Bez černý květ 40g
Název
Vědecký název
Používané části
Fotografie
Účinky
Bez černý květ
Složení: Sambuci flos. V lidovém léčitelství se používá vnitřně při onemocnění z nachlazení, při horečnatých onemocněních dýchacích cest a u všech onemocnění, kde je žádoucí potní kúra. Dále se užívá k tišení křečovitých stavů trávicího traktu a při nadýmání. Květ obsahuje glykosidy (např. rutin a sambunigrin), cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, sliz, saponiny, trochu silice a jiné látky. Osvědčuje se taky při migrénách a ischiatických zánětech dále ke kloktání a výplachům úst při angíně, faryngitidě, stomatitidě. Zvyšuje tvorbu mléka u kojících žen. Z květů se kvašením dá připravit osvěžující limonáda. Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, luhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.
- Léčivé účinky: oficiální
GIT: Oficiální - Plody působí ve větších dávkách jako mírné laxativum (případně jako adjuvans do laxativních čajovin). Květ se užívá jako součást laxativních čajovin, také jeho působení v této oblasti je velmi mírné. Preparáty z květu se používají při onemocněních jater.
Kardiovaskulár: Oficiální - Květ černého bezu spolu s rutinem snižuje propustnost cévní stěny.
Urogenitál: Oficiální - Močopudný účinek květu je možno připsat flavonoidům a draselným solím. Pro mírné působení v této indikaci se květní droga využívá jako pomocný lék v pediatrické i geriatrické terapeutické praxi. Obvykle se kombinuje s jinými potencujícími drogami. Na zvýšení diurézy a při zánětech močových cest se přidávají: Rhizoma agropyri, Folium betulae, Herba equiseti, Fructus petroselini, Herba polygoni, Radix taraxaci aj. I zralé plody, které na rozdíl od nezralých nejsou jedovaté, jsou dobrým diuretikem. Užívají se ve stejných indikacích jako droga z květů. Kombinují se např. s listem břízy, plodem nebo kořenem petržele, nebo s natí rdesna ptačího a přesličky. Také kůra větví působí diureticky. Preparáty z květu se používají při v mnoha případech při onemocnění ledvin.
Neuropsych.: Oficiální - Plody a šťáva z plodů tiší bolesti a záněty trojklanného nervu, neuralgické a ischiatické bolesti, bolesti kloubů a pateře, zánět pleteně pažní, mezižeberních nervů a migrénu. Využívají se zde analgetické účinky, které bolest značně tlumí, i když ji neodstraní úplně. Droga nemá hypnotické účinky. Podle zkušeností šťáva málo působí nebo nepůsobí vůbec tam, kde je bolest způsobena mechanickým drážděním (nárůstky, ploténky), příliš nepůsobí ani při revmatických obtížích.
Skelet + svalstvo: Oficiální - Při myalgiích a artralgiích, které doprovázejí akutní infekční onemocnění, jsou plody a šťáva z plodů vhodným doplňkovým lékem.(10). Plody a šťáva z plodů tiší neuralgické a ischiatické bolesti, bolesti kloubů a pateře. Využívají se zde analgetické účinky, které bolest značně tlumí, i když ji neodstraní úplně. Droga nemá hypnotické účinky.
Celkové metabolické účinky: Oficiální - Květ se užívá jako součást antirevmatických čajovin. Plody se užívají hlavně v čajovinách na hubnutí (jako mírné laxativum v kombinaci s jinými synergickými drogami a zároveň korigens). Květ bezu posiluje obměnu uhlovodanů, snižuje hladinu cukru.
Respirační: Oficiální - Květ má i účinky protizánětlivé a podporuje vykašlávání, takže jej lze aplikovat i při respiračních chorobách včetně bronchiektázií jako součást expektoračních čajovin. V praxi se květní droga užívá na pocení při horečnatých infekčních onemocněních a při tzv. chorobách z nachlazení. Používá se jako podpůrný prostředek buď samostatně, nebo tvoří součást diaforetických čajovin. Na pocení se přidávají drogy: Herba boraginis, Fructus rubi idaei, Flos tiliae, Flos ulmariae, Flos verbasci aj.
