Chmel šištice 20g(20x1,5g)

Název

Chmel šištice 20g(20x1,5g)

Vědecký název

Humulus lupulus

Používané části

Jiná část

Fotografie

Účinky

  • Léčivé účinky: oficiální

Chmel otáčivý: GIT: Oficiální - Hořčiny (mimo jiných hlavně humulon a lupulon) napomáhají vylučování žaludeční šťávy. Zvýšenou opatrnost při ordinování drogy vyžadují estrogenní účinky hořčin - představují 300 000 m.j. ve 100 g drogy. Přibližně u čtyřiceti druhů choroboplodných bakterií byly zjištěny antibakteriální účinky sloučenin pryskyřice (mimo jiné i u Staphylococcus aureus). Osvědčuje se adjuvantní užívání drogy při nedostatečném vylučování žaludeční šťávy, spojeném s chronickou kvasnou nebo hnilobnou dyspepsií. Drogy se pro svoji hořkou chuť užívají jako stomachika.

Chmel otáčivý: Neuropsych.: Oficiální - Experimentálně byl prokázán tlumivý účinek lupulinu na mozkovou kůru, stejně jako na reflexní dráhy v prodloužené míše: zpomalila se srdeční akce a uvolnilo se napětí hladké svaloviny střev. Proto je možno drogu použít při nervové předrážděnosti a při pocitu napětí, spojeném s nespavostí. V této indikaci často nahradí barbituráty. Chmelové žlázky se užívaly jako sedativum, mírné hypnotikum a proti bolestem hlavy. Jako sedatívum se kombinuje např. s kořenem kozlíku, listem meduňky nebo máty, natí třezalky či plody hlohu.

Chmel otáčivý: Respirační: Oficiální - Přibližně u čtyřiceti druhů choroboplodných bakterií byly zjištěny antibakteriální účinky sloučenin pryskyřice (mimo jiné i u Mycobacterium tuberculosis hominis a u Staphylococcus aureus). Osvědčuje se adjuvantní užívání drogy při při plicní TBC, kde potencování účinku antituberkulotik dosáhneme přidáním drogy s vyšším obsahem křemíku. V oblasti prevence se užívá jako pomocné antituberkulotikum spolu s plicníkem, konopičkou, truskavcem ptačím, přesličkou a listem ořešáku královského.

Chmel otáčivý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Jako antiseptikum se kombinuje hlavně s tříslovinovými drogami.

Chmel otáčivý: Kůže: Oficiální - Užívá se na dráždění kůže (i při revmatismu - derivační účinek) a při furunkulóze.

Chmel otáčivý: Ostatní: Oficiální zevní - Užívá se na dráždění kůže (i při revmatismu - derivační účinek).

  • Léčivé účinky: lidové

Chmel otáčivý: GIT: Lidové - Chmel snižuje reflexní dráždivost a současně stimuluje činnost trávicího traktu, takže jeho aplikace je vhodná např. při žaludeční neuróze, kdy uklidňuje a přitom udržuje v rovnováze trávicí činnost. Ze stejných důvodů se užívá při léčbě dráždivého tračníku. Odvar z chmele se užíval při špatném trávení a také při žloutence. Hořčiny chmele podporují trávení. Chme se užívá při dyspetickém nadýmání.

Chmel otáčivý: Kardiovaskulár: Lidové - Chmel se užívá při bušení srdce nervového původu.

Chmel otáčivý: Urogenitál: Lidové - Chmel se užíval jako mírný močopudný prostředek a na podporu menstruace. Droga působí také estrogenně, čehož se terapeuticky využívá při klimakterických obtížích a při regulaci menstruačního cyklu u žen a při zánětu prostaty nebo při tzv. prostatismu (chronické předráždění) u mladších mužů. V oblasti prevence se používá při menstruačních potížích: se šalvějí, květem slézu, kontryhelem, řebříčkem, hluchavkou.(32).
Chmel se užívá jako mužské afrodisiakum.

