Damiána list 50g

Název

Damiána list 50g

Vědecký název

Turnera diffusa folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Pastala rozprostřená - Damiána list
Složení: Turnera diffusa folium. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně při depresi, nedostatku testosteronu, zvětšené prostatě a zánětu močových cest. Posiluje nervový systém. Damiána je využívána jako pánské i dámské afrodiziakum. Droga obsahuje vonnou silici s cineol, cimolem a pinenem, dále obsahuje aromatickou hořčinu damianin, pryskyřice, mastný olej, až 13% gumy, 6% škrobu, 3,5% tříslovin, mastné kyseliny, alkany, flavony, β-sitosterol, organické kyseliny a jiné, blíže neprozkoumané látky. Uvádí se i zanedbatelný obsah alkaloidů. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. vypít maximálně 1 dávku ráno.

  • Léčivé účinky: oficiální

Damiana mexická: Urogenitál: Oficiální - Damianě je připisován afrodisiakální účinek. Účinné látky, které by mohly takový efekt objasnit, nebyly zatím nalezeny. V roce 1999 skupina výzkumníků v Itálii podala 1 ml/kg Turnera diffusa perorálně u dvou skupin pohlavně silných a pohlavně slabých (nebo nemohoucích) krys. Extrakt neměl žádný účinek na pohlavně silné krysy, ale u ostatních se zvýšilo procento dosahující ejakulace a zlepšila se kopulace, imise, latence ejakulace, postejakulační interval a mezikopulační interval.

Damiana mexická: Neuropsych.: Oficiální - Snížení aktivity centrálního nervového systému damiany bylo ověřeno výzkumem. Damiana působí jako anxiolytikum.

Damiana mexická: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Bylo zkoumáno tradiční použití damiany proti cukrovce. V roce 1984 mexičtí výzkumníci potvrdili hypoglykemickou aktivitu rostliny, kdy nálev z okvětní plátků byl podaný perorálně diabetické myši. Tento účinek byl znovu prověřen v Mexiku, kdy rostlina byla připravena tradičním způsobem (jako nálev) a podána nitrožaludečně hyperglykemickým krysám. Tato studie zjistila, že damiana redukovala hladinu krevní glukózy. V novější době (2002) studie zjistila, že vodně-etanolický extrakt damiany nevykázal žádnou hypoglykemickou aktivitu. Tyto studie mohou naznačovat, že aktivní "hypoglykemické" látky damiany jsou uchovávány při tradičním zpracování (nálev) a jsou ztraceny nebo nejsou extrahovány do alkoholu.

  • Léčivé účinky: lidové

Damiana mexická: GIT: Lidové - Užívá se u nervové dyspepsie a atonické zácpy. Další indikací je špatná chuť k jídlu a poruchy trávení. Stomachikum užívané při pomalém obtížném trávení, epigastrické plnosti a ztrátě chuti k jídlu. Droga stimuluje svalové kontrakce střevního traktu. Funguje jako mírné projímadlo.

Damiana mexická: Urogenitál: Lidové - Užívá se jako afrodisiakum. Damiana povzbuzuje prokrvení v břiše a tím v pohlavních orgánech. Pravidelné užívání damiany má proto posilovat pohlavní orgány. Kvůli svým testosteronogenním účinkům byla damiana vždy vnímána hlavně jako rostlina pro muže, užitečná při léčení předčasné ejakulace a impotence. Damiana je nicméně prospěšná pro muže i ženy, a je považovaná za posilující pro reprodukční orgány u obou pohlaví. Suché listy této rostliny jsou používány od dob starých Aztéků a minimálně 100 let se udržují na americkém trhu s léčivými rostlinami jako sexuální tonikum, na které citlivě reagují především ženy. Damiana snižuje úzkost, depresi a bolesti hlavy během menstruace. Také se užívá při bolestivé a zpožděné menstruaci. Damiana v kombinaci s dalšími léčivými rostlinami je užívána pro léčbu impotence. Je to mírné diuretikum a močové antiseptikum. Tento účinek je částečně kvůli složce arbutinu, který konvertuje na hydrochinon, silné antiseptikum v močových tubulech. Tato látka se nachází také v dalších rostlinách, významně v uva-ursi (medvědici lékařské). Užívá se při léčení infekce močových cest (cystitida, uretritida). Užívá se při chronických infekcích močového traktu, dysurii. Zvyšuje hladinu testosteronu (důkaz o účinnosti je odvozený a neoficiální). Užívá se pro vytvoření normální menstruace v pubertě. Droga posiluje močový měchýř. Damiana se nasazuje při onemocnění ledvin a menstruačním potížím (bolestivá perioda - menstruační bolesti, menstruací podmíněné bolesti hlavy). Damiana byla užívaná v minulosti jako čaj, který měl pomáhat mladistvím překonat plachost a rozpačitost, která někdy doprovází pubertu. Damiana je také užívaná proti úzkosti před sexuálním výkonem u dospělých. V Mexiku je Damiana vědecky uznávaný a spolehlivý prostředek v případech sexuální impotence, speciálně když tato impotence je způsobena přemírou sexuální aktivity. Damiana je avšak také předepisována u spermatorrhoe( spermatorea bez pohlavního vzrušení ) a orchitidy (zánětu varlat ). Je užívaná pro potlačení herpes genitalis. Léčí také potíže s prostatou, vaginální výtok a menopauzální problémy. Doporučuje se při benigním zvětšení prostaty. Užívá se při rakovině prostaty.

