Brutnák lékařský nať 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Brutnák lékařský
Složení: Borago officinalis herba. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako diuretikum a diaforetikum, zevně jako emoliens a antiflogistikum, při zánětech močových cest, kdy zvýšený proud moči močovody, močovým měchýřem a močovou rourou mechanicky brání vzestupu infekce. Jindy slouží k odplavení škodlivých látek při revmatismu a při chorobách srdečních, provázený zadržováním vody. Naťová droga obsahuje především slizy, třísloviny, saponiny, minerální látky (zejména draslík a vápník), organické kyseliny, vitamíny, sacharidy, cholin, allantoin, stopy silice a alkaloidů, křemičitany, tanin a asparagin. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3dcl vařící vody, vařit 5 minut, vyluhovat 15 min popíjet 2x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
Brutnák lékařský: GIT: Oficiální - Sliz působí jako ochranný povlak na sliznicích hltanu a trávicího systému. Při hnisavých povlacích v hltanu alantoin vyvolává jejich ztekucování a tím umožňuje hojení. Droga se proto doporučuje při zánětech ústní dutiny a hltanu (hlavně virového původu) spojených se suchým kašlem. Často se ordinuje i při zánětech jícnu, žaludku a střev.
Brutnák lékařský: Urogenitál: Oficiální - Pro obsah dusičnanu draselného působí droga i na zvýšení diurézy. Močopudný účinek se zvyšuje kombinací např. s Herba polygonii avicularis, Herba equiseti, Rhizoma graminis, Folium betulae, Fructus juniperi.
Brutnák lékařský: Kůže: Oficiální - Uklidňující, protizánětlivý účinek, který umožňuje granulaci, má na zdlouhavé, nehojící se bércové vředy. Při zevním použití jako emoliens a antiflogistikum na popraskanou kůži se přidává hlavně nať komonice, list jitrocelu a semeno pískavice řeckého sena.
Brutnák lékařský: Ostatní: Oficiální zevní - Při zevním použití jako emoliens a antiflogistikum (obklady na vředy, popraskanou kůži apod.) se přidává hlavně nať komonice, list jitrocelu a semeno pískavice řeckého sena. Na potencování hojení a granulace jsou vhodné i Herba pulmonariae a Radix symphyti. Užívá se jako emoliens a mucilaginózum především při bolestech v krku. Na zvýraznění mucilaginózního účinku je možno přidat i Folium farfarae, Semen lini, Herba meliloti. Sliz působí jako ochranný povlak na sliznicích hltanu a trávícího systému. Při hnisavých povlacích v hltanu alantoin vyvolává jejich ztekucování a tím umožňuje hojení. Droga se proto doporučuje při zánětech ústní dutiny
- Léčivé účinky: lidové
Brutnák lékařský: GIT: Lidové - Užívá se jako lehce projímavý prostředek. Tlumí katarální, zánětlivé procesy v trávicím ústrojí, chrání sliznice. Užívá se i při vředových chorobách v trávicím traktu.
Brutnák lékařský: Kardiovaskulár: Lidové - Brutnák posiluje práci srdce. Brutnákové thé nebo i šťáva se může užít i pro podporu krevního oběhu. V tomto případě je vhodné brutnák podávat nejen vnitřně, ale i zevně.
Brutnák lékařský: Urogenitál: Lidové - Užívá se při zánětech močových cest, účinkuje diureticky. Vhodné je podávání i při vleklých chorobách ledvin, charakterizovaných sníženou diurézou, jako je např. chronická glomerulonefritída. Brutnák podáváme krátkodobě pro úvodní léčbu onemocnění doprovázených zmenšeným množstvím moči, např. při zánětu ledvinových klubíček (glomerulonefritída). Při urologických a revmatologických indikacích je možno doporučit vypít přes den asi 1 dl čerstvé šťávy ředěné vodou nebo mlékem.
