Divizna květ 20g

Název

Divizna květ 20g

Vědecký název

Verbasci flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Divizna velkokvětá květ
Složení: Verbasci flos. V lidovém léčitelství se používá k usnadnění odkašlávání a rozpouštění hlenů při kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Dále slouží jako prostředek diuretický a k uvolňování křečí. Používá se i zevně při bércových vředech, hemeroidech, zánětech úst a hrtanu.Obsahuje zejména pentasacharid verbascosu, v listech je obsažen monoterpenoidní iridoidní glykosid aucubin, v květech jsou pak slizovité látky,karotenoidy, saponiny (verbascosaponin, verbascogenin), flavonoidy (rutin, hesperidin, apigenin, luteolin), a dále jsou přítomny třísloviny, éterické oleje, mastné substance,karbohydráty a tzv. thipsikyselina. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 3 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Divizna velkokvětá: GIT: Oficiální - Slizovité látky působí protektivně při zánětech jícnu a v menší míře i žaludku a střev. Droga se ordinuje jako adjuvans při dyspepsiích s průjmy, při čemž se uplatňuje působení tříslovin.

Divizna velkokvětá: Respirační:O: Oficiální - Protože uváděné saponiny reflexně - prostřednictvím žaludeční sliznice - zvyšují sekreci hlenů v horních cestách dýchacích, ordinuje se droga při suchých zánětech a při tzv. chorobách z nachlazení s dráždivým, neproduktivním kašlem. Mírnému expektoračnímu působení napomáhají flavonoidy, silice, ale hlavně sliz, který vytváří na sliznicích ochranný povlak, a tím potlačuje reflexní kašel zapříčiněný suchou faryngitídou a mírní dráždění horních cest dýchacích. Mimo to se uplatňuje jako mucilaginózum. Droga divizny se obvykle kombinuje s jinými expektoračními a mucilaginozními drogami. Protože obsahuje dostatečné množství saponinů, přidávají se drogy s obsahem silice a slizů, např.: Fructus anisi, Fructus foeniculi, Herba menthae piperitae, Herba serpylli, Herba thymi, Flos farfarae, Flos malvae silvestris, Folium althaeae, Folium plantaginis, Lichen islandicus, Radix althaeae.

  • Léčivé účinky: lidové

Divizna velkokvětá: GIT: Lidové - Obsah slizu květní drogu předurčuje pro léčbu zánětlivých chorob žaludku a střev. Květ, smíchán s listem v poměru 1,5:2, podáván formou nálevu, působí jako velmi mírné projímadlo. V těžších případech lze tento nálev aplikovat jako klyzma. Čaj z květů také léčí poruchy činnosti. Odvar z kořenů prý posiluje žaludek, užíval se proti průjmům, stejně tak i květy. Také odvar z listů se užívá proti průjmu.

Divizna velkokvětá: Kardiovaskulár: Lidové - Divizny byly považovány za prostředek proti srdečním obtížím. Čaj z květů také léčí poruchy činnosti sleziny.

Divizna velkokvětá: Urogenitál: Lidové - Květu se připisovaly silné diuretické účinky, stejně tak i tinktůře. Čaj z květů se užíval při chybění menstruace. Reguluje menstruační cyklus. Kořen divizny působí mírně diureticky a toho se využívá zejména při urolitiáze.

Divizna velkokvětá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Květ se užíval při revmatismu jako metabolikum. Kořen divizny působí mírně diureticky a toho se využívá zejména při dně.

Divizna velkokvětá: Respirační:O: Lidové - Květ odedávna tvořil složku prsních čajovin. Droga je především účinným bronchospasmolytikem, expektoranciem a sekretolytikem, proto se využívá při zánětlivých chorobách průdušek (katary průdušek a plic, kdy mírní dráždění a usnadňuje odkašlávání, rozpouští také hlen), spojených s kašlem a při bronchiálním astmatu. Květy zhnětené v másle se skladovaly na zimu a dávaly se dětem proti kašli. List se někdy lidově používá jako mucilaginózum při katarech. V základní indikaci, kterou tvoří průdušková onemocnění, je vhodné kombinovat diviznu se siličnými, expektoračně působícími drogami, např. s bazalkou, yzopem, tymiánem, květem slézu.

Divizna velkokvětá: Ostatní: Lidové vnitřní - Kořen se užíval proti křečím. Květní droga se uplatňuje jako diaforetikum, podává se při vnitřních bolestech a poraněních. Divizna ovlivňuje činnost brzlíku.

Divizna velkokvětá: Kůže: Lidové - Květ rozetřený se smetanou nebo vařený v mléce nebo v sádle se užíval při vyrážkách. Šťáva vylisovaná z listů nebo horkou vodou spařené listy urychlují provalení furunklů (nežitů). Známé je též použití obkladů z květní drogy v léčbě bércových vředů. Divizny s olejem se považovaly za prostředek na vzrůst vlasů (zřejmě na základě učení o signatuře - listy jsou hustě chlupaté). Čerstvý naklepaný list se přikládal spáleniny. Květ se užívá zevně na obklady (saponiny v extraktu zabraňují růstu hub - antimykotikum).