Damiana mexická: Neuropsych.: Lidové - Antidepresívum (tymoleptikum) proti utlumeným formám lehké a středně těžké deprese. Listy jsou užívané v Německu při nadměrné duševní aktivitě a nervové slabosti, a jako tonikum pro centrální nervový systém. Damiana ulehčí bolesti hlavy, reguluje noční pomočování. Damiana se užívá při úzkostné neuróze s převládajícím sexuálním faktorem, depresí, nervózní dyspepsií, atonickou zácpou a koitální nedostatečností. Je to cenný lék posilující nervovou soustavu. Užívá se u úzkosti, deprese, sexuální nedostatečnosti se silnou psychologickou nebo emoční složkou, depresí a při stavech oslabení u obou pohlaví. Účinkuje mírně sedativně, zabraňuje stresu, pomáhá při nervovém vyčerpání a nervové slabosti. Troficky a regeneračně působící na míchu. Popisuje se blahodárný účinek damiány na míchu a někteří mexičtí lékaři používají damianu také jako posilující prostředek pro mozek. Damiana má také mírné sedativní vlastnosti, schopné navodit stav relaxace a pomoci při poruchách spánku. Hořký princip, damianin, stimuluje nervovou soustavu a genitálie, a tak dovolí nervovým impulzům rychlejší šíření tělem.

Damiana mexická: Celkové metabolické účinky: Lidové - Damiana je také užívaná v kombinaci s dalšími rostlinami pro její schopnost zvyšovat produkci tělesného tepla. Dva americké patenty byly podány na supresívní látky potlačující chuť k jídlu, které obsahuje damiana. Damiana v kombinaci s dalšími léčivými rostlinami je užívána pro úbytek váhy při snižování nadváhy.

Damiana mexická: Respirační: Lidové - Nasazuje se v indiánském lékařství jako účinný lék proti astmatu a bronchitidě. Damiana byla užívaná May a Aztéky pro léčbu různých dýchacích poruch.

Damiana mexická: Ostatní: Lidové vnitřní - Listy jsou užívané v Německu jako tonikum pro hormonální systém. Damiana v kombinaci s dalšími léčivými rostlinami je užívána pro udržení hormonální rovnováhy a celkovou tonizaci. Účinek damiany se popisuje jako tonizující, stimulující, euforizující. Damiana se užívá při stavech vyčerpání po delší nemoci a při tělesné a duševní únavě. Alkaloidy mají mít protestosteronový účinek. Za tonické působení drogy je částečně odpovědný thymol, který má antiseptický a tonický účinek. Užívá se k léčbě pásového oparu.

Skupinové účinky dle Lékopisu:

Antispazmodikum, antidepresívum, afrodiziakum, adstringens, amarum, diuretikum, močové antiseptikum, emenagogum, hypoglykemikum, laxativum, nervové sedativum, stomachikum, tonikum

