místo semen lze užít i kořeny a listy fenyklu. Při zánětu prsní žlázy u kojících matek se lidově doporučuje přikládat obklady z odvaru 10 g fenyklu ve 1/4 l vody.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
Plody:
SEKRETOLYTIKUM, AMARUM, TONIKUM, EXPEKTORANS, SPASMOLYTIKUM, KORIGENS CHUTI, STOMACHIKUM, KARMINATIVUM,
Silice:
SPASMOLYTIKUM, KARMINATIVUM, EXPEKTORANS, STOMACHIKUM, LAKTAGOGUM, AMARUM, korigens vůně.
Fenykl obecný: Homeopatie: Fenykl se v homeopatii užívá odedávna, nikoli pro nějakou odlišnost od užívání semenné drogy, ale především pro jednoduchou aplikaci při maximálním zachování obsahových látek a tím i účinnosti. Výchozím materiálem pro zhotovení tinktury je zralé semeno, které se jemně pomele a dále upravuje podle §4 s použitím lihu 80%. Základní esence se dále ředí podobně jako většina siličnatých drog lihem 40% na potenci D4. Obecně se používá potence D3 s dávkováním 3krát denně 15 kapek, před jídlem, po dobu 21 dní. Před dalším užíváním doporučujeme udělat 5 dní přestávku. Tinktura se používá podle alopatických postupů a je možno ji se značným úspěchem užívat i zevně.
Fenykl obecný: Kosmetika: Fenyklový nálev ( 10 g drogy na 100 ccm vroucí vody, 20 min. vyluhovat) se používá jako pleťová voda pro mastnou pleť. Citlivá pleť jej však nesnáší, mohla by vzniknout alergie. Fenyklový nálev se dále doporučuje jako přísada k mytí mastných vlasů. (zvyšuje jejich lesk a vůni) a do posilujících koupelí prokrvujících pokožku. Silice nebo pouze anetol se přidává do aromatických kompozic pro zubní pasty, ústní vody, mýdla a vody po holení.
Fenykl obecný: Poznámky: Lisováním semene se získá 12% mastného oleje. Silice - Oleum foeniculi aethereum se získává z rozdrceného semene destilací s vodní parou. Zbytků po destilaci éterického oleje ze semen se užívá na krmení pro vysoký obsah hodnotných látek. Fenykl slouží v cukrářství a při výrobě likérů. Ve zvěrolékařství se mísí dobytku do žrádla, aby se zvýšila produkce mléka. V průmyslu slouží k výrobě likérů, k parfumování mýdla a v cukrářství. V domácnosti se užívá jako koření. Jako léčivo i jako koření se užívají pouze plody, které obsahují účinnou éterickou silici s 50-60% anetholu. Tím se fenyklový olej velmi podobá anýzovému i použití je shodné s anýzem. Při domácím zpracování se čerstvé listy nechají dobře zmrazit. Plody před použitím pomačkat. V kuchyni se používají jak mladé listy do salátů, k rybám a na sendviče, tak zralá semena do moučníků, kompotů a do želé. Fenyklovými semínky se ochucuje hořčice a chléb. Ze starých herbářů: Fenyklová šťáva s mlékem se dávala pít kojencům při "těžkém dechu". Tento starý prostředek také odstraňoval červené skvrny z obličeje a podával se kojícím ženám ke zvýšení sekrece mléka. Užíval se při onemocněních sleziny a jater a při obtížích s močením. Mimo to se doporučoval k odkašlávání a proti křečím. Ve středověku bylo žvýkání fenyklu oblíbeným prostředkem k zastavení kručení v žaludku při bohoslužbách.
Vlastnosti: Zahřívající, suchá, štiplavá, sladká.
Působení: Karminativum, stimlans oběhové soustavy, mírný expektorans, diuretikum, laktagogum, protizánětlivé účinky.
Užívané části:
Semena: Jsou uklidňující pro zažívání a rovněž podporují tvorbu mléka při kojení. Odvar ze semen, který pijí kojící matky, může také zmírňovat koliku u kojenců. V čínském lékařství se semena chuej siang (hui xiang) považují za tonikum pro slezinu a ledviny a používají se při onemocněních močových a reprodukčních orgánů.
Kořen: Není tak účinný jako semena, používal se však dříve ke stejným účelům. Dnes se užívá hlavně při onemocněních močového traktu. Sbírá se koncem podzimu, kdy se baňaté stonky sklízejí jako zelenina.
Éterický olej: Olej extrahovaný ze semen se předepisuje hlavně na zažívací potíže a jako mírné expektorans při kašli a onemocněních dýchacího ústrojí.
Nálev: Účinný a chutný léčivý prostředek při zažívacích obtížích: pijte jej po jídle při nadýmání, dyspepsii, kolice a dalších poruchách trávení. Mohou jej rovněž užívat kojící matky ke zvýšení produkce mléka nebo zmírnění koliky kojenců.