Ostatní: Oficiální vnitřní - Na základě zkušeností se předpokládá potopudný účinek květní drogy, i když někteří autoři tento účinek zpochybňují. Dosud se však nepodařilo zjistit, která látka podmiňuje diaforetický účinek. V praxi se květní droga užívá na pocení při horečnatých infekčních onemocněních a při tzv. chorobách z nachlazení. Používá se jako podpůrný prostředek buď samostatně, nebo tvoří součást diaforetických čajovin. Na pocení se přidávají drogy: Herba boraginis, Fructus rubi idaei, Flos tiliae, Flos ulmariae, Flos verbasci aj. Zjistil se i mírný povzbudivý účinek květní drogy na tvorbu mléka u kojících žen. Droga ze zralých plodů, které na rozdíl od nezralých nejsou jedovaté, slouží jako diaforetikum a slabé analgetikum. Užívá se ve stejných indikacích jako droga z květů. Plody se používají také jako aromatikum (korigens chuti i vůně) a spasmolytikum. Květ černého bezu se podává celkově i místně proti spáleninám.
Kůže: Oficiální - Květ černého bezu se podává celkově i místně proti spáleninám.
Ostatní: Oficiální zevní - Květní droga se užívá zevně na obklady. Odvar z květu (po přefiltrování) se může používat při konjunktivitídách. K zevnímu použití v oftalmologii se kombinují drogy: Flos chamomillae, Flos cyani, Herba euphrasiae a další. Při zánětech ústní nebo faryngeální sliznice se doporučuje zápar nebo odvar z květu ke kloktání a výplachům. Teplé obklady z květu se přikládají při zánětech nervových kořenů, bolestech ve svalech a různých neuralgiích.(85). Extrakt z květu (30 g na 50 ml vody) se používá k výplachům.
- Léčivé účinky: lidové
GIT: Lidové - Odvar z vnitřní kůry působí průjem a lehké dávení. Plody (bezinky) léčí všechny nemoci zažívacího traktu, užívají se také při kolikovitých bolestech břicha. Sušené bobule jsou velmi dobrým prostředkem proti průjmu. Užívají se buď jako takové, nebo se z nich připraví kaše, nebo konečně odvar ze 2 lžic sušených bobulí na 1/4 l vody. Proti zácpě dobře pomáhá několik lžic kaše, připravené z čerstvých bobulí. Působí mírně projímavě.
Kardiovaskulár: Lidové - S ohledem na obsah rutinu a cholinu působí květy (i plody) příznivě na tonizaci a pružnost cév, užívají se v léčbě cévních chorob a při arterioskleróze. Plody (bezinky) léčí nízký a vysoký krevní tlak. Plody mírněsnižují krevní tlak.
Urogenitál: Lidové - Odvar z kořene nebo vrchní kůry působí močopudně a doporučuje se při vodnatelnosti. V čínské medicíně se užívá při léčbě otoků dolních končetin. Hlavní účinek černého bezu spočívá v tom, že podporuje vyměšovací činnost. Způsobuje zvýšené vylučování potu a moče. Proto se užívá tam, kde chceme z těla odstranit přebytečnou tekutinu. Užívají se všechny části rostliny. Plody (bezinky) léčí poruchy močových a ledvinových cest i kameny v močových cestách. Květ má močopudné účinky (diaforetrikum).
Neuropsych.: Lidové - Květy namočené v octě a přiložené na čelo se užívají proti bolesti hlavy a při nespavosti. Proti nespavosti působí také odvar z květů. Plody se užívají i při neuralgických bolestech jako analgetikum, např. při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i účinek protizánětlivý.
Skelet + svalstvo: Lidové - Bez (např. ve formě bezinkové marmelády nebo šťávy) se užívá při bolestech páteře a kloubů. V čínské medicíně se užívá při léčbě bolestí kostí.
Celkové metabolické účinky: Lidové - Sušené bezinky požívané v podobě čaje nebo nesvařené čistí krev a tělesné šťávy, pro mírně projímavý účinek se užívají v odtučňovacích čajovinách. Ojediněle se používá také list formou čaje, který čistí krev a pokožku. Bezinky jsou univerzálním pomocným lékem na svalový a kloubový revmatismus. Užívají se i při léčení dny. V bezinkách byla nalezena i látka snižující krevní cukr.
