Fazole plod bez semen 40g

Název

Fazole plod bez semen 40g

Vědecký název

Phaseolus vulgaris s/s fructus

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Fazol obecný bez semen
Složení: Phaseolus vulgaris s/s fructus. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako pomocné antidiabetikum a mírné diuretikum. Snižuje hladinu krevního cukru a urychluje látkovou výměnu. Podáváme ji při močových kaméncích, při cukrovce, při revmatismu a při kožních chorobách. Mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při zvýšené urikemii. Droga obsahuje aminokyseliny arginin, asparagin, tyrosin, laucin a tryptofan, flavonoidy, cholin, sacharidy, inosit, glykosidy, organické kyseliny, kyselinu křemičitou, draslík, fosfor, kobalt, nikl a další stopové prvky. Užívání: odvar, 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vařit 10 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Fazol obecný: Urogenitál: Oficiální - Bylo klinicky prokázáno, že vodní výtažky z lusků zvyšují vylučování moči. Na diuretickém působení drogy se účastní kyselina křemičitá a flavonoidy. Urychlené vylučování odpadových látek a sodíku se terapeuticky využívá hlavně při léčbě močových kamenů (hlavně fosfátových). Droga se obvykle kombinuje s jinými potencujícími drogami, např. s natí přesličky, kořenem jehlice, petržele, oddenkem pýru nebo s listem břízy.

Fazol obecný: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Klinickými pokusy bylo prokázáno, že užíváním oplodí se snižuje koncentrace cukru v krvi, hlavně v počátečních stádiích cukrovky. Účinný glukokinin se doposud nepodařilo izolovat (někteří autoři se mylně domnívají, že terapeutický efekt vyvolává jen arginin a mezoinozit). Fructus phaseoli sene semine nemůže nahradit základní léčbu cukrovky, ale je dobrým adjuvantním lékem. Podává se buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými drogami tvoří složku adjuvantních antidiabetických čajovin, hlavně v kombinaci s natí jestřabiny, listem borůvky, kopřivy či šalvěje, kořenem lopuchu, natí rdesna ptačího, listem medvědice, natí vlaštovičníku, listem ostružiníku a s natí a kořenem smetanky. Odstranění odpadových látek výrazně zlepšuje metabolismus. Proto se droga často ordinuje při revmatických onemocněních. Pro antidiabetické a současně diuretické účinky je výhodnější podávání drogy než ordinování syntetických diuretik, která zhoršují cukrovku (případně vyvolávají manifestaci latentního diabetu).

Fazol obecný: Ostatní: Oficiální vnitřní - Lusky se užívají při některých dlouho trvajících kožních chorobách.

Fazol obecný: Kůže: Oficiální - Práškovaná semena působí svými účinnými obsahovými látkami na rychlejší sanaci některých kožních chorob: nejčastěji se používají semena v prášku jako horké obklady - kataplazma - při mokvavých a svrbících ekzémech.

  • Léčivé účinky: lidové

Fazol obecný: Kardiovaskulár: Lidové - Užívá se při bušení srdce s pocity úzkosti, ale i při zvýšeném krevním tlaku. Droga mírně snižuje krevní tlak.

Fazol obecný: Urogenitál: Lidové - Užívá se proti chorobám ledvin a močového měchýře. Droga působí diureticky, podáváme ji při močových kaméncích.

Fazol obecný: Skelet + svalstvo: Lidové - Užívá se při ischiasu.

Fazol obecný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Drogy (Legumina phaseoli nebo Folia myrtilli) je možno použít pouze v lehčích případech cukrovky, protože oproti živočišnému inzulinu má "fytoinzulin" (= glukokininy) menší intenzitu a pomalejší účinek, ale jeho předností je, že se může podávat perorálně ve formě čaje. Sklenice odvaru z fazolového oplodí se vyrovná 3-5 jednotkám inzulinu. Droga se užívá jako metabolikum (urychluje látkovou výměnu). Užívá se také při revmatismu. Droga je vhodní i při zvýšené urikemii (vysokém množství kyseliny močové v krvi).

Fazol obecný: Ostatní: Lidové vnitřní - Odvar z fazolí se pije při trudovitosti. Droga se vnitřně ordinuje při kožních chorobách. Přitom se zevně doplňuje horkými nebo studenými kašovitými obklady z mletých fazolí.

