Chrpa květ se zákrovem 30g

Název

Chrpa květ se zákrovem 30g

Vědecký název

Cyanus segetum flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Chrpa polní květ
Složení: Cyanus segetum flos. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako prostředek močopudný a žlučopudný. Dnes se používá pouze v ophtalmologii, kde vedle světlíku a měsíčku tvoří třetí drogu pro léčbu zánětlivých i hnisavých očních chorob. Může se ovšem podávat i pro podporu chuti k jídlu a k lepšímu trávení. Droga obsahuje antokyanové glykosidy, například cyanin, dále hořčiny, saponiny a minerální látky. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 10-15 min. popíjet 2x denně
.

  • Léčivé účinky: oficiální

Chrpa polní: GIT: Oficiální - Žlučopudný účinek této rostliny je velmi mírný na to, aby se mohla užívat samostatně, proto se kombinuje s jinými cholagogickými rostlinami. Pro obsah hořké látky centaurinu se chrpa nověji zařazuje mezi amára (hořčinové prostředky). Osvědčila se i při poruchách trávení spojených s nechutenstvím a při žaludečních obtížích.

Chrpa polní: Urogenitál: Oficiální - Antokyanové glykosidy mají výrazné diuretické účinky (několikanásobně zvyšují vylučování moče). Vysokou účinnost však mají pouze ve formě záparů. Nejlépe rozpustný ve vodě je cyanin. Mimo povzbudivého působení na vylučování moče antokyany ovlivňují i kvalitu pdpadových metabolitů. Zápary se uplatňují také jako pomocný prostředek při močových kaméncích.

Chrpa polní: Ostatní: Oficiální vnitřní - Tvoří zkrášlovací přísadu čajovin.

Chrpa polní: Ostatní: Oficiální zevní - Protizánětlivé a antiseptické vlastnosti chrpy se využívají jak na léčení nehojících se ran, tak při hnisavých očních zánětech, protože výluhy drogy nedráždí oční spojivky. Na oplachování očí je možno přidat drogy: Herba euphrasiae a Flos chamomillae.

  • Léčivé účinky: lidové

Chrpa polní: GIT: Lidové - Užívala se proti žloutence. Při žloutence se spaří 10 g květu na šálek čaje a pijí se 3 šálky denně. Droga má žlučopudný účinek (choleretium). Může se podávat i pro podporu chuti k jídlu a k lepšímu trávení.

Chrpa polní: Kardiovaskulár: Lidové - Zápar se užíval proti "bouchání srdce".

Chrpa polní: Urogenitál: Lidové - Výtažek smíšený s pivem mírnil bolesti v močových cestách. Droga má močopudný účinek (diuretikum).

Chrpa polní: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se v metabolických čajovinách.

Chrpa polní: Respirační: Lidové - Droga se užívá jako výborné koření (v podobě čaje) při plicních chorobách, hlavně po přestálém zánětu plic a při počínajících souchotinách.

Chrpa polní: Kůže: Lidové - Užívala se jako přísada do vodiček na vlasy.

Chrpa polní: Ostatní: Lidové zevní - Užívala se do očních vod jako mírné antiseptikum, k omývání ran a vředů. Odvar se užívá na obklady při očních zánětech. Dává se 10 g sušeného květu na 1/4 l odvaru, ve kterém se smočí čisté pláténko, které se na noc přikládá na oči.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

DIURETIKUM, KORIGENS BARVY, KORIGENS VZHLEDU, antiflogistikum, amarum, antiseptikum, cholagogum, metabolikum.

Chrpa polní: Homeopatie: Pro homeopatické zpracování se používá květ, sbíraný v době plného květu, nejlépe dopoledne kolem desáté hodiny. Zpracovává se podle §3 s použitím lihu 90%. Základní esence se pak ředí dále lihem 30% až do potence D5. Obecně se používá ředění D3 s dávkováním 3krát denně 7 kapek po jídle. Tinkturu je možno podávat i dlouhodobě. Užívání je podobné jako v alopatii, navíc se tinktura přidává do přípravků na mytí vlasů proti lupům, proti vodnatelnosti a při žloutence.

