Dub kůra 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Dub letní kůra
Složení: Quercus cortex. V lidovém léčitelství se používá vnitřně ve formě odvaru při zánětech žaludku a střev a při průjmu. Zevně může sloužit jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní a hrtanu, dále k přípravě koupelí při omrzlinách, popáleninách, hemeroidech a pocení nohou.V kůře jsou obsaženy zejména katechinové třísloviny (6 až 20 %) a dále kyselina galová a elagová, hořčiny, flavonoidy, pryskyřice a další látky. Dubová kůra se v minulosti používala v barvířství. Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal výsadní postavení zejména v germánské mytologii. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vařit 10 min, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 2-3 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Dub letní: GIT: Oficiální - Adstringentní účinek tříslovin zabraňuje kapilárnímu prosakování krve při zánětech trávicí trubice a kůra se užívá při krváceních z GIT. Současně protibakteriální a protizánětlivé působení se využívá při léčbě infekčních průjmových chorob. Žaludy se pražené (často ve směsi s kakaem) používají k přípravě nápoje, který slouží jako náhrada kávy. Pro svoje adstringenční účinky a vysokou nutriční hodnotu se osvědčuje hlavně v pediatrii proti průjmům a jako posilující prostředek. Uvádí se, že denní užívání tohoto nápoje významně snižuje obtíže při chronických střevních katarech starých lidí. Tekutý odvar nebo extrakt z kůry se doporučuje při cirhóze jater.
Dub letní: Urogenitál: Oficiální - Kůra se užívá při nadměrné a dlouhotrvající menstruaci.
Dub letní: Ostatní: Oficiální vnitřní - Kůra se odedávna používala při otravách solemi těžkých kovů (olovo, železo) a některými alkaloidy.
Dub letní: Kůže: Oficiální - Užívá se ke koupelím při dermatózách. Výhodné účinky tříslovin se využívají i lokálně při zánětlivých i ekzematózních onemocněních kůže. Někdy jsou obklady terapeuticky úspěšné i na popáleniny I. a II. stupně. Zabraňují dalším ztrátám lymfy, přičemž účinek zabezpečuje hlavně tříslovinová látka tanin. Při rozsáhlé nekrotizaci však může tanin koagulovat i ty buňky, které by se jetě mohly regenerovat. Proto se lokální použití nedoporučuje jak při těžkých popáleninách, tak i při rozsáhlejších poleptáních sliznic a kůže alkáliemi nebo těžkými kovy. Droga se může použít i k léčení omrzlin. Adstringentní účinky tříslovin se mohou využít i při nadměrné potivosti (např. nohou).
Dub letní: Ostatní: Oficiální zevní - Kůra se v lidové i oficiální medicíně používá jako externí adstringens např. proti krvácení. Výhodné účinky tříslovin se využívají i lokálně při zánětech ústní dutiny, stomatitídě, gingivitídě, zánětech hrdla, angínách, faryngitídách, inflamovaných hemoroidech, ale i při nadměrné potivosti (např. nohou). Droga se používá i při léčbě omrzlin. Adstringentní účinky mají i jiné části dubu, ale nejúčinnější je kůra a především duběnky, ve kterých je nejvíc tříslovin. Třísloviny mají protizánětlivé, adstringentní, lokálně anestetické a antibakteriální vlastnosti. V poslední době se intenzivně studuje i jejich radioprotektivní (před zářením chránící) účinek.
- Léčivé účinky: lidové
Dub letní: GIT: Lidové - Vnitřně se užívá kůra zřídka a ne sama, především při léčení a prevenci mírnějších forem průjmů, žaludečních a střevních katarů. Působí svíravě a zároveň má jistý efekt antibiotický. Zabraňuje přestupu bakteriální nákazy z trávicího ústrojí do oblasti močových cest a pohlavních orgánů. Podle některých pramenů nelze odvar z kůry proti průjmům a katarům doporučit pro vysoký obsah tříslovin (na uvedené indikace je lepší např. nátržník). Při nadýmání a průjmech se mohou podat také 3 kávové lžičky odvaru ze sušených drcených listů denně. Kůra je posilujícím prostředkem při rakovině žaludku.
Dub letní: Kardiovaskulár: Lidové - Kůra je posilujícím prostředkem při dilataci srdce. Tekutý odvar nebo extrakt z kůry se doporučuje při chorobách sleziny. Odvar se podává vnitřně proti všem druhům krvácení a to jak v léčbě, tak v prevenci.
Dub letní: Urogenitál: Lidové - Odvar se užíval k výplachům při bílém výtoku. Jestliže nemocnému otékají nohy, je třeba vždy zkusit smíchat stejným dílem dubovou kůru, nať pelyňku pravého a nať přesličky, směs pouze spařit a během dne užít několik polévkových lžic. Hodně se v domácím lékařství užívá odvar z dubového listí proti močovým kamenům.
