Bříza list 30g(20x1,5g)

Název

Bříza list 30g(20x1,5g)

Vědecký název

Betula verrucosa folium

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Bříza bělokorá list
V lidovém léčitelství se Bříza používá jako diuretikum, diaforetikum, antirevmatikum vnitřně ve formě nálevu. Ke zvýšení účinku se při přípravě nálevu přidává na špičku nože jedlé sody (Natrium hydrocarbonicum). Čajový nálev se užívá jako diuretický prostředek při zánětlivých onemocněních močových cest, revmatismu, dně apod. Droga bývá součástí čajových směsí, tzv. urologických čajů. Účinnými látkami jsou hlavně saponiny a silice, jejichž množství kolísá podle stáří listů od 0,05 - 0,5 % (pupeny mají 4 - 5 % silice), flavonové glykosidy (asi 2 %), pryskyřice a třísloviny (5 - 9 %), vitamin C, karoteny, minerální látky a antibioticky účinné fytoncidy. Působí zvýšené vylučování moči, aniž dráždí ledviny. Užívání: 1 sáček přelít 0,2 l vařící vody, vylouhovat 20 minut, popíjet 3x denně. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.

  • Léčivé účinky: oficiální

Bříza bradavičnatá: GIT: Oficiální - Mírný žlučopudný účinek mají březové pupeny, které se obvykle kombinují s jinými žlučopudnými drogami.

Bříza bradavičnatá: Urogenitál: Oficiální - Odvar má experimentálně prokázaný silný močopudný účinek. Tento diuretický efekt vyvolává silice a flavonoidy (ledviny se přitom nedráždí, nebyly zjištěny žádné škodlivé účinky na ledvinový parenchym). Protože současně se zvýšeným vylučováním tekutin se zvyšuje i výdej solí, především chloridů a kyseliny močové, droga má výrazně saluretické účinky. Listy jsou obvyklou složkou močopudných čajovin a čajovin užívaných k desinfekci močových cest. Užívají se při onemocněních ledvin, při zánětech močových cest, chorobách s retencí sodíku, zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi a při tvorbě močových kamenů. Pupeny se užívají také jako močopudný a desinfekční prostředek.

Bříza bradavičnatá: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Listy jsou obvyklou složkou antirevmatických čajovin. Užívají se při dně (při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi). Přidávají se i do odtučňovacích čajovin.

Bříza bradavičnatá: Ostatní: Oficiální vnitřní - Listová droga má slabý hemolytický účinek, přidává se i do protihorečnatých čajovin. Obsah vitamínu C zvyšuje obranyschopnost organismu. Bříza se málo kdy používá při monoterapii. Častější jsou kombinace s květem lípy a černého bezu. Působení čajoviny je potopudné.

Bříza bradavičnatá: Kůže: Oficiální - Při dlouhotrvajících ekzémech se pupeny přidávají do koupelí a do masťových základů (obvykle ve spojení s Radix symphyti, Herba meliloti aj.).

  • Léčivé účinky: lidové

Bříza bradavičnatá: GIT: Lidové - Březová kůra se hlavně dříve používala vnitřně proti průjmu. Březová šťáva svařená s vínem (2 polévkové lžíce na 1/4 litru bílého vína) je prostředkem proti žaludečním střevním kolikám (spasmolytikum GIT). Březové pupeny stimulují jaterní funkce a příznivě ovlivňují zánět slinivky.

Bříza bradavičnatá: Kardiovaskulár: Lidové - Nálev z listu se doporučuje při arterioskleróze. Březové pupeny příznivě ovlivňují funkci sleziny.

Bříza bradavičnatá: Urogenitál: Lidové - List se přidává do rozličných čajovin, hlavně do diuretických, které se užívají při vodnatelnosti a zadržování moče. (v kombinaci s kořenem čekanky, natí přesličky a kořenem medvědice). Čaj z listů břízy je nejlepší močopudný prostředek (diuretikum), který známe. Listová droga se užívá jako nedráždivý močopudný prostředek při chorobách ledvin a močových cest. Současně s rostoucí diurézou stoupá vylučování chloridů a dalších solí, jakož i iontů sodíku. Podobné použití má i čerstvá šťáva z listů. Pokud se potřebujeme zbavit ledvinových kamenů, je vhodné vypít dvakrát denně šálek nálevu z jedné až dvou čajových lžiček březového listí s přídavkem jedlé sody (na špičku nože). V praxi se březový list nejčastěji kombinuje s celíkem a kopřivou, v léčbě zánětlivých chorob ledvin s medvědicí. Březové pupeny dokáží při zánětlivých chorobách ledvin odstranit bílkovinu z moče. Výtažek z pupenů podáváme jako tzv. drenážní prostředek po dobu 3 až 5 dní, v některých indikacích i déle. Březovou mízu podáváme při snížené funkci ledvin.