Odvar: V čínské medicíně se užívá při bolestech břicha, kolice a zachlazení žaludku.
Tinktura: Užívá se při zažívacích potížích. Kombinuje se s laxativy, jako je kořen reveně, nebo sennou pro prevenci křečí.
Výplach úst/kloktadlo: Nálev použijte při onemocněních dásní, viklání zubů, laryngitidě nebo bolavém krku.
Masáž hrudníku: Nařeďte celkem 25 kapek tymiánového, eukalyptového a fenyklového oleje ve 25 ml slunečnicového nebo mandlového oleje a použijte na nemocný hrudník.
Odvar: Užívejte při onemocněních močového traktu, jako jsou kaménky, nebo potížích spojených s vysokým obsahem kyseliny močové.
Fenykl obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Protože se při užívání této drogy nezjistily žádné vedlejší škodlivé účinky, doporučuje se v pediatrické praxi, graviditě, laktaci, dále i při léčbě zesláblých a starých pacientů. Fenykl je uterostimulans, proto jej v těhotenství neužívejte ve velkých dávkách. Menší množství používaná při vaření nejsou nebezpečná.
Užívání
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Vnitřní užití:
Do čajových směsí dáváme fenykl mírně podrcený, abychom zajistili jeho lepší vyluhování.
Fenyklový plod se používá v dávce 1-5 g pro dosi a 3-10 g pro die. V praxi se většinou ordinuje zápar z 1-2 kávových lžiček na šálek vody, který se užívá 2-3x denně po doušcích (u kojenců po lžičkách).
Nebo:
Dávky plodů jsou 1,5 g na zápar jednotlivě perorálně.
Nebo:
Vyšší dávky drogy se ordinují při přípravě Infusum Fructus foeniculi (8-10 g v 500 ml vody), který se užívá po 1/3-1/2 sklenice 2-3x denně. Dětem se podává po 1 lžíci každé 2-3 hodiny.
Nebo:
Obvyklá dávka je 0,3-0,8 g plodů na zápar (odvar ?)(pít 2-3x denně jako stomachikum nebo karminatívum). Dospělým se může dávat lžička plodů na 5 dl vody (pije se po 1 dl 2-3x denně jako expektorans, děti po lžičce každé 2 hodiny).
Nebo:
Vnitřně v nálevu se užívá 1 čajová lžička drogy na 1/4 l vody, pijí se 2 šálky denně jako prostředek proti nadýmání, proti nachlazení a pro povzbuzení činnosti mléčných žláz, také jako chuťové korigens.
Odvar: 2 lžičky drceného semene na 1/4 l vody. Nechá se přejít varem a na 15 minut odstaví. Pije se teplý, přes den 2 šálky. Malým dětem se odvar ředí na polovinu mlékem a při kašli se osladí medem.
Fructus foeniculi pulveratus se podává v dávce 0,3-0,8 g 2-3x denně.
Nebo:
V prášku se užívá 3x denně 1 g k posílení žaludeční a střevní činnosti, jako prostředek proti nadýmání, dále při úporné zácpě s nadýmáním a kolikami i při průjmech, hlavně u dětí.
Nebo:
V prášku podáváme fenykl v jednoduchých dávkách od 1 do 5 gramů a při celkových denních dávkách od 3 do 10 gramů. Velmi účinné se jeví rozmíchání fenyklového prášku v mléce.
Oleum foeniculi se perorálně podává v dávce 0,002-0,003 g pro dosi a 0,006-0,12 g pro die. Celkově se povoluje dávkování do 0,2 g denně.
Nebo:
Silice z plodů má podobné uplatnění jako plod. Dávkuje se po kapkách na cukr nebo do mléka (jednorázově max. 30 mg).
Nebo:
Silici je možné s výhodou podávat v mléce.
Mel foeniculi se ordinuje v pediatrické praxi jako expektorans nabo karminatívum několikrát denně po 1 lžíci.
Nebo:
Velmi oblíbený je fenyklový med (expektorans nebo karminatívum pro malé děti). Ve stejné indikaci se užívá i fenyklový sirup.
Užívá se také jako likér (15 g drogy nechat vyluhovat 5-7 dnů v 500 ml vodky), 2x denně 1 čajová lžička.
Z fenyklu se také připravuje tinktura.
Zevní užití:
Oční voda připravená z fenyklových plodů je vhodným doplněním terapie konjunktivitíd a zánětlivých procesů oka, ale šedý zákal neléčí a nemá ani žádný vliv na tuto chorobu.
Nebo:
Fenyklová voda - Aqua foeniculi - slouží k ošetřování očí. Připravuje se krátkým zavařením 1/2 lžíce prášku z plodů do 1/4 l vody. Oči si omýváme vícekrát denně studenou oční vodou. Oční parní koupele z fenyklové vody mají ještě lepší účinek.
Popis
x
Fenykl plod 40g(20x1,5g)