Citronová tráva 40g

Název

Citronová tráva 40g

Vědecký název

Cymbopogon citratus herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Citronová tráva nať
Složení: Cymbopogon citratus herba. Citronová tráva je druh trávy rostoucí v tropech. Připomíná svou vůní meduňku, jinak bývá tato tráva nazývána jako citronela nebo voňatka. Čaj z citronové trávy osvěžuje a podporuje schopnost koncentrace a myšlení. Citronela povzbuzuje při dlouhodobém zatížení, má příznivé účinky při léčení výronů, otoků a modřin. Celá rostlina velmi příjemně voní po citronu, díky obsahu vonných silic citralů. Používá se samotná na přípravu velmi osvěžujícího nápoje bez kofeinu, nebo na dochucení jiných bylin (maté, zelený čaj). Voňatky se používají k přípravě osvěžujících koupelí. Hodí se do kari pokrmů, polévek, k rýbám, měkkýšum, drůbežímu i vepřovému masu. Užívání: 2 čaj. lžičky na 0,25l vařící vody, vyluhovat 5 min.

  • Léčivé účinky: oficiální

Citronka Voňatka Winterova: GIT: Oficiální - Citronelová silice má i karminativní efekt.

Citronka Voňatka Winterova: Ostatní: Oficiální vnitřní - Droga je skoro výlučně čichové a chuťové korigens.

Citronka Voňatka Winterova: Ostatní: Oficiální zevní - Citronelová silice tvoří přísadu do mastí nebo mazadel dráždících kůži.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Citronka Voňatka Winterova: Poznámky: Citronelal tvoří surovinu pro polosyntézu mentolu. Hojně se nachází i v Oleum citronellae vietnamského původu, který se izoluje z druhu Cymbopogon schoenanthus (L.) Spreng. (obsahuje stejné množství citronelalu jako citralu - po 20%). V ayurvédském a čínském lékařství, resp. v čínské a indické kuchyni se občas setkáváme s pojmem "citronová tráva". Jde o rozsáhlý rod tropických travin Cymbopogon z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Rod zahrnuje asi 30 druhů a několik kultivarů. Nejznámější je dnes už pěstovaná voňatka Winterova, obsahující citronellovou silici s 90% geraniolu. V čajovině Himal (s 85% chebule srdčité) bylo použito voňatky křivolaké (Cymbopogon flexosus Stand), která je zdrojem lemongrasové silice a slouží také jako výchozí materiál k přípravě vitamínu A. Velmi často se také využívá voňatka citrusová (Cymbopogon citratus (DS.) Stapf), která nachází využití nejen jako surovina, ale i jako koření.

Užívání

Užívání: 2 čaj. lžičky na 0,25l vařící vody, vyluhovat 5 min.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Citronová tráva 40g
Citronová tráva 40g