Chmel otáčivý: Neuropsych.: Lidové - Rostlina se užívala jako narkotikum. Chmel se využívá při nervové vyčerpanosti, nespavosti, pohlavní předrážděnosti, při bušení srdce nervového původu. V prevenci se užívá jako sedativum ve směsi s třezalkou, kozlíkem, hlohem, meduňkou, hluchavkou, jako anafrodisiakum s kozlíkem a mátou.

Chmel otáčivý: Skelet + svalstvo: Lidové - Chmel snižuje svalové napětí a spasmy (myorelaxans).

Chmel otáčivý: Respirační: Lidové - Chmel se používá jako pomocný prostředek při plicní TBC.

Chmel otáčivý: Ostatní: Lidové vnitřní - Chmel se užívá i proti křečím a jako analgetikum. Dále má droga mírný účinek antibiotický a tuberkulostatický. CHmel působí desinfekčně a antisepticky. Popsáno je též určité působení kancerostatické. V prevenci se užívá jako pomocné kancerostatikum (při prekancerózách a v rehabilitaci po chirurgickém zákroku pro nádorové onemocnění): především s měsíčkem (zevně i vnitřně), dále s kostivalem, heřmánkem, kořenem lékořice, zemědýmem, jitrocelem.

Chmel otáčivý: Kůže: Lidové - Zevně se užívá formou obkladů při zánětu kůže.

Chmel otáčivý: Ostatní: Lidové zevní - Užívá se na špatně se hojící rány a do posilujících koupelí. Zevně se užívá formou obkladů při zánětu nervů a revmatismu. Fytoncidní působení se může uplatnit v kloktadlech a v jiných přípravcích s antiseptickým působením. Chmelové šištice se přidávají i do polštářků pro uklidnění.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Extrakty ze žlázek se uplatňují jako:
SEDATIVUM, HYPNOTIKUM, STOMACHIKUM, AMARUM, anafrodisiakum, antibiotikum,
Chmelové šištice se používají jako:
SEDATIVUM, ANAFRODISIAKUM, AMARUM, STOMACHIKUM, AROMATIKUM, diuretikum, antiseptikum, fytoncidum.

Chmel otáčivý: Homeopatie: V homeopatii se zpracovávají především čerstvé žlázky, z nichž se připravuje esence, ovšem využít můžeme i čerstvé chmelové šištice, které zpracováváme podle §3 nebo §4 s použitím lihu 80%. Dále se obě tinktury ředí lihem 40% až do potence D4. Obecně se užívá u šištic ředění D3 a u lupulinu ředění D4 takto:
- u šištic 3krát denně 8 kapek před jídlem, jeden týden, další tři týdny 3krát denně 10 kapek, před jídlem.
- u žlázek (lupulinu) 4krát denně 12 kapek před jídlem, 5 dní, a potom 25 dní 3 krát denně 15 kapek.
Účinkem se obě tinktury poněkud liší. Zatímco tinktura ze šištic působí jemněji, tinktura ze žlázek působí razantně a navíc má speciální účinek jako diuretikum, proti pohlavní předrážděnosti a také jako hypnotikum, tedy proti nespavosti. Lze ovšem říci, že obě drogy mají především uklidňující účinek.

Chmel otáčivý: Kosmetika: Kosmetika využívá hormonálně účinných složek chmelové drogy ke zpomalení a oddálení tzv. stárnutí pleti. Není to žádný nový objev. Je například známo, že pivovarské kaly se užívaly do omlazujících lázní již ve středověku. Extrakty z chmele se přidávají do krémů, pleťových vod a mlék určených pro sitlivou pleť a na ochablou a nečistou pokožku. Uplatňují se rovněž jako přísada do klidnících a regeneračních koupelí a hlavně ve vlasové kosmetice ve speciálních "pivních" šamponech, které omezují lámavost vlasů a zvyšují jejich lesk. Ostatně k vlasovým koupelím dobře poslouží i pivo.

