Brusinka obecná (brusnice) list 50g

Název

Brusinka obecná (brusnice) list 50g

Vědecký název

Vaccinium vitis-idaea folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Brusnice brusinka list
Složení: Vaccinium vitis-idaea folium. V lidovém léčitelství se Brusinka používá jako adstringens, obstipans a pomocně jako antidiabetikum. Vnitřně v nálevu jako listy medvědicové. Slouží hlavně při zánětech horních a dolních močových cest a při zánětech žlučových cest. Pomocně se užívá při diabetu. Má téměř stejně účinné látky jako listy medvědice, také jejich působení je stejné (dezinfekční). Vzhledem k menšímu obsahu tříslovin nemívají nepříjemný stavící účinek. Obsahuje 5 - 7 % arbutinu, tedy asi polovinu účinných látek než medvědice. Dávky nutno zdvojnásobit, abychom dosáhli stejného dezinfekčního účinku. Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l studené vody macerovat 8 hodin, nechat přejít varem 1 min. vyluhovat 10 min popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Brusnice brusinka: GIT: Oficiální - Při neúčelných vysilujících průjmech se ordinuje odvar z listů. Plody se používají buď při nezávažných průjmech v pediatrické praxi, nebo jako dietetikum a potrava.

Brusnice brusinka: Urogenitál: Oficiální - Listovou drogu je možno označit za paralelní (ne náhradní, ale rovnocennou) s listem medvědice - Folium uvae ursi. List brusinky obsahuje sice méně účinného arbutinu (až o 1/3), ale zhruba ve stejném poměru je nižší i obsah tříslovin, což je při zánětech močových cest terapeuticky výhodnější (protože nemá silný stahující účinek - adstringentní). Fenolové glykosidy (arbutin) desinfikují močové cesty (urodesinficiens), tlumí jejich záněty (antiflogistikum) a flavonoidy zlepšují diurézu (diuretikum), přičemž napomáhají též vylučování solí z organismu (saluretikum). Při zánětech močových cest se doporučuje macerát za studena, protože má nejmenší obsah tříslovin. Listy se tedy užívají při zánětech močových cest, chorobách měchýře (když je moč zásaditá) a ledvin. Při zánětech močových cest se listová droga kombinuje s drogami: Rizoma agropyri, Folium betulae, Radix cichorii, Herba equiseti a hlavně Folium uvae ursi, která představuje paralelní drogu.

Brusnice brusinka: Celkové metabolické účinky: Oficiální - List slouží také jako složka pomocných čajovin při cukrovce.

  • Léčivé účinky: lidové

Brusnice brusinka: GIT: Lidové - Plody se občas podávají jako cholagogum. Zralé plody pomáhají dětem proti nechutenství: denně 2-3krát čajová lžička brusinkové marmelády (džemu). Listovou drogu podáváme při průjmech.

Brusnice brusinka: Urogenitál: Lidové - Drogu podáváme jako močové desinficiens.

Brusnice brusinka: Celkové metabolické účinky: Lidové - Listy se užívají i při cukrovce. Zápar z květu se lidově uplatňuje při revmatických onemocněních.

Brusnice brusinka: Ostatní: Lidové vnitřní - Drogu podáváme všude tam, kde je třeba svíravého účinku. Účinek obstipační a adstringentní je o něco slabší než u medvědice.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Listy: URODESINFICIENS, ANTIFLOGISTIKUM, ADSTRINGENS, SALURETIKUM,

Plody: dietetikum, adstringens, antidiaroikum.

Brusnice brusinka: Homeopatie: Osvědčila se forma homeopatického čaje v potenci U10 až U12. Podává se s úspěchem při zánětech močových cest, zvláště takových, kde je průvodním projevem i pálení a řezání při močení. V závažnějších případech přidáváme na celodenní dávku čaje 1 mocca až jednu čajovou lžičku tinktury z myrty vonné. Brusinka je v homeopatii poměrně málo známá, a to i přesto, že plody i listy mají v podstatě stejné obsahové látky. Navíc velkou výhodou homeopatických prostředků je, že je mohou užívat i pacienti s poruchou ledvin. V homeopatii jsou pochopitelně listy daleko výhodnějším materiálem než plody. Listy se sbírají koncem léta, asi tak koncem srpna a začátkem září, nejlépe dopoledne kolem desáté hodiny. Listy co možná nejvíce rozmělněné nekovovým nástrojem se dále upravují dle kombinace §3 a §4, přičemž se používá líh 90%. Celková doba přípravy je 16 dní, základní esence má potenci D0. Dále se ředí lihem 50% až do potenci D2, ve které se také obecně užívá. Obecné dávkování je 3krát denně 9 kapek do vody. Neužívá se však déle než 21 dní a pokračovat se může až po pětidenní přestávce. Obyčejně stačí dvě kůry. Rozsah použití lze určit velice jednoduše pro celou oblast pánve a orgánů v ní uložených, počínaje nemocemi konečníku až po prostatitidu, přes potíže s pohlavní sférou apod., samozřejmě i s vlivem třeba na digestivní atonii, na koliky všeho druhu atd.

