Badyán pravý plod 50g

Název

Badyán pravý plod 50g

Vědecký název

Cynara cardunculus herba

Používané části

Plod

Fotografie

Účinky

Badyáník pravý plod celý a mletý
Složení: Illicium verum fructus. V lidovém léčitelství se badyán užívá jako amarum a stomachikum k uklidnění nervů a zahnání stresu. Badyán má své využití především v čínské kuchyni. Chutí připomíná anýz. Pomáhá při zvracení, nadýmání nebo střevních kolikách a rovněž při bolestech břicha, protože jeho eterické oleje působí proti křečím. Zlepšuje zažívání, napomáhá při revmatizmu a nespavosti. Je vhodný do sirupů proti kašli - působí proti podráždění. V léčitelství se také využívají jeho antibakteriální a močopudné účinky. Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 10 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

GIT: Oficiální - Použití drogy je analogické jako u anýzu obecného. Droga se užívá jako chuťové korigens, karminatívum a žaludeční prostředek.

Respirační: Oficiální - Použití drogy je analogické jako u anýzu obecného. Droga se užívá jako expektorans a korigens chuti.

Ostatní: Oficiální vnitřní - Použití drogy je analogické jako u anýzu obecného. Droga se užívá jako korigens chuti.

 

 

  • Léčivé účinky: lidové

GIT: Lidové - Badyán se stejně jako náš "normální" anýz užívá při žaludečních a střevních potížích.

 

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 10 min. vyluhovat 20 min. popíjet 1x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme

Vnitřní užití:

Badyán je možno užívat např. ve formě prášku, podobně jako náš "normální" anýz.

Popis

Složení: Illicium verum fructus

Složením shodují se květy badyaníku s květy magnolie (Magnolia grandiflora L.), kteráž se u nás často pěstuje pro veliké, tulipánovité květy v zahradách. Náležíť badyaník jako magnolie k čeledi rostlin šácholanovitých (Magnoliaceae). I jest složení květů takové: 3 vejčité lístky kališní, 15-20 podlouhlých, čím dále dovnitř tím užších, žlutavě bílých nebo nazelenalých plátků korunních v několika řadách, větší počet tyčinek o širokých nitkách a nejčastěji 8 svrchních semeníků.

Po odkvetení vyvine se z každého semeníku měchýřek obsahující lesklá, hladká semena. Když měchýřky uzrají, zhnědnou, zřevnatí, na povrchu zvraskovatí a rozloží se do hvězdy.

Zralé měchýřky, jimž v drogueriích říkají zkrátka badyan (fructus anisi stellati, fructus badiani), obsahují ve svých stěnách 4-5% étherického oleje, který jim dodává zvláštní vůně a zasládle kořenné chuti, asi takové, jakou mají zrnka anýzu.

Badyaník jest domovem v jižní a západní Číně; pěstuje se však také v Japonsku a na ostrovech Filipinských. Hlavním tržištěm badyanu jest čínské město Honkong; odtud dováží se též do Evropy.

Jako koření počali badyanu užívati koncem 16. století nejprve v Rusku, odkudž rozšířila se známost o něm do našich zemí počátkem 18. století. Druhdy užívali badyanu také v lékařství, doporučujíce na př. odvar z rozemleté jeho moučky jako utišující a posilující lék. Dnes ho přidávají ještě s jinými drogami do tak zv. prsního thé (species pectorales).

Nejvíce badyanu spotřebují v Číně (i v Evropě) na výrobu badyanové silice, kterou dostávají destillací. Se silicí touto vede se dosti čilý obchod, neboť ji přidávají do jemných rosolek a jako desinfekční součást do tak zv. ústních vodiček.

Nesvědomití obchodníci falšují badyanovou silici i badyanové koření; silici tím, že ji míchají s petrolejem, koření tím, že do něho přimíchávají plody, z nichž byla silice již vytažena, anebo plody badyaníku posvátného (Illicium religiosum Zucc.), které se plodům badyaníku pravého velice podobají, jsou však o něco menší a zcela bezcenné, ba dokonce zdraví škodlivé, jedovaté.

Od pravého badyanu poznají se plody badyaníku posvátného po ostré, nejprve nakyslé, pak kořenně hořké chuti a dle toho, že jednotlivé, do hvězdy sestavené měchýřky jsou protaženy v zakřivené zobánky.

Badyán pravý plod 50g
Badyán pravý plod 50g