Dub letní: Neuropsych.: Lidové - Čaj z listů (ochucený šťávou z citronu) se dává dětem při nočním pomočování (enuresis nocturna).
Dub letní: Celkové metabolické účinky: Lidové - Listy se někdy užívají jako součást tzv. krev čistících čajových směsí.
Dub letní: Respirační: Lidové - Oslazený odvaz z dubové kůry ve víně se pil po menších dávkách při krvácení z plic a vykašlávání krve. Kůra je posilujícím prostředkem při souchotinách a rozedmě plic.
Dub letní: Ostatní: Lidové vnitřní - Dub je posilujícím prostředkem při celkové slabosti. Kůra se užívá vnitřně při otravách alkaloidy a kovy. Práškované duběnky se užívají vnitřně proti lišejům, odvar z nich se pije při chorobách vlasů.
Dub letní: Kůže: Lidové - Lázně z dubové kůry se osvědčily při úporných kožních chorobách (hlavně zánětech). Pocení rukou a nohou je možno odstranit denními koupelemi v odvaru z dubové kůry. K tomuto účelu se dává hrst dubové kůry na 1 l odvaru. Odvary z kůry se ve formě obkladů používají na lišeje, omrzliny a mírnější popáleniny. Odvary z kůry se místy používají i proti svrabu. Dubová kůra se užívá při plísňových onemocněních kůže.
Dub letní: Ostatní: Lidové zevní - Kůra se doporučuje ke koupelím při čerstvých otevřených ranách, při hnisavých špatně se hojících ranách, při krvácení všeho druhu, při trhlinkách kolem konečníku (anální fissury), při bolavých nohách a při omrzlinách, na otoky, při hemoroidech a na výplachy. Práškem z duběnek se zasypávají hnisavé rány. Práškovaná kůra se užívá spolu s natí lnice květele a rdesna ptačího na přípravu masti proti hemoroidům. Odvar z kůry se doporučuje ve formě koupele 2-3x týdně (během 1 měsíce) při nervové labilitě. Koupele podle některých údajů působí sedativně. Sedací koupele se též osvědčily při vyhřezávání střeva, případně dělohy. Dubová kůra se v prevenci úspěšně využívá zejména zevně, jako sedací profylaktická koupel proti krvácení hemoroidů. Odvar z kůry se užívá i jako kloktadlo.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
ADSTRINGENS, ANTIDIAROIKUM, ANTISEPTIKUM, ANTIHEMORAGIKUM, HEMOSTYPTIKUM.
Dub letní: Homeopatie: Pro homeopatické účely se sbírá kůra z mladých větví brzy na jaře, asi do konce dubna. Kůra se zpracovává čerstvá podle §3 s použitím lihu 70%. Základní esence se ředí až na potenci D4 lihem 30%. Obecně se používá vnitřně ředění D3 s dávkováním 3krát denně 7 kapek před jídlem, po dobu jednoho měsíce. Do koupele se bere základní tinktura D0 a do lázně se přidává 5 ml těsně před koupelí. Droga se dále používá poředevším zevně, a to v nejrůznějších ředěních a provedeních, například upravená na homeopatickou mast. Vnitřně se užívá hlavně při střevních potížích a při zánětech v trávicím traktu, kde účinkuje i jako antibiotikum.
Dub letní: Prevence: Dubová kůra se v prevenci úspěšně využívá zejména zevně, jako sedací profylaktická koupel proti krvácení hemoroidů. Ve vnitřních indikacích pak pro prevenci či léčbu mírnějších forem krvácení, průjmů apod. Pro preventivní použití ve vnitřním lékařství se někdy doporučují mírněji působící listy, a to např. ve směsi:
2 dubové listy čerstvé nebo sušené, 1 čajová lžička nati meduňky, 1 čajová lžička květu hluchavky, vše spařit sklenicí vroucí vody, nech at 15 minut ustát, scedit a pít. Do sklenice nálevu je vhodné přidat 2-3 kapky ekalyptového oleje (z lékárny). Pít 2-3x denně. Při protihemoroidální profylaxi lze rovněž podávat léčivé klyzma ze směsi stejných dílů dubové kůry, květ heřmánku a listů šalvěje.
Dub letní: Kosmetika: Obličej osvěžuje a póry či vrásky vyhlazuje obličejová voda: Do 0,25 litru vody se přidá 10 g dubové kůry (je možno použít i kůru z ořešáku vlašského), zalije se a vaří přikryté na mírném ohni 10 minut. Poté se nechá 10 minut vyluhovat, scedí se a teplé se přikládá na obličej. Postup je vhodný zejména na mastnou pleť.
