Borůvka černá (brusnice) nať 40g

Název

Borůvka černá (brusnice) nať 40g

Vědecký název

Vaccinium myrtillus herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Borůvka nať
Složení: Myrtilli herba cons. V lidovém léčitelství se Borůvka používá jako adstringens, obstipans a podpůrné antidiabetikum. Plody při průjmu a při zánětu dutiny ústní a hrtanu. Listy vnitřně v nálevu slouží v lidovém léčitelství jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny cukru v krvi stejně jako lusky fazolu. Borůvka může dobře působit také při chronickém střevním kataru a nespecifických enteritidách. Hlavní obsahovou látkou plodu je tříslovina (až 7 %), různé organické kyseliny, cukry a barviva. Tříslovinné složky působí svíravě a staví. Mají také vliv mírně dezinfekční. List obsahuje až 11 % tříslovin a látky snižující hladinu cukru v krvi - glukokininy. Dříve uváděný arbutin se nepodařilo prokázat. Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Brusnice borůvka: GIT: Oficiální - Plodová droga obsahuje dvě termostabilní protibakteriální látky, rozpustné ve vodě (působí např. proti Escherichia coli a proti některým jiným druhům stafylokoků), které se užívají při zánětlivých onemocněních žaludku a střev a při dysmikrobiích (borůvkové třísloviny adsorbují rozpadové produkty střevního obsahu, bakterie a jejich toxiny). Účinnost této drogy zvyšuje i tříslovina. Plody jsou také vynikajícím prostředkem proti průjmům a dietetikem hlavně pro děti. Antokyany (tzv. myrtiliny) působí na cévy stejně jako vitamín P (zmenšují propustnost drobných kapilár a tím zamezují kapilárnímu krvácení), proto jsou terapeuticky účinné na překrvenou (a k prosakování krve predisponovanou) sliznici trávicí trubice. Plody mají i významný antiparazitický účinek (např. proti škrkavkám a roupům). Léčebně se uplatňují při chronické dyspepsii. Čerstvé plody se doporučují při plynatosti. Listy jsou vynikajícím prostředkem proti katarům žaludku a střev spojených s průjmy, jako adstringens a obstipans. Obsah antokyanů v listové droze podmiňuje její spasmolytické působení, které se využívá při kolikovitých dyspepsiích. Třísloviny potencují desinfekční působení v trávicí trubici.

Brusnice borůvka: Kardiovaskulár: Oficiální - Antokyanový komplex borůvek je vhodný při prevenci a léčbě aterosklerózy, má antiagregační vlastnosti, užívá se při terapii cirkulačních poruch.

Brusnice borůvka: Urogenitál: Oficiální - Bakteriostatické a protizánětlivé účinky volného hydrochinonu, obsaženého v listech, se uplatňují při zánětech urogenitálního traktu. Výhodné terapeutické vlastnosti vhodně doplňují mírným diuretickým účinkem flavonoidy. Listy se používají i jako pomocné desinficiens močových cest, ale v žádném případě nejsou náhradou za medvědicové listy, které mají daleko větší desinfekční účinky.

Brusnice borůvka: Smysly: Oficiální - Antokyany (podobně jako vitamín A) zlepšují regeneraci oční sítnice resyntézou bílkovinného purpuru rodopsinu v tyčinkách, které podmiňují vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Plody borůvky se tedy používají při léčbě šerosleposti, ale i v její prevenci. Extrakt z plodů je součástí preparátů zlepšujících vidění za soumraku, pomáhajících očím přizpůsobit se změně světelné intenzity.

Brusnice borůvka: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Glukokininy snižují hladinu cukru v krvi a omezují vylučování cukru močí, proto se droga z listů již tradičně podává jako pomocný lék při cukrovce. I když působí slaběji než skutečný inzulin, látky se neničí žaludeční šťávou, a proto účinkují i při vnitřním užívání. Listy se při cukrovce kombinují do antidiabetických směsí např. s: Fructus phaseoli sine semine, Herba galegae, Folium juglandis, Herba salviae, Radix taraxaci cum herba, Folium rubi fructiosi, Herba polygoni, Radix bardanae, Fructus foeniculi, Radix liquiritiae, Radix cichorii.

Brusnice borůvka: Ostatní: Oficiální vnitřní - Pro poměrně vysoký obsah tříslovin mají listy protizánětlivé účinky a užívají se také jako protikrvácivý prostředek. Listy se užívají i při ekzémech. Plody jsou dietetikem hlavně pro děti.