Bříza bradavičnatá: Skelet + svalstvo: Lidové - Březové pupeny léčí zánět kostí a kostní dekalcifikace. Bílá kůra a listy se užívají v léčbě artritidy.

Bříza bradavičnatá: Celkové metabolické účinky: Lidové - List se přidává do rozličných protirevmatických čajovin, (spolu s vrbovou kůrou, lipovým květem nebo natí rdesna ptačího a přesličky). Podobné použití má i čerstvá šťáva z listů. Březová kůra se hlavně dříve používala vnitřně proti dně. Nálev z listu dobře působí v iniciálním stádiu cukrovky. Bříza je vhodná také k "čistění krve" (jarní a podzimní kůry). Březovou mízu podáváme při revmatismu.

Bříza bradavičnatá: Respirační: Lidové - Březová kůra se hlavně dříve používala vnitřně proti plicním chorobám.

Bříza bradavičnatá: Imunitní: Lidové - Bílá kůra a listy se užívají v léčbě autoimunních onemocnění.

Bříza bradavičnatá: Ostatní: Lidové vnitřní - Velmi dobrým prostředkem na kožní neduhy a obecnou vodnatelnost je odvar z březové kůry (diuretikum). Spolu s lipovým květem a květem černého bezu jsou březové listy potopudné (diaforetikum). Šťávě z březových listů se přičítaly léčivé účinky při moučnivce (soor).

Bříza bradavičnatá: Kůže: Lidové - Březovým dehtem se potírají nemocná místa při lišejích, kožních vyrážkách a některých ekzémech. Při kožních afekcích a některých ekzémech jsou vhodné také koupele, resp. omývání březovým nálevem. Zvláště účinná je kombinovaná vnitřní a zevní léčba. Zevně se prášek z rozemleté nebo utlučené březové kůry užíval jako zásyp při svrabu a rozmanitých lišejích. Postižená místa se jím několikrát denně zasypávají.

Bříza bradavičnatá: Ostatní: Lidové zevní - Listí břízy, svařené podle návodu (hrst sušeného březového listí se dá do půl litru vody, povaří asi 5 minut) a jen zlehka vymačkané se užívá k obkladům při revmatických bolestech. Silný protirevmatický účinek mají březové koupele celkové i místní. Působí také jako odvodňovací prostředek na otoky a tzv. "vodu v těle". Základ těchto obtíží je v ledvinách, na které březový list působí sice intenzivně, ale z hlediska funkce velmi mírně a nenásilně, bez vedlejších účinků. Při revmatismu se také osvědčily tzv. suché zábaly v čerstvých listech (tzv. březové pytlíčky). Odvar z březového listí, hlavně čerstvého, se užívá jako přísada k osvěžujícím koupelím. Dále se doporučuje březový nálev při nálezu bílkovin v moči formou koupelí rukou a nohou. Koupele v březovém odvaru mohou být dobrým doplňkem redukčních diet v prevenci obesity. Asi 40 hrstí čerstvých listů se krátce povaří v 10 l vody, po dvacetiminutovém stání se odvar procedí do příjemně teplé celkové lázně. Lázeň má trvat asi 1/4 hodiny, po jejím skončení se neutírat, ale jen rychle a zběžně osušit a 15 minut cvičit různé dynamické cviky. Koupel aplikovat 2x týdně. Lázeň má být horká. Přesnou teplotu, jakož i výběr cviků je třeba volit podle věku, zdravotního stavu a okamžité tělesné kondice. Vhodnost tohoto doplňku, ale i odtučňovací kůry jako takové, je třeba předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Za pomoci celkových březových koupelí můžeme provést nenásilnou redukční dietu. Z množství asi 2 až 3 hrstí čerstvých březových listů na jeden list připravíme 5 až 10 listů odvaru, který zředíme ve vaně na 60 až 100 litrů vody. Celková koupel by neměla trvat déle než 15 minut, při mírné teplotě vody. Po lázni se neutíráme a pohybujeme se asi 10 minut po místnosti. Koupel provádíme 2krát, u těžších obezit i 3krát týdně, k tomu podáváme ještě 8 čajových lžiček otrub denně, a to i v době, kdy koupel neprovádíme. To nám umožní bezproblémový průběh nízkokalorické diety, kterou musíme současně držet. Celková doba léčby je minimálně tři týdny, maximálně 3 měsíce.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Listy:DIURETIKUM (SALURETIKUM), diaforetikum, antirevmatikum,

