Čechřice vonná kořen 50g

Název

Čechřice vonná kořen 50g

Vědecký název

Myrrhis odorata radix

Používané části

Kořen

Fotografie

Účinky

Čechřice vonná
Složení: Myrrhis odorata radix. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako účinné antiastmatikum a jako expektorans, tedy prostředek podporující vykašlávání hlenů při zahlenění průdušek. Dále droga působí jako mírné tonikum a roborans, tedy povzbuzující a posilující prostředek. Rovněž podporuje tvorbu mateřského mléka. Z obsahových látek je nevýznamnější glykosid apiin, dále silice, něco tříslovin, pryskyřice a organické kyseliny. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. vypít maximálně 1 dávku.

  • Léčivé účinky: lidové

Čechřice vonná: Respirační: Lidové - Nať se užívala při záduše a jako odhleňovací lék. Nať může být využita jako účinné antiastmatikum a jako expektorans, tedy prostředek podporující vykašlávání hlenů při zahlenění průdušek. Vinný odvar čechřice v bílém víně, podávaný po polévkových lžících, účinně tlumí rozvoj astmatického záchvatu. Víno se však musí vařit nejdéle 3 minuty a pokud možno na mírném ohni.

Čechřice vonná: Ostatní: Lidové vnitřní - Semena se užívala na podporu sekrece mléka. Naťová droga působí jako mírné tonikum a roborans, tedy povzbuzující prostředek. Podobně působí i kořen.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Čechřice vonná: Homeopatie: I když účinnost homeopatických prostředků z čechřice není právě největší, pokud je bylina dostupná, je vhodné si vyrobit čechřicovou tinkturu. Ta je pro užití u dětí a choulostivých pacientů pro svou mírnost maximálně vhodná. Základní surovinou je kvetoucí nať, trhaná nejlépe v červenci. Zpracováváme jen horní části (konečky) natě. Pro základní tinkturu používáme lích 90% nebo lépe 96% a ředíme až na potenci D5 lihem 40%. Obecně užíváme 3krát denně 6 kapek tinktury D4 nebo D5, před jídlem. Použití je stejné jako v alopatii, mimořádných výsledků však kupodivu dosahuje ve zcela jiné oblasti. Je velmi vhodné používat homeopatickou tinkturu při zánětu ischiadického nervu a při potížích páteře v křížové a bederní oblasti.

Čechřice vonná: Poznámky: Všechny části rostliny se užívaly jako vonné kuchyňské koření. Kořen se užíval při výrobě likérů. Nezralé nažky, výrazně ořechové chuti, můžeme přidávat do salátů, jemně nakrájené listy podáváme v polévce a syrové, oloupané a nakrájené kořeny podáváme jako salátovou zeleninu.

Čechřice vonná: Toxicita a nežádoucí účinky: Kontraindikace a nežádoucí účinky nebyly pro mírné působení vůbec stanoveny.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. vypít maximálně 1 dávku.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Čechřice vonná: Vnitřní užití:

Drogu můžeme aplikovat jak samostatně, tak ve směsích.
Drogu podáváme formou nálevu v obvyklých dávkách.

Popis

Složení: Myrrhis odorata radix

Čechřice vonná kořen 50g
Čechřice vonná kořen 50g