Divizna velkokvětá: Ostatní: Lidové zevní - Šťáva vylisovaná z listů nebo horkou vodou spařené listy se dávají jako obklady na vředy a otoky. Čerstvý naklepaný list se přikládal na bolavé oči, spáleniny a jako změkčující obklad, na špatně se hojící a zanícené rány, na otoky a vředy. Květ se užívá zevně na obklady, do vod na kloktání (saponiny v extraktu zabraňují růstu hub - antimykotikum). Květ ve formě kašovitého obkladu se užíval také jako slizovitý prostředek na ošetření ran, bércových vředů a hemoroidů. Kořen se užíval na pohmožděniny a podlitiny a při bolesti zubů. Diviznový olej se používá ke zmírnění bolesti unavených nohou, zad, šíje po stání nebo jízdě v průvanu. Při bolestech ramen po těžké práci, při bolestech paží, loktů, nadloktí. Hodí se k masážím sportovců, cvičitelů, lyžařů apod. Diviznový olej se také osvědčuje při všech ušních obtížích.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

EXPEKTORANS, SEKRETOLYTIKUM, MUCILAGINÓZUM. 

Divizna velkokvětá: Homeopatie: Pro homeopatické účely se používá čerstvá rostlina na začátku květu, tzn. před rozvitím. Musí to být ale před desátou hodinou dopolední, nejlépe do deváté hodiny s ohledem na vliv letního času. Tak se spojují vlastnosti a látky květu i listu, protože obecně nejsou zcela totožné, ale obě jsou účinné. Používá se však i přípravek z čerstvého kořene, ale ten musí být kopán v určitou přesnou dobu. Zpracování se provádí podle §1 s použitím lihu 90%. Vzniklá esence se pak ředí lihem 35% na potenci D3. Pro obecné používání se užívá potence D3 a dávkuje se následovně: prvních 14 dnů 3krát denně 10 kapek před jídlem, dalších 14 dnů 3krát denně 15 kapek před jídlem. Kromě aplikací užívaných v alopati se tinktura používá i při hemoroidech, při kolikách a křečích i při kožních zánětech. V podlední době se pracuje na využívání této tinktury pro zvyšování imunity.

Divizna velkokvětá: Prevence: V prevenci chorob z nachlazení se podává čaj ze stejných dílů květů divizny, slézu (případně květu či kořene proskurníku - ibišku), květu nebo listů podběle a listu jitrocele. Klasický je léčebně preventivní recept proti hemoroidům: dobře usušený kořen divizny se pomele na prášek. 10-15 g prášku se smíchá s jedním žloutkem, trochou stolního oleje a přiměřeným množstvím hladké mouky. Vypracuje se těsto, ze kterého se pečou malé koláčky. 3-4x denně se na lačno sní 1 koláček - v prevenci asi 4x za rok po dobu 1 týdne, léčebně podle potřeby asi po dobu 3-4 týdnů.

Divizna velkokvětá: Poznámky: Kvalita drogy se zjišťuje zvláštním způsobem - v hemolytických jednotkách, což je údaj pro účinnost saponinů přítomných v 1 g drogy. Zjišťuje se laboratorně tak, že se nechá odvar z drogy působit na suspenzi červených krvinek, připravených předepsaným způsobem z hovězí krve. Zjištěná hodnota odpovídá počtu mililitrů suspenze červených hovězích krvinek, které se hemolyzovaly odvarem z 1 g saponinové drogy. Divizna v květu zapuzuje myši. Semena divizny vhozená do vody omamují ryby, takže se dají chytit do ruky a bývala používána rybáři. Ryby se lovily čerstvě rozetřenými semeny (příp. natí). Semena druhů rodu Verbascorum L. obsahují totiž značné množství saponinů, nejvíce druh Verbascum thapsus L. - Divizna malokvětá - 0,3%. Saponiny poškozují rybám žábry a tak hynou. Droga slouží k aromatizování tabáku a při výrobě likérů. Květní droga se používala jako náhrada za pravý čaj. Kuřáci dýmek míchali květy divizny do tabáku, aby mu dodali příjemné vůně. Z chloupků na lodyze a listech se vyráběly knoty ke svícení. Římanky si barvily vlasy žlutou barvou z květů.

