Echinacea květ 40g

Název

Echinacea květ 40g

Vědecký název

Echinaceae flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Třapatka nachová (echinacea) květ
Složení: Echinaceae flos. V lidovém léčitelství se Echinacea používá jako imunostimulans, antirevmatikum, antialergikum. Zvyšuje odolnost organizmu, a to přímým působením na lymfatický systém. Dále má vliv antibiotický, protichřipkový a proti herpetickým virům (opar). Droga má také účinky protizánětlivé. Aplikována zevně, pomáhá droga hojit staré a nehojící se rány, omrzliny, kožní záněty i obávané proleženiny. Třapatka (echinacea) patří mezi účinná bylinná léčiva, bez vedlejších a nežádoucích účinků a bez nutnosti přesně stanovit nejvyšší dávkování. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 2-3 x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Rudbeckie nachová: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Lékařsky doporučené aplikace jsou při léčbě revmatismu.(Knihovna Květů).

Rudbeckie nachová: Ostatní: Oficiální vnitřní - Lékařsky doporučené aplikace jsou při léčbě chronických herpetických infekcí (opary).(Knihovna Květů).

  • Léčivé účinky: lidové

Rudbeckie nachová: GIT: Lidové - Indiáni užívali rudbeckii k léčení rakoviny střev a jater.

Rudbeckie nachová: Kardiovaskulár: Lidové - Výtažky z rudbékií jsou užívány při arterioskleróze a při srdeční slabosti. Osvědčily se i při žilní nedostatečnosti - hemoroidech, křečových žilách, bércovém vředu, kdy je ovšem třeba je aplikovat vnitřně i zevně.

Rudbeckie nachová: Urogenitál: Lidové - Další využití byliny je zejména v urologii a v gynekologii, např. při léčbě infekcí močových cest.

Rudbeckie nachová: Skelet + svalstvo: Lidové - Echinaceín má příznivý účinek na kloubová vaziva.

Rudbeckie nachová: Celkové metabolické účinky: Lidové - Rudbeckii lze podle posledních výzkumů užívat i jako antirevmatikum, a to hlavně proto, že působí výrazně protizánětlivě a přitom nemá žádné nebo jen minimální nežádoucí účinky, takže je možné podávat ji dlouhodobě. Jako antirevmatikum se rudbeckie obvykle podává v čajových směsích v kombinaci s drogami močopudnými a krev čistícími, tedy s těmi, které zasahují do metabolismu.(Knihovna Květů). Spolu s protizánětlivým působením a protirevmatickým účinkem je léčivá budoucnost rudbékie v kombinaci s jinými drogami, zejména s kostivalem lékařským. Výtažky z rudbékií jsou užívané při cukrovce.

Rudbeckie nachová: Respirační: Lidové - Čaj z třapatky má význam v léčbě i prevenci angín, chřipky a při léčbě infekcí horních cest dýchacích.(Knihovna Květů).

Rudbeckie nachová: Imunitní: Lidové - Působení drogy je poměrně zvláštní a proto obtížně srovnatelné s ostatními bylinami. Rudbeckie totiž působí přímo na lymfatický systém, droga povzbuzuje vlastní obranné síly organismu. To lze s úspěchem využít zejména při léčbě nejrůznějších virových infekcí.(Knihovna Květů). V současné době bylo potvrzeno její ojedinělé působení na lymfatický systém. Droga tedy posiluje vlastní obranyschopnost organismu, a to bez vedlejších účinků, takže se hodí i pro léčbu dětí či dlouhodobé užívání (prevence apod.).(Knihovna Květů). Obě drogy (kořen i okvětní lístky) zvyšují odolnost organismu, a to přímým stimulujícím působením na lymfatický systém. Droga poměrně výrazně zvyšuje imunitu. Schopnost mírně zvyšovat tělesnou teplotu je vhodná v léčbě některých alergických obtíží a při bezteplotně probíhajících infekcích. Ani při chorobách s teplotami však není podávání kontraindikováno, pokud teploty nejsou příliš vysoké.