Brusnice brusinka: Poznámky: Brusinky jsou velmi žádaným ovocem. Mohou se jíst čerstvé, ale protože chutnají trpce nahořkle, jsou lepší zavařené. Zavařené brusinky se nekazí, protože obsahují konzervující látku, kyselinu benzoovou. Brusinkové kompoty by neměli jíst lidé s ledvinovými kameny, protože plody obsahují značné množství kyseliny šťavelové. Usušené plody se sypaly do vody, která se zbarvila červeně jako víno a pila se pro zahnání žízně.(5/78). Nebo se čerstvé brusinky nasypaly do nádoby, zalily vodou a po určité době se získal výborný občerstvující nápoj. Chutná a osvěžující je brusinková šťáva, která se připravuje lisováním čerstvých brusinek za studena. Získaná tekutina se mísí s vodou a zahušťuje cukrem.

Brusnice brusinka: Toxicita a nežádoucí účinky: Odvary z listů jsou tmavé, tmavohnědé a pravidelné pití čajů z arbutinových drog nesmí trvat dlouho, protože štěpením arbutinu se uvolňuje hydrochinon, který může vyvolat poškození jater. Při dlouhodobém užívání působí podávání listové drogy nepříznivě i na zdravé pacienty. Plody obsahují hodně kyseliny šťavelové, a proto by se měly jako potravina i jako dietetikum jíst v přiměřených, menších množstvích. Nedoporučují se v případech, kdy je příjem kyseliny oxalové nežádoucí, například při urolitiáze s tvorbou oxalátových kamenů a při stavech spojených s karencí vápníku. Na rozdíl od jiných druhů ovoce jsou brusnice kyselinotvorné.

Brusnice brusinka: Kontraindikace: Protože hydrochinon uvolněný z arbutinu působí toxicky na jaterní parenchym, nedoporučuje se podávání listové drogy při hepatopatiích.

Užívání

Užívání: 1 pol.lžíci přelít 0,5 l studené vody macerovat 8 hodin, nechat přejít varem 1 min. vyluhovat 10 min popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Brusnice brusinka: Vnitřní užití:

Drogu lze bez problémů zařazovat do směsí, ovšem musíme věnovat zvýšenou pozornost přípravě čaje. Většinou bývá nutné jej připravovat na dvě části. První polovina se připraví níže uvedeným způsobem a druhá formou obyčejného nálevu. Výsledné výluhy se potom spojí.
Někteří autoři doporučují pouze maceráty za studena (nechá se 12 hodin vyluhovat), aby obsahovaly co nejméně tříslovin. Dávkování jako u odvaru.
Nejlepší postup při úpravě brusinky je takový, který vylučuje jakoukoli tepelnou úpravu, protože tím se udržují třísloviny na nejnižší možné úrovni. Proto se např. doporučuje 15 g nadrobno nakrájených podrcených listů zalít 0,5 litru studené vody, do které se přidá asi 15 ml vinného octa a nechá se 10 hodin vyluhovat při pokojové teplotě. Celá dávka se pije na 4krát po 125 ml, vždy po jídle.
Sekané listy je lépe macerovat ve studené vodě (15-30 minut) a potom zapařit jako zápar. Dávkování jako u odvaru.
Užití prostého nálevu se neosvědčilo pro obtížnou vyluhovatelnost hlavní obsahové složky arbutinu. Nejvhodnější čajovou formou se zdá být 8 hodin připravovaný macerát, který před použitím necháme projít několikasekundovým varem, s následným vyluhováním do přirozeného poklesu teploty. Teprve potom scedíme a podáváme.
Listová droga se dávkuje až do 10 g denně v krátce zavařeném odvaru (mírný var max. 2 minuty) - 1 a 1/2 lžíce (průměrná jednotlivá dávka je 2 g, ale při jednorázové či krátkodobé léčbě se podávají i podstatně vyšší dávky, povolena je denní dávka listů do 10 g) na sklenici (2,5 dl) vody, pije se 1/3-1/2 sklenice 2-3x denně. Odvar účinkuje i jako diuretikum, cholagogum a adstringens.
Ze sušených plodů se připravuje odvar z 1 lžíce na 2,5 dl vody (pije se 2-3x denně mezi jídlem). Plody se přidávají i do rozličných čajovinových směsí.
Zcela mimořádný protizánětlivý účinek má prášek z usušených plodů. Plody se nejprve řádně přesuší a pak se jemně pomelou. Prášek se užívá 3krát denně na špičku nože, po jídle. Toto je jedna z nejlepších úprav brusinky pro léčivé účely, protože účinek listů a plodů je zhruba stejný, a v tomto případě se účinek protizánětlivý rozšiřuje o působení na močové cesty a střeva. Nesmí se však užívat dlouhodobě, ne déle než 2 měsíce najednou a 4 měsíce za celý rok.

Popis

Brusinka obecná (brusnice) list 50g
Brusinka obecná (brusnice) list 50g