Respirační: Lidové - Teplý čaj z květů s citronovou šťávou nebo trochou koňaku je potopudným prostředkem při chřipce a chorobách z nachlazení. Měl by se pít v posteli a mělo by následovat pocení. Čaj zároveň snižuje horečku. Z květu černého bezu se v zimě vaří čaj i jako prevence proti nachlazení. Chrání nejen před chřipkou, ale i před kašlem. Květ černého bez podporuje vykašlávání (expektorans). Plody (bezinky) léčí chřipku a nemoci chřipku předcházející, všechny nemoci dýchacích cest (hlavně zánětlivého původu), nachlazení, kašel, chrapot, angínu, krční a ústní katary.
Imunitní: Lidové - Černý bez, zvláště čerstvá, nesvařená šťáva z plodů, má v sobě protizánětlivý antialergický faktor.
Ostatní: Lidové vnitřní - Bezinkový ocet připravovaný z květní drogy je známý prostředek proti horečce. Květ se užívá vnitřně v čajovinách jako chuťové korigens. Květ je vynikající potopudnou drogou (diaforetrikum). I když nebyly v květu bezu zjištěny žádné zvláštní látky, je doporučován jako prostředek na pocení, zejména při horečnatých chorobách. Květ působí i jako účinné metabolikum, proto je vhodný pro podpůrnou vnitřní léčbu ekzémů. Květ podporuje tvorbu mateřského mléka (laktagogum). List se užívá jako součást čajů proti akné. List pomáhá rovněž při nepříjemném tělesném pachu. Plody se užívají jako analgetikum, antiflogistikum. Černý bez, zvláště čerstvá, nesvařená šťáva z plodů, má v sobě protizánětlivý antialergický faktor. List podáváme jako pomocné léčivo při některých systémových chorobách, například kolagenózách, sklerodermiích apod., tedy při všech obtížích, u kterých značně trpí ledviny. Plod upřednostňujeme zejména v geriatrii jako obecně posilující prostředek. Bezinkový čaj aktivuje obranné látky v těle.
Kůže: Lidové - Bez se dobře osvědčuje i při zevním použití. Zelená kůra, kterou natlučeme za čerstva kladívkem, aby byla na povrchu vlhká, mírní bolestivou palčivost při spáleninách. Musí se ovšem jednat o spáleniny prvního stupně, při nichž je kůže jen zarudlá a lehce zduřelá. Na spáleniny se přikládají také čerstvé listy. Čerstvé listy se přikládají na bércové vředy a otlaky. Také při nežitech a různých drobných hnisavých onemocněních kůže dělá dobré služby mast, připravená podle níže uvedeného návodu. Obklady z extraktu černého bezu velmi pomáhají při kožních onemocněních, hlavně zánětech, při slunečních spáleninách, při ragádách a pod., kdy postižená místa koupeme v extraktu.
Ostatní: Lidové zevní - Listy se přikládají na rány a spáleniny. Ojediněle se používá list také formou suchých zábalů do čerstvých listů při revmatických a artritických obtížích. Listí je účinné i jako obklady na otlaky, bércové vředy a jiné bolestivé stavy. Lze ho použít jako kloktadla při zánětu mandlí, dásní, při bolestech zubů. Černý bez má též účinek protirakovinný, na nádory přístupné zevně. Obklady se připravují namáčením gázy nebo flanelu do tinktury, mírně zředěné destilovanou vodou. Tinktura se připravuje z listů, s malým přídavkem kůry (15%). Obklady mohou být přikládány i několikrát denně, tinktura se může poněkud zředit. Odvar z květů působí jako obklad při spáleninách 1. stupně. Zápary z květů i plodů se kloktají při angíně, zánětech hrdla a ústní dutiny. Horké koupele nohou v nálevu květu černého bezu jsou dobrým profylaktickým opatřením proti nemocem z nachlazení. Jejich aplikace je vhodná zejména při promoknutí, po delší chůzi v promočené obuvi apod. 2 hrsti květní drogy se přelijí 2-3 l vroucí vody a nálev se nechá zchladnout na 40°C, potom se přecedí do asi desetilitrové lázně. Lázeň má trvat asi 1/4 hodiny a vstupní teplotu je třeba udržovat přiléváním horké vody. Současně se doporučuje šálek nálevu též vypít a potom se prohřát odpočinkem na lůžku. Současně je vhodné aplikovat vitamín C. Odvar z květů se užívá ke kloktání při počínajícím záškrtu. Bezinková povidla se dříve s oblibou užívala jako změkčující prostředek na otoky a zatvrdliny. Plody (bezinky) léčí chrapot, angínu, krční a ústní katary.