Rudbeckie nachová: Ostatní: Lidové vnitřní - Rudbeckie se osvědčila i v prevenci, např. v řadě případů zvýšila obranyschopnost dětského organismu vůči opakujícím se angínám, u dospělých pak jako ochrana před chronickými herpetickými infekcemi (opary).(Knihovna Květů). Nedostatečná obranyschopnost lidského těla jako důsledek nepříznivého působení životního prostředí bývá bohužel často základním důvodem vzniku mnoha závažných nemocí. Z ohlasů vyplývá, že bylina eliminuje dopad těchto nepříznivých faktorů, takže se zkouší u nemocných rakovinou, působí na plísňová onemocnění, zapůsobila a dramaticky zlepšila situaci při urologických obtížích i tam, kde nezapůsobila antibiotika apod.(Knihovna Květů). Bylo zjištěno i kancerostatické působení na bázi podobného účinku, jaký vykazuje nedostatkový interferon. Lékaři ji zařazují mezi tzv. harmonizující drogy spolu s žen-šenem, schizandrou, eleuterokokem apod.(Knihovna Květů). Schopnost mírně zvyšovat tělesnou teplotu je vhodná v léčbě některých alergických obtíží a při bezteplotně probíhajících infekcích. Ani při chorobách s teplotami však není podávání kontraindikováno, pokud teploty nejsou příliš vysoké. Droga má také účinky protizánětlivé. Indiáni pomocí rudbékií léčili infekční choroby a používali je jako antiseptikum. Při vnitřním podání obě drogy (kořen i okvětní lístky) mají vliv antibiotický a působí proti chřipkovým a herpetickým virům. Na podzim nebo na jaře, kdy hrozí nachlazení nebo epidemie chřipky, se extrakt z drogy užívá pro zvýšení obranných sil organismu proti onemocnění. Echinaceín, hlavní obsahová látka rudbékie purpurové, zvyšuje přirozené obranné síly organismu. Nejúčinnější je kořen v čerstvém stavu. Je vhodným prostředkem proti infekčním chorobám. Výtažky z rudbékií jsou užívané při protirakovinové léčbě. Výtažky z rudbékií jsou užívané při kožních ekzémech. Tlumí vnímání bolesti (analgetikum) a působí jako afrodisiakum.

Rudbeckie nachová: Kůže: Lidové - Aplikována zevně, pomáhá droga hojit kožní záněty. Zevně se přípravky z rudbékie užívají k léčení chronických ekzémů, plísňových onemocnění, akné a drobných poranění kůže. Výtažky z rudbékií jsou užívané při kožních ekzémech a zánětech kůže. V kosmetice se výtažky z rudbékie používají ke koupelím. Aplikována zevně, pomáhá droga hojit omrzliny i obávané proleženiny. Aplikuje se ve formě obkladů z čaje

Rudbeckie nachová: Ostatní: Lidové zevní - Aplikována zevně, pomáhá droga hojit staré a nehojící se rány. Aplikuje se ve formě obkladů z čaje. Bylina byla využívána kmenem Siouxů hlavně k léčení ran a proti hadímu uštknutí. Také rudbékii úzkolistou používali původní obyvatelé Ameriky jako antiseptikum a při léčení špatně se hojících ran. Nejúčinnější je kořen v čerstvém stavu. Je vhodným prostředkem proti zápalům, urychluje hojení ran. Čaj z třapatky má význam v léčbě i prevenci angín. Zevně se přípravky z rudbékie užívají k léčení drobných poranění kůže. Přípravky z rudbeckií se osvědčily i při žilní nedostatečnosti - hemoroidech, křečových žilách, bércovém vředu, kdy je ovšem třeba je aplikovat vnitřně i zevně. Indiáni užívali rudbeckii k léčení abscesů a křečových žil (varixů), dále při popáleninách.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

IMUNOSTIMULANS, ANTIREVMATIKUM, ANTIALERGIKUM.

