Česnek medvědí list 30g

Název

Česnek medvědí list 30g

Vědecký název

Allium ursinum herba

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Medvědí česnek
Složení: Allium ursinum herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako antibiotikum, jako silný protihnilobný prostředek, jako mírné projímadlo, jako močopudný prostředek, dále prostředek na snižování krevního tlaku, pro očištění a prokrvování. Droga výrazně snižuje krevní tlak. Droga obsahuje glykosid, éterický olej s obsahem aldehydu nestabilního typu, sírany a polysírany vinylové, merkaptan, hořčinu, organické soli (vinylsulfidy a polyvinylsulfidy) a celou řadu dalších účinných látek, o nichž víme právě jen to, že jsou účinné. Užívání: macerát 3 pol.lžíce přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 3 hod. popíjet 1-2x denně. Výborné koření do jídel. Vhodné pro přípravu tinktury.

  • Léčivé účinky: oficiální

Česnek medvědí: GIT: Oficiální - Šťáva z čerstvé rostliny se užívá jako průmyslově vyráběná tinktura, která se indikuje při hnilobných a kvasných žaludečních obtížích, při zánětech tenkého střeva jakéhokoli původu apod.

Česnek medvědí: Ostatní: Oficiální vnitřní - Česnek má výraznou antibakteriální účinnost.

  • Léčivé účinky: lidové

Česnek medvědí: GIT: Lidové - Česnek medvědí má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je to žaludeční a střevní desinficiens, má i antimikrobiální vlastnosti, užívá se jako anthelmintikum, na tzv. posílení žaludku, vyčištění střevního obsahu od škodlivin, při bolestech žaludku a jater. Je vhodný při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami. Rovněž je vhodný při zácpách, které provázejí vnitřní křeč, nebo chorobách střev. Škrkavky a hlísty se po určité době používání česneku ztrácejí. Zlepšuje se výkonnost střev, a proto se ztrácejí i ty obtíže, které se vyskytují u starších lidí a nemírných jedlíků, když jsou střeva lenivá nebo přecpaná. Lidově se cibule používá i proti meteorismu (hlavně jedený vařený). Česnek chrání před střevními epidemiemi. Při střevních potížích se užívá tinktura, a to v dávce 5 kapek v 0,3 litru vody. Působí na zácpu stejně jako na průjem. Můžeme si pomoci i užitím čerstvých listů byliny, které lze přidávat jako zeleninu do polévek nebo jako pažitku nakrájet na chléb s máslem. V takové podobě působí preventivně na zažívací systém.

Česnek medvědí: Kardiovaskulár: Lidové - Česnek medvědí působí na zvýšený krevní tlak a arteriosklerózu (zvápenatění cév). Zde se užívá i ve formě kapek (lihová tinktura). Po užívání česneku se dokonce zlepšuje i stav při onemocnění věnčitých (koronárních) cév. Po užívání česneku polevují žaludkem vyvolané poruchy činnosti srdce, nespavost ale i ty obtíže, jejichž původ je ve zvápenatění cév nebo ve vysokém krevním tlaku, jako závratě, pocit tlaku v hlavě, úzkost. Vysoký tlak pomalu klesá. Droga skutečně úspěšně vylepšuje krevní obraz.

Česnek medvědí: Urogenitál: Lidové - Užívá se při některých ženských chorobách (při výtoku). Česnek jedený vařený se užívá při vodnatelnosti v břiše, na kterou velmi často trpí staří lidé. Čerstvě nasekané listy pročišťují i ledviny a močový měchýř a podporují odchod moče. Droga se užívá jako močopudný prostředek (diuretikum).

Česnek medvědí: Neuropsych.: Lidové - Česnek jedený vařený navozuje spánek, užívá se při léčení nespavosti a závratí. Po užívání česneku polevuje nespavost. Kapky (lihová tinktura) výborně podporují paměť.

Česnek medvědí: Celkové metabolické účinky: Lidové - Česnek medvědí dobře nedoceňujeme jako prostředek čistící krev, který se uplatňuje i při chronicky nečisté kůži. Stále nemocní lidé, kteří mají lišeje, moučnatou tvář, TBC krčních uzlin, kteří jsou revmatičtí, měli by si tento česnek cenit jako zlato. Žádná bylina není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve. Šťáva tvoří chuťovou složku bylinných jarních kůr.