Damiana mexická: Poznámky: Obdržíme v lékárnách. Rostlina nepochází z našich oblastí. Botanický název rostliny, Turnera aphrodisiaca, popisuje její prastaré použití. Damiana byla užívaná ve starověké mayské civilizaci jako afrodiziakum, stejně jako proti závrati a ztrátě rovnováhy. Damiana má dlouhou historii použití v tradičním bylinném lékařství po celém světě. Působí jako afrodiziakum, antidepresívum, tonikum, diuretikum, antitusikum a mírné projímadlo. Byla užívaná pro takové situace jako je deprese, úzkost, sexuální nedostatečnost, slabost, noční pomočování, amenorrhea, žaludeční vředy a zácpa. V Mexiku byla bylina také užívaná proti astmatu, bronchitidě, neuróze, cukrovce, dyzentérii, dysmenorrhei, dyspepsii, bolestem hlavy, mrtvici, nefróze, spermatorrhei, bolestem žaludku a příjici. Většina damiany prodané dnes obchodě s bylinami pochází z mexických a latinskoamerických zdrojů. Pravděpodobně byla Damiana používána již v prehistorické době v severním Mexiku a v oblasti Mayů jako nápoj lásky a lék. Název Damiana dal keři španělský misionář v 17. století podle svatého Damiana, ochránce lékárníků. Damiana je jedno z mála ve farmacii uznávaných afrodisiak. Nachází užití v mnoha hotových preparátech ve formě kapslí nebo také jako čaj v kombinaci s jinými bylinami jako např. Ginseng nebo Muira puama. Je k dostání v lékárnách a také v sexshopech. Ve Střední Americe se používá k přípravě likéru Damiana (Guadalajara likér), který je v neposlední řadě oblíbený kvůli svým afrodisiakálním vlastnostem. Listy jsou užívané v Mexiku jako náhrada za čaj a jako příchuť pro likéry. Mexičtí Indiáni ji také používají na základě obsahu tříslovin k činění masa. Mimo to se užívá jako náhrada marihuany. Velmi účinná v tomto smyslu má být směs s locikou jedovatou a Yohimbe. Právě tak je používána kuřáky dýmek jako méně škodlivá náhrada tabáku. Damiana je hlavní složkou druhu tabáku "Grün". Listy damiany, pité ve formě čaje nebo kouřené jako tabák, vytvářejí u uživatele stav relaxace, přátelský, se zbystřením smyslů a se sexuálními podtexty, poněkud připomínající efekt marihuany. Předpokládá se, že droga je zvláště účinná u žen. Likéry Damiana, vyrobené v Mexiku a opatrně inzerované jak afrodiziakum, obsahují jen nepatrná množství drogy. Množství je nedostatečné, nicméně dává těmto nápojům zřetelnou příchuť. Používá se také často na uzení společně s pryskyřicemi jak Styrax, Copal a jinými. V minulosti někteří lidé kouřili Damianu ve vodní dýmce jako předehru k milování. Damiana pálená v rámci obřadů umožňovala účastníkům vidět vize. Damiana byla užívaná v roce 1930 chovateli skotu. Listy Damiany se hodí na základě své aromatické, lehce hořké chuti skvěle k okořenění likérů, byly však také využity v sušené formě jako náhrada černého čaje. V čínské medicíně je Damiana užívaná pro „ohřívání ledvin“ a jang (yang) tonikum.

Etnobotanika - celosvětové využití:
Bahamy Amenorrhea, porod, anuréza, bolest hlavy
Brazílie Albuminurie, alkoholismus, anorexie, afrodiziakum, astenie, adstringens, atonická zácpa, bronchitida, rekonvalescence, oslabení, cukrovka, průjem, digestivum, diuretikum, dyspepsie, expektorans, žlučník, trávicí potíže, impotence, ledviny, projímadlo, leukorea, malárie, nervozita, nycturie, ochrnutí, dýchací, revmatismus, spermatorrhea, stimulátor, syfilis, tonikum, vředy, inkontinence moče, slabost
Kuba Afrodiziakum, diuretikum, dysmenorrhea, stimulátor
Anglie Úzkost, atonická zácpa, deprese, diuretikum, dyspepsie, hypochondrie, neuróza, projímadlo, sexuální ochablost, stimulátor, tymoleptikum, tonikum
Německo Afrodiziakum, deprese, nervová slabost
Haiti Afrodiziakum, chlad, střevo, likér, tonikum, pohlavní onemocnění
Mexiko Amauróza, analeptikum, afrodiziakum, astma, adstringens, bronchitida, katar, cholecystosis, CNS- depresor, CNS- stimulátor, chlad, kašel, cukrovka, diuretikum, dyzentérie, dysmenorrhea, dyspepsie, enuréza, vyčerpání, expektorans, bolest hlavy, impotence, infekce, neplodnost, zánět, střevo, projímadlo, malárie, nefritida, nervy, neuróza, orchidita, panacea, ochrnutí, projímadlo, renitis, renosis, spermatorrhea, bolení břicha, stimulátor, syfilis, tonikum, vagina, slabost
Jižní Amerika Antiseptikum, astma, afrodiziakum, astenie, bronchitida, cystitida, deprese, diuretikum, expektorans, impotence, projímadlo, stimulátor, uretritida
USA Adaptogen, úzkost, afrodiziakum, adstringens, zácpa, cystitida, deprese, diuretikum, dysmenorrhea, energizer, anuréza, expektorans, chlad, bolesti hlavy, hemochromatóza, hypochondrie, impotence, projímadlo, nervové sedativum, projímadlo, pohlavní poruchy, stimulátor, tonikum
Ostatní Abortivum, amauróza, úzkost, afrodiziakum, močový měchýř, katar, porod, chlad, kašel, zácpa, cystitida, oslabení, deprese, cukrovka, průjem, diuretikum, dyzentérie, dyspepsie, dysmenorrhea, enuréza, expektorans, horečka, bolest hlavy, návaly horka, impotence, infekce, ledvina, projímadlo, bělotok, malárie, menopauza, menstruace, nefritida, nervové sedativum, neurastenie, ochrnutí, renitis, sexuální nedostatečnost, stimulátor, bolení břicha, syfilis, tonikum, vředy, pohlavní onemocnění.

