Bukvice lékařská nať 50g

Název

Bukvice lékařská nať 50g

Vědecký název

Betonica officinalis herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Bukvice lékařská
Složení: Betonica officinalis herba. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako prostředek protiastmatický a dokonce se uvádí i kancerostastický efekt. Droga také mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při nervové vyčerpanosti snižováním přecitlivělosti centrální nervové soustavy. Využívá se toho hlavně při lehčích depresích a při mírnější epilepsii. Lze ji využít i při dyspepsii, vzniklé nedokonalým trávením. Tříslovinná droga obsahuje betain, cholin, silice s hořčinami, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další účinné látky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.


  • Léčivé účinky: oficiální

Bukvice lékařská: GIT: Oficiální - Třísloviny mají adstringentní účinky. Příznivě působí na zanícené sliznice trávicího systému. Brání pronikání erytrocytů ze sliznicových vlásečnic do střev při překrvení sliznic. Mechanismus jejich antiseptického působení se vysvětluje tím, že vytvářejí ochranný film, který brání pronikání bakteriálních toxinů do krevního oběhu. Protikrvácivé působení pravděpodobně ovlivňuje i stachydrin, který mírně zvyšuje srážlivost krve. Proto se droga doporučuje při chorobách trávicího ústrojí se zánětlivě překrvenou a krvácející sliznicí, když se při průjmech dostává do stolice příměs krve. Bukvice se indikuje mimo substituční léčby také při achlorhydrických dyspepsiích. Při zvýšené krvácivosti ze sliznic trávicího ústrojí se osvědčila kombinace s drogami: Herba bursae pastoris, Herba violae tricoloris, Herba millefolii aj. Bukvice se užívá při průjmech u dětí.

Bukvice lékařská: Neuropsych.: Oficiální - Droga se předepisuje i při bolestech hlavy s nervovým předrážděním (jako nervové stimulans) a při nespavosti.

Bukvice lékařská: Respirační: Oficiální - Droga se předepisuje i při bronchiálním astmatu.

Bukvice lékařská: Kůže: Oficiální - Léčivé účinky drogy se využívají a zevní aplikací na kožní defekty komplikované infekcí, kde droga působí protibakteriálně (antisepticky) a urychluje regeneraci pokožky, a i na plísňové afekce kůže. Na hnisavé kožní afekty a přípravu kataplazmat se kombinuje s dalšími drogami: Rydix symphyti, Flos calendulae, Herba millefolii aj. Užívá se zevně k omývání při nadměrném pocení.

  • Léčivé účinky: lidové

Bukvice lékařská: GIT: Lidové - Užívá se jako prostředek proti průjmům (hlavně krvavým, jako antidiaroikum), při katarech žaludku a střev. Při průjmech se kombinuje s listem kopřivy, ořechu, jitrocele, natí řebříčku aj. Drogu je možné využít i při dyspeptickém syndromu, vyvolaném nedostatkem nebo špatnou kvalitou žaludečních šťáv. Užívá se při zažívacích potížích nervového původu, chorobách jater a žlučníku. Odvar z listů se užívá při žloutence. Odvar ze sušeného kořene působí jako emetikum, chceme-li přivodit rychle zvracení, odvar z čerstvého kořene jako laxans proti zácpě.

Bukvice lékařská: Kardiovaskulár: Lidové - Droga mírně snižuje krevní tlak. Droga v kombinaci s řebříčkem a pastuší tobolkou působí jako hemostatikum.

Bukvice lékařská: Urogenitál: Lidové - Odvar z listů se užívá při zánětech močových cest a také při vodnatelnosti. Osvědčilo se i preventivní podávání čaje z bukvice před a během menstruace - tlumí bolesti a brzdí nadměrné krvácení.

Bukvice lékařská: Neuropsych.: Lidové - Působí sedativně, užívá se při nervové slabosti a vyčerpanosti, kdy nervovou soustavu nejen posiluje, ale současně snižuje její citlivost, resp. přecitlivělost. Toho lze využít nejen při prosté neuróze nebo rozrušení, ale i při neurastenii, při mírnějších formách depresí a epilepsie i při psychogenně podmíněné závrati. Bukvice se užívá do uklidňujících směsí při psychogenních bolestech hlavy a při nespavosti.