Brusnice borůvka: Ostatní: Oficiální zevní - Odvar z listů se užívá na mokvavé rány. Listy jsou také mírným antiseptikem, používají se proto jako stomatologikum k výplachům ústní dutiny a jako kloktadlo při zánětech v ústech a hltanu.(dávky 0,5-0,3 g jako zápar nebo odvar). Plody jsou dobré při onemocnění sliznice dutiny ústní. Odvar se užívá k výplachu úst při zánětech a katarech nosohltanu. Účinek se připisuje modrému barvivu, které působí jako ochranný prostředek, usnadňující epitelizaci. Extrakt z plodů se doporučuje i k výplachu nosu při kataru a rýmě.

  • Léčivé účinky: lidové

Brusnice borůvka: GIT: Lidové - Borůvka je výbornou tříslovinovou drogou, která pomáhá proti průjmům vyvolaným různými nemocemi. Doporučuje se i pro malé děti a kojence. Obsah tříslovin v sušených borůvkách je asi 7% a pektiny jsou také hodnotné doprovodné látky, taktéž modré barvivo. Toto barvivo údajně omezuje růst bakterií a je podobné červenému barvivu. Plody působí proti Escherichia coli a stafylokokům. Sušené borůvky je možné užívat přímo (proti průjmům se občas dobře rozkouše několik usušených borůvek), ale je lépe připravit koncentrovaný odvar, jenž neslazený pijeme v množství malé vínové skleničky. Jadérka působí u pacientů s citlivým žaludkem lehce dráždivě. Svařením se dráždivý účinek odstraní. Užívání syrových borůvek při průjmu je bezpředmětné, může mít i opačné účinky. Zdravé jsou syrové borůvky přirozeně pro svůj obsah vitamínů a minerálních látek a pro občerstvující ovocnou kyselinu a chuť. Borůvky slouží i při dalších žaludečních a střevních obtížích, kdy upravují zažívání. I borůvkové víno se uvádí jako lék. Užívá se proti průjmu, působí absorpčně, aglutinuje bakterie a váže toxiny, působí proti nadýmání a kvasným procesům ve střevech. Při úplavici se berou borůvkové kapky - tresť (až 30 kapek), na cukr, na lžičku vody nebo vína. Odvar z listů se používá při průjmech různého druhu.

Brusnice borůvka: Kardiovaskulár: Lidové - Plody příznivě ovlivňují cévní stěny, podobně jako rutin a esculin (z routy, pohanky a kaštanu).

Brusnice borůvka: Urogenitál: Lidové - List borůvky se užívá při zánětech močových cest včetně zánětů močového měchýře a ledvin. Listy působí desinfekčně v močovém ústrojí.

Brusnice borůvka: Smysly: Lidové - Borůvka se užívá v prevenci šerosleposti, zejména u lidí s těžší krátkozrakostí.

Brusnice borůvka: Celkové metabolické účinky: Lidové - List se užívá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. K tomuto účelu se svaří 3 lžíce borůvkových listů v asi 4 šálcích vody a toto množství se pije denně. Tato čajovina se užívá také při revmatismu.

Brusnice borůvka: Ostatní: Lidové vnitřní - Také plody se léčebně uplatňují při ekzémech. Listy se užívají jako spasmolytikum při břišních kolikách.

Brusnice borůvka: Ostatní: Lidové zevní - Odvar z listů se užívá ke kloktání při zánětech v ústech a v krku. Také syrová šťáva smíšená s vodou je výborné kloktadlo a vyplachovadlo. Různá onemocnění kůže, jako sluneční úpal, opruzení aj. se léčí potíráním šťávou ze syrových borůvek. Sušené plody se užívají k obkladům a omývání při hemoroidech (krvácení). I borůvkové víno se uvádí jako lék. Barvivo obsažené ve víně působí blahodárně na výstelku dutiny ústní. Vínem se dokonce vyplachuje nosní dutina při rýmě.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

Listy: ADSTRINGENS, ANTISEPTIKUM, ANTIDIABETIKUM, DIURETIKUM, ANTIFLOGISTIKUM, ANTIDIAROIKUM, URODESINFICIENS,

Plody: ANTIDIAROIKUM, ANTIHEMORAGIKUM, vitamínIFERUM, DESINFICIENS.

