Eukalyptus list 50g

Název

Eukalyptus list 50g

Vědecký název

Eucalyptus globulus folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Blahovičník kulatoplodý
Složení: Eucalyptus globulus folium. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako velmi silné antiseptikum. Dokáže zředit hleny a napomoci tak k jejich vykašlávání při současném uvolňování bronchiálních spasmat. Vylučuje se močí i plícemi, takže je předurčena pro léčbu zánětů horních cest dýchacích i cest močových. Droga obsahuje silici s hlavní látkou cineolem, terpeny, aldehydy, třísloviny, hořčiny, seskviterpenové alkoholy a další účinné látky. Užívání: 1 čajovou lžičku vysypat do 3dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Blahovičník kulatoplodý: Urogenitál: Oficiální - Při perorálním nebo parenterálním podání se vylučuje také močí (zde působí i antibioticky).

Blahovičník kulatoplodý: Respirační: Oficiální - Silice, jejíž nejúčinnější složkou je cineol, má účinné antiseptické vlastnosti se silnějším antibiotickým působením než fenol. Sekretolytickým a expektoračním působením zřeďuje hleny v horních cestách dýchacích a napomáhá jejich vykašlávání. Současně uvolňuje bronchiální spasmy. Při perorálním nebo parenterálním podání se vylučuje močí, ale i plicemi (zde působí i antibioticky). Pro antibakteriální působení se silice z eukalyptu ordinuje laryngitídách a bronchitídách. Při těchto onemocněních se podává perorálně (i v bombonech s eukalyptovým olejem), nebo v podobě inhalací a aerosolů. Silice se aplikuje i injekčně při bronchitídách, astmatu, zánětlivých onemocněních nosu, hrtanu apod. Vnitřně jako drogu je možné užít listy eukalyptu při léčení astmatu, bronchitidy, zápalu hrtanu.

Blahovičník kulatoplodý: Ostatní: Oficiální zevní - Účinné proti mikrobům se ukázaly oleje obsahující piperiton, piperitol a aromatické aldehydy, avšak ještě účinnější je cineol. Jako desinfekční prostředek je velmi cenný olej z Eucalyptus radiata obsahující piperitol a estery kyseliny octové, které příjemně voní. Např. 1% suspenze oleje Eucalyptus dives byla 7-8x účinnější než kyselina karbolová stejné koncentrace. Pro antibakteriální působení se silice z eukalyptu ordinuje v akutním i chronickém stádiu při stomatitídách, gingivitídách, ale i při faryngitídách. Při těchto onemocněních se podává perorálně (i v bombonech s eukalyptovým olejem), nebo v podobě inhalací a aerosolů. Silice se aplikuje i injekčně při zánětlivých onemocněních nosu apod.

  • Léčivé účinky: lidové

Blahovičník kulatoplodý: GIT: Lidové - Eukalyptový olej se užívá proti červům.

Blahovičník kulatoplodý: Urogenitál: Lidové - Silice má silné antiseptické účinky. Mimo plíce se vylučuje i močí, takže je možno ji použít pro léčbu zánětů močových cest.

Blahovičník kulatoplodý: Skelet + svalstvo: Lidové - Silice snižuje svalové napětí a spasmy.

Blahovičník kulatoplodý: Respirační: Lidové - List se dnes zřídka používá v terapii - je složkou čajovin užívaných při bronchitídách a astmatu. Listy se zřídka využívají i jako součást čajů proti kašli a nachlazení. Silice působí jako expektorans.

Blahovičník kulatoplodý: Ostatní: Lidové vnitřní - Silice působí antisepticky, snižuje teploty nebo jim zabraňuje (antipyretikum) a působí celkově stimulačně.

Blahovičník kulatoplodý: Ostatní: Lidové zevní - Na kloktání se silice využívá při zánětech v ústní dutině a v hltanu. Pro antibakteriální působení se silice z eukalyptu (eukalyptový olej) ordinuje v akutním i chronickém stádiu při stomatitídách, gingivitídách, ale i při faryngitídách, laryngitídách a bronchitídách. Při těchto onemocněních se podává perorálně (i v bonbonech s eukalyptovým olejem). Silice se užívá ve formě mastí nebo na přípravu inhalací a aerosolů při bronchitídách, astmatu, zánětlivých onemocněních nosu, hrtanu apod. Eukalyptový olej je užit jako součást některých mastí, proti bronchitidě, rýmě, různým zápalům, astmatu a revmatickým bolestem. Pěstování eukalyptu v místnosti má své výhody. Vlhčí se vzduch a odpařování silic léčí záněty horních cest dýchacích i astma. Uvolňuje se také ozón. Při dotyku eukalyptus ostře voní. Eukalyptový olej je složkou mnoha mastí, které užíváme proti nemocem z nachlazení. Také tekuté vtírací prostředky obsahují tento olej. Zevně se aplikuje na hnisavé rány apod. Zevně se silice užívá k léčení namoženého svalstva a pohmožděnin.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

SEKRETOLYTIKUM, EXPEKTORANS, SPASMOLYTIKUM, DESINFICIENS.

