Břečťan popínavý list 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Brečtan popínavý
Složení: Hedera helix folium. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako kardiotonikum a expektorans ve formě odvaru při chronických zánětech dýchacího traktu jako prostředek k odkašlávání a proti parazitárním onemocněním. V malých dávkách způsobuje rozšíření cév, ve větších zúžení cév a současně zpomalení srdečního tepu !!! Při větších dávkách se dostaví lehká otrava. Droga obsahuje především saponiny, alkaloid emetin, flavonoidy, beta-karoten, třísloviny, glykosidy, kyselinu chlorogenovou, hederikovou, mravenčí, kávovou a jablečnou, dále tuk, rutin, scopolin, cholesterin, tocoferol, jód a další látky. Užívání: 0,5 čajovou lžičku přelít 2,5 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. vypít maximálně 1 dávku.
- Léčivé účinky: oficiální
Břečťan popínavý: Neuropsych.: Oficiální - Droga (hlavně helixin) má lehký sedativní účinek.
Břečťan popínavý: Respirační: Oficiální - Droga má velmi důležité místo mezi saponinovými drogami, působí nejen jako expektorans (působení helixinu), ale mimo sekretolytického byl prokázán i spasmolytický efekt. Droga, resp. její výtažky se uplatňují v přípravcích proti černému kašli a při spastických bronchitídách (lékové formy jsou kapky, čípky, tablety i aerosol). Droga se někdy také kombinuje do expektoračních čajovin (spolu např. s listem podbělu, natí plicníku, plodem anýzu, plodem fenyklu a s kořenem lékořice, příp. s dalšími).
Břečťan popínavý: Ostatní: Oficiální vnitřní - Helixin má prokázaný účinek spasmolytický.
- Léčivé účinky: lidové
Břečťan popínavý: GIT: Lidové - Plody se uplatňovaly jako dávivý a laxativní prostředek. List se užíval na povzbuzení činnosti jater (hepatoprotektívum) a žlučníku. Pro vypuzení kamenů ze žlučníku se užívala lžíce tlučených břečťanových zrn s vínem.
Břečťan popínavý: Kardiovaskulár: Lidové - Břečťan působí i na krevní oběh. Hederin v malých dávkách působí na cévy spasmolyticky (rozšiřuje cévy), ve velkých naopak svíravě. Současně zpomaluje tep. Při onemocnění sleziny se užívá šťáva z listí s kyselým vínem.
Břečťan popínavý: Urogenitál: Lidové - Droga má i lehký protiedémový účinek. Podporuje slabou menstruaci u žen.
Břečťan popínavý: Celkové metabolické účinky: Lidové - Užívá se i při revmatismu a dně. Tinktura se přidává do tzv. krev čistících čajů.
Břečťan popínavý: Respirační: Lidové - List se užíval jako expektorans a proti křečovitému zádušnímu kašli. Podporuje vykašlávání hlavně ve svízelných případech katarů horních cest dýchacích. Zde se užívá hlavně tinktura, v dávce do 10 kapek i v dětském lékařství.
Břečťan popínavý: Ostatní: Lidové vnitřní - I v jednoduchých lékových formách má břečťan jisté kancerostatické účinky. Příznivě ovlivňuje různé kožní vyrážky a jiné kožní afekce, zvláště při kombinovaném vnitřním a zevním použití.
Břečťan popínavý: Kůže: Lidové - Břečťan odstraňuje chlupy. Prášek z listů se užíval proti nakažlivému plísňovitému onemocnění vlasové pokožky u dětí. List se užívá jako prostředek proti parazitárním onemocněním. Příznivě ovlivňuje různé kožní vyrážky a jiné kožní afekce, zvláště při kombinovaném vnitřním a zevním použití. Tinktura se přidává do tzv. krev čistících čajů při lupénce a jiných těžších kožních afekcích. Přitom se současně aplikují koupele rukou i nohou v odvaru z břečťanových listů při všech kožních chorobách a revmatismu. Listy břečťanu, povařené v červeném víně, se mohou přikládat na vředy, nežity a podobné kožní afekce, jejichž léčba se tím velmi urychlí. Vlastní odvar se může používat pro vymývání i obklady podobných kožních defektů. Tinktura se přidává do tzv. krev čistících čajů. Doporučuje se kaši z čerstvých listů přikládat na chodidla jako prostředek k narušení a odstranění tvrdé kůže. Čerstvé listy se přikládají zevně na popáleniny.