Rudbeckie nachová: Homeopatie: Homeopaticky se zpracovává celá kvetoucí nať, trhaná nejlépe kolem patnácté hodiny. Zpracováváme ji podle §3 lihem 95% a obvykle ředíme až na potenci D6 lihem 40%. Obecně užíváme potence D2, D4 a D6 s individuálním dávkováním. Zcela obecně se nejčastěji užívá potence D4 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, po jídle. Nejběžnější používání (také proto, že působení byliny není zdaleka objasněno) je pro vzestup obranyschopnosti a odolnosti organismu, pro posílení biologické imunity a hlavně pak konkrétně proti všem lymfatickým potížím, proti všem septickým procesům, mastitidě, hnisání, růži, nefritidě a problémům podobného charakteru. Užívá se i zevně ředěná tinktura nebo mast, například na bércové vředy.

Rudbeckie nachová: Prevence: Protivirové působení je především profylaktické, protože do předem ošetřených zdravých buněk nemohou viry proniknout! Preventivně je droga využívána především ke zvyšování imunity organismu při chřipkových epidemiích apod. V dávce 2x denně 1 čajová lžička kapek po dobu epidemie. Při dlouhodobém zvyšování imunitních reakcí organizmu se obvykle dávkuje 1 čajová lžička denně, nejlépe ráno, na lačno. Je také vhodnou příměsí do protirevmatických čajů, podávaných v rámci druhotné prevence před chladných ročním obdobím. Koupele nohou v koncentrovanějším nálevu mají určitý protiplísňový účinek a lze je preventivně doporučit osobám, které pracovně musí nosti gumové holínky. Známo je také využití kosmetické, kdy koupele a omývání jsou vhodné při nečisté a zarudlé pokožce a při ošetřování a profylaxi drobných kožních trhlinek, akné a jiných kožních afekcí.