Chmel otáčivý: Prevence: 
Chmel má široké preventivní využití, zejména v čajových směsích:
a) jako sedativum: s třezalkou, kozlíkem, hlohem, meduňkou, hluchavkou
b) jako anafrodisiakum: s kozlíkem a mátou
c) při menstruačních potížích: se šalvějí, květem slézu, kontryhelem, řebříčkem, hluchavkou
d) jako pomocné antituberkulotikum: s plicníkem, konopičkou, truskavcem ptačím, přesličkou a listem ořešáku královského
e) jako pomocné kancerostatikum (při prekancerózách a v rehabilitaci po chirurgickém zákroku pro nádorové onemocnění): především s měsíčkem (zevně i vnitřně), dále s kostivalem, heřmánkem, kořenem lékořice, zemědýmem, jitrocelem.

Chmel otáčivý: Poznámky: Mladé chmelové výhonky jsou chutnou a zdravou zeleninou. V lodyze jsou silná lýková vlákna, kterých se užívalo jako technických vláken k výrobě hrubých tkanin. Mladé jarní chmelové výhonky, tzv. chmelové pazoušky, se užívají v kuchyni jako chmelová chřest. Chmel obsahuje vysoký podíl extrogenu, což má zas následek, že příliš mnoho piva může vést u mužů ke ztrátě libida.
Vlastnosti: Chladivá, vysušující, hořká, mírně štiplavá.
Působení: Sedativum, anafrodiziakum, amarum, diuretikum, obnovující tonikum pro nervovou soustavu.
Užívané části: 
Šištice: K léčebným účelům se používají květy samičích rostlin, tzv. šištice. Vlastnosti rostlin se značně mění s jejich stářím - s tím, jak jejich složky oxidují. Šištice je nejépe užívat čerstvé, a to při nespavosti. Sušený chmel přidávaný za tím účelem do polštářů by se měl obměňovat každýcxh několik měsíců§, protože staré sušené šištice mohou mít naopak povzbudivý účinek.
Nálev: Při nespavosti přidejte do šálku vroucí vody 2 čajové lžičky chmele a vyluhujte po odbu pěti minut. Lze použít i čerstvě sušený nebo zmražený chmel.
Tinktura: Při nervovém napětí a rozrušení užívejte třikrát denně max. 2 ml tinktury jako sedativum. Při syndromu dráždivého tlustého střeva kombinujte s dalšími bylinami pro zažívání, jako jsou proskurník lékařský, jitrocel, heřmánek a máta peprná. Při žaludeční neuróze nakapejte 1,5 ml na kostku cukru. Předepisuje se i při některých sexuálních potížích včetně předčasné ejakulace.
Obklad: Polštářek ze složené gázy namočený v nálevu nebo ředěné tinktuře použijte na varikózní vředy.
Omývání: Při chronických vředech, kožních vyrážkách a poraněních užijte nálev z čerstvého nebo čerstvě usušeného chmele.
Tobolky: Lze koupit. Jako aperitivum užívejte před jídlem. Neužívejte bez přerušení déle než několik dnů.

Chmel otáčivý: Toxicita a nežádoucí účinky: I když v terapeutických dávkách je droga celkem bezpečná, nadměrné užívání může vyvolat nepříznivé vedlejší účinky. Rostoucí rostlina může způsobovat kontaktní dermatitidu. Chmel u citlivějších lidí (především u žen) někdy vyvolává alergické projevy - kožní a oční záněty, vyrážky, zvracení, zpomalení dechu apod. Při samostatném užití drogy vzniká poměrně brzy návyk na její působení, takže účinnost se snižuje a častější jsou i alergické reakce, proto je vhodnější její kombinování do směsí. Pravděpodobnost vzniku alergie stoupá u disponovaných lidí s výší léčebné dávky a s délkou trvání léčby. Proto k léčbě chmelem přistupujeme vždy odpovědně a dáváme přednost jeho kombinacím s jinými bylinami.