Brutnák lékařský: Neuropsych.: Lidové - Brutnák příznivě působí na nervovou soustavu. Užívá se na uklidnění (sedativum) a posílení nervů. U citlivých osob působí až euforii, čehož se využívalo při léčení melancholie a depresívních stavů. Brutnákové thé nebo i šťáva může tvořit částečnou ochranu před opakováním mírnějších atak endogenních depresí. V tomto případě je vhodné brutnák podávat nejen vnitřně - nejlépe asi 3/4 l čaje denně, z termosky po doušcích, ale rovněž prostřednictvím celkových koupelí. 2x týdně asi 150 g čerstvé rostliny nebo asi 100 g drogy krátce povaříme ve 2-3 litrech vody, necháme 1/2 hodiny vyluhovat a vlejeme do teplé, ale ne horké lázně. Koupeme se asi 15 minut. V závažnějších případech může tato bylina doplňovat nutnou léčbu thymoleptiky (např. imipramin v přípravku MELLIPRAMIN aj.) příp. jinými antidepresívy. Šťastnou alternativní kombinaci představuje v této indikaci směs 3 dílů brutnáku, 2 dílů dobromysli a 1 dílu sporýše nebo bukvice.
Brutnák lékařský: Skelet + svalstvo: Lidové - Brutnákový olej v kapslích, který se velmi osvědčil při regulaci látkové výměny, zejména u revmatických chorob.
Brutnák lékařský: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se při revmatických obtížích a jako metabolizující prostředek. Droga též vypuzuje z organismu přebytečnou kyselinu močovou a má i působení protirevmatické. Čistí krev a zlepšuje látkovou výměnu.
Brutnák lékařský: Respirační: Lidové - Užívá se při onemocněních dýchacích cest, hlavně při kašli a krčních chorobách. Droga se doporučuje při zánětech hltanu (hlavně virového původu) spojených se suchým kašlem. Droga má i výrazné potopudné působení při chorobách z nachlazení. Sušená květní a listová droga pomáhá i při chrapotu (2-3 polévkové lžíce na dva šálky vody). Brutnákový olej v kapslích, který se velmi osvědčil při astmatu.
Brutnák lékařský: Ostatní: Lidové vnitřní - Brutnák má schopnost zvyšovat vylučování potu, užívá se na potní kůry. Užíval se jako osvěžující čaj a sirup. Působí silně protizánětlivě. Jako ochranný prostředek (protektívum) se užívá odvar. Zde se však kombinuje s úbory heřmánku a listem šalvěje, případně podbělu, proskurníku a se lněným semenem. Brutnákový olej v kapslích, který se velmi osvědčil při regulaci látkové výměny, zejména u kožních chorob. Brutnák stimuluje nadledvinky, a tak podněcuje tvorbu adrenalinu, hormonu, který pohání tělo k rychlému jednání (útok nebo útěk) ve stresových situacích.
Brutnák lékařský: Kůže: Lidové - Užívá se rovněž v dermatologii, protože podporuje látkovou výměnu a při vnějším i vnitřním podávání příznivě ovlivňuje pokožku. Při popáleninách a některých kožních afekcích se osvědčily kašovité obklady z drcené nati. Užívá se na hojení kožních vřídků, chronických vyrážek apod. ve formě 8% macerátu nebo přikládáním čerstvých listů. Při zevním použití hojí spáleniny, včetně radiačních. Nechybí ani úspěšné možnosti v terapii bércových vředů, kde podporuje granulační hojení tkáně. Ve formě obkladů ze syrové natě se přikládá na zanícenou pokožku.
Brutnák lékařský: Ostatní: Lidové zevní - Droga působí protizánětlivě. Při zánětech se kombinuje s kořenem kostivalu, s heřmánkem, listem proskurníku, natí řepíku, květem hluchavky bílé a se šípky, na obklady s listem jitrocelu, květem kaštanu, měsíčku, slunečnice a s natí komonice. Důležité je též využití v otorhinolaryngologii a ve stomatologii, kde se droga využívá k výplachům dutiny ústní a jako kloktadlo - při angíně, zánětu dásní, jazyka atp. Při zevním použití podporuje hojení ran a hojí spáleniny, včetně radiačních. Nechybí ani úspěšné možnosti v terapii bércových vředů, kde podporuje granulační hojení tkáně. Výhodné jsou i koupele rukou a nohou při revmatismu a dně. Užívá se i při krčních chorobách. Velmi účinné jsou obklady a koupele z odvarů, nálevu i macerátu brutnáku, a to z kterékoli části byliny. Například vinný odvar z kterékoli části podrcené byliny je výborný na obklady ledvin, jater, hrudníku a dokonce i očí a kloubů. Obklady uklidňují záněty.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
ANTIFLOGISTIKUM, DIURETIKUM, DERMATOLOGIKUM,
mucilaginózum, emoliens,
diaforetikum, protektivum.
