Devětsil kořen 50g

Název

Devětsil kořen 50g

Vědecký název

Petasites hybridus radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Devětsil lékařský
Složení: Petasites hybridus radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako spasmolytikum v nálevu. Oddenek se vždy považoval za prostředek k utišení kašle, při horečnatých chorobách, při astmatu, dně a padoucnici. Všechny devětsilové drogy patří ke staroslavným, dnes neprávem opomíjeným léčivkám. Obsahuje hlavně 0,1 % silice, hořčinu, slizové látky a tříslovinu, dále asi 1,0 % petasinu, kyselinu angelikovou, isopetasol, hořčiny, inulin a sirné sloučeniny. Farmakologické působení devětsilu není dosud přesně známo. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 2,5 dcl studené vody, přes noc macerujeme 12 hodin, ráno nahřejeme a scedíme  popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Devětsil lékařský: GIT: Oficiální - Uvádí se účinek anthelmintický.

Devětsil lékařský: Urogenitál: Oficiální - Výtažek se užívá při bolestivých menstruacích jako emenagogum a spasmolytikum. Někdy se výtažek z listů a kořene uplatňuje buď sám, nebo v kombinaci s jinými při menstruačních obtížích. Z dalších účinků se uvádí účinek diuretický.

Devětsil lékařský: Respirační: Oficiální - Bylo zjištěno, že etanolický extrakt podzemních částí rostliny má značný spasmolytický účinek, kvalitativně podobný papaverinovému, což by zdůvodňovalo staré lidové používání proti kašli, při onemocnění horních cest dýchacích, astmatu, chřipce apod. Uvádí se i jako prostředek na pocení.

Devětsil lékařský: Ostatní: Oficiální vnitřní - Uvádí se účinek diaforetický.

  • Léčivé účinky: lidové

Devětsil lékařský: GIT: Lidové - List se užíval proti zácpě a hlístům (anthelmintikum). Podle nových výzkumů je vynikající při "nervózním žaludku" a při poruchách žlučníku (dyskinese žlučových cest), zvláště kombinujeme-li jej s pelyňkem. Čaj z listů se užíval také při hemoroidech. Kořenová droga se s úspěchem používá jako účinný protikřečový prostředek při křečovitých poruchách žaludku, ale i při křečích žlučníku. Vynikající působení je při tzv. "dráždivém žlučníku". Droga se může kombinovat např. s heřmánkem, pelyňkem, mátou, meduňkou ale také třeba s artyčokem. Kořen se dříve užíval proti střevním cizopasníkům, zejména u dětí, a jelikož je zcela neškodný, nic nebrání jeho užívání i dnes.

Devětsil lékařský: Urogenitál: Lidové - List se užívá jako močopudný prostředek. Oddenek působí močopudně. Čaj z kořene upravuje menstruaci. Kořenová droga se s úspěchem používá jako účinný protikřečový prostředek při křečovitých poruchách močového systému.

Devětsil lékařský: Neuropsych.: Lidové - Oddenek se užívá při epilepsii.

Devětsil lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - List se užíval proti revmatickým bolestem. Oddenek je výborný při dně. Všechny drogy devětsilu mají podobný účinek, regulují látkovou výměnu (metabolikum).

Devětsil lékařský: Respirační: Lidové - Předpokládá se spasmolytické působení, což by zdůvodňovalo starodávné použití kořene jako prostředku při chorobách dýchacích cest, proti kašli, při astmatu (záducha) a chrapotu. Zápar z květů se užívá při bronchiálním astmatu, nachlazení a chrapotu.

Devětsil lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - List se užívá jako potopudný prostředek (i jako náhradní za list podbělu), který mírní horečku. Oddenek je výborný při horečnatých chorobách. Devětsil má údajně též protinádorovou aktivitu. Čaj: nať pelyňku 20,0 listy, devětsilu 30,0. Prášek kořene s vínem se používal proti všem infekčním, nakažlivým a zhoubným chorobám a také proti moru. Užívá se 1,5 gramu prášku na 1 dcl červeného vína 2krát denně před jídlem po dobu 30 dní.