Bukvice lékařská: Skelet + svalstvo: Lidové - Často se kombinuje do čajovin proti kloubním onemocněním a bolestem v zádech s natí černohlávku, řebříčku, mochny husí a s plody černého bezu.

Bukvice lékařská: Celkové metabolické účinky: Lidové - Odvar z listů se užívá při dně a revmatismu. V metabolických směsích se kombinuje s natí kokošky a řebříčku.

Bukvice lékařská: Respirační: Lidové - Užívá se při léčbě dýchacích cest jako expektorační čaj (při zahlenění a plicních katarech), který se sladí medem nebo kandovaným cukrem, protože sušené listy, mají protivně škrablavou chuť. Nať se užívá při astmatu.

Bukvice lékařská: Ostatní: Lidové vnitřní - Droga dokonce tlumí růst některých nádorů.

Bukvice lékařská: Kůže: Lidové - Zevně lze drogu využít při léčení bércových vředů - formou kašovitých obkladů, omývání a koupelí, kde kombinace se současnou pitnou léčbou je poměrně efektivní. Užívá se i při bakteriálním kožním zánětu nebo postižení pokožky plísní.

Bukvice lékařská: Ostatní: Lidové zevní - Spařené listy se přikládají na rány, distorze a pohmožděniny. Pro zevní použití dáváme přednost koncentrovanějšímu odvaru. Nejčastěji však drogu kombinujeme do směsí: formou obkladů a náplastí s kořenem kostivalu, květem měsíčku, natí komonice apod. Občas se doporučuje práškovaná droga, v množství asi půl hrášku šňupnout každou nosní dírkou při sklonu k nosnímu krvácení a jako reflexní léčba při chorobách trávícího ústrojí. Při neklidném, mělkém spánku s divokými sny nabízí bukvice ochranné působení: Asi 1/2 kg čerstvě sušené a drobně nařezané bukvice nacpeme do staré dámské punčochy a nahoře i dole zavážeme na uzel. Tím máme hotovou "duši" bylinkového polštářku, který pochopitelně ještě opatříme návlekem, např. lněným. Na podušku si můžeme lehnout nebo ji umístíme blízko hlavy. Návlek nemá být z příliš husté tkaniny, aby polštářek mohl "dýchat". Jedna náplň vydrží asi 4 měsíce.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

ADSTRINGENS, ANTISEPTIKUM, ANTIHEMORAGIKUM, DERMATOLOGIKUM, ANTIASTMATIKUM,
sedativum.

Bukvice lékařská: Homeopatie: Bukvice se často využívá i v homeopatii. Sbírá se čerstvá kvetoucí nať, nejlépe dopoledne kolem jedenácté hodiny. Z natě se pak připravuje esence. Nať se rozmělní třením na kaši, podle §2 nebo §3, v závislosti na obsahu šťávy, s lihem 70%. Výsledkem je základní esence D0, která se pak dále ředí lihem 35% až na potenci D5. Obecně se užívá potence D3 s dávkováním 3krát denně 8 kapek, před jídlem, ale musí se užívat nejméně 30 dní. Užívání je v homeopatii v podstatě stejné jako v alopatii, hlavní pozornost je zde zaměřena na choroby nervové, choroby látkové výměny a na léčbu dny. Jinak se tinktura přidává do směsí proti potížím s dýchacími orgány (například astmatu) a při problémech se zahleňováním sliznic.

Bukvice lékařská: Prevence: Při neklidném, mělkém spánku s divokými sny nabízí bukvice ochranné působení: Asi 1/2 kg čerstvě sušené a drobně nařezané bukvice nacpeme do staré dámské punčochy a nahoře i dole zavážeme na uzel. Tím mánme hotovou "duši" bylinkového polštářku, který pochopitelně ještě opatříme návlekem, např. lněným. Na podušku si můžeme lehnout nebo ji umístíme blízko hlavy. Návlek nemá být z příliš husté tkaniny, aby polštářek mohl "dýchat". Jedna náplň vydrží asi 4 měsíce. Osvědčilo se i preventivní podávání thé z bukvice před a během menstruace - tlumí bolesti a brzdí nadměrné krvácení.