- Skupinové účinky dle Lékopisu:
Květy:
DIURETIKUM,
diaforetikum, stomatologikum, vazotonikum, expektorans, korigens vůně, korigens chuti,
Plody:
laxans, diaforetikum, diuretikum, analgetikum.
Homeopatie: Černý bez patří mezi byliny se širokou paletou uplatnění v homeopatii. Pro zhotovení tinktur se používají stejným dílem květy a listy a někdy i čerstvá kůra. Podle toho se také tinktura vyrábí podle §3 s použitím lihu 80%. Základní tinktura se ředí až do potence D6 lihem 30%. Obecně se užívají všechny potence od D1 do D3, pouze ředění D6 se užívá pro speciální účely. Oecné dávkování potencí D1 až D3 je 3krát denně 10 kapek, před jídlem, po dobu 30 dní. Potence D6 se dávkuje individuálně při nádorových onemocněních, při revmatismu, pro podporu tvorby mateřského mléka apod. Potence D1 až D3 mají v podstatě stejné uplatnění jako v alopatii, ale účinek je mírnější, což je v tomto případě výhodné, protože černý bez sice není droga jedovatá, ale při nevhodném dávkování může způsbit dost nepříjemností.
Prevence: Horké koupele nohou v nálevu květu černého bezu jsou dobrým profylaktickým opatřením proti nemocem z nachlazení. Jejich aplikace je vhodná zejména při promoknutí, po delší chůzi v promočené obuvi apod. 2 hrsti květní drogy se přelijí 2-3 l vroucí vody a nálev se nechá zchladnout na 40°C, potom se přecedí do asi desetilitrové lázně. Lázeň má trvat asi 1/4 hodiny a vstupní teplotu je třeba udržovat přiléváním horké vody. Současně se doporučuje šálek nálevu též vypít a potom se prohřát odpočinkem na lůžku. Současně je vhodné aplikovat vitamín C. Z květu černého bezu se v zimě vaří čaj jako prevence proti nachlazení. Chrání nejen před chřipkou, ale i před kašlem.
Kosmetika: Výluh z květů(dvě hrsti květů přelijeme 1 l vroucí vody a necháme vyluhovat do vychladnutí) slouží k omývání uhrovité pleti nebo se přidává do vanových lázní jako celkově posilující , uklidňující a vzpružující přísada.Doporučuje se aplikovat jej v týdenních kůrách s týdenními přestávkami po dobu asi dvou měsíců. Pro radikální vylepšení pleti se doporučuje pleťová maska z květů černého bezu, lípy a heřmánku. Smícháme stejný díl usušených květů všech uvedených druhů a v porcelánové nádobě je přelijeme vroucí vodou, aby vznikla kašovitá směs. Teplou směs zabalíme do hydrofilní gázy, lehce ji pložíme na vymytý obličej a mírným tlakem ji vytvarujeme. Po dvaceti min. masku sejmeme, omyjeme obličej teplou vodou a vklepeme do pokožky polomastný krém. Odvar z květů odstraňuje pihy a vyběluje pleť. Pleťová voda: Do 1 litru Dobré vody přidejte 2 lžíce octového výluhu z bezových květů. Jedinečná pro ranní masáž obličeje.
Poznámky: Květ poskytuje včelám pouze pyl, nemá medovinu, proto ho hmyz málo navštěvuje. Opyluje se i sám. Květy se užívají i v kuchyni (smaží se na másle jako řízky, nebo se připravují tzv. kosmatice - natrháme větší množství plně rozvetlých květů, zbavíme je stopek, opereme, roložíme na pekáč, zalijeme řídkým těstem a upečeme) a jako koření. Spaří-li se několik gramů květu černého bezu v půl litru vroucí vody a nechá se 25 minut stát přikryté, má zápar stejné účinky jako polní kmín a šeřík. Zápar se nemá pít příliš horký. Bezinková povidla, tj. zahuštěná šťáva z bezinek je výbornou pochutinou. Maže se na chleba nebo se jí v polévce. Čerstvou šťávou z bezinek se barví víno, kompoty a povidla. Léčivý účinek se podobá účinku květu. Bezinky se také užívají k inhalacím, k výrobě ústních vod, kloktadel, syrupů apod, nejnověji také proti neuralgickým bolestem při ischiasu a zánětu trojklanného nervu. Z plodů černého bezu je možno připravit celou řadu potravinářských výrobků jako povidla, kompoty, víno nebo likéry, které při rozumném požívání mají stejný léčebný účinek jako ostatní drogy, dále cukrářské výrobky pod. V průmyslu se silice získaná z černého bezu používá při výrobě voňavek a k napodobení aromatu starého vína. Užitou drogou je květ a plody, méně často listy, ojediněle i jiné části (kůra, kořen, "duše" z větviček). Plody dokonce obsahují nejvíce provitamínu C ze všech zahradních bobulovin. Hojný vitamín C2 chrání proti zápalu plic. Zahrádkáře je nutno upozornit, že je nesprávné, když se vysekává. Černé mšice vůbec neohrožují stromy. Naopak: černý bez je vítanou potravou pro ptactvo, odpuzuje některé škůdce, hlodavce, myši a krysy. Čerstvé listy, vsunuté do chodby, vyhánějí krtka na záhonech a pařeništích. Vodou ze spařených listů potírejte kůži proti komárům.
