Dobromysl nať 50g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Dobromysl nať (Oregano)
Složení: Origanii herba. V lidovém léčitelství se používá k tlumení křečovitých bolestí, zlepšení vylučování žluči, jako prostředek zlepšující chuť k jídlu, při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Reguluje stolici při průjmech. Zevně se používá k přípravě posilujících koupelí (zvláště u slabších dětí), k přípravě kloktadel užívaných při zánětech úst, hrtanu a dásní. Používá se i k obkladům při zduření uzlin a k inhalaci při kašli a rýmě. Nať dobromyslu obsahuje asi 0,4% silice (hlavně tymol, thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Dobromysl obecná: GIT: Oficiální - Aromatická silice zvyšuje účinnost trávicích enzymů (podporuje trávení), spasmolyticky působí na hladké svalstvo trávicích cest (uvolňuje křeče). Zlepšení chuti k jídlu napomáhají i hořčiny (podporují i činnost různých tělních žláz). Příznivé působení silice při dyspepsiích s křečemi potencuje i tříslovina, která je účinná také antisepticky a adstringentně. Droga se používá při nechutenství a plynatosti.
Dobromysl obecná: Urogenitál: Oficiální - Silice spasmolyticky působí na svalovinu dělohy, čímž tlumí menstruační bolesti.
Dobromysl obecná: Neuropsych.: Oficiální - Silice má povzbuzující a euforizující (později ve větších dávkách narkotický) vliv na CNS.
Dobromysl obecná: Respirační: Oficiální - Obsah tymolu a silice zvyšuje sekreci sliznic dýchacích cest a vyvolává spasmolytický účinek, hlavně při křečovitém, dlouhotrvajícím, úporném a suchém kašli, ev. spojeném se zánětem pohrudnice. Droga působí mírně antisepticky (desinfekčně) a expektoračně.
Expektoraci podporuje například kombinace s drogami: Lichen islandicus, Flos seu folium farfarae aj.
Dobromysl obecná: Ostatní: Oficiální vnitřní - Tato příjemná aromatická droga se přidává jako korigens vůně do rozličných čajovin. Její spasmolytické působení se nejčastěji zvýrazňuje kombinací s jinými vhodnými drogami.
Dobromysl obecná: Ostatní: Oficiální zevní - Silice působí též reflexně přes čichové receptory: přidává se do posilujících aromatických koupelí (i při revmatismu). Droga působí antisepticky při zánětech ústní dutiny ve formě kloktadla.
- Léčivé účinky: lidové
Dobromysl obecná: GIT: Lidové - Dobromysl se užívá na urychlení trávení a proti bolestem jater (podporuje jaterní činnost - hepatoprotektívum). Dále proti parazitům a na zvýšení tvorby žluče (cholagogum), pro povzbuzení chuti k jídlu. Lidově se droga užívá i jako depuratívum. Ve vyšších dávkách sloužila jako emetikum. Doporučuje se i užití drogy při těch formách žaludečního zánětu, které nejsou doprovázeny zvýšenou tvorbou žaludeční kyseliny, dále při střevní atonii, doprovázené zácpou. Pomáhá při průjmech. Doga má také mírný účinek žlučopudný (choleretikum). Jako profylaktikum žaludeční neurózy je vhodné podávat dobromysl především v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem (nebo puškvorcem) v poměru 2:1:1:1/2. Droga se rovněž osvědčila jako gastrosedativum při žaludeční neuróze. Tlumí křečovité břišní bolesti při zkaženém žaludku a při střevních zánětech. Droga dosud neznámým mechanismem příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky.
Dobromysl obecná: Kardiovaskulár: Lidové - Prohlubuje sílu srdečního stahu a zlepšuje periferní i srdeční prokrvení, takže je vhodná jako pomocný prostředek při angině pectoris i při srdeční ischémii - zde se kombinuje s podáváním hořčíku, nejčastěji ve formě mléčnanu hořečnatého.
Dobromysl obecná: Urogenitál: Lidové - Sloužila proti vodnatelnosti a bolestem ledvin, dále při ženských chorobách a na úpravu menstruace. Užívá se i při sexuálních poruchách a lze ji rovněž užít v léčbě adenomu prostaty. Lidově se droga užívá i jako diuretikum, působí též antisepticky.
Dobromysl obecná: Smysly: Lidové - Užívá se při hučení v uších.