Devětsil lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Omyté čerstvé listy se přikládají ve formě obkladů na rány, otoky, vykloubeniny, výrony v kloubech, při všech druzích snětí, zhoubných nádorech, pálivých ranách a při odřeninách na nohou, při ischiatických obtížích, revmatismu, na zanícené žíly a vředy, oteklé žlázy apod. Velmi se osvědčilo předtím listy naklepat paličkou, aby uvolnily šťávu. Ještě lepší je naklepané listy před přiložením na oteklý kloub ponořit do horkého oleje. Po takové aplikaci kloub nejen splaskne, ale ztratí se i "voda". Na revmatické bolesti klubů jsou vhodné prosté obklady listem. List se umyje studenou vodou, přiloží hladkou vrchní stranou vedvou vrstvách na bolavý kloub a převáže obvazem. Na rány se přikládaly rozetřené listy. Zápar z květů se užívá při chrapotu.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

SPASMOLYTIKUM, EXPEKTORANS,
anthelmintikum,
diuretikum, diaforetikum.

Devětsil lékařský: Homeopatie: Používání homeopatické tinktury je mnohem příjemnější, než vlastní používání výtažků v alopatii. Esence se zhotovuje z čerstvého oddenku, sbíraného brzy na jaře před rozkvětem, tzn. od února do března. Připravuje se podle §3 s použitím lihu 80%. Esence se ředí lihem 30% na potenci D4. Obecně se užívá ředění D3 s dávkováním 3krát denně 9 kapek před jídlem, po dobu pěti týdnů. Aplikace se provádí prakticky podle alopatie, čili je poměrně široká.

Devětsil lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Dřívější oblibu devětsilových drog zřejmě narušil jejich nepříjemný zápach, který může způsobit i nevolnost.

NESMYSLNÉ BYROKRATICKÉ stanovisko EU:
Obsahuje pyrolizidinové alkaloidy s hepatotoxickými a kancerogenními účinky. Zatím lze tolerovat vnitřní užití devětsilu maximálně po dobu 6 týdnů v roce v nízkých dávkách, ne v těhotenství a při kojení.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 2,5 dcl studené vody, přes noc macerujeme 12 hodin, ráno nahřejeme a scedíme  popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Většinou se devětsil kombinuje s jinými drogami.
Podáváme buď macerát nebo nálev, případně práškovaný suchý kořen. Vše užíváme před jídlem nebo mezi jídlem.
Dřívější oblibu devětsilových drog zřejmě narušil jejich nepříjemný zápach, který může způsobit i nevolnost. Proto je samostatně užíváme jen zřídka a dáváme přednost jejich přimíchávání do směsí. Jejich hmotnostní podíl by ale neměl překračovat 15%.
Potíž je v tom, že list devětsilu se v podstatě nesbírá vůbec a kořen se do směsí dá zařazovat jen obtížně. Vyžaduje totiž pouze úpravu varem, kterou naopak nesnáší naprostá většina naťových nebo listových drog, zejména siličnatých. Řešení je proto velmi pracné a vyžaduje značné zkušenosti.
Čaj (macerát): 1 zarovnanou kávovou lžičku kořene vyluhujeme přes noc v 1/4 litru vody, ráno nahřejeme a scedíme.
List se dávkuje 1 lžíce (čajová lžička) drogy na šálek záparu 3x denně.
Nebo:
Lidově se užívá zápar z květů (2% - 20 minut nechat stát přikrytý - 3 šálky denně).
Z kořenů a listů se někdy připravuje 3% odvar, podávaný jako diuretikum, tonikum a proti křečím.
V některých státech se užívá čistý nekombinovaný výtažek z listů a kořene (jednotlivá dávka je 0,06 g a podléhá lékařskému předpisu), nebo se extrakt kombinuje s jinými léčivy.
V Německu se užívá prášek z kořene zavařený ve víně s medem nebo s rýží a pšeničnými nebo ovesnými vločkami.
Je připravována specialita Radix petasitidis pulvis vařený s rýžovým, ječmenným nebo ovesným škrobem ve víně s medem.
Metanolickou extrakcí se připravuje údajně spasmolyticky účinná specialita, připravovala se i Aqua destillata Petasitidis, Essentia petasitidis apod.

Zevní užití:
Vodné výtažky se používají i na umývání hnisavých ran a na obklady (při zánětu žil a revmatismu).
Obklady: Čerstvé umyté listy rozmělníme a přiložíme na nemocné místo. Přes den vícekrát opakujeme.
Osvědčil se i bylinný balzám.

Popis

Devětsil kořen 50g
Devětsil kořen 50g