Pro osvěžení - bez alkoholu.
V době, kdy kvete černý bez a jsou ještě na trhu citrony, je ve velké oblibě příprava šumivého nápoje z jeho květů, který připravujeme ve velkých lahvích od okurek. Uvádíme několik různých předpisů:
Nápoj z bezinkových květů:
10 l převařené vody, 15 prostředně velkých květů, 1/4 l vinného 4% octa (chemický ocet není vhodný), 1 kg jemného krystalového cukru, 1 citron.
Do lahví vložíme osprchované květy, zalijeme vychladlou převařenou vodou, přidáme ocet, cukr, na dílky nakrájený citron bez jader i s kůrou. Převážeme plátnem a necháme 3 dny stát. V té době dvakrát promícháme. Pak vše přecedíme cedníkem a plátnem a naplníme do lahví. Po 10 dnech nápoj můžeme pít.
Jiný bezinkový nápoj:
5 l svařené vody, 1/2 kg cukru upraženého na karamel, 2 citróny, 1/4 litru vinného octa, 7-10 květů černého bezu.
Svařenou vodu smícháme s 1/2 kg cukru, druhou polovinu upražíme na karamel, zalijeme vodou s cukrem a rozvaříme. Po vychladnutí přidáme na kolečka nakrájené citrony bez jader, přidáme osprchované květy a plníme do lahví. Povážeme plátýnkem a necháme v klidu stát, až je nálev průsvitný. Pak procedíme a plníme do lahví.
Šumivý nápoj z bezového květu:
7 litrů vody, 12 bezinkových květů, 4 citrony, 1,5 kg práškového cukru.
Vše smícháme a necháme 24 hodin v klidu ovázané plátýnkem. Pak necháme 14 dní na slunci. Poté přecedíme přes plátno, naplníme do lahví a uzavřeme vyvařenými korkovými zátkami. Uložíme v chladu.
Další nápoj:
10 litrů nepřevařené vody, 8 květenství černého bezu, 1 kg cukru, 1/4 litru vinného 4% octa.
Naplníme do dvou pětilitrových lahví. Necháme stát v teplé místnosti a třikrát denně zamícháme. Za týden procedíme, slijeme do lahví, dobře zazátkujeme. V chladu vvydrží velmi dlouho.
Nápoj závěrečný:
Do pětilitrové láhve dáme převařenou vodu, 1/2 kg cukru, z 1 citronu kůru, ze 2-3 citronů šťávu, 2 velká květenství černého bezu.
Láhev převážeme gázou - jakmile začne obsah bouřlivě kvasit, procedíme nebo lépe stáhneme do lahví od sodovek či sektu a necháme ležet. Po týdnu můžeme pít.
Sirup z černého bezu:
8-10 květenství černého bezu vhoďte do 500 ml vroucí vody a vařte zhruba 1 minutu v širokém kastrolu. Po ochlazení přeceďte. Do odvaru potom přidejte 1 citron, 300 g cukru a 200 g hroznového cukru. Za mírného varu sirup svařte na polovinu, což trvá přibližně hodinu. Vařící sirup naplňte do lahví a ty těsně uzavřete. Osvěžující nápoj: 50 ml sirupu přelijte minerální vodou a zastříkněte čerstvou citronovou šťávou.