Chmel otáčivý: Kontraindikace: Chmel působí na nervovou soustavu jako mírné depresívum a proto by se při depresích neměl užívat.

Užívání

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Lékové formy: sušený chmel, tablety, tinktura, extrakt.
V praxi se vychází z předpokladu, že lupulin i šištice mají stejný účinek ovšem s tím, že působení šištic je znatelně slabší, a proto jim dáváme většinou přednost před razantně působícím lupulinem. Skladováním drogy její působnost rychle klesá, a proto u starší drogy musíme volit větší dávky, drogu starší jednoho roku raději z použití zcela vyloučíme. Je vhodné připravit z čerstvé drogy tinkturu pro použití na dobu, kdy droga není k dispozici. Dávkování tinktury je obvyklé. Chmel se velmi dobře snáší s ostatními drogami a je vhodný do kombinací. U čerstvé drogy volíme opatrnější dávkování. Chmel není vhodný pro příliš dlouhé užívání a proto pokud je nutné další podávání, přecházíme nejpozději po 3 měsících léčby na jinou drogu.

Macerát ze Strobilus lupuli má jednotlivou dávku 0,5 g. Běžně se užívají i vyšší dávky: 1-2 g vícekrát denně, nebo 1 kávová lžička na šálek macerátu. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15 g.

Chmelové šištice se dávkují 1 kávová lžička (1-2 g) na šálek záparu (nebo jako macerát) - pije se na noc, hlavně když jde o nespavost a sexuální předrážděnost (jinak několikrát denně - literatura uvádí nejvyšší denní dávku 15 g).
Nebo:
Zápar ze Strobilus lupuli má jednotlivou dávku 0,5 g. Běžně se užívají i vyšší dávky: 1-2 g vícekrát denně, nebo 1 kávová lžička na šálek záparu. Maximální jednotlivá dávka je 10 g a maximální denní dávka 15 g.
Nebo:
Z chmelových šištic se připravuje zápar ze lžíce drogy na 2,5 dl vody (pít 2-3x denně po 1 dl jako stomachikum, ale i tonikum a spasmolytikum).
Nebo:
Ze šištic se připravuje nálev nebo macerát ze 2-3 g drogy na sklenici vroucí vody. Maximální jednotlivá dávka činí 10 g (jen výjimečně), denní 15 g.

Jako průměrná dávka Glandulae lupuli se uvádí 0,3 g. Užívá se v pilulkách, kapslích apod. V praxi se běžně ordinuje 0,5-1 g pro dosi 2-3x denně jako sedatívum a 1-2 g pro dosi 2-3x denně jako hypnotikum. Může se kombinovat s Extractum valerianae spissum.
Nebo:
Chmelové žlázky se dávkují v množství 0,5-1 g (1-3 g) 2-3x denně, (v pilulkách apod.).
Nebo:
Jako hypnotikum neboli uspávací prostřdek můžeme doporučit dávku prášku 1 až 1,5 g asi hodinu před spaním a dávku 1,5 až 2 g těsně před spaním.

Extractum lupuli má jednotlivé dávky 0,2 g.
Nebo:
Chmelový extrakt je oblíbený při nespavosti. Připravuje se následovně: 20 g chmele nechá 3 dny stát v teple a světle se 100 g lihu. Z této tinktůry před spaním se užívá 20 kapek na cukr.

Lupulin se užívá v malých dávkách - 30 minut před jídlem jako stomachikum (2-4x denně po 0,25 g), po jídle jako sedatívum (0,5-1 g) nebo hypnotikum (max. 2 g). Lupulinový prášek napomáhá i střevní peristaltice a činnosti žaludku.
Nebo:
Lupulin se podává jako prášek, 0,5-1 g, 2-4x denně pod lékařským dozorem, protože u disponovaných osob může způsobit alergickou reakci, např. vasomotorickou rýmu.

Popis

x

Chmel šištice 20g(20x1,5g)
Chmel šištice 20g(20x1,5g)