Pupeny: dermatologikum, demulcens, cholagogum.

Bříza bradavičnatá: Homeopatie: I břízu by bylo možno využít pro homeopatickou praxi, ale s ohledem na obtížně zpracovatelný základní materiál a nijak zvlášť mimořádné výsledky se homeopatické zpracování nedoporučuje.

Bříza bradavičnatá: Prevence: Koupele v březovém odvaru mohou být dobrým doplňkem redukčních diet v prevenci obezity. Asi 40 hrstí čerstvých listů se krátce povaří v 10 l vody, po dvacetiminutovém stání se odvar procedí do příjemně teplé celkové lázně. Lázeň má trvat asi 1/4 hodiny, po jejím skončení se neutírat, ale jen rychle a zběžně osušit a 15 minut cvičit různé dynamické cviky. Koupel aplikovat 2x týdně. Lázeň má být horká. Přesnou teplotu, jakož i výběr cviků je třeba volit podle věku, zdravotního stavu a okamžité tělesné kondice. Vhodnost tohoto doplňku, ale i odtučňovací kůry jako takové, je třeba předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Bříza bradavičnatá: Kosmetika: Dezinfekčních účinků se používá v přísadách do koupelí. , Droga, či spíše její výluh (100 g drogy na 1 l vroucí vody, 20 min. vyluhovat) čistí povrchově pleť, uvolňuje ucpané póry, podporuje regenerační schopnost kůže. Ve vlasové kosmetice známe tzv. březovou vodu. Je to jarní březová míza pryštící z navrtaných kmenů. Konzervuje se, aby nekvasila, a s přídavkem lihu se z ní vyrábějí vlasová tonika. Omezuje tvorbu lupů, brání zvýšenému maštění vlasů, zlepšuje jejich pružnost a lesk.

Bříza bradavičnatá: Poznámky:

Z navrtaného kmene břízy brzy na jaře před nasazením listů vytéká sladká březová šťáva - míza, která je lidovým prostředkem na ošetřování vlasů (březová voda). U nás je zakázáno ji získávat, protože se tím vážně poškozují stromy. Na severu se šťáva pije jako občerstvující nápoj a zkvašená jako tzv. březové víno nebo "šampaňské". Svařená s vínem (2 polévkové lžíce na čtvrt litru bílého vína) je prostředkem proti žaludečním a střevním kolikám. Březová voda odstraňuje skvrny a jiné neštovice, čistí a hojí osutiny v ústech vyplachováním. Doproučuje se jako lék k vyčištění a hojení ran. Šťáva vytlačená z březového listí a smíchaná se sedlým mlékem nebo syřištěm chrání sýr před zplesnivěním a zčervivěním. Šátek namočený v této šťávě a přiložený na břicho zahání červy v břiše. Březová voda, používaná zevně, je hlavně kosmetickým prostředkem. Potírají-li se jí vlasy po umytí, dosáhne se u nich svěžího vzhledu s živým leskem. Často má také březová voda dobré účinky jako prostředek proti pihám. Z březové kůry se suchou destilací získává březový dehet, užívaný v koželužství. Z březového dřeva se suchou destilací získává také dehet, nazývaný Oleum betulae empyreumaticum (Oleum rusci, Pix liquida betulae - obsahuje směs fenolických látek a pryskyřice), který je součástí černé sírové masti (Unguentum sulphuratum nigrum) a užívá se při kožních nemocech a plísních. Léčebně se využívá i černá polokulovitá dřevokazná houba ryšavec šikmý (Inonotus obliqus), která parazituje na starším březovém dřevě často ve velkém množství. Výtažek z ní účinkuje jako tonikum a antiflogistikum. Obsahuje steroly a triterpenoidy - látky s mírným cytostatickým účinkem. Z houby se připravuje vodný výtažek na posílení obranných reakcí organismu a na pomocnou léčbu rakoviny žaludku, střev a plic v počátečním stádiu onemocnění. Léčebná dávka je však blízká toxické. Bříza roste velmi rychle, je nenáročná na půdu. Má výborné řezbářské dřevo. Kvete v dubnu až květnu a včelám poskytuje hnědavý pyl i tmel - propolis. Březový olej se užíval při svícení.

