Artyčok kardový nať 50g

Název

Artyčok kardový nať 50g

Vědecký název

Cynara cardunculus herba

Používané části

Nať

Fotografie

Účinky

Artyčok kardový
Složení: Cynaria cardunculus herba. V lidovém léčitelství se užíval vnitřně jako cholagogum a antisklerotikum, v nálevu při jaterní nedostatečnosti, při zánětech žlučníku a žlučových cest, při dyspeptických obtížích, dále jako diuretikum, též při chorobách ledvin a po operacích močového ústrojí. Obsahuje hořčinu cynarin, sliz a tříslovinu, inulin, různé enzymy, relativně hodně vitamínu A, méně vitaminu B, flavonové deriváty (scolymosid, cynarosid) a organické kyseliny. Experimentálně a klinicky byl potvrzen silný účinek choleretický a cholekinetický (tvorba a vypuzování žluče.) Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 10 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

CHOLAGOGUM, CHOLERETIKUM, CHOLEKINETIKUM,
metabolikum,
diuretikum, antisklerotikum, antidiabetikum, hypoglykemikum.

Homeopatie: V homeopatii u nás je využívání artyčoku téměř neznámé, což je ovšem velká škoda, protože tím, že jeho celková účinnost je prakticky soustředěna na játra a žlučník, je to droga svým způsobem univerzální. Kromě výše uvedených obsahových látek přichází u homeopatických prostředků v úvahu hlavně působení enzymů jako inuláza, invertáza, proteáza, cynaráza a další, dále kyselina chlorogeniková a kávová, soli hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku. Pro homeopatické zpracování jsou vhodné listy a případně i hlavice. List se sbírá v průběhu květu, okolo deváté hodiny ranní, stejně tak i hlavice. Listy nadrobno nakrájené se nechávají vyluhovat v lihu 90% (nesmí se použít slabší koncentrace) po dobu 14 dnů, za častého protřepávání, v teple, ale nikoli na slunci. Vzniklá základní tinktura se dále ředí až do potence D15 lihem 45%. Nejčastěji se užívají ředění D4 (při zánětech) a D13 až D14 (pro celkové posílení). Obecné neutrální dávkování je 3krát 10 kapek tinktury v ředění D7 před jídlem. Kromě již popsaného působení se doporučuje používání drogy zejména při arterioskleróze, oligurii (sníženém vylučování moči) a při kožních chorobách.

Kosmetika: V léčebné kosmetice se v poslední době uplatňují mnohé druhy zeleninya jejich přírodní koncentráty. Využívá se především tzv. bioaktivátorů, vitamínových komplexů, stopových množství minerálních látek, organických kyselin, barviv aj. Také extrakty z artyčoků, případně i z kardů se přidávají do zeleninových čistících a tonizujících pleťových vod, do regeneračních krémů a pleťových masek (podobně jako mrkev, rajčata atd.).

  • Léčivé účinky: oficiální

GIT: Oficiální - Účinky cynarinu povzbuzují nejen tvorbu trávicích enzymů, ale i tvorbu žluče v játrech a její vylučování do dvanácterníku (mají prokázaný choleretický a cholekinetický účinek). Obsah slizu, enzymů a tříslovin zabezpečuje účinné působení rostliny při nedostatečném trávení. Drogy (hlavně list) se užívají při hepatopatiích, cholecystopatiích, jako prevence nežádoucích účinků při podávání antibiotik a sulfonamidů (urychleně zbavovují játra jedovatých látek).

Kardiovaskulár: Oficiální - Drogy mají prokázané příznivé ovlivňování vylučování cholesterolu při arterioskleróze.

Urogenitál: Oficiální - Flavonoidy zvyšují vylučování odpadových látek močí.

Imunitní: Oficiální - Známé je i léčivé působení drogy při sklonu k alergiím, především při kožních projevech.

Ostatní: Oficiální vnitřní - Známé je i léčivé působení drogy při sklonu k alergiím, především při kožních projevech a též proti úporným vyrážkám. Artyčok je cenná dietetická bylina.

