Bazalka pravá nať 50g

Název

Bazalka pravá nať 50g

Vědecký název

Ocimum basilicum herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Bazalka pravá nať (drhaná)
Složení: Ocimum basilicum herba. V lidovém léčitelství se bazalka užívá vnitřně v nálevu jako karminativum, spasmolytikum a aromatikum při nadýmání, při chronickém žaludečním kataru, při poruchách trávicího traktu, při spastické zácpě apod. Zevně k obkladům na opruzená místa kůže (intertrigo) při kašli též jako kloktadlo. Obsahuje hlavně silici (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem), linalolem a dále průměrně 5% tříslovin. Tyto látky zvyšují žaludeční činnost, snižují nadýmání a podporují chuť k jídlu. Mají spasmolytický účinek. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

KARMINATIVUM, STOMACHIKUM, SPASMOLYTIKUM,
aromatikum, antiseptikum, sedativum, balneologikum, expektorans,
laktagogum.

Homeopatie: V homeopatii se používá čerstvý list, trhaný před rozkvětem rostliny, nejlépe odpoledne kolem čtrnácté hodiny. Běžným postupem s použitím lihu 90% získáme základní tinkturu D1, která se pak dále ředí lihem 35% na potenci D2 a v tomto ředění se pak také užívá. Užívá se 3krát denně 8 kapek, po jídle, prakticky na stejné obtíže jako léky alopatické. Doporučujeme ji hlavně při psychických poruchách jako jsou deprese, úzkosti, špatná funkce mozkových center, dále při neurózách, stresu atd. Prostředky je nutné podávat nejméně 21 a nejdéle 30 dní.

Prevence: Bazalka je důležitou součástí posilujících aromatických koupelí . Používá se samostatně nebo ve směsích 1-2x týdně, buď formou celkových nebo častěji částečných koupelí rukou či nohou. Doporučuje se přibližně čtvrthodinová koupel v příjemně teplé vodě. Droga má zvláštní schopnost, že nervovou soustavu mírně uklidňuje, ale současně posiluje, proto se jí vnitřně využívá v prevenci neurastenických obtíží, nespavosti nebo rozrušení. Pomáhá překonávat mentální vyčerpanost a některé formy duševní deprese. Povzbuzuje nadledvinky k vyšší činnosti. Obdobné účinky má i vdechování silice, např. formou inhalace par vařící se bazalky, což je zároveň profylaxí srdeční slabosti. Lze ji využívat při předcházení astmatickým záchvatům.

Kosmetika: Bazalka je důležitou rostlinou pro kosmetický průmysl, zejména pro výrobu parfémů (do kompozic růžové a karafiátové vůně).

Poznámky: Z byliny se destilací nati izoluje éterický olej (Oleum basilici), který má léčebné i technické použití (destiluje se pro výrobu voňavek - užívá se k dosažení růžové a karafiátové vůně. Jako koření se užívá hlavně v jihoevropské kuchyni. Čerstvými listy se koření saláty se sladkokyselým nálevem (okurky, rajčata), majonézy, pomazánky, houby, okurky, rajčatové šťávy, zeleninové i masové polévky a některé omáčky k masu, zvěřině a rybám, sušenými zase masa, lahůdkové uzeniny a ryby. Dávkování si každý musí vyzkoušet sám. V dietní kuchyni se osvědčuje jako koření - náhrada pepře a majoránky hlavně při dietní žaludeční stravě. Nať je součástí směsi vonných natí, které se pálí na rozžhavených kamnech, aby se zlepšila atmosféra v obytných místnostech. Bazalka patří do skupiny siličnatých spolu s yzopem, saturejkou, tymiánem, dobromyslí, šalvějí, majoránkou. Všechny tyto siličnaté rostiny působí proti nadýmání, a proto by neměly chybět v některých našich jídlech - zejména v luskovinách. Bazalka jako koření je velmi choulostivá. Užíváme ji přednostně čerstvou, lístky trháme těsně před upotřebením. Nevaříme s pokrmem, pouze zahříváme. U bazalky se sklízí čerstvé mladé listy se špičkami výhonků. Aroma při sušení rychle vyprchává, proto se bazalka konzervuje v oleji, octě či soli. Před zmrazením se listy potírají olejem. Aroma bazalky se hodí k rajčatům upraveným nejrůznějšími způsoby. Čerstvé listy provoní tžeplé i studené omáčky, saláty, máslo a těstoviny. Bazalka je součástí typické italské omáčky pesto (rozmixovaná bazalka, česnek, sýr, olivový olej a piniové oříšky). Bazalka je výtečná při marinování telecího a jehněčího masa s vínem, cibulí, česnekem, rajčaty a kyselými jablky.(?). Květináč s bazalkou postavený v místnosti odpuzuje hmyz.(?). V ajurvédské medicíně je bazalka známa jako tulsi a šťáva z ní se často používá. Bazalka má schopnost odpuzovat hmyz; tam kde roste se nedaří mouchám a moskytům přenášejícím nejrůznější choroby.