Bříza bradavičnatá: Toxicita a nežádoucí účinky: V terapeutických dávkách nebyly zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky. Při vyšším dávkování je třeba upozornit na slabý hemolytický efekt. Proto nelze doporučit dlouhodobé podávání vyšších dávek.

Bříza bradavičnatá: Kontraindikace: Při hromadění vody v těle, jako důsledku zhoršené činnosti ledvin a srdce, nesmíme březové listy používat.

Užívání

Užívání: 1 sáček přelít 0,2 l vařící vody, vylouhovat 20 minut, popíjet 3x denně. Skladovat v suchu při teplotě do 25 °C. Výrobek nenahrazuje pestrou stravu.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Bříza bradavičnatá: Vnitřní užití:

Lékové formy: nálev, odvar, tinktura, šťáva.
Listy se užívají ve formě záparu (1-2 polévkové lžíce na šálek vroucí vody, kvůli lepšímu vyluhování se doporučuje přidat na špičku nože sody bikarbony) - užívá se 2-3x denně mezi jídlem. Čaj pijeme přiměřeně teplý (pokud možno neslazený). Zvýšená dávka 2 lžíce na šálek vody - se může užívat jen 2x denně. Po ukončení odvodnění čaj přestaneme užívat.
Nebo:
Jako diuretikum se doporučuje 10-15 g listu přelít večer 1 litrem vařící vody, po poklesu teploty na 40°C přidat 1 g jedlé sody, ráno scedit a pít po decilitrových dávkách během dne. Při urolithiáze tato aplikace působí nejen na vyplavování písku a kaménků, ale částečně ovlivňuje i jejich rozpouštění.
Nebo:
Obvyklou aplikační formou je především nálev, v denní dávce 0,5-2,5 l.
Nebo:
Infusum Folii betulae (10-20 g drogy na 500 ml vody) se rozděluje na 3-4 dávky denně, přičemž se využívají i jeho močopudné a mírně diaforetické vlastnosti.
Nebo:
Jako diuretikum se dává na 1/4 l odvaru 25-30 g březových listů, krátce se povaří, odvar se nechá 1-2 hodiny postát, potom se scedí, osladí a pije. Denně možno vypít 2-4 takové dávky.
V zahraničí se užívá i Succus betulae (stabilizovaná čerstvá šťáva z březových listů v dávce 30-50 kapek v šálku vody). Pije se 3-4x denně při stejných indikacích jako zápar z listů. Míza nesmí přijít do styku s kovy.
Bere se na špičku nože dobře rozemleté nebo roztlučené březové kůry 3x denně.
Vnitřně se užívá březové vody ve formě březového vína, které má stejné účinky jako odvar z listí - působí tedy močopudně. Připravíme jej následovně:
Ke 2 l březové vody přidáme 1/2 kg cukru a necháme zkvasit. Užívá se 1 sklenka denně.
Stejný močopudný účinek má také březová voda v čerstvém stavu. Bere se 4-5x denně po 1 lžíci.
Březová šťáva svařená s vínem (2 polévkové lžíce na 1/4 litru bílého vína) je prostředkem proti žaludečním s třevním kolikám GIT).
Březový olej se užívá vnitřně 3krát denně 8 kapek, před nebo mezi jídlem ve všech indikacích břízy.

Bříza bradavičnatá: Zevní užití:

Výborné jsou "březové pytlíčky" - čerstvě natrhaný list břízy dáme do igelitového pytlíku a připevníme na končetinu, kde necháme nejméně 2 hodiny působit - pomáhá to při dně a revmatismu.
Zevně se březovým olejem potírají kožní projevy, maximálně však 4krát denně.

Popis

Bříza list 30g(20x1,5g)
Bříza list 30g(20x1,5g)