Arnika horská květ 20g

Název

Arnika horská květ 20g

Vědecký název

Arnica montana flos

Používané části

Květ

Fotografie

Účinky

Prha chlumní arnika
Složení: Arnica montana flos. V lidovém léčitelství patří mezi nejlepší hojivé prostředky a má široké použití v kardiologii. Působí například velice dobře na prokrvení věnčitých cév. Na srdce proto působí nepřímo, ovšem také jemněji. Zevně působí droga prakticky na všechny rány, vředy apod., ale také například na zánět křečových žil. Arnika je především flavonoidní droga s obsahem silic, karotenoidů, aminů, cholinu, minerálních látek a tříslovin. Je třeba ale přiznat, že otázka obsahových látek není zatím zcela jasná. Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 3x denně.

  • Léčivé účinky: oficiální

GIT: Oficiální - Cynarin má slabé žlučotvorné účinky. Na základě empirických zkušeností se droga ordinuje při gastroenteritídách. Droga působí žlučopudně.

Kardiovaskulár: Oficiální - Experimentálně na zvířatech se dokázalo působení drogy na kardiovaskulární systém: zvýšení objemu cirkulující krve, zvýšení krevního tlaku (cholin, flavonoidy), zmenšení periferního odporu při zlepšené cirkulaci v končetinách, mozku, ale i v koronárních tepnách. Tyto účinky se zčásti připisují cholinu a flavonoidům. Droga se užívá při oběhových poruchách. Droga snižuje hodnotu cholesterolu v krvi (květ obsahuje cholin, který má lipotropní účinek), a hodí se k léčení kornatění tepen (ateroskleróza). Rozšiřuje také obvodové cévy a tím zlepšuje prokrvení tkání. Užívá se u angíny pectoris, vhodná je i u křečových žil (varixů).

Urogenitál: Oficiální - Flavonoidy působí spasmolyticky a slabě močopudně. Droga zlepšuje i kontrakce dělohy.

Respirační: Oficiální - Na základě empirických zkušeností se droga ordinuje při bronchiálním astmatu.

Ostatní: Oficiální vnitřní - Tymol a jeho deriváty mají bakteriostatický účinek. Dosud tradované vnitřní užití při oběhových poruchách, bronchiálním astmatu a při současném zánětu žaludku a tenkého střeva (gastroenteritida) není farmakologicky zcela podložené. Asi zde půjde o působení cholinu, flavonoidů a jiných látek, ale i o projevy nespecifické popudové terapie (tj. zvyšují se vlastní obranné reakce organismu tvorbou protilátek).

Kůže: Oficiální - Arnikový extrakt je složkou pasty na rány a ekzémy Alysal. Tymol a jeho deriváty mají bakteriostatický účinek. Protizánětlivé působení arniky se nejčastěji využívá při ekzémech a zánětech kůže, stejně jako derivační působení. Při zánětlivých kožních reakcích se přidává Oleum hyperici, případně Flos chamomillae.(10). Arnika se užívá jako vlasový a kosmetický přípravek.

Ostatní: Oficiální zevní - U arniky se využívá také její derivační působení. Časté je zevní upotřebení na podporu resorpce krvácení v hlouběji uložených tkáních (má antikoagulační vlastnosti). I zde je však třeba dbát na vhodné zředění léčiva. Dále se užívá na urychlení granulace, proti zánětům, při pohmožděninách, vykloubení, revmatismu (při nepenetrujícím pohmoždění a při hematomech je ředěný roztok možno mísit i s 5-10-násobným množstvím octanu hlinitého), po poraněních jako antiseptikum na rány, do kloktadel, na natírání zanícené dutiny ústní, při otocích (edémech), trombózách, jako vlasový a kosmetický přípravek aj. Arnikový extrakt je složkou masti Calovat, užívané při mimokloubním revmatismu a vertebrogenních syndromech. Při chronické tromboflebitídě je vhodná kombinace drogy s Radix symphyti a Semen hyppocastani. 

  • Léčivé účinky: lidové

GIT: Lidové - Užívání při zánětu žaludku a tenkého střeva (gastroenteritída) není farmakologicky zcela podložené. Asi tu půjde i o projevy nespecifické popudové terapie. Tinktura se užívá jako stomachikum.(?). Lidově se arnika užívala na povzbuzení sliznice žaludku a střev.