Kořenící směs k úpravě ryb: Bazalka (nať) 40 g, šalvěj (nať) 5 g, citronová kůra 15 g, celerová nať 5 g, koprová nať 5 g, saturejka (nať) 15 g, bobkový list 5 g, pepř černý 5 g, nové koření 5 g, cvelkem 100 g směsi. Všechny složky se jemně rozdrtí a rozemelou a pak smíchají. Doporučujeme rozemlít na kávovém mlýnku (hodí se nejlépe starší), který budete používat jen pro tyto účely. Citrónovou kůru je třeba částečně nasušit, pak nastrouhat a potom přimíchat k již namíchané práškové směsi. Vzniklou směs uchováváme v dobře uzavřených prachovnicích.

Kořenící směs k úpravě vepřového a hovězího masa: Bazalka 40 g, česnek (sušený) 20 g, paprika sladká 20 g, pepř černý 5 g, koriandr 10 g, sušené mleté žampióny 5 g, celkem 100 g směsi. Složky jemně rozemeleme a pak smícháme. Nakonec k nim přimícháme ty, které již byly nakoupeny mleté. Vzniklou směs uchováváme v dobře uzavřených prachovnicích.


Vlastnosti: Sladká, štiplavá, nahořklá, velmi teplá, suchá.
Působení: Antidepresivum, antiseptikum, stimuluje kůru nadledvinek, zabraňuje zvracení, tonikum, karminativum, snižuje horečky, usnadňuje vykašlávání, zmírňuje svědění.
Listy: Jsou vhodné k potírání míst poštípaných hmyzem a lze je použít i jako zahřívající a povzbuzující tonikum při nervovém vyčerpání a nachlazení. Sbírají se před rozkvětem.
Éterický olej: V aromaterapii se olej extrahovaný z listů často kombinuje s olejem yzopovým, bergamotovým nebo muškátovým a aplikuje se jako stimulující masážní prostředek při depresi.
Šťáva: V ajurvédské medicíně se šťáva doporučuje při uštknutí hady, jako celkové tonikum, při nachlazeních, kašli, kožních onemocněních a bolesti uší.
Listy: Čerstvé: Potírejte jimi míst bodnutí hmyzem, zmírníte tak svědění a zanícení.
Nálev: V kombinaci se srdečníkem jej pijte ihned po porodu, aby se odlučování placenty nezdržovalo.
Tinktura: Při nervových onemocněních kombinujte s bukvicí a šišákem, při kašli a bronchitidě s omanem a yzopem.
Omývání: Šťávu smíchejte se stejným množstvím medu a používejtze při trichofycii a svědění pokožky.
Šťáva: Smíchejte ji se odvarem z skořice a hřebíčku pro použití při nachlazení.
Sirup: Proti kašli kombinujte šťávu se stejným množstvím medu.
Inhalace: Při nachlazení hlavy přelijte listy vařící vodou a páru inhalujte.
Éterický olej:
Olej: Při nervovém vyčerpání, duševní únavě, melancholii nebo strachu přidejte do koupele 5-10 kapek.
Masáž hrudníku: Při astmatu a bronchitidě nařeďte 5 kapek oleje z bazalky 10 ml mandlového nebo slunečnicového oleje.
Masážní olej: Naředěný olej použijte při nervovém oslabení. Lze jej rovněž použít jako repelent proti hmyzu.