  • Léčivé účinky: lidové

GIT: Lidové - Kořen se užíval proti chorobám jater a jako cholagogum (zvyšuje tvorbu žluči). Lék "Cynarin" upravuje odvod žluče, snižuje tvorbu žlučových kamenů, má protijedové účinky (podporuje detoxikační činnost jater) a má pokud možno i regenerativní účinky na jaterní buňky. Artyčok se podává při chorobách žlučníku a žlučovodů a jaterních onemocněních způsobených toxiny, alkoholem či hepatitidou. Porporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučován při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

Kardiovaskulár: Lidové - Vzhledem k tomu, že hlavní oblastí působení drogy jsou játra, artyčok můžeme použít i při angině pectoris. Artyčok se užívá i ke snižování krevního tlaku (hypertense) a předepisuje se také při zvýšených hladinách cholesterolu v krvi.

Urogenitál: Lidové - Artyčok se podává při léčbě chorob ledvin projevujících se proteinurií (přítomností bílkovin v moči).

Respirační: Lidové - Vzhledem k tomu, že hlavní oblastí působení drogy jsou játra, artyčok můžeme použít i při astmatu.

Imunitní: Lidové - Má také výrazné protialergické účinky, což se uplatňuje při léčbě různých ekzémů.

Ostatní: Lidové vnitřní - Velmi dobrý účinek má odvar z čerstvého kořene artyčoku ve víně. Je to starý lék, který mimo jiné odstraňuje pach těla, především v podpaždí.

Kůže: Lidové - Šťáva z listů se užívá při některých kožních onemocněních, zvláště při kopřivce dětí předškolního věku.

Ostatní: Lidové zevní - Při migréně a ekzémech se doporučují koupele rukou a nohou v odvaru z celé rostliny.

Užívání

Užívání: 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 10 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme

Vnitřní užití:

Aplikační formy: v čerstvém stavu (zelenina), šťáva, nálev, tinktura.
List a kořen se užívají na výrobu léčebných přípravků (dražé, roztoky aj.). Drogy nebo výtažky z nich se kombinují s listy boldovníku, hovězí žlučí, vlaštovičníkem, aloí, rebarborou, fermenty aj.
Jako vhodná forma slouží aperitivní likér Cynar, dovážený z Itálie a Chorvatska. Slovakofarma vyrábí tinkturu Cynarosan, což je patrně nejlepší léková forma. Z čajových forem je nejúčinnější dvouminutový odvar. Vhodným lékem je i odvar.
Průměrná terapeutická dávka drogy je 1-2 g, resp. lžička na šálek odvaru (5% odvar z listů, 10 minut povařit, potom ještě ev. 20 minut vyluhovat), který se pije 2-4x denně šálek před jídlem.
Též je možno aplikovat lihový výtažek.
Ve všech uvedených indikacích se může užívat i šťáva z čerstvých listů.
Může se používat i kořen sbíraný po odkvětu rostliny. Podává se i šťáva z celé rostliny smíchanou s bílým vínem v poměru 1:2 a mírně přislazená medem. Při této kůře se užívají 2 až 4 lžíce denně, vždy před jídlem.
Odvar ve víně se připravuje následovně: 80 g čerstvého kořene se zalije 1 litrem červeného nebo konzervovaného vína a nechá se krátce přejít varem. Po pomalém vychladnutí se uloží do chladna, ovšem ne do chladničky. Užívá se 3x denně jedna polévková lžíce po dobu 15 dní, pak se udělá 14 dní přestávka a opět se 15 dní užívá. Celá kůra trvá 30 dní.

Zevní užití:

Při migréně a ekzémech se doporučují koupele rukou a nohou v odvaru z celé rostliny, a to obden, vždy večer, s trvání asi 5 minut.

 

Popis

Složení: Cynaria cardunculus herba. 

Artyčok kardový nať 50g
Artyčok kardový nať 50g