Kardiovaskulár: Lidové - Arniku je možné užívat i vnitřně. Při pokusech se prokázal vliv arniky na oběhový systém. Arnika působí obdobně jako hloh bílý. Obě léčivé rostliny posilují staré srdce, zlepšují prokrvení srdečního svalu a podávají se při srdeční neuróze. K posílení srdce můžeme také použít arnikový čaj. Při užívání tohoto čaje je mimo to důležité, že ho pjeme v malých doušcích opatrným srkáním. Už tento zvláštní způsob pití může vést k tlumení srdeční vznětlivosti. Arnika tonizuje činnost srdce, má stimulační účinek na cévy, příznivě působí na kornatění tepen, při angině pectoris, posiluje činnost stařeckého srdce. Vnitřně se užívá jako čaj nebo kapky při lehkých srdečních poruchách. Arnika působí velmi dobře na prokrvení věnčitých cév. Zatímco např. digitalis působí na velké buňky srdečního svalu, a tím vlastně přímo ovlivňují činnost srdce, arnika působí na malé buňky, které dodávají energii velkým buňkám. Na srdce proto působí nepřímo, ovšewm také jemněji.

Urogenitál: Lidové - Užívá se v gynekologii, staví děložní krvácení.

Neuropsych.: Lidové - Užívá se při mozkových obrnách. Květ v podobě čaje povzbuzuje nervovou soustavu, zrychluje dýchání a krevní oběh. Je možno jej také použít při otřesu mozku a náhlém úleku. Během 2 hodin se však smí vypít jen 2x 1/2 šálku, načež se vezme nějaké projímadlo. Je jednou z našich rostlin se stimulačním účinkem na nervovou soustavu, pomáhá při psychických zátěžích, snižuje vliv duševní únavy, je prospěšná při celkové slabosti. Užívá se při mozkových cévních příhodách.

Celkové metabolické účinky: Lidové - Při revmatismu se doporučuje natírat bolestivá místa směsí stejného dílu tinktury a teplé vody. K tomu při revmatismu užíváme 5x denně 4 kapky tinktury ve lžíci vody. Vnitřně se užívá i při dně.

Respirační: Lidové - Vnitřně pomáhá při astmatu a onemocněních dýchacích orgánů.

Ostatní: Lidové vnitřní - Arniková tinktura užívaná vnitřně po kapkách působí výborně při všech horečnatých stavech se značnou slabostí. Bylina je prospěšná i při celkové slabosti. Při únavě a skleslosti se bere 5 kapek na lžíci vody. Užívá se jako lék na vzpružení svalů, např. hlasivek apod. Podává se při oparu (herpes) vnitřně. Vnitřně užitá arnika pomáhá při léčení infekčních chorob.

Kůže: Lidové - Užívá se při akné. Tinktura se aplikuje na kožní onemocnění. Arnika léčí i bércové vředy. Vně užitá arnika se uplatňuje i v kosmetice, v protizánětlivých a regeneračních krémech, v ústních a pleťových vodách, jako přísada do koupelí. Mast se užívá proti bradavicím.