Damiana mexická: Toxicita a nežádoucí účinky: Tato listová droga je používána do některých bílkovinno-sacharidových koncentrátů, kde má s komplexem dalších látek (např. sterolů) zvýšit libido. Na rozdíl od strychninu a kantarid není popsáno, že by tyto listy byly jedovaté. Damiana zasahuje do absorbce železa, je-li užita vnitřně. Interakce léku: Nejsou známy, nicméně damiana může vést k potenciaci antidiabetické léčby. Ve vysoké dávce je projímavá. Příjem nadměrného množství v delším časovém období je v podezření z poškození jater. Nekonzumujte víc než jeden šálek čaje z Damiany, nebo jedno plné kapátko výtažku, nebo dvě tobolky denně, aby jste se vyhnuli namáhání jater, protože Damiana má kumulativní efekt. Vnitřně by se měly brát maximálně 3 polévková lžíce drogy za den, protože jinak může dojít ke křečím. Při normálním dávkování (2 polévkové lžíce na den) není třeba se obávat žádných vedlejší účinků. Všeobecně se avšak doporučuje nebrat damianu déle než tři týdny v vcelku. Po tom by se měla dodržet pauza alespoň tří týdnů, dříve než se znovu začne damiana užívat. Nadměrné dávky mohou způsobit nespavost a bolest hlavy. Vyšší dávky damiany mohou navodit mírný pocit euforie. Listy mají podružný projímavý účinek, který je výraznější při vyšším příjmu a může způsobit uvolňování stolice.