Rudbeckie nachová: Poznámky: Rostlina je běžně pěstována na okrasných zahrádkách. Český název "třapatka" se prakticky nevžil a používá se jen výjimečně. Nejúčinnější je rudbeckie úzkolistá - Echinacea angustifolia a především ta by se měla pro získání extraktu pěstovat. U nás je však z léčivých rudbeckií nejvíce rozšířena rudbeckie nachová - Echinacea purpurea, která má dostačující obsah látek se spolehlivým účinkem. Rudbeckiím se daří v každé humózní půdě, na slunci i v polostínu. Dva požadavky však musíme splnit: v létě ji pravidelně zalévat a vysazovat do míst, kde se v zimě příliš nedrží voda. A nebo pod ni připravit dobrou drenáž z kamenů, na něž teprve přijde zem. V létě odstřihujeme postupně květy a otrháváme okvětní plátky. Sušíme je ve stínu a mírně, nejlépe na nejmenším stupni v pootevřené troubě, nebo na čisté, větrané půdě. Koncem září otrháme i kvalitní, nepoškozené listy. Největší obsah účinných látek je ovšem v čerstvém kořenu rudbekie, který rozkrájený vyluhujeme v lihu, nebo přidáváme do čaje. V tom případě dáme večer vrchovatou kávovou lžičku do čtvrt litru vody a sklenici uložíme do spodního dílu chladničky. Ráno s výluhem v asi minutových intervalech zamícháme či zatřepeme, potom výluh přivedeme k varu , hned odstavíme a po 15 minutách přecedíme. Před zahříváním můžeme přidat květy a listy. Nejúčinnější je lihový extrakt. Na lihový extrakt založíme převážnou část rozřezaného kořene a trochu okvětních lístků. Na 1 díl drogy dáme 5 dílů 40-60% destilátu. Macerujeme asi 14 dní, a potom výluh přefiltrujeme přes gázu nebo filtrační papír. U vodních výluhů není užívané množství omezeno, protože rudbekie nemá vedlejší nepříznivé účinky. U lihových extraktů se doporučují při počínajícím nachlazení nárazově 2-3 kávové lžičky extraktu 3x denně, později 1 kávová lžička 3x denně. Lidé s omezeno funkcí jater užívají vodní výluh. Ke studené maceraci po dobu 8-12 hodin přidávají semeno ostropestřece mariánského a před zahájením ohřívání k varu vrchovatou lžičku směsi třezalky, kořene čekanky a pampelišky. Vůbec nejúčinnější je prevence. S přicházejícím podzimem obden pijeme výluh či užíváme extrakt. Současný farmaceutický výzkum se snaží získat z kořene a oddenků třapatky úzkolisté (zde "třepatky") látku účinnou k léčbě AIDS. V přírodní medicíně slouží jako antivirový přípravek u řady nemocí, od tonsilitidy po otravu krve.
Jiné názvy: American cone flower, black sampson, black susans, cock-up-hat, comb flower, coneflower, echinacea care liquid, hedgehog, Indian head, Kansas snakeroot, Missouri snakeroot, narrow-leaved, purple coneflower, purple Kansas coneflower, red sunflower, scurvy root, ssnakeroot.
Domorodí obyvatelé Ameriky užívali rudbeckii při léčení hadích uštknutí, horeček a starých, špatně se hojících zranění. První osadníci brzy převzali toto rostlinu jako domácí léčebný prostředek při nachlazení a chřipce. V posledních 50 letech dosáhla světové proslulosti pro své antivirové, antifugální a antibakteriální vlastnosti a používala se rovněž při terapii AIDS. Pěstuje se většinou terčovka nachová (E. purpurea), i když terčovku úzkolistou (E. angustifolia) považují někteří lékaři za účinnější.
Vlastnosti: Chladná, suchá převážně štiplavá.
Působení: Antibiotikum, antialergikum, stimulans imunitní soustavy, mízní tonikum.
Užívané části: 
Kořen: Všeobecně se z něj připravují tinktury nebo prášky pro téměř všechny druhy infekcí nebo zánětů. Zvláště užitečný může být při vracejících se infekcích ledvin, stejně jako při běžnějších kataru nebo nachlazení. Sbírá se po odkvětu, promývá, seká a suší.
Květ: Květ se v moderní fytoterapii používá méně než kořen.
Použití kořen:
Odvar: Při akutním stádiu infekce berte dávky po 10 ml každé 1-2 hodiny.
Tinktura: Při chřipce, nachlazení a infekcích močové soustavy užívejte během několika prvních dnů s akutními příznaky 2-5 ml dávky každé 2-3 hodiny. U chroničtějších stavů užívejte standardní dávky a kombinujte je s dalšími vhodnými bylinami, např. při infekci ledvin se zápašnicí a pýrem, nebo se svízelem, jde-li o infekční mononukleózu. Při otravě z jídla nebo uštknutí hadem ji lze použít v 10 ml dávkách.
Omývání: Na infikovaná poranění použijte odvar nebo zředěnou tinkturu. Zasaženou oblast často omývejte.
Kloktadlo: Při bolestech v krku kloktejte 10 ml tinktury ve sklenici teplé vody.
Prášek: Používejte jako zásyp při infekčních stavech kůže, jako jsou nežity (v kombinaci s proskurníkem), nebo při mokvavém, infikovaném ekzému.
Tobolky: Při nástupu akutní infekce, jako je nachlazení, chřipka, a infekcí ledvin nebo močové soustavy, berte až 3krát denně tři 200 mg oplatky.

Třepatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) Compositae
Povídání: Bylina pomáhá zvyšovat odolnost proti infekcím Jak původní severoameričtí Indiáni, tak i první dobyvatelé tohoto kontinentu ji užívali k čištění a hojení ran, k léčbě infekčních chorob a dokonce i při hadím uštknutí. Moderní výzkum prokázal její stimulační účinky na bílé krvinky, které jsou hlavní zbraní organismu proti infekcím, a studuje se rovněž její možný efekt proti onemocnění AIDS. Pochází z centrálních a jihovýchodních oblastí USA, ale dnes se pěstuje jako zahradní rostlina po celém světě.
Popis: Je to vytrvalá rostlina s chloupkatou lodyhou a listy. Květy se skládají z centrálního vystouplého kalichu a zevního prstence hnědožlutých květenství.
Užívané části Kořen, oddenek:
Účinné látky: Fenylkarbonové glykosidy včetně echinakosidu a echinacinu, silice obsahující humulen, flavonoidy, polysacharidy, polyacetyleny.
Působení a účinky: Má antiseptické a protivirové účinky, stimuluje imunitní systém, podporuje trávení a zažívání.
Lékařské využití: Předepisuje se k rychlejšímu hojení ran a zejména karbunklů a vřídků, a také k léčbě septikémie (otravy krve) a infekcí horních cest dýchacích, včetně chřipky, tonzilitidy (zánětu mandlí) a faryngitidy (zánětu hrtanu).
Aplikační formy: Odvar, tinktura.