Ostatní: Lidové zevní - Arnika je výborným prostředkem při velkých, špatně se hojících ranách nebo u ran, u kterých pozorujeme zastavení hojícího procesu. Používá se v podobě čaje, lihového výtažku a v podobě arnikové tinktury. Tinktura se musí dostatečně zředit vodou, protože jinak silně dráždí kůži. Arnika má antiseptické a antiflogistické vlastnosti, hojí rány bez hnisání a snižuje jejich bolestivost. Také květy naložené v lihu hojí rychle rány, navlhčí-li se čisté plátno tímto roztokem a přiloží se. I zde se užívá tinktura zředěná vodou. Svým dráždivým účinkem na kůži přispívá arniková tinktura velmi značně ke vstřebávání krevních podlitin (modřin). Dále pomáhá při natrženích, roztrženích svalstva a cév, vymknutích (vykloubeních, výronech), pohmožděninách. Zde jsou obklady s arnikovou tinkturou při současném zklidnění nejlepší počáteční terapií. Při výronech zapříčiní arnikový obklad resorpci a tím hojivý proces a nápadně rychle se zmírní bolesti. Ředěná tinktura je daleko účinnější při obkladech ran než alkoholové nebo octanohlinité obklady. Při revmatismu se doporučuje natírat bolestivá místa směsí stejného dílu tinktury a teplé vody. K tomu při revmatismu užíváme 5x denně 4 kapky tinktury ve lžíci vody. Mast se užívá proti revmatickým obtížím, bolestem kloubů a bradavicím. Obklady z tinktury pomáhají i na kloubní artritické i artrózní záněty. Dají se použít i na otékající nohy. Arnika je také vhodná pro vyplachování úst při zánětech ústní sliznice nebo dásní, jako kloktadlo při zánětu mandlí, protože tato léčivá rostlina povzbuzuje prokrvování, desinfikuje ústní dutinu a zvýší obranyschopnost sliznice. I zde se užívá ve formě silně zředěné tinktury nebo v podobě arnikového čaje. Vně užitá arnika se uplatňuje i v kosmetice, v protizánětlivých a regeneračních krémech, v ústních a pleťových vodách, jako přísada do koupelí. Léčí hemoroidy, bércové vředy a drobná zranění v konečníku. Dále se může užít při nemocech vlasové pokožky (padání vlasů), při zánětech, při bolestech zubů a při dně. Arnika působí příznivě na zánět žil. Užívá se při nervových bolestech, vředech a zaníceném bodnutí hmyzem. Rozšiřuje cévy a tím zajišťuje lepší prokrvení bolestivých míst.

  • Skupinové účinky dle Lékopisu:

KARDIOTONIKUM, STOMACHIKUM, VAZOTONIKUM, KARDIAKUM, ANTIFLOGISTIKUM, DERIVANS, ANTIREVMATIKUM, ANTIKOAGULANS, KOŽNÍ DESINFICIENS, SPASMOLYTIKUM.

Homeopatie: - Arnika má v homeopatii odedávna významné postavení. Především je to pro neobvyklou šíři možného použití, kde stejně jako jiné razantně účinkující prostředky působí až nebezpečně, a pak pro možnost velmi jemného odstupňování účinku jednotlivých prostředků. To je umožněno ředěním, velkým počtem použitelných potencí a pak i dávkováním. Užívá se dobře usušený, práškovaný oddenek, mimo kořene. Květy mají prakticky stejný účinek, ovšem v zásadě je účinná celá bylina, ovšem každá část sbíraná v jiném termínu a jinak upravovaná. Prášek z oddenku se maceruje v lihu 80% po dobu 14 dní a vzniklá tinktura D0 se dále ředí až do potence D12 lihem 35%. V praxi se užívá výjimečně dokonce i ředění D30 a extrémně i D200. Květy se zákrovem se sbírají před rozkvětem a vyluhují se v lihu 60% také po dobu 14 dní. Ředí se pak stejně jako oddenek D12, ale lihem 30%. Užívání je prakticky stejné jako u přímých bylinných prostředků, samozřejmě s tím, že účinek se dá velice pečlivě regulovat. Nejslabší účinek je u D2 a D3, nejsilnější u D11 a D12. Stručně shrnuto je užívání vhodné na pohmožděniny, kontuse, distorze, hematomy, furunkly, neuralgie, ischias, srdce, žaludek atd. Zvláště důležitou vlastností je, že podporuje účinek antibiotik a léků proti rakovině. Obecná dávka vnitřně je 3krát denně 4 kapky před jídlem v ředění D12. Zevně se doporučuje obecně mazat nebo obkládat 3krát denně ředěním D5.

Kosmetika: - Nedráždivý olejový výtažek z květů a úborů se přidává do protizánětlivých regeneračních krémů, do výrobků vlasové kosmetiky, do pleťových čistících krémů, pleťových vod i do koupelových přísad k napařování pleti před aplikací masky.