Blahovičník kulatoplodý: Homeopatie: Eukalyptus patří k rostlinám běžně užívaným v homeopatii. Používá se tinktura, která se vyrábí z listů starších větví. Listy se zpracovávají podle §4 s použitím lihu 75% a výsledná základní tinktura je potencí D1. Ta se pak ředí lihem 60% až na potenci D6. Obecně se užívá tinktura D3 až D4 a dávkování je 3krát denně 15 nebo 4krát 10 kapek, po jídle, podávaných maximálně po dobu 25 dní. Zevně se obecně používá ředění D5 a D6. Aplikace tinktury je podobná jako v alopatii, ale jinak jsou homeopatické přípravky mírnější a také bezpečnější.

Blahovičník kulatoplodý: Poznámky: Více než list se používá silice (v současnosti až příliš často). Silice se destiluje z listů vodní parou (Oleum eucalypti) a někdy se z ní izoluje vymrazením cineol. Eukalyptový olej působí antisepticky, uvolňuje hleny a zchlazuje. Je obsažen v četných přípravcích (masti, bonbóny, šťávy, mazání). V aromaléčbě se užívá k posílení imunitního systému a k podpoře koncentrace (soustředění). Také v kosmetice má eukalyptus své místo. Je součástí šampónů, mýdel, zubních past a různých masážních krémů. Strom, který je domovem v jižní Austrálii a Tasmánii, hojně se pěstuje ve Středomoří. V listech se nachází až 3% éterického oleje, který se získává destilací s vodní parou. Hlavní složkou tohoto oleje je cineol - eukalyptol. V parfumerii se užívají oleje z Eucalyptus macarthuri a Eucalyptus citriodora. Jako desodorans se doporučuje směs Eucalyptus citriodora (0,5 dílu), kafr 2 díly a naftalín 28 dílů. Eukalyptové oleje samotné nebo ve směsi s jinými oleji se používají jako repelenty komárů a muchniček. Suché listy v prášku z Eucalyptus botryoides nebo Euclapytus paniculata hubí komáry Aedes punctor za dvacet minut. Éterický olej z Eucalyptus dumosa  repelentní účinek na komáry Aedes. D-alfa-pinen má repelentní účinek na komáry Anopheles. Ve všech částech stromu je množství silic. Při dotyku intenzivně voní po kafru. Vůně eukalyptů odpuzuje hmyz, zejména komáry. Eukalyptus potřebuje ke svému růstu velké množství vody a je proto využíván k vysoušení bažin a k zahánění komárů. Stromy koření do hloubky až 30 metrů. Dřevo je cennou surovinou - nazývá se železným dřevem. Je tvrdé, odolává hnilobě. Eukalyptové dřevo je známé pod názvem mahagon, kterého je také několik druhů. Eukalypty obsahují v mladých listech menší množství omamných látek. V pokoji dlouhodobě nemocných bychom měli umístit 1 větší, 2 střední nebo 3 menší eukalypty v kořenáči. Pro pokoj j objemem 50 m3 to zcela postačí. Zdá se, že nejvhodnější expozice je polodenní, spíše noční. Někteří nemocní ale snášejí vůni lépe ve dne, a proto je nutné to nejprve individuálně vyzkoušet. Velmi zřetelný je účinek při astmatu.
Jiné názvy: Fevertree, gum tree, Tasmanian blue gum.
Blahovičník je tradiční léčivý prostředek australských domorodců proti horečce. Do Evropy byl dovezen v 19. století a pěstování stromu se pak rozšířilo v jižní Evropě a Severní Americe. Vlastnosti olejů z různých odrůd se mírně liší, všechny jsou však stejně antiseptické. Výzkumy v Rusku naznačují, že některé druhy působí proti virům chřipky, jiné proti malárii nebo jsou velmi účinné proti baktériím.
Vlastnosti: Chladná, vlhká, štiplavá, hořká.
Působení: Antiseptické, antispasmodické, antiparazitické, expektorans, roborans, antipyretikum, snižuje hladinu cukru v krvi.
Užívané části:
Listy: V tradiční medicíně původních obyvatel Austrálie se listy používaly v zábalech na jakékoli rány nebo záněty, a užívaly se také vnitřně různé odvary, i když dnes se to pro domácí použití nedoporučuje.
Éterický olej: Tento olej se připravuje extrakcí z listů a je jednou z nejúčinnějších antiseptických trestí z rostlinné říše, která se používá ne širokou řadu infekcí, jako jsou spála, chřipka, spalničky a tyfus. K dostání je průmyslově vyráběný, ale lze jej připravit i doma s podobnými, avšak slabšími účinky.
Inhalace: Při infekcích hrudníku inhalujte páru z několika listů přelitých vařící vodou.
Éterický olej: Obklad: Složenou gázu namočte ve 2 ml oleje dobře rozptýleného ve 100 ml vody a přikládejte na záněty, bolestivé klouby a popáleniny.
Kloktadlo: Při infekcích hrdla nařeďte 5 kapek oleje sklenicí vody, dobře rozmíchejte a kloktejte.
Masáž hrudníku: Vhodná při nachlazeních, bronchitidě, astmatu a chřipce: do 25 ml mandlového oleje přidejte 0,5-2 ml oleje z blahovičníku.
Inhalace: Při infekcích hrudníku přidejte 10 kapek oleje do trochy horké vody a inhalujte páru.
Olej: Nařeďte 2 kapky oleje v 10 ml slunečnicového oleje nebo masťového základu a aplikujte na opar na rtech.
Masážní olej: 10-20 kapek eukalyptového oleje smíchejte s 10-20 kapkami rozmarýnového oleje a nařeďte 20 ml léčivého oleje z chaluhy bublinaté nebo mandlového oleje a používejte při revmatických nebo artritických bolestech.

