Čekanka nať 50g

Název

Čekanka nať 50g

Vědecký název

Cichorium intybus herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Čekanka nať
Složení: Cichorii herba. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně jako amarum, jako mírné laxativum, cholagogum a stomachikum v nálevu při onemocnění jaterním, žloutence, při žlučových kaméncích, při nechutenství, žaludečních obtížích a zácpě. Z kořenů pěstované čekanky se vyrábí náhražka kávy. Při pražení přechází inulin spolu s jinými cukry z části v karamel, který dává produktu sytě hnědou barvu. Kromě karamelu se tvoří oxymethylfurfurol, typická aromatická látka čekankové kávy. Nápoje z čekanky jsou povzbudivým prostředkem k trávení většího množství jednotvárné potravy, např. brambor, chleba apod. Užívání: 1 čaj. lžičku přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min popíjet 2 x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Čekanka obecná: GIT: Oficiální - Hořké látky povzbuzují chuť k jídlu a povzbuzují činnost trávicích orgánů (zvyšují chuť k jídlu) tím, že podporují vylučování trávicích šťáv (bez podstatného zvyšování jejich kyselosti), zlepšují motilitu hladkého svalstva trávicí trubice a mají mírně projímavé účinky. Dále mají i mírný žlučopudný účinek. Pro svoje mírné účinky se droga ordinuje i pacientům s citlivějším žaludkem nebo pacientům s vředovou chorobou žaludku. Doporučuje se i při achlorhydrii a při chorobách spojených se zpomaleným vylučováním žluče (žlučopudný prostředek), případně se sklonem ke stáze ve žlučníku nebo ve žlučových cestách (s výjimkou obstrukce žlučovodů), při chronických chorobách žlučníku a jater. Hlavně kořen se přidává do stomachických a žlučníkových čajovin. Drogy se samy užívají zřídka. Obvykle se předepisuje v kombinaci s jinými potencujícími drogami, např. s listem máty, kůrou krušiny, natí třezalky, řebříčku - do čajovin při žlučníkových chorobách.

Čekanka obecná: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Drogy mají metabolizující (tzv. krev čistící) účinky, neboť mírné zvyšování diurézy, spolu s ostatními vhodnými vlastnostmi drogy, napomáhá látkové přeměně. Drogy se kombinují ve směsích do metabolizujících čajovin s natí kopřivy, kořenem pampelišky, natí rdesna ptačího, úbory měsíčku apod. Kořen tvoří součást antidiabetických čajovin.

Čekanka obecná: Ostatní: Oficiální vnitřní - V čerstvém stavu se používá jako dietetikum (při redukční dietě). Nať má podobné účinky jako kořen, jenom podstatně slabší.

Čekanka obecná: Kůže: Oficiální - Zevně se drogy aplikují při některých dermatózách.

  • Léčivé účinky: lidové

Čekanka obecná: GIT: Lidové - Drogy mají mírně projímavý účinek, zlepšují chuť k jídlu, podporují trávení, léčí záněty v trávicím traktu. Užití čekankového čaje má též značný význam v profylaxi tzv. funkční zácpy, vzniklé u disponovaných osob např. v prvých dnech přechodné změny pobytu apod. (cestovní zácpa). Čekanka se užívá i při městnání krve v játrech a slezině. Lze ji rovněž využít při léčbě jaterních onemocnění včetně žloutenky, při zahlenění žaludku a nadměrném vylučování žluči, dále pak při žlučníkových kaméncích a v léčbě chorob sleziny. Čekanka podporuje funkci jater a má příznivý vliv na tvorbu a vylučování žluče. Udává se i použití žloutence. Hojně se užívá čekanka proti škrkavkám a to buď tak, že se žvýká čerstvý kořen a šťáva z něho polyká, nebo se kořen nakrájí na drobné kousky, posype hodně cukrem a této směsi se užívá 3x denně lžíce. Šťáva ze žvýkaného kořene vypuzuje škrkavky. Kořen se k tomuto účelu cukruje a prodával se v lékárnách jako prostředek proti cizopasníkům. Čekankové drogy se nejčastěji kombinují s jablečníkem a heřmánkem, případně i s pampeliškou.

Čekanka obecná: Kardiovaskulár: Lidové - Drogy zlepšují práci srdce. Čekanka se užívá i při městnání krve ve slezině. Lze ji rovněž využít v léčbě chorob sleziny.

Čekanka obecná: Urogenitál: Lidové - Čaj se užívá při ledvinových chorobách, k vyloučení chorobných látek močí a při ledvinových kaméncích. Terapeuticky efektní je kombinace se semenem petržele v poměru asi 2:1. Tato kombinace značně zvyšuje diuretický efekt čekanky i její "krev čistící" schopnost.

Čekanka obecná: Neuropsych.: Lidové - Drogy působí sedativně. Podávání čekankového čaje tvoří dobrou prevenci proti častému nočnímu probouzení.

Čekanka obecná: Celkové metabolické účinky: Lidové - Drogy mají "krev čistící" schopnost, výrazně podporují látkovou výměnu.

Čekanka obecná: Respirační: Lidové - Při zahlenění průdušek a plic se užívá čekanka, aby se usnadnilo vykašlávání.

Čekanka obecná: Kůže: Lidové - Užívá se při kožních chorobách. Čerstvá šťáva z kořene, vmasírovaná do vlasové pokožky, podporuje růst vlasů. Zevně se může čekanka aplikovat jako obklad při některých ekzémech. Květovou drogu používáme k výplachům očí při zánětu spojivek, víček, rohovky a duhovky.