Chrpa polní: Poznámky: Z květních lupínků se izoluje azurověmodré barvivo cyanin, kterým se přikrašlují kosmetické přípravky. K tomu se nesbírají celé úbory, ale pouze trubkovité kvítky. Cyanin je rozpustný ve vodě, ale nerozpustný v alkoholu, éteru, chloroformu a kyselině sírové. Často tvoří pouze zkrášlující přísadu do čajovin. Pěstované plnokvěté formy se léčebně nevyužívají. Ve světové alternativní medicíně se chrpa často využívá pro povrchovou aplikaci na oči a na pokožku.

Chrpa polní: Toxicita a nežádoucí účinky: Nejsou známy žádné škodlivé účinky ani kontraindikace, nejsou známy ani následky předávkování, takže můžeme drogu užít všude a bez obav i dlouhodobě.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 10-15 min. popíjet 2x denně
.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Lékové formy: sušený chmel, tablety, tinktura, extrakt.
V praxi se vychází z předpokladu, že lupulin i šištice mají stejný účinek ovšem s tím, že působení šištic je znatelně slabší, a proto jim dáváme většinou přednost před razantně působícím lupulinem. Skladováním drogy její působnost rychle klesá, a proto u starší drogy musíme volit větší dávky, drogu starší jednoho roku raději z použití zcela vyloučíme. Je vhodné připravit z čerstvé drogy tinkturu pro použití na dobu, kdy droga není k dispozici. Dávkování tinktury je obvyklé. Chmel se velmi dobře snáší s ostatními drogami a je vhodný do kombinací. U čerstvé drogy volíme opatrnější dávkování. Chmel není vhodný pro příliš dlouhé užívání a proto pokud je nutné další podávání, přecházíme nejpozději po 3 měsících léčby na jinou drogu.

Macerát ze Strobilus lupuli má jednotlivou dávku 0,5 g. Běžně se užívají i vyšší dávky: 1-2 g vícekrát denně, nebo 1 kávová lžička na šálek macerátu. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15 g.

Chmelové šištice se dávkují 1 kávová lžička (1-2 g) na šálek záparu (nebo jako macerát) - pije se na noc, hlavně když jde o nespavost a sexuální předrážděnost (jinak několikrát denně - literatura uvádí nejvyšší denní dávku 15 g).
Nebo:
Zápar ze Strobilus lupuli má jednotlivou dávku 0,5 g. Běžně se užívají i vyšší dávky: 1-2 g vícekrát denně, nebo 1 kávová lžička na šálek záparu. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15 g.
Nebo:
Z chmelových šištic se připravuje zápar ze lžíce drogy na 2,5 dl vody (pít 2-3x denně po 1 dl jako stomachikum, ale i tonikum a spasmolytikum).
Nebo:
Ze šištic se připravuje nálev nebo macerát ze 2-3 g drogy na sklenici vroucí vody. Maximální jednotlivá dávka činí 10 g (jen výjimečně), denní 15 g.

Jako průměrná dávka Glandulae lupuli se uvádí 0,3 g. Užívá se v pilulkách, kapslích apod. V praxi se běžně ordinuje 0,5-1 g pro dosi 2-3x denně jako sedatívum a 1-2 g pro dosi 2-3x denně jako hypnotikum. Může se kombinovat s Extractum valerianae spissum.
Nebo:
Chmelové žlázky se dávkují v množství 0,5-1 g (1-3 g) 2-3x denně, (v pilulkách apod.).
Nebo:
Jako hypnotikum neboli uspávací prostřdek můžeme doporučit dávku prášku 1 až 1,5 g asi hodinu před spaním a dávku 1,5 až 2 g těsně před spaním.

Extractum lupuli má jednotlivé dávky 0,2 g.
Nebo:
Chmelový extrakt je oblíbený při nespavosti. Připravuje se následovně: 20 g chmele nechá 3 dny stát v teple a světle se 100 g lihu. Z této tinktůry před spaním se užívá 20 kapek na cukr.

Lupulin se užívá v malých dávkách - 30 minut před jídlem jako stomachikum (2-4x denně po 0,25 g), po jídle jako sedatívum (0,5-1 g) nebo hypnotikum (max. 2 g). Lupulinový prášek napomáhá i střevní peristaltice a činnosti žaludku.
Nebo:
Lupulin se podává jako prášek, 0,5-1 g, 2-4x denně pod lékařským dozorem, protože u disponovaných osob může způsobit alergickou reakci, např. vasomotorickou rýmu.

Popis

Složení: Cyanus segetum flos. 

Chrpa květ se zákrovem 30g
Chrpa květ se zákrovem 30g