Bukvice lékařská: Poznámky: Drogou je nať, která platila odedávna za jednu z nejlepších léčivek. Je neuvěřitelné, jak mohla tato působivá bylina natolik upadnout v zapomenutí, že ji dnes skoro nikdo nezná. Bukvice je (jako většina hluchavkovitých rostlin) včelařská rostlina.
Vlastnosti: Chladná, vysušující, hořkosladká.
Působení: Sedativní, hořké amarum, nervinum, mírné diuretikum, tonikum oběhové soustavy, zvláště mozkového oběhu, adstringentní.
Užívané části:
Nať: Užívá se hlavně při bolestech hlavy a nervových poruchách, je z ní ale i dobrý prostředek na trávení. Stimuluje totiž a čistí trávicí soustavu a má mírný diuretický účinek. Sbírá se v létě během kvetení.
Kořen: I když se dnes běžně nepoužívá, považuje se kořen za o něco více hořký a specifický pro játra, s mírně projímavým účinkem.
Použití:
Nálev: Jako relaxační a tonizující bylinu pro všeobecné použití berte nízké dávky nálevu (jednu čajovou lžičku na šálek). Terapeutické dávky užívejte při menstruačních bolestech, migrénách a dalších bolestech hlavy, nervovém napětí, nebo jako cholagogum a pročišťující prostředek. V průběhu těžkého nebo bolestivého porodu pijte nálev horký.
Tinktura: Užívejte ji jako nálev. Pomáhá zvláště při bolestech hlavy nervového původu. Vhodnou kombinaci představuje spolu s levandulí. Užitečná je rovněž jako pročišťující bylina a toxických a srtritických stavů.
Zábal: Čerstvou rozdrcenou bylinu přikládejte na rány a pohmožděniny.
Omývání: Vředy na nohou a infikované rány omývejte v nálevu.
Výplach úst/Kloktadlo: Nálev používejte na ústní vřídky, záněty dásní a bolavý krk.
Léčivé víno: 50 g bukvice macerujte spolu s 25 g sporýše a 25 g yzopu po dobu 2 týdnů v 75 cl bílého vína. Při nervových bolestech hlavy a napětí užívejte dávky o velikosti likérové skleničky.

Bukvice lékařská: Toxicita a nežádoucí účinky: Vnitřní podávání natě nemá žádné nežádoucí účinky. Droga může vyvolat pocit ošklivosti při podávání koncentrovanějších dávek indisponovaným osobám. Čerstvý kořen nepříjemně zapáchá a při vnitřním užití vyvolává zvracení a průjmy.

Bukvice lékařská: Kontraindikace: Bylina působí jako uterostimulans, v těhotenství proto neužívejte ve vysokých dávkách. Lze ji užívat během porodu.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3,5 dcl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Bukvice lékařská: Vnitřní užití:

Obvyklá forma je odvar (asi 5%, tedy 3-5 g na 1 dl vody, nebo 1/2 až 1 lžíci drogy na sklenici vroucí vody g a mírně vařit 5 minut). Pije se 1/2 sklenice 1-4x denně, pro děti a mladistvé při průjmech 1-3 lžíce odvaru.
Nebo:
Decoctum Herbae betonicae (10 g drogy na 400-500 ml vody) je nutno pít 2-3x denně v dávce 1/4-1/3 sklenice. V 5% záparu se může užít 3-5 g drogy denně. Odvar se může připravit i z 1/2 kávové lžičky na sklenici vody, pije se 2-3x denně.
Lidově se též užívá ve formě tinktury (připravuje se naložením drogy do lihu) se podává 30-50 kapek 2-3x denně. Pokud není kontraindikovaný alkohol, podává se droga vyluhovaná v bílém víně (vinný odvar) v dávce 25-75 ml 2-3x denně (2x denně po 50 ml).
Je možno pít i bylinnou šťávu s medem 3x denně čajovou lžičku.
Ve formě prášku se droga užívá v dávce 1-2 g (na špičku kulatého nože) 2-3x denně.

Bukvice lékařská: Zevní užití:

Zevně se užívá odvar ve stejných koncentracích jako při vnitřním užití.
Nebo:
Při zevním použití na oplachování nebo obklady se ordinuje 100 g drogy na 1000 ml vody v podobě odvaru. Slabší odvar slouží na vymývání zhnisaných ran.

Popis

Bukvice lékařská nať 50g
Bukvice lékařská nať 50g