Brusnice borůvka: Homeopatie: V homeopatii se používají pouze listy sbírané v průběhu léta, nejlépe však až v září. List se připravuje obvyklým způsobem. Čerstvý list se maximálně rozmělní a maceruje v lihu 80% po dobu 14 dní v teple, ne však na slunci. Základní tinktura má ředění D0 a dále se ředí až do potence D3 lihem 40%. Nejčastěji se používá ředění D3. Obecná dávka je 3x denně 8 kapek, po jídle. Jinak je aplikace v podstatě stejná jako v alopatii, ovšem při daleko menší pracnosti úpravy než při přímé aplikaci.

Brusnice borůvka: Toxicita a nežádoucí účinky: Podle některých údajů z literatury s mohou vyskytnout případy otravy při záměně za plody druhu Vaccinium uliginosum L. (brusnice volchyně) užité ve velkém množství. Hodnověrnost těchto údajů je problematická, protože v místech hromadného výskytu tohoto druhu (u nás např. na Šumavě) se běžně konzumují, a to bez omezení. Otravu však pravděpodobně způsobuje napadení plodů houbou Sclerotina megalospora Woron., která je toxická. Sama droga (listy i plody) nemá žádné vedlejší škodlivé účinky a plody patří mezi nejhodnotnější ovoce. U sušených plodů může dojít ke zhoršení zácpy. Listy borůvek není vhodné používat. Při delším užívání mohou způsobit chronické otravy. Listy snižují hladinu cukru v krvi, proto by je diabetici závislí na inzulínu neměli v nálevech užívat bez odborného dohledu.

Brusnice borůvka: Poznámky: Barviva plodů slouží na výrobu přípravků na regeneraci očního purpuru (zvyšují i zrakovou ostrost). K nám se pouze dováží. Čaj z borůvkového listí nebo sušených borůvek se používá jako náhražka za pravý čaj. Borůvky se užívají čerstvé, nebo v různé kuchyňské úpravě, dále zavařené, jako kompot, sušené na čaj a na povidla. Průmyslově se z nich vyrábí borůvkové víno, likér a borůvkový sirup. Barvivo se užívá k neškodnému barvení bílých vín. Dle Kneippa by plody naložené do žitné kořalky nebo sušené neměly chybět v žádné domácnosti. Čím déle naložené, tím jsou prý lepší. Borůvky se mohou zpracovávat na jemný destilát, ale protože borůvková šťáva obtížně kvasí, přidává se chlorid amonný a popřípadě lehčeji zkvasitelné druhy moštů (jablečný). Borůvka kvete v dubnu až květnu, ve vyšších polohách i v červnu a za příznivých povětrnostních podmínek poskytuje vydatnou snůšku medu. Nektar se tvoří na dně koruny. Známe dokonce "čistý" borůvkový med, který je zlatožlutý a červený, tuhý a s ostrým drobným zrnem. Borůvka je ještě důležitá tím ,že chrání lesní půdu před splavováním a podporuje tvorbu humusu na nevápenném podkladě. Při sběru je proto třeba šetřit porosty. Při průjmu podáváme každou půlhodinu 1 čajovou lžičku sušených plodů a k tomu podle potřeby na špičku kulatého nože jemně práškovaného kořene mochny nátržníku. Zapíjíme nálevem z benediktu. Prášek a čaj podáváme 4-6x denně, většinou jeden nebo dva dny. Počet plodů postupně snižujeme až do úplné likvidace průjmu. Borůvka a brusinka, blízké příbuzné medvědice lékařské (Arctostaphylos uva-ursi), důležitého antiseptika močového traktu, byly kdysi vysoce oceňovanými léčivými bylinami a jejich listy se používaly v lidové léčbě velmi podobným způsobem. Alžbětinští lékárníci připravovali z plodů spolu s medem sirup, který byl léčebným prostředkem proti průjmu.
Vlastnosti: Kyselá, svíravá, chladná, vysušující.
Působení: Adstringens, snižuje hladinu cukru v krvi, tonikum, antiseptikum, zabraňuje zvracení, antiseptikum močové soustavy.
Plody V. myrtillus: Bobule obsahují pigment, který pravděpodobně usmrcuje bakterie nebo zpomaluje jejich růst, proto jsou zvláště užitečné při průjmu způsobeném mikroorganismy, jako je úplavice. Ve velkém množství však mají čerstvé plody projímavý účinek. Sbírají se koncem léta a začátkem podzimu.
Listy V. myrtillus: Listy borůvčí mohou snižovat hladinu cukru v krvi u diabetiků. Současné výzkumy naznačují, že zvyšují produkci inzulinu. Sbírají se před dozráním plodů.
Listy V. vitis-idaea: Listy obsahují až 7% arbutinu, který působí účinně antisepticky na močovou soustavu, lze je tedy používat např. při cystitidě. Zdá se rovněž, že stimulují tvorbu inzulinu a lze je užívat při diabetu. Sbírají se v létě.
Plody V. myrtillus:
Čerstvé: Při zácpě snězte velkou mísu celých čerstvých plodů (pokud chcete, můžete přidat cukr a mléko nebo smetanu).
Šťáva: Neslazená šťáva je nejúčinnější při průjmu: užívejte v 10 ml dávkách.
Odvar: Při chronickém průjmu užívejte jednu sklenici denně.
Výplach úst: Ředěnou šťávu používejte při vředech a zánětech dásní.
Pleťová voda: Šťávu nařeďte stejným množstvím vilínu virinského, získáte chladivou pleťovou vodu pro sluneční spáleniny a kožní záněty.
Prášek: Pro kojence a malé děti s průjmem: rozmixujte 150 mg borůvek na 1 kg hmotnosti těla a přidejte dítěti do potravy.
Listy V. myrtillus:
Nálev: Berte jako doplněk diety při pozdní, na inzulínu nezávislé cukrovce.
Výplach úst / kloktadlo: Používejte při vředech a zánětech v krku.
Listy V. vitis-idaea:
Nálev: Při infekcích močové soustavy nebo průjmu používejte silný nálev (40 g byliny na 500 ml vody).