Brutnák lékařský: Homeopatie: Užívají se výhradně čerstvé listy, použití semene se zatím v homeopatii neosvědčilo. Listy se trhají v době květu byliny, nejlépe dopoledne kolem desáté hodiny. Listy se nařežou naadrobno a ihned se dále zpracovávají, většinou podle §3 lihem 80 až 90%. Doba zpracování je 14 až 16 dní. Získaná esence má ředění D0 a ředí se dále do potence D4 lihem 30%. Nejčastěji se užívá potence D2 až D4 a dávkování je 3krát denně 7 kapek, před jídlem. Užití je přibližně stejné jako v alopatii, především při bušení srdce, srdeční slabosti, při melancholii, závratích, kašli, vředovitosti a také jako bronchiální sedativum.
Brutnák lékařský: Prevence: Brutnákové thé nebo i šťáva může tvořit částečnou ochranu před opakováním mírnějších atak endogenních depresí a pro podporu krevního oběhu. V tomto případě je vhodné brutnák podávat nejen vnitřně - nejlépe asi 3/4 l čaje denně, z termosky po doušcích, ale rovněž prostřednictvím celkových koupelí. 2x týdně asi 150 g čerstvé rostliny nebo asi 100 g drogy krátce povaříme ve 2-3 litrech vody, necháme 1/2 hodiny vyluhovat a vlejeme do teplé, ale ne horké lázně. Koupeme se asi 15 minut. V závažnějších případech může tato bylina doplňovat nutnou léčbu thymoleptiky (např. imipramin v přípravku MELLIPRAMIN aj.) příp. jinými antidepresivy. Šťastnou alternativní kombinaci představuje v této indikaci směs 3 dílů brutnáku, 2 dílů dobromysli a 1 dílu sporýše nebo bukvice.
Brutnák lékařský: Kosmetika: Může se používat podobně jako okurka. Čerstvá nať je velmi šťavnatá, s když se rozdrtí poskytne dostatek tekutiny, která výborně čistí pokožku, vyplavuje nečistotu z ucpaných pórů a rozšířené póry stahuje. Brutnák se nýborně hodí pro lidovou kosmetiku. Rozdrcená dřeň nebo lépe vata nasáknutá šťávou z dřeně se přikládá na obličej jako zábal. Tato prodyšná maska vypne, zjemní a ochladí pokožku zúží kožní vlásečnice a tím zmírní zarudnutí obličeje. Na choulostivou pleť však raději přikládáme čistou šťávu, a ne celou dřeň. V dřeni obvykle zůstanou chlupy z lodyh a listů, které by mohly jemnou kůži podráždit.
Brutnák lékařský: Poznámky: Rostlina se pěstuje hlavně proto, že její listy poskytují chutný kořenitý salát, který má příjemnou okurkovou vůni i chuť. Odvarem se někdy přibarvují zeleninové konzervy. Pokud se užívá v kuchyni, nevaří se spolu s jídlem, jen krátce se zahřeje. Může se nakládat do octa či oleje.(213). Léčebné užití rostliny není velké, většinou se užívá v lidovém léčitelství. Někdy se doporučuje přidávat brutnákové listy s kouskem estragonu ("tarkan"), listem vinné révy a kopru do zavařovaných okurek, které získají vynikající chuť i aroma. Používá se na rozhojnění včelí pastvy kolem úlů. Jeho mednatost je vysoká, dosahuje až 200 kg/ha a kvete asi měsíc po výsevu. Mladé listy a květy se sklízejí až do podzimu. Brutnák se nakládá do oleje a octa. Květy se kandují a mrazí do kostiček ledu. Nasekané mladé listy dodají chuť čerstvých okurek salátům, polévkám, tvarohu a studeným předkrmům. Nahrazují sůl. Květy jsou ozdobou sendvičů i sladkých moučníků. Nať brutnáku hozená na oheň jiskří jako malý ohňostroj.
Vlastnosti: Studená, vblhká, nasládlá.
Působení:
Listy/květy: stimuluje činnost nadledvin, zvyšuje laktaci, pocení, diuretikum, antipyretikum, antirevmatikum, expektorans.