  • Léčivé účinky: oficiální

GIT: Oficiální - Droga (a její hlavní účinná složka silice) svým působením povzbuzuje činnost trávicích orgánů, přičemž současným mírným protizánětlivým a antiseptickým působením ovlivňuje i nežádoucí střevní flóru (udržuje rovnováhu mezi patogeními a saprofytickými bakteriemi). Reflexním zvýšením vylučování trávicích enzymů zlepšuje trávení a chuť k jídlu, zároveň uvolňuje spasmy hladkého svalstva v trávicím traktu. Droga se doporučuje při dyspepsiích s meteorismem. Přípravky s bazalkou se uplatňují i při poruchách trávení vyvolaných léky (především sulfonamidy). Droga se užívá jako součást přípravků s karminativním a spasmolytickým působením. V těchto indikacích se kombinuje s kmínem, fenyklem, heřmánkem, mátou peprnou aj., jiná kombinace je například s kořenem anděliky, mátou peprnou, kondurangovou kůrou apod.

Respirační: Oficiální - Droga uvolňuje spasmy hladkého svalstva v průduškách, působí jako efektní bronchospasmolytikum a expektorans.

Ostatní: Oficiální vnitřní - Pro lahodnou vůni se nať přidává i do čajovin jako aromatické adjuvans. Droga působí antibakteriálně. Přípravky se uplatňují i při trávicích obtížích kojenců spojených s odloučením při kojení.

Kůže: Oficiální - Zevně se aplikuje odvar z drogy na rozličné dráždivé kožní afekce. Mimo silice zde terapeuticky působí tříslovina. Odvar je možno použít při zapaření - intertrigu, obvykle v kombinaci s kokoškou pastuší tobolkou a při drobných kožních trhlinkách - ragádách a na inflamované (zanícené) kožní defekty.

Ostatní: Oficiální zevní - Nať je především složkou bylinných aromatických koupelí na osvěžení, přičemž její silice působí mimo jiné desinfekčně a uvolňuje i křeče.

  • Léčivé účinky: lidové

GIT: Lidové - Dříve se ordinovala při větrech (nadýmání), chronických zánětech žaludku (gastritidě), bolestech žaludku, zácpě, plynatosti a jako regulátor stolice (laxatívum) např. při spastické zácpě. Uvolňuje křeče v trávicím traktu (spasmolytikum GIT). Užívá se jako karminativum při zažívacích problémech. Současně podporuje činnost jater (hepatoprotektívum). Bazalka se osvědčila při léčbě poruch trávení způsobených chemickými léky, zvyšuje chuť k jídlu.(61). Vypuzuje střevní parazity (anthelmintikum).

Kardiovaskulár: Lidové - Používá se též jako mírné kardiotonikum při onemocnění myokardu, příznivě ovlivňuje srdeční činnost (podporuje práci srdečního svalu).

Urogenitál: Lidové - Užívá se jako účinný prostředek při bílém výtoku, kapavce, obtížném močení, zánětech a bolestech močového měchýře a urogenitálního systému obecně. K docílení rychlého účinku se míchá s průtržníkem a medvědicí. Užívala se i jako diuretikum.

Neuropsych.: Lidové - Bazalka se užívá jako nervínum. I když má stimulační účinek, zároveň mírně uklidňuje při psychickém rozrušení (sedativní účinky má droga i samotná silice), proto je její aplikace vhodná při nespavosti, migréně, psychogenně podmíněné závrati apod. Droga se vnitřně využívá v prevenci neurastenických obtíží, nespavosti nebo rozrušení. Pomáhá překonávat mentální vyčerpanost a některé formy duševní deprese.

Respirační: Lidové - Spasmolytický efekt se využívá u černého kašle. Lze ji též s úspěchem použít jako doplňkové léčivo proti průduškovému astmatu (též při prevenci astmatických záchvatů). Podporuje vykašlávání (expektorans).

Ostatní: Lidové vnitřní - Při horečkách se bazalka používá jako příjemný chladivý nápoj. Droga rovněž podporuje vylučování mateřského mléka, ale tady jsou tak jako u jiných bylin, rozdílné výsledky. Z hlediska léčivosti lze bazalku počítat mezi naše stimulátory. Má posilující účinek na organismus. Povzbuzuje nadledvinky k vyšší činnosti. Působí protizánětlivě a mírně antibioticky. Tlumí bílý výtok.

Kůže: Lidové - Bazalka se užívá ve formě obkladů jako prostředek k hojení rozpraskaných rtů a při léčení trhlinek na prsních bradavkách kojících matek. Zevně je vhodná k léčení kožních zánětů. Silice bazalky se užívá zevně k léčbě akné a opruzenin.