Dub letní: Poznámky: Dřevo ve vodě téměř nehnije, používá se proto na vodní stavby. Žaludy (Glandes quercus) jsou velmi výživné a někdy se zbaví mlácením tuhé slupky a praží jako káva (žaludová káva) - pražením klesá obsah tříslovin a škrob se mění na dextriny, potom je možno je použít v dětské praxi jako prostředek proti průjmům, místy se mísí s kakaem a cukrem na výživný prostředek a slouží i jako kávovina (Semen quercus tostum). Podávají se hlavně nervově slabým a chudokrevným lidem. Duběnky (gallae quercus) jsou patologické novotvary způsobené hmyzem. Duběnky našich domácích druhů nejsou vhodné k léčbě a nesbírají se. V duběnkách z maďarského dubu byla nalezena antihistaminově působící látka, která v experimentu výrazně snižovala bronchokonstrikční efekt, zvyšovala propustnost kapilár, žaludeční sekreci a jevila výrazný preventivní účinek proti anafylaktickému šoku. Výsledky pokusů s touto látkou ukazují dobré perspektivy jejího uplatnění v léčbě nejrůznějších alergických chorob a pravděpodobně na širší použití v medicíně vůbec. Duběnková tinktůra (Tinctura gallarum) se používá ve stomatologii (i v kombinaci s myrhovou a "ratoňovou") při gingivitídách a paradentóze. Proti pálení žáhy se vezme dubový list, vloží pod jazyk a šťáva z něj se polyká. Dubové listí je dobré na rány. Stahuje je a hodí se i k vymývání ran. Při zápachu z úst utluč dubové listí na prášek a užij jej každé ráno na špičku nože s vínem. Obklady z roztlučených zelených žaludů mírní horké otoky a odstraňují různé záněty. S úspěchem se spolu se slaným sádlem přikládají na nezhojitelné vředy. Na prášek utlučené duběnky přiložené na hnijící rány čistí. Prášek z duběnek, sypaný do ran, zastavuje krvácení a způsobuje zacelování stažením okrajů rány. K obarvení vlasů na černo vezmi těžké, tlusté a neděravé duběnky, svař je v oleji, proceď jej látkou a nech vyschnout na slunci. Tento prášek svař v dešťové vodě a tímto odvarem promývej vlasy, které chceš obarvit (nebo vousy). Žaludy některých druhů dubů (např. dubu balkánského - Quercus frainetto Ten.) jsou pro mimořádně nízký obsah tříslovin vhodné ke konzumaci. Kůra je součástí v Německu vyráběného přípravku (obsahuje mj. i šalvěj, vlaštovičník, ořech aj.), používaného při dyspepsiích, průjmu, meteorismu a flatulenci. Jsou to dražé nebo sirup.
Dub letní: Toxicita a nežádoucí účinky: Při perorálním podání v terapeutických dávkách nemá vedlejší škodlivé účinky. Zevně se droga nesmí aplikovat při rozsáhlých nekrotizacích sliznic a kůže, při poleptání (hlavně alkáliemi) a na popáleniny III.stupně. Protože tanin je potenciálním, i když velmi slabým kancerogenem, nedoporučujeme dlouhodobé podávání přípravků z dubu.
Užívání
Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vařit 10 min, vyluhovat 10 min popíjet nebo koupat 2-3 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Dub letní: Vnitřní užití:
Aplikační formou je výhradně odvar, připravený dlouhodbým varem. Méně často se podává práškovaná droga. Pro zesílení účinku se někdy připravuje vinný odvar, zvláště v červeném víně. Při přípravě čaje ze směsí, obsahujících dubovou kůru, je třeba mít na paměti nutnost jejího delšího povaření, proto se v tomto případě často doporučuje připravit polovinu nálevu a polovinu odvaru a před užitím výluhy spojit. Nebo je možno připravit odvar z dubové kůry zvlášť a potom spojit s čajem ze zbytku čajové směsi.
Kůra se případně může macerovat za studena při pokojové teplotě 1 lžíci kůry na 2 šálky vody a vypít po doušcích přes den.
1 lžička kůry na šálek záparu 2-3x denně.
Průměrná jednotlivá dávka kůry je 1,5 g. Terapeuticky účinný se Decoctum Corticis quercus (1 kávová lžička drogy na 1 šálek vody), který se užívá 2-3x denně.
Nebo:
Slabým povahám prospívá čaj, kterého se má každý den ráno a večer užívat 2-3 lžíce. Čaj není odporný, dobře se pije a posiluje. Tento účinek se zesílí přidáním medu. K tomu se vaří dubová kůra nebo mladé dubové výhonky 15 minut.
Nebo:
Odvar z usušených a na prášek roztlučených dubových listů působí proti průjmu, bezděčnému pomočování dětí, krvácení, chorobám ledvin i měchýře. Podává se 3-6 lžic tohoto odvaru denně.
