Bedrník obecný nať 50g

Název

Bedrník obecný nať 50g

Vědecký název

Pimpinella saxifraga herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Bedrník obecný
Složení: Pimpinella saxifraga radix. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako expektorans, sekretolytikum a stomatichum vnitřně v nálevu. Silice a saponiny účinkují sekretolyticky, proto se užívá při katarálním onemocnění horních cest dýchacích. Důležitou obsahovou látkou je především silice (0,4%), obsahující deriváty eugenolu a aromatické kumariny, přítomny jsou také třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin a tanin. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 5 min. vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

STOMACHIKUM, EXPEKTORANS, SPASMOLYTIKUM, SEKRETOLYTIKUM,
sekretomotorikum, emenagogum,
diuretikum, metabolikum.

Homeopatie: V homeopatii se užívá esence z čerstvého kořene, což je prostředek velice oblíbený. Využívá se obou bedrníků. Základní surovina, tj. čerstvý kořen, se kope na jaře nebo na podzim, přičemž kořen podzimní, kopaný po ukončení vegetace asi v říjnu kolem jedenácté hodiny ranní, je vydatnější. Z čerstvého kořene se běžným způsobem vyrobí základní tinktura s použitím lihu 70% s označením D0. Ta se pak dále ředí lihem 50% do ředění D3. Obecně se používá v ředění D3 při dávkách 3x denně 7 kapek před jídlem, po dobu 6 až 7 týdnů. Použití je vhodné v případech, kdy je třeba zlepšit celkový stav organismu. Dojde přitom nejen ke zlepšení celkového stavu, ale i celkové imunity, posílení svaloviny vnitřních orgánů a prostředek pomáhá dokonce i zevně proti vnitřním zánětům.

Prevence: V prevenci využíváme všeobecně metabolické a tonizující působení drogy formou tinktury, 2x denně 10-15 kapek, případně 2x denně na špičku nože práškovaného oddenku. Při promoknutí a prochladnutí se ihned preventivně několik dní doporučuje popíjet čaj z trojkombinace 3 dílů oddenku bedrníku, 2 dílů nati slézu a 1 dílu kořene lékořice - sladit medem. Stimulačně a celkově metabolicky také působí "Mistrův balzám": 30,0 g oddenku bedrníku, 25,0 g kořene všedobru a 15,0 g nati ožanky kalamandry. Směs přelijeme 200 ml vodky (40%). Po třech dnech vyluhování přidáme tolik medu, aby celková hmotnost (bez nádoby) činila 420,0 g. Byliny v balzámu ponecháváme. 2x denně vezmeme čajovou lžičku balzámu a přes sítko přelijeme a propasírujeme trochou destilované vody. Pro dobrou kondici se doporučují dvě třítýdenní kůry v roce, nejlépe na jaře a na podzim.

Poznámky: Jemná jarní nať se užívá jako zelenina. Listy jsou oblíbeným kořením jihoevropské kuchyně (do polévek, šťáv, majonéz i masa). Z lístů bedrníku se v některých krajích připravuje chtný salát. Kořen se užívá při výrobě likérů. Při vaření piva se užíval bedrník jako přísada, která má zvýšit říznost nápoje. Aroma bedrníku se dobře uvolňuje ve vinném octu, proto se v něm máčí. Dříve se bedrník užíval ve formě sirupu nebo se připravoval lekvar z drobně tlučeného bedrníku a růžového cukru, z něhož se dávala každé ráno lžíce a zapíjela se bedrníkovou vodou (lék proti souchotinám). Proti rýmě se doporučovalo vsunout do chřípí kus bedrníku. Bedrníková voda sloužila k omývání tváře a rukou ráno a večer, nechala se volně uschnout, což zlepšovalo pleť. Při vyrážkách a lišejích v obličeji se doporučovala maková, yzopová a bedrníková nať stlučené dohromady za čerstva ve stejných poměrech. Šťáva se vylisuje a pije 3 dny ráno. Při kašli (jen u mladých lidí ?) se vařil ječmen s vodou, odvar se scedil, přidal se bedrník, fíky a yzop, vše se dobře povařilo o nakonec přisladilo cukrem nebo lékořicí. Pro staré lidi se doporučovalo k odvaru z ječmene přidat bedrník, yzop, puškvorec a oman a vařit jako první směs. Při bolestech na prsou se doporučoval kořen červeného benediktu (Geum rivale L.) a bedrníku, vše se na drobno pořezalo a denně požívalo delší dobu. Jinak se používal bedrník a řebříček rozetřené s teplým vínem, roztok se sladil lékořicí nebo cukrem. Proti otoku se oškrabala svrchní kůra bedrníku a kořen se rozetřel se semenem Cannabis sativa. Vše se pilo ve víně (hojně) a potom se brala lázeň.