Smažená květenství černého bezu:
Léčivá a chutná jsou smažená květenství černého bezu. Namáčejí se do těstíčka z piva, mouky a nastrouhaného sýra nebo z vína, mouky a jemně nakrájené slaniny nebo z mouky a mléka s trochou nastrouhaných ořechů.
Květy/Plody: hořké, vysušující, chladné, nasládlé.
Kůra: horká, hořká, vysušující.
Květy: expektorační, antikatarální, stimulující krevní oběh, potopudné, diuretické, místně protizánětlivé.
Plody: potopudné, diuretické, projímavé.
Kůra: silně projímavá, vyvolává zvracení (ve větších dávkách), diuretická. Zevně: změkčuje.
Květy: Působí antikatarálně a potopudně, hodí se proto ideálně při horečnatých nachlazeních a chřipce. Pomáhají též při senné rýmě, je však třeba začít je užívat profylakticky k posílení horních cest dýchacích již počátkem roku dříve, než se zvýší pylový spad. Působí místně protizánětlivě, používají se proto do krémů k ošetření kůže a oznobenin. Sbírají se počátkem léta.
Toxicita a nežádoucí účinky: Zelené nezralé plody mohou již v malém množství vyvolat zdravotní obtíže, které sušené nebo tepelně zpracované plody v terapeutických dávkách nevyvolávají (ve vyšších dávkách však také vykazují některé nepříjemné vedlejší účinky). Nepřevařená bezová šťáva může vyvolat nevolnost. Květní droga v terapeutických dávkách nemá žádné vedlejší škodlivé účinky. Nadměrné užívání se projevuje celkovými toxickými příznaky se zvracením. Platí to především o příbuzném druhu Sambucus ebulus L. (bez chebdí), který pro obsah glykosidicky vázaného kyanovodíku (sambunigrinu) zapříčiňuje při vyšších dávkách závratě. Vyšší dávky květu než 1,5 g na zápar nebo odvar mohou způsobit dávení, průjmy, polyurii, bušení a bolesti srdce, tlak v nadbřišku, dochází i ke krvácení aj.). Čaj ze samotné kůry se neužívá, protože může vyvolat dávení.
Kontraindikace: Žádnou část bezu černého neužívejte, pokud by se stav mohl zhoršit dalším vysušováním. Kůru neužívejte v těhotenství, má ssilně projímavé účinky.
Užívání
Užívání: 1 pol. lžíci přelít 0,5 l vařící vody, luhovat 15 min popíjet 2-3 x denně.
Možnosti užívání bylin:
Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!!
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme
Bez černý: Vnitřní užití:
Droga květu se používá v jednotlivých dávkách 1,5 g. V praxi se běžně ordinují o něco vyšší dávky, a to 1 až max. 1,5 kávové lžičky na šálek záparu (1,5-2 dl vody), který se pije 5x denně. Používá se při nachlazení a při onemocnění horních cest dýchacích, způsobuje snížení teploty a má potopudný účinek. Při horečnatch infekčních onemocněních se pijí častěji menší dávky horkého nálevu, možno přisladit medem.
Infusum Floris sambuci (5-10 g květu na 100 ml vody) se užívá 3-5x denně jako močopudný a potopudný prostředek. Používá se i na vyplachování úst a kloktání.
Plody se ordinují v průměrné jednotlivé dávce 1,5 g. Obyčejně se vystačí s 1 kávovou lžičkou (podle některých pramenů až 1 lžící) na šálek záparu nebo odvaru.
Nebo:
Výrazné analgetické účinky má ještě koncentrovanější zápar (15-20 g drogy na 1 sklenici vody, po 20 minutách přecedit), který se podává 1-2x denně.
Nebo:
Někdy je potřebné podávat ještě vyšší dávky: Infusum Fructus sambuci (10-15 g plodů na 1 sklenici vody) se užívá 3-4x denně po 1/4 sklenice na povzbuzení pocení a diurézy.
Nebo:
Připravuje se i koncentrovanější zápar z 10-15 g plodů na 3 dl vody (pije se 3-4x denně po 1 dl). Odvar z 20 g plodů na 3 dl vody se pije 1-2x denně jako analgetický přípravek při migréně, neuralgii apod.
