Čekanka pražená kořen celý (cikorka) 100g

Název

Čekanka pražená kořen celý (cikorka) 100g

Vědecký název

Cichorium intybus radix tot.

Používané části

Fotografie

Účinky

Cikorka od miloty (čekanka pražená kořen celý) 100g

  • Léčivé účinky: oficiální

Čekanka obecná: GIT: Oficiální - Hořké látky povzbuzují chuť k jídlu a povzbuzují činnost trávicích orgánů (zvyšují chuť k jídlu) tím, že podporují vylučování trávicích šťáv (bez podstatného zvyšování jejich kyselosti), zlepšují motilitu hladkého svalstva trávicí trubice a mají mírně projímavé účinky. Dále mají i mírný žlučopudný účinek. Pro svoje mírné účinky se droga ordinuje i pacientům s citlivějším žaludkem nebo pacientům s vředovou chorobou žaludku. Doporučuje se i při achlorhydrii a při chorobách spojených se zpomaleným vylučováním žluče (žlučopudný prostředek), případně se sklonem ke stáze ve žlučníku nebo ve žlučových cestách (s výjimkou obstrukce žlučovodů), při chronických chorobách žlučníku a jater. Hlavně kořen se přidává do stomachických a žlučníkových čajovin. Drogy se samy užívají zřídka. Obvykle se předepisuje v kombinaci s jinými potencujícími drogami, např. s listem máty, kůrou krušiny, natí třezalky, řebříčku - do čajovin při žlučníkových chorobách.

Čekanka obecná: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Drogy mají metabolizující (tzv. krev čistící) účinky, neboť mírné zvyšování diurézy, spolu s ostatními vhodnými vlastnostmi drogy, napomáhá látkové přeměně. Drogy se kombinují ve směsích do metabolizujících čajovin s natí kopřivy, kořenem pampelišky, natí rdesna ptačího, úbory měsíčku apod. Kořen tvoří součást antidiabetických čajovin.

Čekanka obecná: Ostatní: Oficiální vnitřní - V čerstvém stavu se používá jako dietetikum (při redukční dietě). Nať má podobné účinky jako kořen, jenom podstatně slabší.

Čekanka obecná: Kůže: Oficiální - Zevně se drogy aplikují při některých dermatózách.

  • Léčivé účinky: lidové

Čekanka obecná: GIT: Lidové - Drogy mají mírně projímavý účinek, zlepšují chuť k jídlu, podporují trávení, léčí záněty v trávicím traktu. Užití čekankového čaje má též značný význam v profylaxi tzv. funkční zácpy, vzniklé u disponovaných osob např. v prvých dnech přechodné změny pobytu apod. (cestovní zácpa). Čekanka se užívá i při městnání krve v játrech a slezině. Lze ji rovněž využít při léčbě jaterních onemocnění včetně žloutenky, při zahlenění žaludku a nadměrném vylučování žluči, dále pak při žlučníkových kaméncích a v léčbě chorob sleziny. Čekanka podporuje funkci jater a má příznivý vliv na tvorbu a vylučování žluče.(183). Udává se i použití žloutence. Hojně se užívá čekanka proti škrkavkám a to buď tak, že se žvýká čerstvý kořen a šťáva z něho polyká, nebo se kořen nakrájí na drobné kousky, posype hodně cukrem a této směsi se užívá 3x denně lžíce. Šťáva ze žvýkaného kořene vypuzuje škrkavky. Kořen se k tomuto účelu cukruje a prodával se v lékárnách jako prostředek proti cizopasníkům. Čekankové drogy se nejčastěji kombinují s jablečníkem a heřmánkem, případně i s pampeliškou.

Čekanka obecná: Kardiovaskulár: Lidové - Drogy zlepšují práci srdce. Čekanka se užívá i při městnání krve ve slezině. Lze ji rovněž využít v léčbě chorob sleziny.

Čekanka obecná: Urogenitál: Lidové - Čaj se užívá při ledvinových chorobách, k vyloučení chorobných látek močí a při ledvinových kaméncích. Terapeuticky efektní je kombinace se semenem petržele v poměru asi 2:1. Tato kombinace značně zvyšuje diuretický efekt čekanky i její "krev čistící" schopnost.

Čekanka obecná: Neuropsych.: Lidové - Drogy působí sedativně. Podávání čekankového čaje tvoří dobrou prevenci proti častému nočnímu probouzení.

Čekanka obecná: Celkové metabolické účinky: Lidové - Drogy mají "krev čistící" schopnost, výrazně podporují látkovou výměnu.

Čekanka obecná: Respirační: Lidové - Při zahlenění průdušek a plic se užívá čekanka, aby se usnadnilo vykašlávání.

Čekanka obecná: Kůže: Lidové - Užívá se při kožních chorobách. Čerstvá šťáva z kořene, vmasírovaná do vlasové pokožky, podporuje růst vlasů. Zevně se může čekanka aplikovat jako obklad při některých ekzémech. Květovou drogu používáme k výplachům očí při zánětu spojivek, víček, rohovky a duhovky.