  • Léčivé účinky: oficiální

GIT: Oficiální - Kumarinové složky silice působí spasmolyticky (uvolňují napětí hladkých svalů především v trávicí trubici). Svojí hořkou chutí zlepšují chuť k jídlu, podporují trávení a zvyšují tvorbu žaludeční kyseliny. Proto se drogy ordinují při léčbě anorexie spojené s nedostatečnou činností trávicího ústrojí a při trávicích obtížích i bolestivých spasmech trávicích orgánů. Při dyspepsii se sklonem k občasným průjmům se využívá účinek tříslovin. Při neúčelných průjmech se používá kombinace s drogou Radix tormentillae.

Urogenitál: Oficiální - Kumarinové složky silice uvolňují napětí hladkých svalů v menší míře i v močových cestách. Kumariny působí i mírně diureticky, jejich účinek potencuje draslík (podle některých pramenů je tento účinek velmi pochybný, neboť diuretické působení nebylo dosud prokázáno). Při experimentech na zvířatech se zjistilo, že vyšší dávky vyvolávají kontrakce dělohy. Potvrdily se tím zkušenosti s používáním bedrníku jako emenagoga, proto se někdy užívá v kombinovaných přípravcích na úpravu menstruačního cyklu. Užívá se i při srdeční dekompenzaci a edémech srdečního původu.

Celkové metabolické účinky: Oficiální - Zlepšením trávení a zvýšením diurézy droga napomáhá celkové látkové přeměně.

Respirační: Oficiální - Silný je expektorační účinek kumarinových látek. Tento účinek zesilují přítomné saponiny a silice, které vedou ke zvýšení sekrece sliznice. Sekretolytický účinek byl ověřen klinickými zkouškami. Zlepšením pohybu řasinek a uvolněním spasmů v hladkém svalstvu průdušek napomáhají expetoraci, proto se droga podává při suchých spastických bronchitídách s namáhavým vykašláváním. Při onemocnění dýchacích cest se obvykle kombinuje s natí tymiánu, listem podbělu, kořenem prvosenky a s islandským mechem. Jako expektorans se častěji než čajovina používá tinktura z bedrníku kombinovaná např. s kodeinem, ipekakuanhovou tinkturou apod.

Ostatní: Oficiální zevní - Účinky silice a tříslovin se manifestují při lokální aplikaci - například při provádění výplachů a kloktání. Využívají se při zánětech ústní dutiny, angínách a zánětech hltanu. Na kloktání se používá kombinace s drogou Radix tormentillae. Užívá se i jako starý a cenný prostředek proti chrapotu.

  • Léčivé účinky: lidové

GIT: Lidové - Listy zvyšují chuť k jídlu a podporují trávení. Užívají se jako stomachikum. Kořen se považuje za velmi účinný proti katarům GIT a proti nadýmání. Podporuje trávení a tvorbu kvalitních žaludečních šťáv, tlumí dyspeptické potíže. Lidově byl doporučován při léčbě dráždivého tračníku (colon irritabile). Užíval se při žlučových kamenech (podle učení o signatuře).

Kardiovaskulár: Lidové - Od nejstarších dob je bedrník považován za výborné kardiakum, užívá se při srdeční dekompenzaci a edémech srdečního původu. Droga též zlepšuje prokrevní periferie, protože roztahuje cévy. Toho lze využít v mnoha indikacích, jako je např. Bürgerova choroba apod.

