Citronová kůra 50g

Název

Citronová kůra 50g

Vědecký název

Citrus limon cortex

Používané části

Kůra

Fotografie

Účinky

Citronovník pravý
Složení: Citrus limon cortex. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako prostředek při horečnatých onemocněních. Citrusový pektin účinně snižuje hladinu krevního cholesterolu a v kombinaci s přítomným vitaminem C můžeme rovněž hovořit o poměrně výrazném účinku protisklerotickém. Citrony obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou a pantotenovou a vitamin C, ovšem méně, než se všeobecně předpokládá, asi 60 mg%. Z minerálních látek je nejvyšší obsah draslíku, asi 150 mg; dále je zde sodík, vápník, hořčík, mangan, železo, měď, zinek, fosfor, síra a organické kyseliny. Užívání: 1,5 čajovou lžičku podrcené kůry přelít 3,5 dcl studené vody, macerovat 5 hod. vypít maximálně 1 dávku.

  • Léčivé účinky: lidové

Citrus limonový: GIT: Lidové - Citronová šťáva povzbuzuje zažívání.

Citrus limonový: Kardiovaskulár: Lidové - Citrusový pektin účinně snižuje hladinu krevního cholesterolu a v kombinaci s přítomným vitamínem C můžeme rovněž hovořit o poměrně výrazném účinku protisklerotickém.

Citrus limonový: Urogenitál: Lidové - Citrony podporují odvodnění (diuretikum).

Citrus limonový: Neuropsych.: Lidové - Citronová šťáva posiluje nervovou soustavu. Při bolestech hlavy se dává trochu citronové šťávy do horké černé kávy nebo čaje.

Citrus limonový: Respirační: Lidové - Ředěná citronová šťáva je ideálním nápojem při horečnatých onemocněních.

Citrus limonový: Ostatní: Lidové vnitřní  - Citrony podporují pocení (diaforetikum). Spolehlivý protikurdějový účinek (kurděje - nemoc z nedostatku vitamínu C) má denní dávka již 2-3 polévkových lžic citronové šťávy. Vzhledem k víceméně potravinovému charakteru citronů není dávkování nijak přísně vymezeno.

Citrus limonový: Ostatní: Lidové zevní - Při bolestech hlavy se potře čelo několikrát šťávou z rozříznutého citronu, která zmenšuje bolesti a osvěžuje. Citronová šťáva se užívá ke kloktání při bolestech v krku. Horká citronová limonáda se pije při chrapotu. Chceme-li mít pěkné bílé ruce, je možno je potírat citronovou šťávou ke které se přidá trochu soli, a tekutina se nechá vsáknout do kůže bez osušení. Citronová silice má účinky protiplísňové a zejména v kombinaci se silicí australského čajovníku (TTO, Oleum cajeputi) je antimykotické spektrum velmi široké.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Citrus limonový: Homeopatie: Homeopaticky se cotroník nezpracovává.

Citrus limonový: Kosmetika: V kosmetice se uplatňuje jak citronová šťáva, tak i silice. Velmi oblíbené jsou citronové masky, protože dokonale stahují a čistí pleť. Uveďme si tento jednoduchý předpis. Citron nakrájíme na plátky, vložíme do sklenice a přelijeme 30% lihem. Po týdenním vyluhování namočíme do této tekutiny vatu , přiložíme ji na 15 min. na obličej a potom omyjeme vlažnou vodou. Citronová šťáva se přidává do krémů, pleťových a vlasových šamponů a do koupelí. Pro kosmetické účely se vyrábí v sušené standardní formě. Citrónová silice se často používá v parfumerii do vonných kompozic. V kosmetice můžeme využít účinků citronové šťávy na ošetřování mastné a nečisté pleti s rozšířenými žilkami.

Citrus limonový: Poznámky: Citrony i ostatní citrusové plody bývají někdy označovány za léčivé potraviny. Velmi podobné uplatnění jako oplodí z pomerančů má i oplodí u citronů. Jeho silice se získává lisováním čerstvého oplodí. Malý farmaceutický význam, zato velké uplatnění v parfumerii mají některé další druhy, jako je Citrus aurantium subsp. bergamia - citroník pomerančový pergamský. Jeho oplodí poskytuje bergamotovou silici - Oleum bergamottae, která se často přidává do kolínských vod. Podobné použití má i silice z květů hořkých pomerančů - Oleum neroli nebo z listů - Oleum petitgrain. Všechny uvedené silice jsou bohaté na linalol, linalylacetát, ale i kumarin bergapten (5%), který může vyvolat poruchy kožní pigmentace (proto se silice nesmějí přidávat do krémů na opalování a před opalováním není radno se natírat kolínskou vodou). Jestliže 10 kapek citronové silice rozpustíme ve 20 ml lékárenského denaturovaného lihu, získáme mimořádně účinný prostředek na čištění brýlových skel.

Citrus limonový: Toxicita a nežádoucí účinky: S vyjímkou velmi vzácné alergie nemá podávání citronů žádné kontraindikace a nejsou známy ani výraznější nežádoucí účinky.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku podrcené kůry přelít 3,5 dcl studené vody, macerovat 5 hod. vypít maximálně 1 dávku.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Popis

Složení: Citrus limon cortex.

Citronová kůra 50g
Citronová kůra 50g