Rudbeckie nachová: Toxicita a nežádoucí účinky: Rudbékie nachová patří mezi účinná léčiva bez vedlejších účinků a bez nutnosti přesně stanovit nejvyšší dávkování. Při léčebném používání nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Pouze v těhotenství je třeba zvážit, zda by nebylo výhodnější podávat čaj než lihový výtažek. Velké dávky mohou občas vyvolávat nevolnost a závrať. Relativně často se vyskytují alergické reakce hlavně u lidí nesnášejících léčivé rostliny z čeledi astrovitých.

Rudbeckie nachová: Kontraindikace: Neužívá se v graviditě a při kojení. Jsou i případy, kdy nedochází k posílení imunitního systému, jako např. při TBC, HIV infekcích - AIDS apod. Výzkum v tomtžo směru však pokračuje. Většinou se podává jako alkoholický výluh, proto jej nesmí užívat děti nebo pacienti užívající Antabus apod.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 2-3 x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Dnes se výtažky z rudbékie používají při výrobě velkého množství léčiv ve formě mastí, kapek a injekcí.
Nejvhodnější formou je tinktura, případně lihovodný roztok z ní připravený (příslušnou dávku tinktury přidáme do podobně účinkujícího čaje). Kombinaci drogy do čajových směsí obvykle neprovádíme, protože sušením se její účinnost dosti výrazně snižuje. Proto čajovou nebo kombinovanou formu užíváme pouze tam, kde vadí podání etanolu, byť podání minimální, například u těžkých jaterních poruch.
Rudbeckie se užívá ve formě čaje - 4 g = 2 čajové lžičky na 1 šálek vroucí vody, macerovat 10 minut (aktivní složky jsou většinou rozpustné ve vodě).
Vedle prosté čajové formy se užívá hlavně lihová tinktura. V počátcích virového onemocnění se podává po 20-25 kapkách každé dvě hodiny, po překonání krize se pokračuje v léčbě 3x denně 1-2 čajovými lžičkami. Tinktura se zapíjí vodou nebo čajem.(Knihovna Květů).
Při nachlazení i chřipce se užívají 2 až tři kávové lžičky extraktu 3 až 4x denně.
Jako droga se užívá sušený kořen či květ, ze kterých se připravuje čaj nebo tinktura. Droga není v lékárnách, proto jediný způsob jejího získání je vlastní vypěstování. Většinou se používá jako droga květ, neboť jeho sběrem - na rozdíl od sběru kořene - se rostlina neničí.(Knihovna Květů).
Nebo:
Pokud se droga podává samostatně, je nejlepší lékovou formou tinktura. V počátcích infekčního onemocnění je třeba dávkovat každé 2-3 hodiny 1 čajovou lžičku kapek, později 1-2 čajové lžičky 3x denně, nejlépe do sklenice vody nebo čaje.
Nebo:
Tinktura se dávkuje v množství 0,75 až 1,5 ml (15 až 30 kapek) 2-5krát denně nebo 60 kapek 3krát denně.
Echinacea je k dispozici i ve formě kapslí, obsahujících 125, 355 mg (85 mg extraktu v prášku) nebo 500 mg - tablety (335 mg), vodně-alkoholického extraktu, čerstvě vylisované šťávy, glyceritu (speciální soluce nebo mixtura v glycerinu), speciálních medicinálních tablet - lozongy (lozonges) s obsahem cukru užívané perorálně a tinktury.
Doporučuje se užívat šťávu v množství 6-9 ml 3krát denně.
Prášek se dávkuje v množství 900 mg až 1 g perorálně 3krát denně.
Užívání je dlouhodobé - obvykle se doporučuje v průběhu 8 týdnů, potom se užívání přeruší. Mnozí experti však doporučují podávání pouze 10 až 14 dní.

Zevní užití:
Zevně se používá nálev, ředěná tinktura, případně mast připravená z 10 g tinktury a 90 g lanolinu, která se vtírá pomocí lehké masáže.

Popis

Složení: Echinaceae flos.

Echinacea květ 40g
Echinacea květ 40g