Urogenitál: Lidové - Bedrník se užívá při nepravidelné menstruaci a dalších ženských chorobách. Pomáhal mužům proti přílišné poluci a umožňoval účinnější oplodnění. Uvádí se i zlepšení potence. Užívá se při onemocněních ledvin a močového měchýře, kořenům se připisuje diuretický účinek (užívají se při vodnatelnosti). V léčbě močového ústrojí je vždy nutná kombinace s dalšími bylinami. Ordinuje se zejména do směsí na léčbu urolitiázy - kaménků v ledvinách a močových cestách (podle učení o signatuře). Užívala se i voda destilovaná z bedrníku jako močopudný prostředek, čistící močové cesty, odstraňující bolesti, pálení, řezání a odstraňující kameny. Kořen bedrníku je řazen k drogám, které dovedou zmenšit soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat.

Neuropsych.: Lidové - Bedrník posiluje CNS. Pomáhal mužům proti přílišné poluci.

Celkové metabolické účinky: Lidové - Droga též zlepšuje prokrevní periferie, protože roztahuje cévy. Toho lze využít v mnoha indikacích, jako jsou např. revmatická onemocnění apod. Reguluje také látkovou výměnu (metabolikum). Působí jako detoxikační prostředek a zbavuje tělo usazenin.

Respirační: Lidové - Bedrník působí jako kvalitní expektorans, které zlepšuje vykašlávání hlenů tím, že povzbuzuje sekreci sliznic dýchacích cest. Je možno jej využít i při některých formách bronchiálního astmatu. Dobrý účinek má bedrník také při katarech horních cest dýchacích a chrapotu. Užíváme ho v podobě tinktůry nebo nálevu. Tinctura pimpinellae připravená macerací kořenů v alkoholu se užívá se v dávce 15-20 kapek jako cenný prostředek proti angíně a nachlazení i proti citlivosti, zánětu a prodloužení čípku (následky nachlazení). Sám o sobě dost silný expektorační účinek bedrníku lze dále posílit kombinací s listem podbělu, natí tymiánu, květem divizny, květem prvosenky a islandským lišejníkem. Při promoknutí a prochladnutí se ihned preventivně několik dní doporučuje popíjet čaj z trojkombinace 3 dílů oddenku bedrníku, 2 dílů nati slézu a 1 dílu kořene lékořice - sladit medem.

Imunitní: Lidové - Droga stimuluje i vlastní obranné schopnosti organismu.

Ostatní: Lidové vnitřní - Hodí se k podpůrné protirakovinové léčbě. V prevenci využíváme všeobecně metabolické a tonizující působení drogy formou tinktury, 2x denně 10-15 kapek, případně 2x denně na špičku nože práškovaného oddenku. Stimulačně a celkově metabolicky také působí "Mistrův balzám": 30,0 g oddenku bedrníku, 25,0 g kořene všedobru a 15,0 g nati ožanky kalamandry. Směs přelijeme 200 ml vodky (40%). Po třech dnech vyluhování přidáme tolik medu, aby celková hmotnost (bez nádoby) činila 420,0 g. Byliny v balzámu ponecháváme. 2x denně vezmeme čajovou lžičku balzámu a přes sítko přelijeme a propasírujeme trochou destilované vody. Pro dobrou kondici se doporučují dvě třítýdenní kůry v roce, nejlépe na jaře a na podzim.

Ostatní: Lidové zevní - Zevně se užívá jako přísada do koupelí, při špatně se hojících ranách ve formě obkladů na podporu hojení. Při angíně a všech zánětech v krku a ústní dutině se kloktá odvarem nebo bedrníkovou tinktůrou, jíž se dá několik kapek do sklenice vody. Bedrník se užívá i při poruchách činnosti hlasivek (chrapot). Tinctura pimpinellae připravená macerací kořenů v alkoholu se užívá se v dávce 15-20 kapek jako cenný prostředek proti citlivosti, zánětu a prodloužení čípku (následky nachlazení). Expektorační účinek můžeme posílit kombinací s podbělem, tymiánem, diviznou, islandským mechem a květem petrklíče.

Toxicita a nežádoucí účinky: 
I když se při doporučeném dávkování dosud nezjistily vedlejší škodlivé účinky, vyšší dávky drogy by mohly být toxické pro gravidní ženy. U bedrníku byl zjištěn i fotosenzibilizující účinek podmíněný furokumariny, což může u disponovaných osob způsobit přecitlivělost vůči slunečnímu záření. Při překročení dávkování se uvádí i poškození ledvin.