Dobromysl obecná: Neuropsych.: Lidové - Užívala se na posílení nervů při nervovém vyčerpání a celkové nervové únavě. Zahání trudnomyslnost. Užívá se při bolestech hlavy. Lidově se droga někdy užívá i na tlumení hysterie nebo pohlavního pudu. Droga se rovněž osvědčila jako gastrosedativum při žaludeční neuróze, celkově mírně uklidňuje, působí antidepresivně, zlepšuje náladu a prohlubuje spánek. Dlouhodobě (až 3 roky) se může podávat při epilepsii (doplnění hořčíkové terapie). V prevenci se využívá především příznivého a mírného působení dobromysli na psychiku. Droga je věrná svému názvu a její dlouhodobější, ale mírné užívání skutečně přináší "dobrou mysl" a zlepšuje náladu.
Dobromysl obecná: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívala se při revmatismu, snižuje revmatické bolesti.
Dobromysl obecná: Respirační: Lidové - Užívala se při plicních onemocněních, při kašli a astmatu. V lidovém léčitelství se považuje za specifikum při zánětu pohrudnice (nebo stavech po zápalech). Užívá se při onemocněních horních cest dýchacích a při všech formách bronchitídy. Lidově se droga užívá i jako expektorans a k tlumení obtíží při bronchiektáziích. Její expektorační a spasmolytické působení se nejčastěji zvýrazňuje kombinací s jinými vhodnými drogami. V léčbě respiračních onemocnění se dobromysl kombinuje zvláště s podbělem, plicníkem, fenyklem, jitrocelem, lékořicí atd. Dobromysl je také vděčnou přísadou do tzv. prsních čajů, užívaných v prevenci a léčbě průduškových onemocnění, typických zejména pro chladné zimní období. Užívá se i při nachlazení, a to v léčbě i v prevenci. Podávání je velmi vhodné při silném zahlenění a při dráždivém suchém kašli.
Dobromysl obecná: Ostatní: Lidové vnitřní - Užívala se proti bolestem v krku, hlavy a zubů, proti zánětům a nočnímu pocení a při angíně. Dále proti všem druhům křečí (i při menstruaci), při prochladnutí. Droga působí potopudně.
Dobromysl obecná: Kůže: Lidové - V kombinaci s mateřídouškou a šalvějí se používá na omývání ekzémů a vyrážek. Zde se pravděpodobně uplatňuje přítomnost tymolu, který má antiseptické vlastnosti.
Dobromysl obecná: Ostatní: Lidové zevní - Užívala se jako aromatikum do posilujících a uklidňujících koupelí a do koupelí při revmatismu (spolu s jinými aromatickými bylinami). Užívá se na přípravu kloktadel při zánětech dásní a k přípravě inhalačních roztoků. Užívá se také jako korigens chuti. Dobromysl se užívá i při bolestech v krku: Připravuje se odvar z 1 hrsti sušené nati dobromysle a 1 pokrájeného fíku ve 1/4 l vody. Užívá se jako dobré kloktadlo. Dobromysl je také starým prostředkem proti bolestem zubů. Připravuje se z ní silice, která nakápnuta na kousek vaty a vložená do vykotlaného zubu zmírní značně bolest. Inhalace dobromyslových par se osvědčila v prevenci některých typů bolestí hlavy, zvláště bolestí migrenózních. Zejména v kombinaci s jalovčinkami působí velmi efektivně. Užívala se i při angíně. Při nachlazení se užívá koupel: 100 g dobromysli na 1 litr vody, povařit, 15 minut vyluhovat a po scezení výluh přidat do koupele.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
EXPEKTORANS, CHOLERETIKUM, AROMATIKUM, STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM, ANTISEPTIKUM, DIURETIKUM, NERVÍNUM, BALNEOLOGIKUM.
Dobromysl obecná: Homeopatie: Pro výrobu homeopatické esence se sbírá čerstvá kvetoucí nať, zásadně brzy ráno mezi osmou a devátou hodinou. Nať se zpracovává podle §3 s použitím lihu 95%. Esence se pak ředí lihem 40% až do potence D5. Obecně se užívá potence D5 s dávkováním 3krát denně 8 kapek po jídle, po dobu jednoho měsíce. Vedle použití podle alopatie se tinktura užívá speciálně při hysterii, některých psychických poruchách a při poruchách v sexuální oblasti.