Česnek medvědí: Respirační: Lidové - Česnek jedený vařený dělá zvučný hlas, odstraňuje zastaralý kašel, užívá se při chřipce. Užívá se při zahlenění plic. Vařený s mlékem odlehčuje na prsou. Dále jak ukázaly novější výzkumy, česnek udržuje sterilitu ústní dutiny ještě 5 minut po požití větší dávky, a tím alespoň částečně omezuje nebezpečí infekce. Místy se dodnes připravuje při kašli, nachlazení nebo kataru dýchacích cest česneková šťáva s horkým mlékem. Víno z česneku medvědího (viz. způsoby použití) je zázračným lékem pro všechny staré lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky a s tím spojené těžkosti při dýchání. Dokonce při zastaralém kašli se zahlenění průdušek uvolňuje a tak mizí i dýchavičnost. Velmi vřele doporučujeme tento lék i při tuberkulóze.

Česnek medvědí: Ostatní: Lidové vnitřní - Indikace jsou prakticky stejné jako u česneku kuchyňského. Česnek medvědí může sloužit i proti virózám. Užívá se vnitřně proti různým kožním vyrážkám a lišejům. K obraně proti morové nákaze se česnek nakrájel do silného octa a silný se vypil. Proti moru se doporučovalo také sníst dva stroužky česneku a vypotit se. Užívá se jako antibiotikum, jako silný protihnilobný prostředek.

Česnek medvědí: Kůže: Lidové - Užívá se při kožních vyrážkách, furunkulóze a při chronicky nečisté kůži. Stále nemocní lidé, kteří mají lišeje, moučnatou tvář, TBC krčních uzlin, měli by si tento česnek cenit jako zlato. Na kůži natřené česnekem se nedrží vši ani hnidy. Cibule se zevně užívá jako rubeficiens.

Česnek medvědí: Ostatní: Lidové zevní - Cibule se zevně užívá jako rubeficiens a na otoky. Odvar (klystýr) slouží jako anthelmintikum. Natřeme-li čerstvou šťávou těžko se hojící rány, rychle se zahojí. Významnou úlohu měl česnek při desinfekci pitné vody, vodou se totiž přenášela nákaza při střevních epidemiích. Čerstvé listy můžem užívat při zánětech v ústech.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

desinficiens, metabolikum.

Česnek medvědí: Homeopatie: Homeopatické zpracování česneku medvědího pokládáme za velmi vhodné. Nejlépe slouží pro homeopatické zpracování celá bylina, kopaná nebo trhaná v březnu kolem čtrnácté hodiny. Zpracováváme lihem 80% podle §2 a dále ředíme až na potenci D5 lihem 40%. Užívá se v potencích D3 nebo D5, ovšem nejlépe D4 při dávkování 3krát denně 7 kapek, před jídlem. Užíváme stejně jako v jiných podobách, nemusíme se však obávat eventuálních vedlejších účinků. Droga se dá velice prakticky využít například při rýmě, kašli, zánětu nosohltanu apod. Užívá se čistá základní tinktura (D0), a sice v dávce 2 až 3 kapek do 0,1 l vlažné vody. Vkapává se do nosu 2krát po sobě s krátkým zadržením, dokud sliznice nezačnou štípat. Při rýmě apod. se kapání provádí 5krát denně a stoprocentní účinek se dostaví asi za den.

Česnek medvědí: Poznámky: Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho kuchyňského česneku, jen léčivé působení má podstatně výraznější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kůry, kůry na odstranění škodlivých látek a léčí i chronické choroby kůže. Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry používají čerstvé listy. Drobně nakrájené dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévky, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Listy můžeme také připravit jako špenát nebo salát. Používáme-li je ve větším množství, mají štiplavou chuť, proto bychom je měli při přípravě jako špenát vylepšit tím, že je smícháme s kopřivou. Mladé listy jsou první jarní zeleninou. Používají se v kuchyni jako koření. Syrové, nadrobno nakrájené jako pažitka, se dávají na chléb, na chlebíčky, do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů, jako posypky k různým pokrmům a spolu s natí petržele, pažitky a kerblíku do různých salátů. Z ostatních druhů rodu Allium L. se v lidovém léčitelství používá ještě česnek hadí (Allium victorialis L.) a dobré jméno mají i ostatní, hlavně pěstované zeleninové druhy rodu, např. šalotka (Allium salota Dostál), známá nejvyšším obsahem sirných derivátů (povzbuzuje činnost jater a žaludečních žláz, údajně příznivě účinkuje na srdeční činnost a na činnost štítné žlázy, zmírňuje nervové vzruchy a dobře působí při chorobách z nachlazení). Na vitamíny je mimořádně bohatá cibule zimní. Její listy obsahují až 15x více kyseliny askorbové než ostatní cibule. Pór pravý (Allium ampeloprasum L. subs. porrum Regel) mimo aliinu obsahuje saponiny, hodně slizů (až 15%) a sacharidů. Na kyselinu askorbovou a fytoncidní látky je bohatý i list česneku vonného (Allium odorum L.) a česneku pažitky (Allium schoenoprasum L.) běžně u nás pěstované v květináčích (100 g listů obsahuje 50-100 mg kyseliny askorbové). Podobné obsahové látky má česnáček lékařský (Alliaria petiolata), bylina z čeledi "kapustovitých" vysoká až 100 cm, s téměř srdcovitými zoubkovanými listy a se střapcem drobných bílých květů. Sbírá se z ní kvetoucí nať, suší se při teplotě do 35°C. Vyrábí se z ní i tinktura.

