Benedikt čubet nať 30g

Název

Benedikt čubet nať 30g

Vědecký název

Cardui benedicti herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Benedikt čubet nať
Složení: Cardui benedicti herba. V lidovém léčitelství se používá vnitřně v nálevu jako stomachikum a amarum při špatném trávení, nadýmání a při onemocnění jater a žlučníku. Větší dávky vyvolávají zvracení a dávení. V praxi se často kombinuje benedyktová nať s natí máty peprné. Užívá se před jídlem. Nálev benedyktový se také užívá jako posilující prostředek proti slabosti a nespavosti. Benedykt působí také na některé nemoci vyvolané viry. Osvědčil se při pásovém oparu. Obsahuje hlavně hořčinu knicin, tříslovinu (8 %), něco silice a relativně hodně slizu. Benedykt se užívá také jako prostředek celkově posilující. Užívání: 1 pol. lžíci zarovnanou přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 1 x denně.
SK
Benedikt lekársky vňať

  • Léčivé účinky: oficiální

GIT: Oficiální - Droga podporuje a optimalizuje trávení, tj. tvorbu žaludeční šťávy, tvorbu a vylučování žluče, snižuje náchylnost ke kvasným a hnilobným procesům v trávicí trubici jako antibiotikum ničící grampozitivní bakterie a viry. Proto se doporučuje při všech zeslabujících chorobách spojených s dyspepsií a nechutenstvím, užívá se při chorobách jater a při nadýmání. Souhrn vlastností příznivě ovlivňuje poměry v trávicím traktu, což tuto rostlinu předurčuje k užívání v pediatrické a geriatrické praxi. Benedykt je zvláště vhodný pro starší nemocné s atrofizujícím katarem sliznic trávicího traktu a nedostatečnou asimilací výživných látek. V oficiální medicíně se s drogou nejčastěji setkáme jako se složkou žlučníkových čajovin (Species cholagogae), přísadou (jako extrakt nebo tinktura) dražé nebo roztoků (spolu s mátou, vlaštovičníkem, pampeliškou, řepíkem apod.) ordinovaných při chorobách žlučníku (cholecystopatie), jater (hepatopatie), poruchách trávení (dyspepsie), nechuti k jídlu (anorexie) apod. Obvykle se užívá ve směsi s jinými drogami, např. oddeneku rebarbory, plodu kmínu stejným dílem, dvojnásobek natě máty peprné, benedyktu, pelyňku pravého a plodů ostropestřece mariánského - jako žlučníková čajovina - 1 lžička na 1-2 sklenice, zalít vroucí vodou, 20 minut vyluhovat, pít 3 plné šálky denně. Zvýšené vylučování trávicích šťáv a stomachické účinky potencují drogy: Herba absinthii, Folium trifolii fibrini, Herba cichorii, Lichen islandicus, Radix gentianae, Radix taraxaci cum herba. Žlučopudné působení zesiluje přidání: Folium menthae, Fructus carvi, Folium boldo, Herba agrimoniae, Herba chelidonii, Herba marrubii, Radix taraxaci.

Urogenitál: Oficiální - Močopudné vlastnosti se připisují flavonoidním glykosidům. Pozoruhodné je i zvýšené vylučování kyseliny močové. Celkové působení na látkovou přeměnu doplňují i přítomné mikroelementy. Diuretické účinky se umocní kombinováním s: Folium betulae, Folium ribis nigri, Fructus petroselini, Herba equiseti, Radix ononidis, Radix pimpinellae.

Celkové metabolické účinky: Oficiální - Podává se jako prostředek celkově ovlivňující látkovou přeměnu a při revmatických onemocněních. Pozoruhodné je i zvýšené vylučování kyseliny močové. Na potencování metabolického a tonizujícího účinku je vhodné přidávat: Folium urticae, Fructus vesiculosus, Herba violae tricoloris, Herba millefolii, Herba solidaginis, Radix carlinae.

Ostatní: Oficiální vnitřní - Benedykt je velmi vhodný rovněž pro rekonvalescenty po těžších chorobách a při nedostatku minerálních látek, jakož i při metabolických poruchách jako posilující tonikum.

Kůže: Oficiální - Na základě praktických zkušeností se předpokládalo - a potvrzují to i nové výzkumy - že účinné látky mají nejen protibakteriální, ale i protivirový účinek (např. při herpes zooster). Antiseptické vlastnosti se využívají i při vnějších aplikacích při chronických zánětlivých chorobách kůže a sliznic a při lymfatické diatéze kojenců a dětí (kolísání hmotnosti pro hydrolabilitu). Zápar, případně odvar z drogy se používá i na omývání a oplachování, případně formou obkladů na některé kožní choroby, jako např. lupus. Používá se také na léčení omrzlin.

Ostatní: Oficiální zevní - Zápar, případně odvar z drogy se používá i na omývání a oplachování, případně formou obkladů, především při infikovaných kožních afekcích, na nehojící se rány a omrzliny.