Damiana mexická: Kontraindikace: Damiana má prokázané hypoglykemické účinky u zvířat. Osoby s cukrovkou a hypoglykémií by měly užívat tuto rostlinu opatrně, hladiny krevního cukru by měly být sledovány pro tento možný účinek. Damiana má tradiční využítí jako abortivum a je proto kontraindikovaná během těhotenství. Je kontraindikována v těhotenství, po dobu kojení (kvůli přítomnosti alkaloidů). Mezi další kontraindikace patří neklid, nespavost, tachykardie, syndrom dráždivého tračníku, (svým účinem pravděpodobně stimuluje ústřední nervový systém). Doporučuje se nemíchat damianu s jinými stimulačními drogami (káva, čaj, guarana, kola, ginseng, etc). Damiana je obecně považována za bezpečnou, ale vyhněte se používání Damiany v případě onemocnění jater. Kdo trpí chudokrevností, měl byse zříci vnitřního použití Damiany, protože tanin obsažený v Damianě svým efektem vážícím železo může zhoršit chudokrevnost.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. vypít maximálně 1 dávku ráno.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Damiana je široce dostupná ve většině prodejen zdravé výživy a obchodních domů s přírodními produkty v mnoha variantách a formách - od čajových směsí, kapslí, a tabletek až k tekutým tinkturám a extraktům.
Většina bylinářů dává přednost použití damiany v kombinaci s dalšími léčivými rostlinami, proto může být nalezena v celé řadě bylinných kombinací.
Doba působení obnáší asi 1-1,5 hodiny. Avšak účinek lze pozorovat ve velmi různě silné intenzitě.
Jako nervové tonikum se kombinuje s Avena sativa, Cola vera, Scuttelaria lateriflora, ev. Humulus lupulus v závislosti na situaci.
Nálev: Tradiční příprava požaduje na 2–4 g sušených listů spaření šálkem vařící vody; berou se 2–3 šálky denně.
Nebo:
Nálev: Jedna dezertní lžíce na šálek. Jeden až tři šálky za den.
Nebo:
Damiana může být použita na nejrůznější způsob: jako čaj se nechá asi 1 polévková lžíce suché byliny vzkypět s 0,25 l vody potom 5 minut dát táhnout. Velmi oblíbené jsou také směsi se šantou kočičí, nebo přídavek Yohimbe.
Nebo:
Nálev: 1 vrchovatá čajová lžička na šálek vody.
Nebo:
Příprava čaje z Damiany : 2 polévkové lžíce natě Damiany - (sušené) svařit s 500 mililitry vody, 5 minut nechat táhnout, scedit.
Nebo:
Pro přípravu čaje přidejte 1 šálek (250 ml) vařící se vody na 1/4 kávové lžičky (1 gram) usušených listů a nechte vyluhovat deset až patnáct minut. Lidé mohou pít tři šálky (750 ml) denně. Mírný euforizující a afrodisiakální účinek tohoto nálevu přetrvává asi 1,5 hodiny.
Alternativně: 2–4 ml kapalného extraktu nebo 3–4 gramy práškovaného listu, ev. tabletky nebo tobolky brané dvakrát denně.
Nebo:
Střední dávka byliny: 1:1, 60% - 3–6 ml za den.
Nebo:
Tekutý výtažek (1:1): 30 - 50 kapek, jednou až tři krát za den.
Nebo:
1:4 koncentrovaný tekutý extrakt: 10 - 30 kapek 1 - 4 krát denně.
Suchý výtažek (5:1): 100 - 300 mg/kapsle. Jedna nebo dvě kapsle za den.
Nebo:
Mohou také být užívané tabletky nebo tobolky (400–800 mg. třikrát denně).
Tinktura (1:10): 50 - 100 kapek, jednou nebo dvakrát za den.
Nebo:
Pro použití ve formě tinktury vezměte 1/2–3/4 čajovou lžičku (2–3 ml) třikrát denně.
Nebo:
Účinné (jako afrodisiakum) jsou asi alkoholické výtažky: K tomu se 20 g suché natě Damiany vloží do 0,7 l rumu k tomu přijde potom ještě nějaká skořice a vanilka a vše se ponechá na nejméně 2 týdny na teplém místě.
Nebo:
Damiana hodí se také k vykvašení např. s Muira puama.
Nebo:
Pálenka Damiana:
» 20 gramů natě damiany - (sušené)
» 20 gramů plodů sabal - (ovoce zakrslé palmy)
» 2 vanilkové lusky
» 4 tyčinky skořice
» 2 gramy muškátového květu
» 0,5 gramu kořene Galgantu
» 0,7 litru bílého rumu
Přísady se smísí, 10 dní přikryté potmě nechat táhnout, občas dobře protřepat, scedit (bylinkový zbytek dobře vylisovat).
Tato bylinná pálenka se skvěle hodí u nervózního vyčerpání, impotence a nedostatečnosti sexuálního pudu. Meměly by se ovšem pít denně víc než 2 likérové sklenky, jinak se dosáhne možný opak toho, co se původně chtělo dosáhnout.
Kouří se Damiana čistá nebo se smíchá s jinými bylinami. Když se užívá jako náhrada marihuany, potom je velmi působivá směs s locikou jedovatou a Yohimbe.
Jako velmi vhodné se ukázaly také inhalace v inhalátoru. Tyto jsou velmi účinné a zároveň šetrné.

Lze nahradit: Turnera diffusa a Turnera aphrodisiaca jsou v obchodě s bylinami obecně považované za stejnou rostlinu. Blízce příbuzný druh: Turnera ulmifolia je podobný vzhledem a chemickým složením, ale nemá stejnou tradici v léčebném použití. Běžné jméno Damiana zahrnuje druhy Turnera aphrodisiaca, který je možno užívat zaměnitelně s Turnera diffusa.

Popis

Damiána list 50g
Damiána list 50g