Červená řepa kořen 50g

Název

Červená řepa kořen 50g

Vědecký název

Beta vulgaris var.rubra radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Červená řepa
Složení: Beta vulgaris var.rubra radix. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně při různých krevních chorobách a při nádorovém onemocnění. Je vhodným pomocným prostředkem při léčbě leukémie a má účinek protimalarický. Působí jako jaterní detoxikans, snižuje hladinu krevního cholesterolu a má protisklerotické účinky. Celkově zlepšuje trávení. Zlepšuje mozkovou činnost a je výtečnou výživou nervů. Její užívání je velmi vhodné zejména při menstruačních a klimakterických potížích. Droga obsahuje nejvíce draslíku, kolem 350 mg, ale nacházíme zde i zinek, železo, sodík, vápník, hořčík, selen a další. Užívání: 1,5 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.


  • Léčivé účinky: lidové

Řepa červená: GIT: Lidové - Šťáva působí jako jaterní detoxikans. Šťáva celkově zlepšuje trávení. Bílá řepa se užívá při žloutence a poškození jater v důsledku nadměrného užívání alkoholu či léků (hepatopatie).

Řepa červená: Kardiovaskulár: Lidové - Červená řepa je mimořádně ceněna při různých krevních chorobách. Šťáva snižuje hladinu jaterního cholesterolu a má protisklerotické účinky. Je vhodným pomocným prostředkem při léčbě leukémie.

Řepa červená: Urogenitál: Lidové - Užívání šťávy je velmi vhodné také při menstruačních a klimakterických potížích.

Řepa červená: Neuropsych.: Lidové - Šťáva zlepšuje mozkovou činnost a je výtečnou výživou nervů.

Řepa červená: Celkové metabolické účinky: Lidové - Šťáva je výborným prostředkem protirevmatickým, podporuje látkovou výměnu (metabolikum).

Řepa červená: Ostatní: Lidové vnitřní - Červená řepa je mimořádně ceněna při nádorovém onemocnění, kdy patří k několika málo rostlinám, jejichž protinádorový efekt je patrný i při užití nejjednodušších lékových forem. Šťáva dovede na sebe vázat radioaktivní látky a těžké kovy a pomáhá je vylučovat z organismu (detoxikans). Šťáva podporuje látkovou výměnu a její aplikace je velmi vhodná při kožních chorobách. Má účinek protimalarický. Zlepšuje stav nemocných, postižených boreliózou a klíšťovou encefalitidou, patrně pro svůj virostatický efekt. Přírodní léčba používá řepu k posílení obranyschopnosti těla (stimuluje imunitní systém), narušené chronickou infekcí.

Skupinové účinky dle Lékopisu:

Řepa červená: Homeopatie: V homeopatii se červená řepa nevyužívá, protože výsledek by nebyl adekvátní vynaloženému úsilí.

Řepa červená: Toxicita a nežádoucí účinky: Aplikace červené řepy nemá vážnější kontraindikace a neznáme ani závažnější nežádoucí účinky. Přesto nedoporučujeme překračovat uvedené dávkování.

Užívání

Užívání: 1,5 polévkovou lžíci přelít 5 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.


Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Řepa červená: Vnitřní užití:
Užívaná část: kořen. Podávání šťávy z červené řepy můžeme kombinovat s jinými šťávami ze zeleniny. Nemícháme ji však se šťávami ovocnými. Podávání zavařené červené řepy má poněkud nižší účinnost. Léčbu červenou řepou vedeme obvykle formou kúr. Začínáme dávkou 0,65 litru denně, kterou pijeme během dne po doušcích. Tuto dávku podáváme 1 týden, druhý týden podáváme 0,5 litru a od třetího týdne aplikujeme asi 0,4 litru a tuto dávku podáváme až do doby nástupu účinku. Jakmile se stav zlepší, poklesneme na 0,25 litru denně. Nejkratší doba léčby je jeden měsíc, obvykle však podáváme šťávu z červené řepy 2 až 3 měsíce. Jinou formou léčby je smíchání šťávy z červené řepy, mrkve a vody stejným dílem. Této směsi podáváme denně obvykle 1 litr.

Popis

Červená řepa kořen 50g
Červená řepa kořen 50g