  • Léčivé účinky: lidové

GIT: Lidové - Při slabosti, zahlenění žaludku a při dlouhotrvajících jaterních chorobách se svaří v 1/2 l vody 4-8 g drogy a tento čaj se pije denně. Užívá se i při průjmu a zvracení, dále při nechutenství. Povzbuzuje činnost žaludku a užívá se při vleklých onemocněních žlučníku (mírné cholagogum). Droga se užívá jako stomachikum - amarum. Celkově posiluje trávení, podporuje tvorbu a vylučování žluče, působí desinfekčně a antisepticky, má poměrně silné antivirové působení a účinně zasahuje proti některým bakteriálním kmenům. Užívá se v léčbě infekční gastritidy. Droga optimalizuje složení a tvorbu žaludečních šťáv, potlačuje kvašení a hnití ve střevech. Benedikt je zvlášť vhodný pro starší nemocné s atrofizujícím katarem sliznic trávicího traktu a špatnou asimilací výživných látek, jakož i pro rekonvalescenty po operacích trávicího ústrojí a při závažných metabolickýh poruchách.

Kardiovaskulár: Lidové - Může se použít i při krevních chorobách typu leukémie, zde přirozeně jenom jako pomocné a posilující léčivo. Významná je i posila srdeční činnosti při srdečním astmatu a při zhoršení srdeční činnosti. Benedyktový nálev se popíjí po doušcích asi půllitr denně. Tento nálev velmi efektivně upravuje trávení osobám nemocným na srdce, a tím celkově zlepšuje jejich zdravotní stav. Užívá se při bledničce.

Urogenitál: Lidové - Užívá se jako močopudný prostředek. Diuretické účinky zvyšujeme kombinací s listem břízy, listem černého rybízu, semenem petržele a kořenem jehlice. Dále se užívá při bílém výtoku u žen, pokud tento výtok je způsoben příčinami nikoliv místními. Zlepšuje potenci. Benedyktový nálev je též dobrým profylaktikem nepravidelné menstruace, popíjí se po doušcích asi půllitr denně.

Neuropsych.: Lidové - Čubet má posilující vliv na nervovou soustavu, povzbuzuje nervovou činnost, léčí nespavost.

Celkové metabolické účinky: Lidové - Podává se při dně. Upravuje metabolismus, čistí organismus a tedy je ho možné použít i při revmatismu - celkově jako prostředek ovlivňující látkovou přeměnu. Droga zvyšuje vylučování kyseliny močové.

Respirační: Lidové - Bylina se užívala jako jeden z hlavních léků proti plicním chorobám. Pro své protivirové účinky se užívá při léčbě viróz chřipkového typu (prevence chřipky viz dále zevní užití).

Ostatní: Lidové vnitřní - Podává se při onemocněních se zvýšenou teplotou. Využívá se v léčbě Bangovy choroby.(32). Zlepšuje obranyschopnost těla, velmi vhodný je např. u pásového oparu, užívá se k podpůrné protirakovinové léčbě a v prevenci nádorových onemocnění jako mírné cytostatikum. Droga se přidává do směsí na léčbu lupénky.

Kůže: Lidové - Užívá se v léčbě pásového oparu. Zevně se užívá jako jeden z léků při ekzémech, lupénce, kožních zánětech, růži nebo bércovém vředu.

Ostatní: Lidové zevní - Vně se benedykt používá na koupele při léčení hemoroidů a k hojení ran a vředů, kde má podobný účinek jako jitrocel, čistí a zavírá rány, zde je možné užít i čerstvou nať nebo čerstvou šťávu. Benedykt se hojně využívá do sedacích koupelí k prevenci recidivy hemoroidálního krvácení a vůbec všech potíží s tímto onemocněním spojených. Rozšířeno je též preventivní popíjení nálevu v době chřipkových epidemií. V tomto případě se jako doplněk osvědčuje potření celého těla tzv. "octem čtyř zlodějů" (viz. recepty), které doplníme požitím několika jalovčinek.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

AMARUM, STOMACHIKUM,
roborans, metabolikum, cholagogum, antiflogistikum, antiseptikum,
tonikum, cytostatikum.

Homeopatie: Benedikt je bylina dlouho a široce využívaná v homeopatii. Její obecné využívání je totiž omezeno možností nadměrného zatížení ledvin a hormonální oblasti, a právě proto se pro svůj mírný účinek uplatňuje homeopatické zpracování této drogy. Esence se vyrábí z vrcholků kvetoucí natě, sbírané před úplným rozkvětem, nejlépe mezi třináctou a čtrnáctou hodinou. Vyrábí se podle §3 s použitím lihu 90%. Esence se pak ředí dále až na potenci D4 lihem 50%. Obecně se užívá v ředění D3 s dávkováním 3krát drenně 10 kapek po dobu šesti týdnů.

Prevence: Benedykt se hojně využívá do sedacích koupelí k prevenci recidivy hemoroidálního krvácení a vůbec všech potíží s tímto onemocněním spojených. Rozšířeno je též preventivní popíjení nálevu v době chřipkových epidemií. V tomto případě se jako doplněk osvědčuje potření celého těla tzv. "octem čtyř zlodějů" (viz. F3/714), které doplníme požitím několika jalovčinek. Benedyktový nálev je též dobrým profylaktikem nepravidelné menstruace, popíjí se po doušcích asi půllitr denně. Týž nálev velmi efektivně upravuje trávení osobám nemocným na srdce, a tím celkově zlepšuje jejich zdravotní stav.

