Boldovník (boldo) vonný list 50g

Název

Boldovník (boldo) vonný list 50g

Vědecký název

Peumus boldus folium.

Používané části

List

Fotografie

Účinky

Boldovník vonný
Složení: Peumus boldus folium. V lidovém léčitelství výrazně podporuje tvorbu žluči i její distribuci do střeva. Je rovněž značně močopudná a pomáhá k vylučování kyseliny močové. Pokusy s užitím drogy při kašli prokázaly, že účinnost drogy je jen nepatrně nižší než účinnost kodeinu. Ve vyšších dávkách droga poslouží jako emetikum a laxans. Známé je i působení sedativní. Hlavní účinnou látkou je alkaloid boldin a silice. Silice obsahuje cymol, cienol, eukalyptol, dále alkaloid spartein a několik alkaloidů méně známých. Glykosidy boldoglucinem, boldosinem a peumosidem, četné flavonoidy a třísloviny. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

Boldovník vonný: GIT: Oficiální - Boldin a glykosidy působí spasmolyticky a cholereticky, proto se terapeuticky využívají při chronických chorobách se snížením tvorby a vylučování žluče (při cholecystopatiích) a při tvorbě konkrementů. Boldin povzbuzuje tvorbu trávících enzymů i žaludeční šťávy. Pro výrazné zlepšení chuti k jídlu a spasmolytické působení vhodně doplňuje léčbu trávících poruch s křečemi. Boldovník se často kombinuje se synergickými rostlinami: na zvýraznění choleretických a cholagogických účinků se přidávají drogy: Herba agrimoniae, Flos chamomillae, Herba chelidonii, Herba marrubii, Folium menthae piperitae, Folium rubi idaei, Radix inulae, Radix rhei, Radix taraxaci aj. Často tvoří složku čajovinových směsí, které se užívají jako choleretikum ale i jako stomachikum a ve své vlasti slouží i jako anthelmintikum (pro obsah askaridolu). Boldin má i mírný hypnotický účinek, který umocňuje celkové sedativní působení drogy, což se využívá především při léčbě psychosomatických funkčních poruch funkce trávících orgánů. Droga se může podávat také ve formě tekutého extraktu.

Boldovník vonný: Urogenitál: Oficiální - Boldin zvyšuje diurézu a vylučování kyseliny močové (saluretikum). Často tvoří složku diuretických čajovinových směsí.

Boldovník vonný: Neuropsych.: Oficiální - Boldin má i mírný hypnotický účinek, který umocňuje celkové sedativní působení drogy, což se využívá především při léčbě neurotických pacientů a při psychosomatických poruchách funkce trávících orgánů. Často tvoří složku sedativních čajovinových směsí.

Boldovník vonný: Celkové metabolické účinky: Oficiální - Droga tím, že napomáhá tvorbě žluče, zlepšuje trávení a urychluje vylučování kyseliny močové, pozitivně ovlivňuje celkový metabolismus.

  • Léčivé účinky: lidové

Boldovník vonný: GIT: Lidové - Listy v dnešní době jsou součástí četných čajů proti potížím žaludku, střev a žlučníku. Tato droga je výborným stimulanciem pro celý zažívací trakt. Droga se užívá ke zlepšení trávení (stomachikum). Výrazně podporuje tvorbu žluči i její distribuci do střeva (choleretikum, cholekinetikum). Ve vyšších dávkách droga poslouží jako emetikum a laxans.

Boldovník vonný: Urogenitál: Lidové - Droga je značně močopudná (diuretikum).

Boldovník vonný: Neuropsych.: Lidové - Známé je sedativní působení drogy.

Boldovník vonný: Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga je značně močopudná, pomáhá k vylučování kyseliny močové (hyperurikemie). Užívá se i při revmatismu.

Boldovník vonný: Respirační: Lidové - Pokudy s užitím drogy při těžkém kašli prokázaly, že účinnost drogy je jen nepatrně nižší než účinnost kodeinu. Výhodou užívání boldovníku je, že nedochází ke vzniku závislosti.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, DIURETIKUM, STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM, SEDATIVUM, ANTHELMINTIKUM, METABOLIKUM,
emetikum, laxans. (ve větších dávkách)

Boldovník vonný: Homeopatie: Vzhledem k tomu, že se k nám dováží jen list, zpracováváme pouze ten, i když jsou známy případy homeopatického zpracování ostatních částí rostliny. List se zpracovává lihem 70% a dále se ředí lihem 60% až na potenci D3. V potenci D3 se pak obecně užívá 3krát denně v dávce 8 kapek, před jídlem. Hlavní užití tinktury je v oblasti zažívání, zejména pak jako žlučopudný a močopudný prostředek. Ovšem zcela suverénní působení má při jakýchkoli dvanácterníkových potížích, zejména pak při dvanácterníkových vředech.

Boldovník vonný: Toxicita a nežádoucí účinky: Překročení terapeutických dávek vyvolává zvracení a průjmy. Na počátku předávkování se dostavuje celkový pocit ošklivosti, spojený s dávením, takže případná otrava vlastně nehrozí.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:
Drogu podáváme především formou kombinací - například s řepíkem, heřmánkem, vlaštovičníkem, jablečníkem, mátou, omanem, pampeliškou, revení nebo listy maliníku.
Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 0,5-1 g na šálek: pije se 2-3x denně před jídlem.
Nebo:
ČsL 4 má jednorázovou terapeutickou dávku per os na zápar 1 g. Vyšší dávky drogy působí emeticky.
Nebo:
Z drogy připravujeme nálev, který podáváme v množství 4krát denně po 1 poháru nebo 3krát denně po šálku.
Extractum boldo fluidum se ordinuje v jednotlivých dávkách 0,5 g.

Popis

Boldovník (boldo) vonný list 50g
Boldovník (boldo) vonný list 50g