Ostatní: Lidové zevní - Bazalka se užívá ve formě obkladů na zanícené těžko se hojící rány, jako prostředek k hojení rozpraskaných rtů a při léčení trhlinek na prsních bradavkách kojících matek (viz níže). Čerstvá šťáva se užívala jako podpůrné léčivu při ušních zánětech. Užívá se i jako kloktadlo. Dobrým prostředkem je při mírných zánětech nosohltanu a mandlí, jako antibiotikum desinfikuje ústní dutinu, působí proti angíně. Droga léčí i bolestivé afty v ústní dutině, také při zánětech dásní lze dosáhnout dobrých výsledků. Užívá se při paradentóze. Bazalka je také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí. Používá se samostatně nebo ve směsích 1-2x týdně, buď formou celkových nebo častěji částečných koupelí rukou či nohou. Doporučuje se přibližně čtvrthodinová koupel v příjemně teplé vodě. Droga má zvláštní schopnost, že nervovou soustavu mírně uklidňuje (sedatívum), ale současně posiluje, proto se jí využívá v prevenci neurastenických obtíží, nespavosti nebo rozrušení. Pomáhá překonávat mentální vyčerpanost a některé formy duševní deprese. Povzbuzuje nadledvinky k vyšší činnosti, užívá se při spasmech nervového původu. Lze ji využívat při předcházení astmatickým záchvatům. Obdobné účinky jako koupele a vnitřní užití má i vdechování silice, např. formou inhalace par vařící se bazalky, což je zároveň profylaxí srdeční slabosti. Inhalace je vhodným prostředkem při těžkém nachlazení i při únavě a celkovém ubývání sil.(183). Při použití inhalace snižuje mírně krevní tlak (hypotensivum).

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme

Vnitřní užití:

Bazalku je možno používat ve formě monoterapie, častěji se však používají čajové směsi, kde se kombinuje např. s dobromyslí, puškvorcem, řebříčkem, heřmánkem, benedyktem, mateřídouškou, kořenem lopuchu aj.
Bazalku samotnou podáváme práškovanou jako koření nebo užíváme v aromatických koupelích či inhalacích.
Aplikační formy: sušená nať, silice, tinktura, nálev.
Pije se 3% zápar (po zapaření nechat stát asi 10-15 minut - průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy na sklenici horké vody, pije se 2-3x denně po jídle). Pro odstranění nechutenství je určena poloviční dávka asi půl hodiny před jídlem.
Nebo:
Nálev (2 kávové lžičky sušené byliny na jeden šálek vody) pomáhá při potížích horních cest dýchacích, proti kašli, černému kašli a při zánětech střev.
Terapeuticky se využívá i práškovaná droga (1-2 g pro dosi).

Zevní užití:

Pro obsah silice a tříslovin v droze se někdy připravuje 5-10% odvar (jen krátce mírně povařit, aby nevyprchala silice).
Nebo:
1 hrst sušené bazalkové natě vhodit do 250 g studené vody, nechat zahřát do varu, ihned potom odstavit a scedit. Chladným odvarem potom kloktáme nebo vyplachujeme ústa při mírných zánětech nosohltanu a mandlí. Také při zánětech dásní lze dosáhnout tímto odvarem dobrých výsledků.
Bazalková mast:
Bazalka se užívá jako prostředek k hojení rozpraskaných rtů a při léčení trhlinek na prsních bradavkách kojících matek. Příslušný přípravek zhotovíme následovně: Herba basilici - prášek ze sušené bazalkové nati dobře rozmělněné (5,0) Vaselinum album - bílá vazelína nebo Adeps sulius - neškvařené vepřové sádlo (50,0). Nanášíme na bolestivá místa.
Bazalku můžeme podávat ve formě aromatických koupelí či inhalací.
Bylinný balzám se připravuje ze 30 g bazalky a po 20 g nati ožanky kalamandry a květu měsíčku. Je to znamenitý lék na poruchy trávení, kdy potrava "leží v břiše jako kámen". Obyčejně se jedná o poruchu na linii játra-žlučník-slinivka.
Při dnes běžných stavech únavy, deprese nebo ochablosti je doporučován následující recept: 35 g bazalky se zalije 0,7 l suchého bílého vína a nechá se 7 dní při pokojové teplotě vyluhovat. Pak se přefiltruje, listy se vylisují a tekutina se uloží v chladu a temnu. Může se ještě přidat trochu medu. Užívá se 1/2 skleničky, která se pije pomalu po každém jídle po dobu 10 dní.

Popis

Složení: Ocimum basilicum herba.

Bazalka pravá nať 50g
Bazalka pravá nať 50g