Podává se i prášek - Cortex quercus pulveratum 5x denně na hrot nože (0,5-1,5 g).
Odvar ze Semen quercus tostum - žaludová káva - se připravuje ze 3 g pro dosi.
Nebo:
Na šálek kávy vezmi lžičku žaludové moučky, zavař, odstav na několik minut, potom přilej trochu mléka a oslaď cukrem nebo medem.
Vhodnou aplikační podobnou je i tinktura z kůry. Tinktura z duběnek (Tinctura gallarum), která je běžně k dostání v lékárnách, se připravuje z duběnek balkánského dubu hálkového. Podáváme v dávce 15 až 20 kapek 2 až 4krát denně.
Dub letní: Zevní užití:
Používá se ve formě odvarů (lžíce kůry na sklenici vody, vařit na mírném ohni 5 minut).
Nebo:
Zevně se používá Decoctum Corticis quercus (10 g drogy na 1 sklenici vody) na kloktání, oplachování sliznic rodidel apod.: na irigaci se přidává dvojnásobné množství vody.
Nebo:
Zevně je možno použít odvar z 10 g práškované drogy na 2,5 dl vody, a to na menší popáleniny či omrzliny, záněty žil, ekzémy i na kloktání při zánětech v ústní dutině. Odvar se používá i při pocení nohou a do koupelí (3 lžíce práškované kůry vařit 15 minut v 5 dl vody, přecedit a vlít do vanny). U hemoroidů se doporučuje smísit 50 g kůry se stejným množstvím heřmánkových úborů na litr vody, přikrýt a 10 minut zahřívat (získaný výluh slouží na sedací koupele).
Nebo:
Proti pocení nohou, podpaždí a jinde se používá odvar s vyšší koncentrací: 1 kg drogy na 3 l vody.
Nebo:
Kůra z mladých doubků se vaří 1/2 hodiny, do odvaru se smočí pláténko a ovine se kolem krku. Slouží proti otokům žláz i strumě.
Nebo:
Na výplachy se běžně dávkuje 500 g drogy na 3-4 l vody.
Koupel: Při dermatózách se zavaří 3-4 lžíce kůry 5-7 minut ve 2 litrech vody a vlejí se do vanny do poloviny plné 37°C teplé vody.
Nebo:
V dětské praxi se dává 1 kg kůry na koupel, na odvary proti pocení nohou nebo na výplachy 1 kg kůry na 2-3 litry vody. Na běžné koupele a obklady se zavaří 500 g kůry na 3-4 litry vody. ČsL 4 uvádí na zápar aplikovaný zevně 15 g.
Nebo:
Při zanícených hemoroidech se ordinují sedací koupele z Decoctum Corticis quercus (50 g drogy na 1 litr vody). Na koupel se používá odvar ze 3 lžic práškované drogy na 500 ml vody (vaří se 15 minut), nebo z 500 g drogy na 4 litry vody: po přecezení se vleje do koupele.
Nebo:
Jako přísada do koupele (500 g drogy se vaří 15 minut ve 4 l vody) se užívá při nejrůznějších kožních chorobách, hlavně ekzéměch, bércových vředech, omrzlinách, popáleninách a drobných zánětech. Uvádí se i užití při dekubitech a mazotokum.
Nebo:
Na sedací koupele při hemoroidech se kůra obvykle kombinuje s květy heřmánku nebo lípy. Příznivé účinky extraktu na vysušenou pokožku se využívají v léčebné kosmetice. Na ošetřování vlasů se doporučuje tato směs: oddenek puškvorce (Radix calami), list vlašského ořechu (Folium juglandis), šištice chmelu (Strobilus lupuli), a kůra dubu (Cortex quercus) - vše stejným dílem. Připravuje se běžný odvar na oplachování. V zahraničí vyráběné koupelové přísady (obsahují i extrakty z heřmánku, řebříčku, kaštanu a jiných rostlin), slouží většinou jako adjuvancia (pomocné prostředky) při chorobách žilního krevního oběhu.
Nebo:
Koupele podle některých údajů působí sedativně: do 3 l vody se vhodí několik hrstí drogy a připraví se odvar hodinovým varem na mírném ohni. Potom se odvar procedí do příjemně teplé lázně. Celková koupel má trvat asi 15-30 minut podle osobních dispozic a snášenlivosti. Po koupeli se nemocný neutírá, ale rychle se obleče a 1 hodinu odpočívá. Odvar je také vhodným kloktadlem.
S ohledem na cenové relace doporučujeme ke koupelím místo kůry použít listovou drogu, která je dostupná po celý rok.
Popis
Složení: Quercus cortex.
Dub kůra 50g