Poznámky: Uplatňuje se v likérnictví při výrobě benediktínky (nahořklý likér a aperitiv podporující trávení, jehož součástí je i benedykt) a jako koření. Užívá se i ve formě extraktu, tinktury nebo dražé. Užíval se do piva místo chmele. Mladé výhonky se upravují jako zelenina. Je součástí různých oficiálních žaludečních léků a hořkých žaludečních kapek. Zajímavé jsou i recepty na tzv. benediktové víno nebo benediktové pivo, podobné jako u mařinky vonné. Působení se vedle kulinářského efektu udává hlavně pro regulaci látkové výměny, proti vředům žaludku a střev, na uklidnění apod. Používá se ovšem výhradně kořen a výroba je velice jednoduchá: celý kořen nebo práškovaný kořen v textilním sáčku se ponoří do vína nebo piva. Množství je dáno "silou" kořene a pak hlavně zkušenostmi výrobce. V každém případě to přinejmenším chuť vína vylepší. Vzhledem k tomu, že čubet obsahuje látky, které zvyšují žaludeční sekreci a povzbuzují žaludeční činnost, je nať z této byliny již velmi dlouhou dobu používána na výrobu slavné "Benediktinky" - likéru, který začali vyrábět mniši řádu Benediktínů ve svých klášterech. Při nechutenství a žaludečních obtížích doporučujeme připravit si benediktínku podle následujícího receptu.

Benediktinka
Alkohol 2 l (80%), máta kadeřavá (nať) 30 g, andělika lékařská (sušený kořen) 15 g, benedikt lékařský (nať) 5 g, meduňka lékařská 25 g, yzop lékařský (nať) 25 g, puškvorec (kořen) 10 g, muškátový květ 5 g, koriandr setý (semena) 5 g, zázvor 5 g, voda 2 l, cukr 2,5 kg. Do skleněné láhve se širším a pevně uzavíratelným hrdlem nalijeme 2 l jemného 80% alkoholu, 750 ml vody a přidáme namíchanou směs již uvedených bylin a koření. Láhev pevně uzavřeme a necháme macerovat 2-3 dny. Po maceraci tekutinu zfiltrujeme přes filtrační papír a smísíme s cukerným sirupem, který připravíme svařením 2,5 kg cukru s 1 250 ml vody. Vychladlý sirup s macerátem smísíme za intenzivního míchání. Po smíchání necháme likér asi 1 měsíc uzrát.

Toxicita a nežádoucí účinky: V přiměřených dávkách nemá žádné vedlejší účinky. Vyšší dávky vyvolávají nevolnost, zvracení a mohou podráždit ledviny. V terapeutických dávkách je droga vhodná i pro zesláblé pacienty v pediatrické a geriatrické praxi.

Kontraindikace: Nesmí se podávat těhotným ženám a při těžších onemocněních ledvin.

Užívání

Užívání: 1 pol. lžíci zarovnanou přelít 0,5 l vařící vody, vyluhovat 10 min popíjet 1 x denně.
SK
Benedikt lekársky vňať.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:

Do směsí se benedykt kombinuje spíše výjimečně, a to především se siličnými drogami.
V přiměřených, poněkud menších dávkách, je benedikt vhodný i pro podávání v pediatrii i geristrii.
Droga je vhodná pro samostatné užívání, ale i pro nejrůznější kombinace, především se siličnatými drogami a dalšími metaboliky, jako jsou např. pelyněk, zeměžluč, čekanka, lišejník islandský a vachta trojlistá.
Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 2 g, nebo 1/2-1 kávová lžička na šálek záparu. Jako metabolikum a diuretikum se užívá zápar ze 4-6 g drogy na 100 ml vody, který se pije 2-3x denně mezi hlavními jídly, jako stomachikum se pije 1 dl 2-3x denně před jídlem. Tento zápar působí celkovou tonizaci organismu.
Nebo:
Aplikační formou je nejčastěji nálev: 1 čajovou lžičku drogy spařit asi 150 ml vroucí vody a po přiměřeném vyluhování scedit a podávat 2-3x denně na lačno před jídlem, nebo během jídla, zpravidla samostatně.
Užívá se také ve formě odvaru (0,5-2,5 g drogy, resp. 1 až 1 a 1/2 lžíce na sklenici vody a pít 2-3x denně po 1/4 sklenice půl hodiny před jídlem - jako metabolikum půl sklenice mezi jídlem).
Může se užívat i ve formě tinktury (100 g drogy se přelije 1 000 ml kvalitního alkoholu, 10 dnů nechá vyluhovat a pak scedí), 2x1 polévkovou lžíci denně (při nespavosti 2 lžíce na noc), 2-3 týdny.

Zevní užití:

Pro zevní aplikaci se užívá zápar nebo odvar z drogy (viz výše).(?).

Popis

Benedikt čubet nať 30g
Benedikt čubet nať 30g