Blahovičník kulatoplodý: Toxicita a nežádoucí účinky: Je třeba dodržovat dávkování a svévolně nekombinovat - nečekané vedlejší účinky jsou možné. Může se objevit šedomodré zbarvení pokožky. Pro nepříjemné vedlejší účinky při perorálním podávání (jako např. pálení v krku, ztráta chuti k jídlu, podráždění sliznic žaludku a střev se zvracením a celkovou slabostí) se ordinuje častěji ve formě inhalací a aerosolů. Oleje s felandrenem působí také na srdce, zvyšují počet tepů a nemají se používat. Při překročení doporučených dávek se projevují gastrointestinální příznaky se záněty sliznic. Mohou se však připojit i celkové křeče. Vyšší dávky poškozují játra a ledviny. Jako nejnižší smrtelná dávka eukalyptového oleje se udává dávka 3,5 ml. Vyskytly se však případy s daleko vyšší tolerancí - do 20 ml. Při předávkování může docházet ke zvracení, nevolnosti a průjmům.

Blahovičník kulatoplodý: Kontraindikace: Nepodávat v graviditě a při kojení. Neužívat přípravky se silicí při cukrovce, nepodávat dětem, ani nedávat inhalovat mladším dětem, hlavně mladším než 2 roky. Neužívat přípravky při zánětlivých onemocněních žaludečně-střevního traktu, onemocnění jater a žlučníku. Neaplikovat masti se silicí na tvář a do okolí nosu kojencům a malým dětem.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku vysypat do 3dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 min. popíjet 2x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Aplikační formy: Esenciální olej, tinktura, mazání, farmaceutické přípravky.
Pro nepříjemné vedlejší účinky při perorálním podávání (jako např. podráždění sliznic žaludku a střev se zvracením a celkovou slabostí) se ordinuje častěji ve formě inhalací a aerosolů.
Spolu s cineolem má silice asi stejné upotřebení: injekčně, ve formě mastí nebo na inhalace.
Eukalyptové listy můžeme míchat i do směsí. Vycházíme přitom z faktu, že obsahují asi 2,5% silice, která je hlavní účinnou látkou. Potom plně postačí, aby podíl listů ve směsi činil kolem 15% hmotnostních.
List se dnes zřídka používá v terapii - je složkou čajovin užívaných při bronchitídách a astmatu. Užívá se zápar (4 g na 180 ml vody), který se pije 2x denně 1 šálek (střední jednotlivá dávka je 2,0 g).
Nebo:
Zápar z eukalyptových listů má jednotlivé dávky 2-3 g, nebo 1 kávovou lžičku na šálek vody: pije se 2x denně.
Nebo:
Vnitřně jako drogu je možné užít listy eukalyptu při léčení astmatu, bronchitidy, zánětu hrtanu. Řádově se spaří jeden až dva gramy drogy 1-1,5 dl vody. Denně je možné užít až 3 dl ve dvou dávkách. Každou dávku je třeba čerstvě připravit.(?).
Oleum eucalypti (nebo cineol) se užívá perorálně po 0,06-0,2 ml pro dosi, nejlépe v emulzi nebo s cukrem.
Nebo:
Silice se pro vnitřní užití dávkuje v množství 2 - 3 kapek, jen v závažnějších případech se podává 4 - 5 kapek na jednu dávku, 2-3krát denně, někdy ne dlouhodobě.
Tinctura eucalypti se dávkuje 2,5 g pro dosi.
Nebo:
Eukalyptovou tinkturu dávkujeme ženám v množství 20 kapek, mužům 25 kapek, obvykle 2-3krát denně.

Zevní užití:
K inhalaci se používá 1 polévková lžíce listů na litr vroucí vody.
Nebo:
Na přípravu inhalačního roztoku se používá 2-4 ml cineolu (nebo Oleum eucalypti) na 500 ml vroucí vody. Do nosu se aplikuje v 0,5-2% olejovém vehikulu.
Nebo:
Do nosu aplikujeme silici v olejovém nosiči tak, aby množství silice nepřevýšilo 1,5 % hmotnostního podílu nosních kapek.
Nebo:
K inhalacím je třeba vhodit několik listů do vroucí vody.(?).
Nebo:
K inhalaci se dávkuje 1 lžíce silice na 1 litr vody.
Nebo:
Zevně se užívá mixtura ze 30 ml silice na 500 ml vody.

Popis

Eukalyptus list 50g
Eukalyptus list 50g