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku na 2dl vařící vody, vařit 5 min. vyluhovat 10 minut. Popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Brusnice borůvka: Vnitřní užití:
Při průjmových onemocněních dětí se podává studený macerát plodů v dávce 7-10 g. Terapeutickou účinnost zaručuje již dávka 5 g. Stejná dávka se ordinuje při přípravě Infusum fructus myrtilli.
Příprava čaje: 3 polévkové lžíce sušených borůvek přelijeme 1/2 litru studené vody a vaříme asi 10 minut. Po scezení a vychladnutí je čaj připravený k užívání. Vícekrát denně 1 sklenici. Toto dávkování pomáhá rychle při průjmu.
Nebo:
Jiný předpis má Decoctum Fructus myrtilli (10-15 g plodů na 250 ml vody), který se užívá po 1/4 sklenice 2-3x denně. Takto připravený odvar se užívá i jako kloktadlo. Účinné jsou však i daleko nižší dávky - například 1 kávová lžička drogy na šálek odvaru (pije se několikrát v průběhu dne).
Plody se podávají přednostně v sušeném stavu, rozžvýkají se a sní.
Čerstvé borůvky se nakládají do lihu nebo se z nich připravuje víno. Při úporném průjmu dospělých je lépe použít vinný nálev borůvek (2-3 hrstě sušených borůvek svařit v červeném víně) nebo sušené borůvky naložené v lihu.
Prudký průjem trvající delší dobu spojený s bolestmi lze utišit lžící borůvkové tresti, kterou vezmeme v 1/8 l vlažné vody. Po 8-10 hodinách můžeme lék opakovat.
Při použití listů se užívá 0,5-3 g listů (půl lžíce na zápar).
Nebo:
Z listu se připravuje zápar z 1 lžičky na 4 dl vroucí vody (pije se po 0,5-1 dl několikrát denně mezi jídlem).
Nebo:
Často se však ordinují i vyšší dávky, například na přípravu Infusum Folii myrtilli (20 g drogy na 500 ml vody, vařit na mírném ohni pouze krátce.), který se užívá po 1/2 sklenice 2-3x denně jako diuretikum.
Nebo:
Z listů se připravuje krátkodobě vařený odvar (asi 30 sekund) a dávkujeme jej po doušcích z termosky přes celý den v celkovém množství asi půl litru.
Suché plody žvýkat, nebo nechat nabobtnat vodou a mírně povařit - v množství 100 g denně.

Brusnice borůvka: Zevní užití:
Borůvkové plody se doporučují při katarech dolní části tlustého střeva ve formě klysmatu.
Příprava čaje: 3 polévkové lžíce sušených borůvek přelijeme 1/2 litru studené vody a vaříme asi 10 minut. Po scezení a vychladnutí je čaj připravený k užívání. Tímto čajem je možno kloktat při zánětu ústní dutiny, hltanu nebo dásní.

 

Popis

Složení: Myrtilli herba cons

Borůvka černá (brusnice) nať 40g
Borůvka černá (brusnice) nať 40g