Břečťan popínavý: Ostatní: Lidové zevní - Šťáva z listů léčí nosní polypy. List se užívá jako prostředek na rány a proti parazitárním onemocněním.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
EXPEKTORANS, SPASMOLYTIKUM,
sedativum, antiedemikum.
Břečťan popínavý: Homeopatie: Břečťan se v homeopatii prakticky neužívá, i když obsahuje velké množství mimořádně účinných látek. Důvodem je jednak jedovatost byliny a jednak velké rozdíly v množství i účinnosti jednotlivých látek. Proto se v homeopatii dá použít břečťan jen při dodržování zásad opatrnosti a při dobré znalosti. Drogou je čerstvý list, trhaný co nejdříve na jaře, kolem jedné hodiny odpoledne. Zpracovává se běžně podle §3 lihem 70% po dobu 14-1f6 dní. Základní esence D0 se dále ředí lihem 30% až na potenci D12. Pro vnitřní užívání se užívá ředění D4 až D9, obecně spíše D7, s dávkováním 3krát denně 6 kapek před jídlem. Užívá se maximálně po dobu 30 dní. Tinktury se užívá hlavně pro zúžení cév v potenci D4 a por rozšíření cév v ředěních D10 až D12, dále pak pro úpravu srdečního tepu, jako mírné sedativum při chronických zánětech dýchacích cest, pro podporu rozpouštění a vstřebávání.
Břečťan popínavý: Kosmetika: V kosmetice se využívá hlavně účinek alfa-hederinu, a to k odstraňování otoků. Stabilizovaný výtažek z břečťanu se přidává do krémů a jiných kosmetických přípravků. Velmi účinný je obklad z čerstvých opraných a rozdrcených břečťanových listů. Přikládá se na oteklá místa nejvýše na 15 minut. Po sejmutí otok jen lehce otřeme mírně vlhkým plátnem namočeným v lihu. Břečťanové listy se užívají jako vyhlazující přísada do koupelí.
Břečťan popínavý: Toxicita a nežádoucí účinky: Modročerné bobule břečťanu dozrávají na jaře a jsou prudce jedovaté - hlavně pro děti. Může také vzniknout dotyková alergie na hvězdicovité chlupy (trichomy) mladých výhonků břečťanu nebo podráždění pokožky způsobené čerstvými mladými listy. Břečťan mívá rozdílnou účinnost podle stanoviště a sorty. Vzhledem na toxické působení je jeho užití bez lékařského dozoru nebezpečné. Působí na krevní oběh (podle dávky rozšiřuje nebo zužuje cévy a současně zpomaluje srdeční tep). Vyšší dávky mohou vyvolat velmi nebezpečnou otravu. Celou rostlinu je proto zapotřebí pokládat za jedovatou, i když se uvádí, že list v terapeutických dávkách nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky. Břečťan nemáme jako domácí léčivý prostředek užívat vnitřně, předávkování je nebezpečné.
Břečťan popínavý: Kontraindikace: Zásadní kontraindikací může být alergie na drogu, která se projevuje již při lehkém dotyku čerstvé byliny. Relativní kontraindikací mohou být velké dávky u starých a nemocí zesláblých lidí. V čajové formě břečťanovou drogu samostatně vnitřně nepodáváme. Do směsí však můžeme drogu přidávat bez obav, pokud její podíl nečiní více než 10 až 15%. Vhodnější je podávání tinktury, přidávané do čaje stejného zaměření. Při zevní aplikaci např. formou obkladů není třeba dodržovat žádná zvláštní ochranná opatření.
Užívání
Užívání: 0,5 čajovou lžičku přelít 2,5 dcl vařící vody, vyluhovat 10 min. vypít maximálně 1 dávku.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Břečťan popínavý: Vnitřní užití:
Dávkování na zápar: přesně plná kávová lžička na šálek horké vody 3x denně.
Při žlučníkových bolestech zapříčiněných kamínky se půl čajové lžičky drogy - tj. asi 1 g, maceruje za studena asi 8 hodin v šálku vody. Pije se po doušcích přes den.
Dříve byl doporučován především nálev, připravený z poloviny čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody.
S ohledem na jistou toxicitu drogy preferujeme podávání tinktury. Malou dávkou zde rozumíme 10 až 15, střední 20 až 25 a velkou 30 až 35 kapek tinktury na jednu dávku. Ta se pak užívá 2 až 4krát denně. Velké dávky se berou jen krátkodobě a při dobré snášenlivosti.
Popis
Složení: Hedera helix folium.
Břečťan popínavý list 40g