Čekanka obecná: Ostatní: Lidové zevní - Čekanková nať se užívá k obkladům při bolestivých zánětech (a při bolestech žaludku) následujícím způsobem: Spaříme nať i s květy horkou vodou, necháme odkapat a horké přiložíme na zanícené místo a zavážeme. Odvar z květů se přikládá na bolavé oči. V léčbě očních zánětů se využívá výhradně květní droga. Zevně se aplikují na zanícené a opuchlé klouby. K posilujícím masážím končetin, např. po dlouhém ležení nebo po zlomeninách se užívá výtažku z natě: 3 hrsti sušené natě naložíme na týden do lihu nebo silné žitné kořalky a denně končetiny natíráme. V podobě květinového polštářku se užívá při tlaku a bolestivých zánětech žaludku.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, AMARUM,
choleretikum, tonikum, diuretikum, metabolikum, nervínum.

Čekanka obecná: Homeopatie: V homeopatii je čekanka poměrně známá. Homeopatická tinktura se vyrábí z čerstvého kořene, kopaného na podzim v září a říjnu, ale musí to být kořen z volně rostoucích rostlin. Čerstvý kořen se ihned po vykopání a omytí studenou vodou upravuje podle §3, tzn. rozmělněním a další úpravou s lihem 90%. Další ředění se pak provádí lihem 35% až do potence D2, která se také terapeuticky využívá. Užití je prakticky stejné jako v alopatii, s tím doplňkem, že se dává přednost použití v případech jaterních potíží, především při hypofunkci, při malé produkci žluče, a také při onemocnění žlučníku. Tinktura se dá použít i při zevních onemocněních, např. při zánětu pokožky nebo i při vředovitosti pokožky.

Čekanka obecná: Prevence: Obě čekankové drogy "čistí krev" a mají příznivý vliv na funkci jater, i celkově na látkovou výměnu. Proto by čekanka neměla chybět v čajových směsích proti tzv. jarní únavě.
Zde se doporučuje např.:
Rp. Folium urticae - list kopřivy 30,0
Herba hyperici - nať třezalky 20,0
Herba millefolii - nať řebříčku 20,0
Herba seu radix cichorii - nať nebo kořen čekanky 20,0
Folium rosmarinae seu salviae - list rozmarýnu nebo šalvěje 10,0
D.S.: 2 čajové lžičky směsi přelít sklenicí vroucí vody, nechat 15 minut ustát, scedit a pít na lačno, 3x denně. Užití čekankového čaje má též značný význam v profylaxi funkční zácpy, vzniklé u disponovaných osob např. v prvých dnech přechodné změny pobytu apod. Podávání čekankového thé tvoří dobrou prevenci proti častému nočnímu probouzení.

Čekanka obecná: Toxicita a nežádoucí účinky: Nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky, droga nemá stanoveny maximální dávky. Při přiměřeném dávkování jsou nemocnými obě čekankové drogy velmi dobře tolerovány.

Užívání

Užívání: 1 čaj. lžičku přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 20 min popíjet 2 x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Čekanka obecná: Vnitřní užití:

Na přípravu šálku záparu z natě se používá 1,5-4 g, nebo častěji 1 kávová lžička drogy na šálek vody. Pije se 2-3x denně před jídlem. Užívá se jako hořčinové tonikum, stomachikum a choleretikum. Jako choleretikum působí i kombinace čekanky s kořenem pampelišky (Radix taraxaci) v poměru 1:1.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar ze lžíce drogy na 2,5 dl vody (pije se po 1 dl 2-4x denně). Když se čekanka kombinuje s jinými drogami, dávkují se 3 lžičky až 3 lžíce na 7 dl vody (čaj se pije teplý 3-4x denně po 2 dl, a to mezi jídly).
Zápar z kořene : 2-5 g kořene na odvar (5 minut vařit na slabém ohni, pít 3x denně).
Na přípravu šálku odvaru se ordinuje 2-5 g kořene (nebo 1 kávová lžička). Vaří se 5 minut, pije se 2-3x denně. Zápar - Infusum radicis cichorii - se připravuje z 15-25 g práškované drogy z kořene na 2 sklenice vody. Užívá se po 1/2-2/3 sklenice 2-3x denně před jídlem.

Čekanka obecná: Zevní užití:

Vhodnou lékovou formou je bylinný balzám.
Málo využívanou formou jsou bohužel obklady s čekankou, i když jsou v určitých případech velmi účinné.

Čekanka obecná: Poznámky: Kořen se užívá jako náhrada kávy (cikorka, cikorie). Vyrábí se ze silnějších kořenů, které se myjí, krájejí, suší a potom praží a rozemílají na drobné kousky. Mladé listy a výhonky patří mezi salátové a jarní polévkové byliny. Dvouletá subsp. radicosus se pěstuje pro kořeny a subsp. foliosus pro list). V Belgii se na podzim prodávají jemné puky, které vyrostly v tmavých sklepech na kořenech čekanky zasypaných pískem. Jsou hledané jako zimní salátová zelenina (dají se vařit, dusit, zapékat s masem apod.). Po první světové válce se staly náhradou kávy.

Popis

Složení: Cichorii herba.

Čekanka nať 50g
Čekanka nať 50g