Divizna malokvětá - Verbascum thapsus
Olej připravený extrakcí z květů pomáhal v mnoha částech Evropy při nemocech, jako jsou hemoroidy a ušní infekce.
Vlastnosti: Mírně sladká, chladná, vlhká.
Působení: Expektorans, demulgens, mírné diuretikum, sedativum, hojí rány, adstringens, působí protizánětlivě.
Užívané části:
Květy: Květy jsou uvolňující expektorans při suchém, chronickém, neústupném kašli, jakým je černý kašel, tuberkulóza, astma a bronchitida. Jsou účinné též při zánětech v hrdle. Léčivý olej, který se z nich připravuje dodnes, se používá ke zmírnění zánětů, poranění a bolesti uší. Sbírají se jednotlivé květní koruny.
Listy: Užívají se hlavně pro nemoci dýchací soustavy. Byla doba, kdy se z nich připravoval bylinný "tabák", který se kouřil při astmatu a tuberkulóze. Rostlina byla tradičně považována za antiseptikum a do velkých listů, které vyrůstají v druhém roce, se malilo ovoce, aby se nekazilo. Sbírají se před rozkvětem byliny v druhém roce.
Květy a listy: U průmyslově sušení divizny se často neoddělují - většinou převažují listy.
Použití:
Tinktura: Při chronickém suchém kašli a zánětech hrdla užívejte max. 20 ml denně.
Kloktadlo: Při zánětech v krku užívejte ke kloktání nálev.
Sirup: Užívejte sirup připravený z nálevu, a to při chronickém, silném kašli.
Léčivý olej: Připravte jej studenou metodou a užívejte po kapkách při bolestech v uších (pouze je-li jisté, že nedošlo k proděravění ušního bubínku). Na rány, hemoroidy, ekzém nebo zanícená oční víčka užívejte jako hojivou mast.
Nálev: Silný nálev ze sušené byliny (50 g na 500 ml vody) používejte při chronickém kašli a krčním zánětu. Podporuje také pocení, může být proto užitečný při horečnatých nachlazeních se silným kašlem.
Tinktura: Užívejte ji při chronických onemocněních dýchacích cest. Je-li to zapotřebí, kombinujte ji se stimulujícími expektoranty, jako je kůra z morušovníku, kořen prvosenky, oman, violka vonná, anýz nebo mateřídouška.

Divizna velkokvětá: Toxicita a nežádoucí účinky: Při podávání drogy nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky. Přesto by se droga neměla užívat dlouhodobě a v příliš vlkých dávkách. Semena divizny jsou jedovatá. Při sběru pozor na možnost záměny s květem pupalky dvouleté (Oenothera biennis L.).

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 3 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Divizna velkokvětá: Vnitřní užití:

Čaj z divizny se musí velmi pečlivě scedit, protože jemné chloupky projdou i velmi hustým sítkem a nepříjemně dráždí sliznici úst i hltanu. Proto doporučujeme používat textil nebo papíropvý filtr.
Květ se připravuje běžně jako nálev, ale lepší je macerace za studena. Podáváme vícekrát denně.
Diviznový květ je ideální drogou do směsí. V nejobvyklejší průduškové indikaci jej kombinujeme jednak s dalšími saponinovými drogami jako list jitrocele, květ petrklíče nebo kořen lékořice, jednak s bylinnými antiseptiky jako yzop, tymián, mateřídouška, dobromysl, bazalka a majoránka. Přidáváme také slizovité drogy jako proskurník, sléz a podběl i drogy s obsahem křemičitanů jako nať konopičky nebo nať truskavce.
Jednotlivá dávka drogy ve formě macerátu je 1,5 g a to vícekrát denně.
Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 3 g, nebo v praxi častěji 2 kávové lžičky drogy na šálek vody: v průběhu dne se vypijí 2-3 šálky.
Čaj připravený z divizny přecedíme přes hadřík. Drobounké háčky totiž dráždí ke kašli. Zpravidla diviznu kombinujeme se šípky, takže musíme čaj přecedit v každém případě.
Nebo:
Připravuje se zápar z plné lžičky na 0,5 l horké vody nebo mléka (pije se horké, denně 1 l, děti 0,5 l, sladí se medem).
Nebo:
Lidově se z květů připravuje 4% zápar (1,5 dl 2-4x denně).
Nebo:
Jednotlivá dávka drogy ve formě záparu je 1,5 g a to vícekrát denně.
Na odvar se dává 10 g květů na šálek.
Nebo:
Jednotlivá dávka drogy ve formě odvaru je 1,5 g a to vícekrát denně.
Nebo:
Z listů se připravuje 4% odvar, který pomáhá při kolikách, průjmech, zánětech apod.
Nebo:
Listy divizny se v lidovém lékařství užívají proti průjmům. Prostředek se připraví tak, že hrst sušených nebo čerstvých listů se svaří v 1/5 l vody a horký odvar se vypije.

Divizna velkokvětá: Zevní užití:

Listy se užívají takřka výhradě k obkladům.
Odvar z 10 g květů na šálek se užívá jako kloktadlo při krčních chorobách.
Diviznový olej se připravuje z čerstvě nasbíraných květů (červenec-srpen). Po 14 dnech naložení v oleji na slunném místě zahřát ve vodní lázni - vylisovat 2x - opakovat jako u koprového oleje.

Popis

Složení: Verbasci flos. 

Divizna květ 20g
Divizna květ 20g