Kontraindikace:
Kontraindikace podávání vyšších dávek - gravidita. Droga není dále vhodná pro jedince s prodělaným zánětem ledvin. Při užívání bedrníku není vhodné slunění (fotosenzibilizační účinek furokumarinů). Droga není vhodná pro lidi příliš horkokrevné a cholerické, protože tyto vlastnosti ještě umocňuje.(Matthioli)

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 20 min. popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme 

Vnitřní užití:

Bedrník je možno užívat samostatně, častěji však tvoří složku čajovin.
Hlavní účinné látky - kumariny - jsou dobře rozpustné v alkoholu, ale hůře ve vodě, s čímž je třeba počítat při přípravě léčiv. Zápary a odvary jsou zpravidla méně účinné než tinktůra.
V moderním lékařství se bedrník již prakticky nepoužívá, i když se kdysi hojně předpisoval.
Při vnitřním užití se doporučuje přelít 1 čajovou lžičku drogy sklenicí chladné vody, nechat macerovat asi 8 hodin, potom scedit a přelít původní drogu sklenicí vroucí vody, po 10 minutách scedit a oba výluhy spojit a osladit medem. Po doušcích popíjet během dne.
Na přípravu záparu z natě se běžně používá jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička na šálek vody: pije se 3x denně.
Nebo:
Z listů se připravuje zápar: 1-2 lžičky na 3 dl vody (pít 1 dl 2-3x denně).
Na zápar z kořene se používá jednotlivá dávka 1 g (0,5-3 g nebo 1 kávová lžička až půl lžíce na šálek vody: užívá se 2-3x denně (i jako kloktadlo). Ordinují se však i vyšší dávky - 3-10 g pro dosi.
Nebo:
Příprava nálevu: Radix pimpinellae - kořen bedrníku (25,0). Nálev připravíme tak, že přivedeme do varu 1/4 l vody, vhodíme 25 g rozdrceného kořene, odstavíme a po zchladnutí scedíme. Bere se za 2 hodiny lžíce.
Nebo:
Daleko nižší dávky se uvádějí v rozpisu Infusum radicis pimpinellae (1/2 kávové lžičky práškované drogy na 1 sklenici vody, po 2 minutách mírného varu se odstaví, po 15 minutách se scedí), který se užívá po 1/4-1/3 sklenice 2-3x denně po lžičkách. Podobná koncentrace se ordinuje i na kloktání.
Nebo:
Nálev: jednu čajovou lžičku drogy přelít sklenicí vroucí vody, nechat 8 hodin macerovat, pak zcedit a původní drogu znovu přelít sklenicí vroucí vody. Po 10 minutách přecedit, oba výluhy spojit, osladit medem a po doušcích pít během dne z termosky.
Oblíbené je i podávání práškované drogy, 2-3x denně na špičku kulatého nože (až 1 g), zapít vodou.
Nejúčinnější lékovou formou se však zdá být tinktůra, v jednotlivé dávce 20-25 kapek 4x denně. Při žaludečních obtížích se užívá každé 2 hodiny 1 lžička.
Nebo:
Kořen se nakládá do lihu (30 g roztlučeného kořene do 1 l lihu, nechat týden vyluhovat).
Nebo:
Jiný předpis na přípravu tinktůry: Radix pimpinellae - kořen bedrníku (25,0) 1/4 l lihu zředíme 1/4 l vody a v této tekutině necháme týden máčet 25 g bedrníkového kořene, rozdrceného na drobné kousky. Potom přecedíme a bereme 3x denně 15 kapek na kousek cukru.
Užívá se i ve formě kapek (100 g jemně rozkrájeného kořene zalijte 1 000 ml bílého přírodního vína, 3 týdny nechte ustát), užívají se 2x denně 2 polévkové lžíce před jídlem, po dobu 2-3 týdnů. Při vnitřním užívání je nutno přesně dodržovat dávkování. 

Zevní užití:

Odvar i zápar se užívají i externě. Při externím použití se přidává oddenek nátržníku.
K zevnímu použití jsou dávky kořene dvojnásobné, příp. se používá bedrníková tinktura koupená v lékárně. Kombinuje se např. s tinkturou nátržníku, 30 kapek do sklenice vody na kloktání.

Popis

Složení: Pimpinella saxifraga radix. 

Bedrník obecný nať 50g
Bedrník obecný nať 50g