Dobromysl obecná: Prevence: V prevenci se využívá především příznivého a mírného působení dobromysli na psychiku. Droga je věrná svému názvu a její dlouhodobější, ale mírné užívání skutečně přináší "dobrou mysl". Inhalace dobromyslových par se osvědčila v prevenci některých typů bolestí hlavy, zvláště bolestí migrenózních. Jako profylaktikum žaludeční neurózy je vhodné podávat dobromysl především v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem (nebo puškvorcem) v poměru 2:1:1:1/2. Dobromysl je také vděčnou přísadou do tzv. prsních čajů, užívaných v prevenci a léčbě průduškových onemocnění, typických zejména pro chladné zimní období.
Dobromysl obecná: Poznámky: Destilací se z drogy získává silice (Oleum origani), která se používá v lékařství. Nať se používá i jako jemné koření (oregano), které má nahradit majoránku. Odtud její název "zimní marjánka". Hodí se hlavně do mastných jídel, protože zvyšuje tvorbu žluči a trávicích šťáv. V domácnostech se jí také užívá jako náhražky čaje. V kuchyni se užívá v čerstvém nebo sušeném stavu. Včelaři ji rádi pěstují blízko včelínů jako vydatnou medonosnou rostlinu. V průmyslu slouží jako náhražka chmele. Droga se plně osvědčila jak samostatně, tak i ve směsích, především s aromatickými drogami, obsahujícími hořčiny (puškvorec, andělika). Listy a špičky výhonků mají nejintenzivnější aroma těsně před kvetením, tehdy je proto sklízejte a vytvořte si zásoby. Po usušení ze stonků sdrhněte listy. Sušenou dobromysl uložte do tmavé nádoby s těsným uzávěrem (šroubovitým nebo zabroušeným skelněnným). Čerstvá nať se také mrazí a nakládá do oleje a octa. Oregano se hodí nejen na pizzu, ale také k masitým pokrmům a těstovinám. Je součástí směsí kořenících ovčí nebo kozí sýr a spolu s česnekem, rozmarýnou, bobkovým listem a dalšími bylinkami tvoří bouquet garni. Můžeme jím nahradit majoránku.(?).
Dobromysl obecná: Toxicita a nežádoucí účinky: Droga nemá žádné škodlivé účinky a je vhodná i pro dlouhodobé podávání. Příznaky otravy by mohly vzniknout při předávkování silice (Oleum origani), ale především izolovaného tymolu, který v dávce nad 5 g může vyvolat hemolýzu a hemoglobinurii. Dlouhodobé podávání větších dávek není vhodné pro možný výskyt hemoglobinu v moči. Obvyklé dávky se mohou podávat dlouhodobě.
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 2x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Dobromysl obecná: Vnitřní užití:
Droga může být podávána samostatně. Častěji se ale kombinuje s jinými drogami, které posilují její působení v základních indikacích.
Obvyklé dávky se mohou podávat dlouhodobě, což je vhodné zejména při léčbě depresí a epilepsie, samozřejmě u lehčích forem.
Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 1-2 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vody: pije se 2x denně. Maximální denní dávka na horký zápar je obvykle 4-6 g, tj. v praxi nejčastěji 2-3 plné kávové lžičky.
Nebo:
Zápar se připravuje ze lžíce drogy na 3 dl vody. Pije se asi po 1 dl 2-4x denně jako stomachikum (nejméně 30 minut před jídlem), také jako spazmolytikum (raději po jídle) nebo karminatívum či expektorans.
Nebo:
Obvyklé dávkování činí 10-15 g drogy na 400 ml nálevu, rozdělit na 3 dávky a pít před jídlem.
Dříve bylo velmi rozšířené užívání dobromysli v prášku, a to různými způsoby - ve víně, s medem, s fíky apod. Doporučujeme tyto aplikace užívat i dnes, protože jsou jednoduché a účinné. Např.: sušenou nať dobromysli pomeleme na prášek a smícháme s medem, pokud možno světlým, na konzistenci jakéhosi krému. Užívá se jedna čajová lžička denně, vždy odpoledne mezi obědem a večeří. Směs upravuje stolici, menstruaci, mírní kašel a zlepšuje dýchání.
Popis
Složení: Origanii herba.

Dobromysl nať 50g