Chaluha bublinatá 100g

Název

Chaluha bublinatá 100g

Vědecký název

Vesiculosus fucus

Používané části

Jiná část

Fotografie

Účinky

Chaluha bublinatá řasa
Složení: Vesiculosus fucus. V lidovém léčitelství se používá při snížené funkci štítné žlázy, při mízní strumě, tuhém otoku, napomáhá ke snižování otylosti, zánětech kloubů a revmatismu. Snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi, krevní tlak a aktivitu trávících enzymů. Zlepšuje zažívání a podílí se na zastavení krvácení. Obsahuje unikátní komplex životně důležitých komponent, deriváty kyseliny alginové (řazené mezi polysacharidy), vitamíny, celou řadu důležitých minerálních látek - Brom, Draslík, Hořčík aj. mannitol, silice, a hlavně Jód. Neužívat při vážných chorobách štítné žlázy např. thyreotoxikóza, není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pokud by výslovně nedoporučil lékař. Může zhoršovat akné. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vřelé vody, vyluhovat 15 min popíjet 3x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Chaluha bublinatá: GIT: Oficiální - Laxativní působení polysacharidů zabraňuje nadměrnému vstřebávání živin u obézních lidí, a tím redukuje jejich hmotnost.

Chaluha bublinatá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Laxativní působení polysacharidů zabraňuje nadměrnému vstřebávání živin u obezních lidí, a tím redukuje jejich hmotnost, proto se extrakt doporučuje i proti obezitě. Účinky jódu zasahuje do metabolismu hormonů štítné žlázy, následkem čehož zrychluje látkovou přeměnu v celém organismu. Droga se uplatňuje jako složka čajovin upravujících porušenou přeměnu látek. Vychází z dost logického předpokladu: ovlivňováním činnosti štítné žlázy, která urychluje svými hormony přeměnu látek v buňkách a významně se podílí na celkovém metabolismu organismu, působí snížení tělesné váhy a pokles krevního tlaku.

  • Léčivé účinky: lidové

Chaluha bublinatá: Kardiovaskulár: Lidové - Uvádí se při vápenatění cév.

Chaluha bublinatá: Celkové metabolické účinky: Lidové - Spálené stélky - Fucus vesiculosus tostus, se pro obsah jódu uplatňují při chorobách štítné žlázy (uvádí se při léčení strumy - Basedowovy choroby). Ve stejných indikacích se používají i další preparáty z drogy. Droga účinně zasahuje do funkce štítné žlázy a výrazně urychluje látkovou výměnu. To ji předurčuje k léčebnému i preventivnímu využití u všech poruch metabolismu, při obezitě a špatné funkci žláz s vnitřní sekrecí. Podává se při léčbě obezity plynoucí z nedostatečné činnosti štítné žlázy. Chaluha by měla být součástí všech čajových směsí, které mají něco společného se snižováním hmotnosti nebo sníženou funkcí štítné žlázy. Kromě jódu má totiž vysoký obsah slizů, které jednak narůstáním svého objemu snižují pocit hladu a jednak pokrývají povrch sliznic střev, a tím brání vstřebávání živin ze střev do krve.

Chaluha bublinatá: Ostatní: Lidové vnitřní - Interně se doporučuje ve formě extraktu nebo zuhelnatělou (Fucus vesiculosus tostus čili Aethiops vegetabilis) při skrofulóze (tuberkulózním zánětu mízních uzlin na krku).

Chaluha bublinatá: Ostatní: Lidové zevní - Droga se zevně doporučuje na obklady při skrofulóze (tuberkulózním zánětu mízních uzlin na krku). Zevně se aplikuje jako antirevmatikum.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

metabolikum, laxans, thyreoidalium

Chaluha bublinatá: Homeopatie: Chaluha je v homeopatii dlouhou dobu užívaná bylina. Surovinou jsou sušené stélky této řasy. Stélky se nejprve očistí, protože obsahují hodně nečistot, zejména písek, a pak se v tenkých vrstvách suší. Sušení probíhá poměrně dobře, hlavně pokud se dosušuje umělým teplem. Po usušení se stélky podrtí a dále upravují podle §3 lihem 90%. Vzniklá základní tinktura D0 se dále ředí lihem 40% až do potence D4. Obecně se nejčastěji užívá potence D2, při obecném dávkování 3x denně 5 kapek, před jídlem, po dobu 2 měsíců. Užívá se pro stejné účely jako v alopatii, především však při poruchách látkové výměny, otylosti, poruchách jódového hospodářství apod. Zejména při současném stavu naší populace je to lék velmi potřebný.