Poznámky: - Účinky rostliny nejsou dosud zcela prozkoumány. Arnika je i dekorační květinou. Pro vnitřní užití v kardiologii se osvědčil německý přípravek Lacoerdin, který je směsí tinktur arnikové (30 g), hlohové a konvalinkové (po 25 g) a routové (20 g). Obecné dávkování je 3krát denně 20 až 25 kapek ve sklenici vody a doporučuje se přidat 100 mg vitamínu C. Slouží jako výborný pomocný lék, zejména při angině pectoris. K tomu se doporučuje několik minut denně silně třít oblast srdce nějakým měděným předmětem. Platí pochopitelně i obecně proti náhlým srdečním záchvatům. Na trhu je spray s arnikou Sportino. Sportino akut-spray obsahuje arnikovou tinkturu a hydroxyethylsalicylát, které mají analgetický a antiflogisticý účinek. Přípravek se používá při svalové únavě, zhmoždění, podvrtnutí a následných otocích, při stavech po nadměrné námaze nebo přetížení svalů a kloubů, vzniklém v souvislosti se sportovní nebo pracovní zátěží.(leták firmy).

Toxicita a nežádoucí účinky: - Arnika je řazena mezi jedovaté rostliny. Vnitřní užívání přípravků může doporučit pouze lékař. Silné koncentrace roztoku nebo tinktury tvoří puchýře, ba vyvolávají až rozpad (nekrózu) tkání. Přípravky z arniky jsou vnitřně velmi nebezpečné hlavně dětem - jsou vysoce toxické pro jejich organismus. Mimo helenalinu se uvádějí jako toxické seskviterpenové laktony tenulin a partenin, které dráždí sliznice, vyvolávají dávení, průjmy, krvácení, edémy a dýchací obtíže spojené s ochrnutím srdečního svalu. Jsou známé otravy dětí i dospělých. Jedovatost podmiňuje pravděpodobně látka neznámé chemické struktury, rozpustná v petroléteru. Také koncentrované výtažky z arniky silně dráždí sliznice. Při vnitřním užití vyvolávají gastroenteritídu, tachykardii až kolapsové stavy. Větší dávky dráždí ledviny. Podobně působí předávkování zředěné drogy, které se též projevuje žaludečními obtížemi a zvracením, tachykardií a dýchacími poruchami. Při vnitřním použití je droga toxická hlavně pro děti. Letální dávka pro dospělé je 70 g drogy nebo 60 g tinktury. Pro možné toxické působení je třeba léčiva podávat ve standardních přípravcích a k dávkování přistupovat nanejvýš opatrně. Droga by se neměla předpisovat na vnitřní užívání dětem. Protože reakce organismu na arniku je velmi variabilní, je třeba pacienta při perorální léčbě pravidelně sledovat. Koncentrovanější výluhy a nezředěné extrakty při zevním použití dráždí i pokožku. Nezředěná tinktura působí leptavě, přičemž může zapříčinit vznik puchýřů až nekrózu kůže. Z výše uvedených důvodů se od užívání drogy v čajích zcela upustilo. Při zevním užití nikdy nepřikládat na otevřené rány.(?).

Užívání

Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min popíjet 3x denně.

Možnosti užívání bylin:

Nálev – připravené bylinky polijeme vařící vodou – přikryjeme – necháme 5 – 10 minut máčet – nikdy nevařit !!! 
Odvar – byliny vložíme do studené vody – za stálého míchání vaříme stanovenou dobu – odstavíme popř. scedíme 
Zápar – byliny vhodíme do vařící vody – přikryjeme a 5 minut mírně povaříme 
Macerát – byliny zalijeme studenou vodou – necháme

Vnitřní užití:

Zápar z Radix arnicae se připravuje z 1 kávové lžičky na sklenici vody. Pije se až 5x denně.
Nebo:
Příprava arnikového čaje: 1 až 2 lžičky sušených arnikových květů přelijeme 1/4 litru vařící vody a po 10 minutách scedíme.
Nebo:
Zápar se připravuje buď z 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky drogy na sklenici vody. Pije se nejvíc 5x denně.
Odvar se připravuje buď z 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky drogy na sklenici vody. Pije se nejvíc 5x denně.
Flos (anthodium) arnicae v prášku, případně v pilulkách, se ordinuje v dávce 0,3-1,2 g.
Na vnitřní užití se Tinctura arnicae destillata (dle DAB 6) připravuje z jednotlivé dávky 0,5 g: ředí se několikanásobným množstvím lihu.
Nebo:
Je možno užít i tinkturu (2 polévkové lžíce sušené drogy zalijeme 600 ml vroucí vody, 7 dní vyluhovat, pak scedit přes plátno) a podávat 3x denně 6 kapek. Kůra trvá 5-7 dnů, pak 7-10 dnů přestávka. Nutno dodržovat doporučené dávkování.
Nebo:
Arnika se užívá na zlepšení prokrvení srdečního svalu. Také zde můžeme použít tinktury, 10-15 kapek při potřebě nebo pravidelně 3x denněě, nejlépe na kostku cukru.
Nebo:
Arnika je jedním z nejrrozšířenějších lidových léků. Užívá se téměř výhradně ve formě tinktury, ať již zevně nebo vnitřně. Arnikovou tinkturu lze připravit následovně: v hmoždíři rozdrtíme 10 g kořene, květů nebo listí arniky. Na to nalejeme 200 g čistého lihu. Tuto směs necháme stát 6 dní v teple, ale ne na slunci. Potom procedíme kapalinu plátnem a uschováme v dobře uzavřené lahvi.
V poslední době se používá prakticky výhradně arniková tinktura. Při vnitřním užití se bere 2 až 3krát denně 10 až 20 kapek tinktury do skleničky vody, vždy před jídlem.
Nebo:
Tinktura se připravuje z okvětních listů arniky, suché květy v poměru 1:20 s alkoholem (60-70%), čerstvé květy v poměru 1:1. Po vyluhování (asi dva týdny) se tinktura přecedí a přefiltruje. Pro užití se tinktura ředí vodou 1:20 až 1:40 na obklady, vyplachování, jako kloktadlo. Vnitřně se smí užít 2x denně 10 kapek zředěné tinktury. Přímé užití v odvaru kořen 5-7 gramů, květy do 3 gramů. Vhodná je terapie, kdy se bere nejprve jedna kapka, každý den se přidává další až do 10 kapek a pak se zase ubírá. Vně jsou nejvhodnější obklady.
Nebo:
Příprava arnikové tinktury: usušené květy se přelijí 70% alkoholem v poměru 1:10 nebo se čerstvé květy přelijí stejným váhovým množstvím alkoholu (50:50). Asi po 14 dnech se pomocí plátna oddělí květy od tekutiny (vymačkat). Několik dní se nechá kapalina ustát a pak se tinktura přefiltruje.(63).
Ředění tinktury: 1 polévková lžíce tinktury na 1/2 litru vody. Tato ředěná tinktura je daleko účinnější při obkladech ran než alkoholové nebo octanohlinité obklady.

Zevní užití:

Zevně se užívá 2%ní zápar z drogy.
Nebo:
Užívá se ve formě nálevu (1 polévková lžíce řezané drogy na 250 ml vroucí vody, denně, v obkladech) při zánětech, otocích, bolestech kloubů a svalů.
Zevně se užívá roztok (tinktura 5-10ti násobně zředěná vodou).
Nebo:
30 kapek tinktury v 1 l vody se užívá k obkladům na rány. Vyměňuje se 3-5x denně.
Zevně se droga užívá věšinou na obklady. Jednu čajovou lžičku tinktury rozmícháme ve 100 až 130 ml destilované nebo převařené vody. Namočíme čistý lněný nebo bavlněný hadřík a volně přikládáme, bez převazování. Obklad měníme každých 20 minut po dobu asi 2 hodin, podle potřeby 2 až 3krát denně.
Mast: Ve smaltovaném hrnci ve vodní lázni rozpustit sádlo (0,5 kg), vsypat květ arniky, květ měsíčku, třezalku - květ s listy. Vaří se mírně asi 2 hodiny a nechá se luhovat 8-12 hodin. Pak znova ohřát, scedit, přidat kafr a včelí vosk (není podmínkou), uvést do varu a nalít do sklenice, uchovávat v chladničce, masírovat bolestivá místa. Na bradavice se užívá ještě šťáva z vlaštovičníku.
Arnika je také vhodná pro vyplachování úst při zánětech ústní sliznice nebo dásní, jako kloktadlo při zánětu mandlí, protože tato léčivá rostlina povzbuzuje prokrvování a zvýší obranyschopnost sliznice.
Takto se užívá arniková tinktura jako kloktadlo: 1 čajová lžička arnikové tinktury na 1 sklenici vody je správné dávkování. Je důležité, aby se patřičně dlouho vyplachovalo a kloktalo. Někteří lékaři soudí, že arnika je lepší než heřmánek.

Popis

Složení: Arnica montana flos.

Arnika horská květ 20g
Arnika horská květ 20g