Užívané části:
List: Lze jej užívat při stresu jako posilující lék pro činnost nadledvin nebo proti vedlejším účinkům při terapii steroidy. Může se rovněž užívat při suchém, škrábavém kašli a ke stimulaci tvorby mléka. Lze jej předepisovat v raném horečnatém stádiu zánětu pohrudnice nebo černého kašle. Sbírá se po celou dobu vegetace.
Květy: Tradičně se přidávaly do vína "aby se muži rozveselili" a užívaly se rovněž při výrobě sirupů proti kašli.
Olej: Olej získávaný ze semen se používá jako náhražka oleje z pupalky dvouleté na revmatické či menstruační potíže a vně se dá používat na ekzémy. Je rovněž k dostání průmyslově vyráběný v tobolkách.
Použití:
Listy:
Nálev: Užívá se v ranném stádiu plicních onemocnění či horečnatých nachlazení. Kojící matky mohou pro zvýšení tvorby mléka kombinovat s fenyklem.
Tinktura: Berte 3krát denně 10 ml jako tonikum po léčbě steroidy a při stresu.
Šťáva: Při depresi, žalu nebo rozrušení rozmělněte čerstvé listy a pijte třikrát denně 10 ml šťávy.
Pleťová voda: Na podrážděnou, suchou kůži nebo vyrážku nervového původu použijte šťávu z brutnáku naředěnou stejným množstvím vody.
Semena:
Tobolky: Jako doplněk léčby ekzému nebo revmatické artritidy užívejte denně 500 mg oleje v tobolce. Olej rovněž pomáhá v některých případech nepravidelnosti menstruace, při dráždivém střevu i jako prostředek první pomoci při kocovině (dávka 1 g).
Květy:
Sirup: Sirup připravený z nálevu je vhodný jako expektorans při kašli. Lze jej kombinovat s květy sivizny a proskurníku (ibišku).
Brutnák lékařský: Toxicita a nežádoucí účinky: Škodivý účinek na organismus nebyl zjištěn.(10). V odborných kruzích dosud nejsou uzavřeny diskuse o možné škodlivosti drogy v důsledku obsahu stop hepatotoxických pyrolizidinových alkaloidů. Zatím se drogu nedoporučuje podávat dlouhodobě. Možnost kombinací s jinými bylinami není omezena.
Stanovisko EU: Obsahuje pyrolizidinové alkaloidy s hepatotoxickými a kancerogenními účinky. NESMYSLNÉ BYROKRATICKÉ sanovisko EU ???
Užívání
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3dcl vařící vody, vařit 5 minut, vyluhovat 15 min popíjet 2x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Brutnák lékařský: Vnitřní užití:
Drogy se dávkují ve formě záparu v množství 2-3 g květní drogy nebo 8-10 g naťové (listové) drogy (1 a 1/2 až dvě lžíce) na sklenici až dvě vroucí vody. Zápar se nechá stát asi 15 minut a pijí se 2-3 šálky denně.(1,5 dl).
Nebo:
Infusum Herbae borraginis (10-30 g natě na 500 ml vody) se užívá 1/2 sklenice 2-3x denně, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek záparu. Pije se 2x denně.
Jako ochranný prostředek (protektívum) se užívá odvar z 1,5-2 lžic drogy na 5 dl vody (pít 2-3x denně po 1 dl). Zde se však kombinuje s úbory heřmánku a listem šalvěje, případně podbělu, proskurníku a se lněným semenem.
Podáváme 2-3x denně šálek až sklenici nálevu. V urologii buď 4x denně 250 ml, nebo 3x denně 350 ml nálevu.
Brutnákové medicinální víno (připravené macerováním drogy ve víně) má chladivý a uklidňující účinek. Podáváme je po 50 až 125 ml na jednorázovou dávku.
Užívá se i šťáva z čerstvých rostlin. Rostliny jsou šťavnaté, šťávu doporučujeme mírně naředit vodou. Dávka činí 25 až 50 ml šťávy 3x denně.
Brutnákové semeno se užívá buď přímo v dávce 4x denně na špičku kulatého nože, nebo formou hotového přípravku, tj. brutnákového oleje v kapslích, který se velmi osvědčil při regulaci látkové výměny, zejména u revmatických a kožních chorob a dále při astmatu.