Čekanka obecná: Ostatní: Lidové zevní - Čekanková nať se užívá k obkladům při bolestivých zánětech (a při bolestech žaludku) následujícím způsobem: Spaříme nať i s květy horkou vodou, necháme odkapat a horké přiložíme na zanícené místo a zavážeme. Odvar z květů se přikládá na bolavé oči. V léčbě očních zánětů se využívá výhradně květní droga. Zevně se aplikují na zanícené a opuchlé klouby. K posilujícím masážím končetin, např. po dlouhém ležení nebo po zlomeninách se užívá výtažku z natě: 3 hrsti sušené natě naložíme na týden do lihu nebo silné žitné kořalky a denně končetiny natíráme. V podobě květinového polštářku se užívá při tlaku a bolestivých zánětech žaludku.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, AMARUM,
choleretikum, tonikum, diuretikum, metabolikum, nervínum.

Čekanka obecná: Homeopatie: V homeopatii je čekanka poměrně známá. Homeopatická tinktura se vyrábí z čerstvého kořene, kopaného na podzim v září a říjnu, ale musí to být kořen z volně rostoucích rostlin. Čerstvý kořen se ihned po vykopání a omytí studenou vodou upravuje podle §3, tzn. rozmělněním a další úpravou s lihem 90%. Další ředění se pak provádí lihem 35% až do potence D2, která se také terapeuticky využívá. Užití je prakticky stejné jako v alopatii, s tím doplňkem, že se dává přednost použití v případech jaterních potíží, především při hypofunkci, při malé produkci žluče, a také při onemocnění žlučníku. Tinktura se dá použít i při zevních onemocněních, např. při zánětu pokožky nebo i při vředovitosti pokožky.

Čekanka obecná: Prevence: Obě čekankové drogy "čistí krev" a mají příznivý vliv na funkci jater, i celkově na látkovou výměnu. Proto by čekanka neměla chybět v čajových směsích proti tzv. jarní únavě.
Zde se doporučuje např.:
Rp. Folium urticae - list kopřivy 30,0
Herba hyperici - nať třezalky 20,0
Herba millefolii - nať řebříčku 20,0
Herba seu radix cichorii - nať nebo kořen čekanky 20,0
Folium rosmarinae seu salviae - list rozmarýnu nebo šalvěje 10,0
D.S.: 2 čajové lžičky směsi přelít sklenicí vroucí vody, nechat 15 minut ustát, scedit a pít na lačno, 3x denně. Užití čekankového čaje má též značný význam v profylaxi funkční zácpy, vzniklé u disponovaných osob např. v prvých dnech přechodné změny pobytu apod. Podávání čekankového thé tvoří dobrou prevenci proti častému nočnímu probouzení.

Čekanka obecná: Toxicita a nežádoucí účinky: Nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky, droga nemá stanoveny maximální dávky. Při přiměřeném dávkování jsou nemocnými obě čekankové drogy velmi dobře tolerovány.

Užívání

Užívání: 1 čaj. lžičku přelít 0,2 l vařící vody, vyluhovat 30 min popíjet 2 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme

Čekanka obecná: Vnitřní užití:

Na přípravu šálku záparu z natě se používá 1,5-4 g, nebo častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody. Pije se 2-3x denně před jídlem. Užívá se jako hořčinové tonikum, stomachikum a choleretikum. Jako choleretikum působí i kombinace čekanky s kořenem pampelišky (Radix taraxaci) v poměru 1:1.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar ze lžíce drogy na 2,5 dl vody (pije se po 1 dl 2-4x denně). Když se čekanka kombinuje s jinými drogami, dávkují se 3 lžičky až 3 lžíce na 7 dl vody (čaj se pije teplý 3-4x denně po 2 dl, a to mezi jídly).
Zápar z kořene : 2-5 g kořene na odvar (5 minut vařit na slabém ohni, pít 3x denně).
Na přípravu šálku odvaru se ordinuje 2-5 g kořene (nebo 1 kávová lžička). Vaří se 5 minut, pije se 2-3x denně. Zápar - Infusum radicis cichorii - se připravuje z 15-25 g práškované drogy z kořene na 2 sklenice vody. Užívá se po 1/2-2/3 sklenice 2-3x denně před jídlem.

Čekanka obecná: Zevní užití:

Vhodnou lékovou formou je bylinný balzám.
Málo využívanou formou jsou bohužel obklady s čekankou, i když jsou v určitých případech velmi účinné.

Čekanka obecná: Poznámky: Kořen se užívá jako náhrada kávy (cikorka, cikorie). Vyrábí se ze silnějších kořenů, které se myjí, krájejí, suší a potom praží a rozemílají na drobné kousky. Mladé listy a výhonky patří mezi salátové a jarní polévkové byliny. Dvouletá subsp. radicosus se pěstuje pro kořeny a subsp. foliosus pro list). V Belgii se na podzim prodávají jemné puky, které vyrostly v tmavých sklepech na kořenech čekanky zasypaných pískem. Jsou hledané jako zimní salátová zelenina (dají se vařit, dusit, zapékat s masem apod.). Po první světové válce se staly náhradou kávy.

Popis

Složení: Cichorium intybus radix tot.

Čekanka pražená kořen celý (cikorka) 100g
Čekanka pražená kořen celý (cikorka) 100g