Fazol obecný: Kůže: Lidové - V lékárnách se připravovala fazolová mouka (Farina phaseoli), která se užívala jako hojivý zasýpací prostředek na mokvající ekzémy, různé kožní vyrážky a svědící uhry. Droga se vnitřně ordinuje při kožních chorobách. Přitom se zevně doplňuje horkými nebo studenými kašovitými obklady z mletých fazolí.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, ANTIDIABETIKUM, METABOLIKUM.

Fazol obecný: Homeopatie: Fazole ani azolové lusky nebývají předmětem výroby homeopatických prostředků. Přesto je ale užitečné užívat homeopatickou tinkturu, protože jednak mají fazolové lusky v různých fázích růstu různý obsah látek a jednak je fazolový lusk pro dlouhou dobu přípravy pro přímé směsi nebo kombinace obtížně použitelný. Ideální by bylo vyrábět homeopatické tinktury v různém stupni zralosti lusků, ale to je zřejmě prakticky neproveditelné. Doporučujeme proto následující postup ve dvou fázích: Třicet (80) gramů přesušených, podrcených fazolových lusků necháme vařit v 1 (2) litrech vody tak dlouho, až zůstane zhruba 0,25 a 0,3 (0,5 až 0,6) litru odvaru. Odvar pak ve vodní lázni odpaříme až na 75% původního objemu. Vzniklou esenci poté smísíme s lihem v poměru 3 : 7 (3 díly esence na 7 dílů lihu 40%) a získáme potenci D1. Tu pak dále ředíme lihem 40% až na potenci D4. Obecně se užívá potence D3, v dávkování 3krát denně 10 kapek, před jídlem, prakticky bez omezení. Uplatnění je podobné jako v alopatii, ale především se přidává do směsí tinktur.

Fazol obecný: Toxicita a nežádoucí účinky: Nevařená semena i lusky jsou jedovaté a otravy jsou známé - hlavně u dětí. Vyvolávají těžké krvácivé stavy a koliky. Fazolová semena totiž obsahují jedovatou bílkovinnou látku - toxalbumin fazin, který se varem rozkládá (ne však pouhým sušením). Proto se semena nesmí užívat syrová. Rovněž lusky s nezralými semeny mohou působit kontaktně toxicky a především alergicky, a proto se styku s nimi raději vyvarujeme. Maximální dávka suché drogy není stanovena.

Užívání

Užívání: odvar, 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vařit 10 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Kombinace drogy do směsí je značně problematická, protože fazol má mimořádné nároky na přípravu. V praxi to lze řešit tak, že fazolové drogy přidáme do směsi asi dvakrát více, než je normální běžná potřeba, a pak směs bereme jako běžný odvar. Lepší je ovšem vyrobit odvar odděleně a pak jej přidat do potřebné směsi.
Terapeuticky se využívá i macerát za studena (20-30 g drogy se nechá vyluhovat 6-8 hodin ve 2 sklenicích vody), který se doporučuje užívat 3x denně po 1/2 sklenice.
Nebo:
Běžná dávka na studený macerát: 20-30 g oplodí se maceruje 8 hodin v 5-6 dl vody. Pije se 1,5 dl 3x denně. Připravuje se i 6% odvar (pije se 1,5 dl 2-3x denně) nebo odvar z 2-3 čajových lžiček drogy na 1,5 dl vody (3-5x denně po 1,5 dl).
Užívá se odvar z 2-3 lžic sekané drogy na 300 ml vody, vařit 2 minuty, odstavit na 10 minut a scedit do termosky. Pije se 2-3x půl sklenice mezi jídlem (jako diuretikum), za příslušné diety jako antidiabetikum.
Nebo:
Někdy se doporučuje vařit 15-20 g drogy s litrem vody asi 2 hodiny - denní dávka je 1/2 až 3/4 litru odvaru.
Nebo:
Obvykle se na přípravu odvaru předpisují 2-3 g pro dosi, nebo 1-2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 1 šálek 3-5x denně. Odvar se může připravovat i z vyšších dávek (15-20 g drogy se asi 2 hodiny vaří v 1 litru vody): užívá se v dávce 1/2-3/4 litru denně.
Nebo:
Základní lékovou formou je dlouho vařený odvar. Na mírném ohni se vaří 2 až 2,5 hodiny v dávce 20 až 25 g drogy v 1,5 litru vody. Pak přecedíme a doplníme na potřebných 750 ml. Pijeme obyčejně ve více ávkách přes den.

Zevní užití:
Semena v prášku sloužila na horké obklady - kataplasmata.

Popis

Složení: Phaseolus vulgaris s/s fructus. 

Fazole plod bez semen 40g
Fazole plod bez semen 40g