Česnek medvědí: Toxicita a nežádoucí účinky: Dostupná literatura neuvádí žádné vedlejší účinky. Přesto je vhodné užívat česnek medvědí formou tinktury v léčebné kůře, a to s přestávkami v užívání. Maximální dávka drogy zatím není odborně stanovená. Kdo jí česnek příliš často, dostává bolesti hlavy. Ve větších dávkách může droga vyvolávat zvracení a průjmy a dokonce i záněty ledvin.

Užívání

Užívání: macerát 3 pol.lžíce přelít 0,5 l studené převařené vody, vyluhovat 3 hod. popíjet 1-2x denně. Výborné koření do jídel. Vhodné pro přípravu tinktury.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Česnek medvědí: Vnitřní užití:

Jelikož již samotné výpary dráždí nosní sliznice, oči i sliznice zažívacího traktu, užívá se výhradně tinktura.
Užívá se ve formě bylinářské tinktury, a to pouze po kapkách. Obyčejně ji kapeme do vody nebo do příslušného čaje.
List můžeme případně užívat i ve směsích, nejlépe ve směsi s ledvinovým čajem, zlatobýlem nebo pročišťujícím čajem.
Šťáva z čerstvé rostliny se dávkuje 2-3x denně čajová lžička.
Oficinálně se vyrábí tinktura, bere se 2-3x denně 10-20 kapek.
Vyrábějí se i dražé (3-4x denně po 2 dražé).
Nebo:
Chceme-li využívat léčivé vlastnosti česneku medvědího po celý rok, připravíme si lihový výtažek - tinkturu (viz příprava tinktur). Z této tinktury používáme denně 10-12 kapek ve vodě.
Nebo:
Tinktura: hlavičku česneku rozkrájíme na drobno a zalijeme stejným váhovým množstvím alkoholu. Necháme 8 dní stát. Pak přefiltrujeme a 1 díl filtrátu smísíme se 2 díly cukru v roztoku (2 lžíce cukru na 1/4 l vody). Dobře protřepeme a zavřeme do láhve. Užíváme 3x denně jednu lžičku pro zvýšení krevního tlaku.
Nebo:
Lihový extrakt z česneku medvědího se vyrábí z nakrájených listů, které se nechají v teple vyluhovat v 30% alkoholu. Užívá se 2x jedna kávová lžička extraktu denně.
Nebo:
Tinktura: Nadrobno nakrájené listy nebo cibulky naplníme volně až po hrdlo láhve, zalejeme 38-40% režnou nebo jinou doma vypálenou kořalkou a postavíme na 14 dní na slunko nebo na teplé místo (v blízkosti kamen). Používá se denně 10-50 kapek do vody.
Víno: Vezmeme plnou hrst na drobno nakrájených listů, krátce je povaříme v asi 1/4 l bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a obden z něho pomalu po doušcích popíjíme.
Zápar: rozetře se 1 hlavička česneku s jedním citronem a zaleje se litrem vařící vody. Nechá se 48 hodin stát. Uzavřeme do láhve, uložíme do studena a užíváme 3x denně 1 lžičku. Je to výborný recept proti skleróze.
Mléčný zápar: Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku setého. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet na drobno, zalít vroucím mlékem, nechat dvě až tři hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích.
Použití za syrova: Postup práce s drogou je stejný jako u česneku kuchyňského. Pro kůry zaměřené na tzv. čištění krve se celá rostlina na drobno nakrájí do různých polévek bez přídavku moučké jíšky, to znamená do polévek čistě zeleninových s masitým vývarem. Takto upravované polévky se konzumují alespoň 2-3 měsíce.

Popis

Složení: Allium ursinum herba

Česnek medvědí list 30g
Česnek medvědí list 30g