Brutnák lékařský: Zevní užití:
Droga má i zevní použití na hojení ran, kožních vřídků, chronických vyrážek a popálenin. Zde se připravuje macerát (asi 8%) nebo odvar, který se po krátkém zavaření (3-5 minut) nechá stát přikrytý asi 12 minut a vhodným způsobem přikládá (použije na oplachování nebo obklady, případně se přikládají přímo čisté rozdrcené listy).
Výhodné jsou i koupele rukou a nohou při revmatismu a dně, a některých kožních afekcích - jednou nebo i dvakrát denně 2 polévkové lžíce na každý litr lázně.
Při popáleninách a některých kožních afektech se lépe osvědčily kašovité obklady z čerstv natě.
Brutnák lékařský: Poznámky:
Rostlina se pěstuje hlavně proto, že její listy poskytují chutný kořenitý salát, který má příjemnou okurkovou vůni i chuť. Odvarem se někdy přibarvují zeleninové konzervy. Pokud se užívá v kuchyni, nevaří se spolu s jídlem, jen krátce se zahřeje. Může se nakládat do octa či oleje. Léčebné užití rostliny není velké, většinou se užívá v lidovém léčitelství. Někdy se doporučuje přidávat brutnákové listy s kouskem estragonu ("tarkan"), listem vinné révy a kopru do zavařovaných okurek, které získají vynikající chuť i aroma. Používá se na rozhojnění včelí pastvy kolem úlů. Jeho mednatost je vysoká, dosahuje až 200 kg/ha a kvete asi měsíc po výsevu. Mladé listy a květy se sklízejí až do podzimu. Brutnák se nakládá do oleje a octa. Květy se kandují a mrazí do kostiček ledu. Nasekané mladé listy dodají chuť čerstvých okurek salátům, polévkám, tvarohu a studeným předkrmům. Nahrazují sůl. Květy jsou ozdobou sendvičů i sladkých moučníků. Nať brutnáku hozená na oheň jiskří jako malý ohňostroj.
Vlastnosti: Studená, vblhká, nasládlá.
Působení:
Listy/květy: stimuluje činnost nadledvin, zvyšuje laktaci, pocení, diuretikum, antipyretikum, antirevmatikum, expektorans.
Užívané části:
List: Lze jej užívat při stresu jako posilující lék pro činnost nadledvin nebo proti vedlejším účinkům při terapii steroidy. Může se rovněž užívat při suchém ,škrábavém kašli a ke stimulaci tvorby mléka. Lze jej předepisovat v raném horečnatém stádiu zánětu pohrudnice nebo černého kašle. Sbírá se po celou dobu vegetace.
Květy: Tradičně se přidávaly do vína "aby se muži rozveselili" a užívaly se rovněž při výrobě sirupů proti kašli.
Olej: Olej získávaný ze semen se používá jako náhražka oleje z pupalky dvouleté na revmatické či menstruační potíže a vně se dá používat na ekzémy. Je rovněž k dostání průmyslově vyráběný v tobolkách.
Použití:
Listy:
Nálev: Užívá se v ranném stádiu plicních onemocnění či horečnatých nachlazení. Kojící matky mohou pro zvýšení tvorby mléka kombinovat s fenyklem.
Tinktura: Berte 3krát denně 10 ml jako tonikum po léčbě steroidy a při stresu.
Šťáva: Při depresi, žalu nebo rozrušení rozmělněte čerstvé listy a pijte třikrát denně 10 ml šťávy.
Pleťová voda: Na podrážděnou, suchou kůži nebo vyrážku nervového původu použijte šťávu z brutnáku naředěnou stejným množstvím vody.
Semena:
Tobolky: Jako doplněk léčby ekzému nebo revmatické artritidy užívejte denně 500 mg oleje v tobolce. Olej rovněž pomáhá v některých případech nepravidelnosti menstruace, při dráždivém střevu i jako prostředek první pomoci při kocovině (dávka 1 g).
Květy:
Sirup: Sirup připravený z nálevu je vhodný jako expektorans při kašli. Lze jej kombinovat s květy sivizny a proskurníku (ibišku).
Popis
Složení: Borago officinalis herba.
Brutnák lékařský nať 40g