Šťáva z plodů se užívá zásadně sterilovaná nebo převařená, protože čerstvá může být příčinou nevolnosti. Dávkuje se 2-3x denně po 0,05 l (15-20 g). Chceme-li zdůraznit analgetické působení, je nutná malá příměs alkoholu (brandy apod.) v poměru 850 ml šťávy a 150 ml brandy, případně i přídavek cca 1 g/l kyseliny citronové.
Šťáva z černého bezu:
Z natrhaných omytých plodů vytlačíme šťávu dřevěnným lisem (nesmí přijít do styku s kovem, jako je masový strojek apod.), nebo se v čistém šátku pomalým tlakem ruky šťáva vytlačí. Do půllitrové lahve nalijeme 50 ml čistého lihu nebo 100 ml rumu nebo brandy (vodky), na špičku nože Petolu a zbytek dolijeme čistou, pokud možno přefiltrovanou šťávou. Takto připravená šťáva vydrží v chladnu uložená až do příští úrody plodů. Benzoan šťávu konzervuje, obsah alkoholu zesiluje účinek a dělá ji stravitelnější. Při potížích (speciálně bolestivý zánět trojklanného nervu a ischias) se bere 3x denně po jídle 1 lžíce, je-li připravena s lihem nebo destiláty, pak 4 lžíce denně. Užíává se podle potřeby 5-14 dnů. Šťávu je možno užívat i jako bohatý zdroj vitamínu A a C.
Je dobře zajíst kouskem suchého chleba. Je-li šťáva užita na lačno nebo ve větším množství, může vyvolat žaludeční odpor, nechutenství, výjimečně i zvracení či průjem. Užívá se podle potřeby 5 až 14 dní.
Nebo:
Čerstvě připravenou šťávu převaříme a smíchíme s lihovinou 40%. K tomuto účelu se používá brandy či vodka. Na každých 850 ml šťávy se přidává 150 ml lihoviny a ještě na špičku kulatého nože kyseliny citrónové, cukr se nepřidává. Takto upravenou šťávu 15 minut sterilizujeme jako běžný kompot.
Dávkování šťávy je 8 až 10 polévkových lžic denně, obvykle ve čtrnáctidenních až třídýdenních kůrách. Jednotlivci přecitlivělí na alkohol mohou užívat šťávu bez alkoholu přibližně ve dvojnásobných dávkách. Účinek je ovšem mírnější a jeho nástup pomalejší.
Plod se užívá i ve formě bylinného vína (100 g čerstvé šťávy ze zralých plodů se zalije 500 ml suchého červeného vína a vaří asi 10 minut, dochutí cukrem či sorbitem, které je možno podávat v dávce 1 polévkové lžíce po jídle, 2x denně 1-2 týdny).
Plod se může užívat i sušený. Suché bezinky je vhodné před namícháním do směsi podrtit.
Lze užívat také přírodní kvašenou šťávu, připravenou z čerstvých nebo usušených květů.
Extrakt z květu z černého bezu se používá při nachlazení, rýmě, zánětu průdušek. Příprava: 5-15 g suchých květů zalít 200 ml horké vody, po 1/4 hodině stání vypít, 3-4x denně. Pro zesílení účinku se je třeba teple obléci.
Při cukrovce jako doplněk antidiabetické léčby 1/4 šálku čaje 3-4x denně po jídle.
Bez černý: Zevní užití:
Čaj z 1-2 polévkových lžic drogy na 1 l vody se používá k výplachům úst.
Oblíbenou zevní formou je také bezinkový (květový) ocet, používaný k masážím unavených, resp. namožených údů a osvěžení těla.
Při zánětech nosohltanu a mandlí dělá dobrou službu kloktadlo, připravené podle následujícího návodu:
Rp. Flos sambuci - květ černého bezu 50,0
D.S.: 5 g sušených květů černého bezu se dá do studené vody, přivede do varu, ihned odstaví, zcedí a nechá vychladnout.
Také při nežitech a různých drobných hnisavých onemocněních kůže dělá dobré služby mast, připravená dle následujícího návodu:
Rp. Flos sambuci - květ černého bezu 10,0
D.S.: 10 g sušených květů černého bezu se svaří s 2 lžícemi vepřového sádla, protlačí čistým plátnem a nechá vystydnout.
K výplachům úst při angíně, chronickém zánětu mandlí, při nemocech dásní se smíchají květy černého beztu s listem šalvěje 1:1.
Popis
Složení: Sambuci flos.
Bez černý květ 40g