Chaluha bublinatá: Poznámky: Droga je mimo jiné obsažena i v oficiální čajovině na hubnutí REDUKTAN. Nejen z hlediska nestálého obsahu jódu v drogách a tím i nemožnosti přesného dávkování, ale i pro celkovou skladbu čajoviny REDUKTAN je třeba se držet předpisu: po 14-denním pití čaje se kůra přeruší na 14 dní, aby se předešlo možnému návyku organismu. Při objevení se průjmu se pití čaje omezí na 1x denně, nejlépe večer. Dříve byla droga žíhána na popel, který přicházel na trh pod názvem Aethiops vegetabilis. Využíval se pro léčbu strumy a pro podporu hubnutí a dále u některých nemocí lymfatických žláz. Pod skotským názvem kelp je často prodávána jako kvalitní zdroj organicky vázaných minerálů. Její odtučňovací působení je velmi mírné a nenásilné. Nevýhodou je ovšem nepříjemný rybí zápach, který je pro mořské produkty typický. Farmáři na jihu Anglie užívají této řasy jako draselného hnojiva. K terapeutickým účelům se používá několika druhů této mořské řasy. Dlouho byla hlavním zdrojem jódu. Vně se užívala k léčbě strumy, otoku štítné žlázy spojemném s nedostatkem jódu. Později se užívala jako stimulans štítné žlázy při obezitě, kdy měla zvýšit rychlost metabolismu a tím urychlit odbourávání tuků. Objevovala se v četných redukčních přípravcích.
Vlastnosti: Slaná, chladná, vlhká.
Působení: Antirevmatické, protizánětlivé, výživné roborans štítné žlázy, stimuluje metabolismus.
Užívané části:
Stélky: Jako mírný stimulující prostředek metabolismu jsou stélky užitečné při celkové tělesné slabosti a rekonvalescenci. Při vnitřním užívání a vnější aplikaci u nich byly rovněž prokázány antirevmatické vlastnosti. Chaluha bublinatá je bohatá na jód, jehož nedostatek může vést k nedostatečnosti štítné žlázy. Sbírejte ji raději ve zdravém živém stavu přímo z moře, než z pláže.
Tinktura: Užívejte při nedostatečnosti štítné žlázy, jako mírné stimulans metabolismu nebo při revmatických potížích.
Nálev: Užívejte stejně jako tinkturu. Lze jej používat jako součást programu pro snížení hmotnosti, zvláště pokud je obesita spojena s pomalým metabolismem, ale nemělo by se na něj pohlížej jako na snadný prostředek na zhubnutí.
Tablety/tobolky: Jako stimulans metabolismu užívejte 3-6 denně. Mohou pomoci snížit obezitu spojenou se sníženou činností štítné žlázy.
Léčivý olej: Macerujte 500 g sušené chaluhy přes noc v 500 ml slunečnicového oleje. Zahřívejte 2 hodiny ve vodní lázni a sceďte. Olej používejte externě při bolestech artritických kloubů nebo revmatismu.
Upozornění: Stejně jako řada mořských živočichů, je chaluha vystavena nebezpečí znečištění těžkými kovy. Nesbírejte ji v místech, která jsou známa vysokým výskytem kadmia a rtuti.

Chaluha bublinatá: Toxicita a nežádoucí účinky: Při léčbě touto drogou je třeba vzít v úvahu následující námitku: jódová terapie s chaluhou bublinatou a jinými podobnými drogami obsahujícími jód je farmakologicky nepodložená a je třeba ji odmítat, protože nestálý obsah jódu v drogách nedovoluje spolehlivé dávkování. Nekritické používání drog s obsahem jódu může v mnoha případech vést při některých onemocněních k těžkým toxickým poškozením. Vedlejší nebo nežádoucí účinky zatím nebyly zjištěny. Předávkování by ale mohlo vyvolat nevolnost a nutkání na zvracení.

Chaluha bublinatá: Kontraindikace: Droga je kontraindikována při Basedowově chorobě a jiných formách hyperfunkce štítné žlázy.

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vřelé vody, vyluhovat 15 min popíjet 3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Droga se častěji užívá v kombinacích, a to v metabolických a laxativních směsích.

Chaluha se ordinuje v jednotlivých dávkách 5 g. Pro nepříjemný rybí zápach a hořkou chuť se v praxi užívají daleko nižší dávky - např. zápar připravený z 1/2 kávové lžičky na šálek vody se pije po částech 2-3x denně.

Droga se podává v oblastech svého výskytu i při dalších onemocněních, jako je Basedowova choroba, TBC mízních uzlin, ba dokonce při revmatismu a doporučuje se dávka 1-2% odvaru (10 minut vařit) 2-3x po 100 ml denně.

Forma nálevu je vhodná pouze u čajových směsí, kde chaluha netvoří více než 15% objemu. Samostatné podávání formou čaje může způsobit u některých lidí nevolnost, jejímž původem je právě nepříjemná rybí chuť i aroma.
Proto se navrhuje podávat chlauhu, ale i jiné mořské řasy formou prášku, například 3krát denně na špičku kulatého nože, a rychle zapít vodou nebo čajem.

Popis

Složení: Vesiculosus fucus.

Chaluha bublinatá 100g
Chaluha bublinatá 100g